Миколаївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3 Миколаївської міської ради Миколаївської області
Розробка уроку з читання «Пригадай, поміркуй. В.О.Сухомлинський «Сергійкова квітка» для 3 класу
Розробила вчитель початкових класів вчитель вищої категорії Жак В.О.
Миколаїв, 2014
Тема. Пригадай, поміркуй.В.Сухомлинський «Сергійкова квітка». Мета: ознайомити з новим твором В. Сухомлинського, формувати уявлення про справжню красу; розвивати загальномовленнєві вміння, мислення дітей; уміння визначати жанр твору; за допомогою вчителя робити висновок-узагальнення; Виховувати любов і шанобливе ставлення до природи рідного краю, еколого – доцільну поведінку, заохочувати учнів до співпраці в парах і групах. Обладнання: підручник « Читанка» О. Савченко, 3 клас, картки із завданнями, портрет В. Сухомлинського, ТЗН. Тип уроку: урок засвоєння нових знань, особистісно орієнтований. Урокроздум. ХІД УРОКУ І. Оргмомент. Перевірка готовності дітей до уроку. Створення позитивної атмосфери уроку. Встали всі рівненько. Усміхнулися гарненько, Не дрімати, не лежати, А читати й міркувати. План уроку ( на дошці) 1. Мовна розминка. 2. Про письменника. 3. Новий твір. 4. Узагальнення за темою. 5. Домашнє завдання. ІІ. Мовна розминка. 1. Гра «Зайве слово».( Використання ТЗН) - Виділіть у групі слів «зайве». А ті, що залишилися, - назвіть узагальнюючим словом. - А) Комар, метелик, жук, горобець, мураха ( малюнок). - Б) Зозуля, голуб, орел, соловейко, муха. - В) Барвінок, фіалка, мак, береза, троянда. - Яке узагальнююче поняття підберемо до всіх слів без винятку? (жива природа). 2. Гра «Чи є такий предмет» А) кущ, мед, вім, лук, ніч, гач, сад; Б) буря, нота, діту, птах, ірек, рюза; В) хлопці, цукода, квітка, оподівання.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. - Як перетворити останнє слово? - Який жанр ми називаємо оповіданням? ( Розповідний прозовий твір про різні випадки із життя тварин і людей). - Пригадайте з 2 класу автора оповідань « Сьома дочка», « Горбатенька дівчинка», « Як же це все було без мене». ( В. Сухомлинський) - Що ми вже знаємо про Василя Олександровича Сухомлинського (портрет).
Доповідає « Дослідницьке бюро»
1. Народився В.О.Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівці на Кіровоградщині в родині бідного селянина. 2. У 1933 році Василь закінчив семирічну школу. Однокласники згадували, що у Василя був чудовий характер. Він був енергійним, життєрадісним хлопчиком, дуже любив читати. 3. Закінчив Кременчуцький педінститут і працював учителем української мови і літератури, був завучем. 4. У 1941 році, коли розпочалася війна, Василь Олександрович пішов на фронт Але довелося воювати не довго, бо був двічі поранений і довго лікувався. 5. У 1948 році Василь Олександрович стає директором Павлиської школи, де працював понад 35 років. - Його спостережливість за поведінкою дітей знайшли своє відображення у книгах. Він є автором понад 1500 казок, оповідань. Усі вони вчать доброти, щирості, людяності, справедливості. - Сьогодні на уроці ми познайомимось ще з одним оповіданням Сухомлинського « Сергійкова квітка». Підведемо підсумок вивченої теми, будемо розвивати своє усне мовлення , мислення, робити висновки. ІV. Планування. Як спланувати роботу, щоб досягти мети уроку? ( прочитати твір, провести словникову роботу, відповісти на питання, узагальнити вивчені твори, одержати домашнє завдання) V.Опрацювання оповідання « Сергійкова квітка». - Як ви думаєте , про що це оповідання? ( передбачення) 1. Читання твору «сильнішими» учнями. - Чи виправдалися ваші передбачення? 2. Словникова робота ( робота в парах, на карточках) А) читання «луною» за вчителем; Б) читання «дощиком» . З’ясування незнайомих слів. ( чагарник – кустарник, заросли). Прочитайте слова, що називають предмет, дію предмета, ознаку)
кінь ліхтарик чагарник похвалився вирізьблено батьківськими маленьке
ножик вершник передостанній колодочка сказати акація квітка
2. Читання мовчки. - Як звали героїв оповідання? 3. Вибіркове читання. - Який подарунок отримав Петро? Прочитайте опис ножика. - Чим хвалився Максим? Прочитайте. - Чим здивував Гриць? Прочитайте. - Що показав друзям Сергійко? - Від кого одержали подарунки хлопці? А Сергійко? Чи зрозуміли це друзі? - Чому В. Сухомлинський назвав своє оповідання «Сергійкова квітка» , а не « Ножик Петра», чи « Максимів ліхтарик». ( хлопчик своїми руками зробив подарунок для інших – і від цього він одержав задоволення) - Розгляньте малюнок. Хто із них Сергійко? Доведіть свою думку. VІ.Психопауза. « Я – квітка».
VІІ. Підсумок за темою розділу « Цікава книга природи». Робота в групах. ( Дивись додаток)
VІІІ. Рефлексія. - Як би ви пояснили такі рядки: - Я зірвав квітку – і вона зів’яла. Я зловив метелика – і він помер у мене на долоні. І тоді я зрозумів, що доторкнутися до краси Можна лише серцем. ( вислови дітей) - Людина і природа єдині. Природа - це джерело не лише життя, але й краси. І від бережливого ставлення людей до природи залежить наше здоров’я і фізичне, і моральне і духовне. Розділ « Цікава книга природи» допоміг впевнитися нам у цей нерозривний зв’язок. ІX. Домашнє завдання. Самостійно прочитати казку на стор. 65 – 69.