Миколаївська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 17
Відкритий урок для учнів 2 класу «Сірничок маленький, а біда велика»
Підготувала: Опанасенко В. М.
2013 рік 1
Мета: продовжити формувати уявлення про причини виникнення пожежі в побуті та її наслідки; вчити учнів правильно діяти у випадку виникнення пожежі ; розвивати навички самозахисту; виховувати розсудливість, почуття відповідальності за свої вчинки. Хід уроку I. Організаційний момент. 1. Емоційне привітання Продзвенів уже дзвінок – Починається урок! Один одному всміхніться, Пильно в очі подивіться. Бо усміхнена людина – Це здоров’я половина! II. Повідомлення теми заняття. 1. Гра «Шифрувальник» -Яка тема уроку дізнаєтесь, коли розкодуєте речення. 5а 6 бі 1 Сір 3 малень
7 да
4 кий,
2 ничок
9 ка
8 вели
Відкрити тему уроку. Мета нашого уроку: продовжимо формувати уявлення про причини виникнення пожежі в побуті, вчитися правильно діяти у випадку виникнення пожежі, виховувати розсудливість, почуття відповідальності за свої вчинки. 2
III. Актуалізація опорних знань. 1.
Вправа «Асоціативний кущ»
- Ваші асоціації до слова «Вогонь». Газплита Запальничка Сльози
Небезпека Страх
Рятувальники
Тепло
ВОГОНЬ
Піч Сірники
Руїни Горе Біда
Полум’я
IV. Вивчення нового матеріалу. До нас на урок завітали казкові герої. Давайте їх послухаємо. 1.Інсценізація казки (вчитель готує учнів напередодні уроку). Ведучий: Не за горами високими, Не за морями глибокими, А біля лісу на лузі Зустрілися двоє друзів : Зайченя - Хвалько і їжачок – Трудівничок. Зайченя :- Їжачку, та встигнеш ти ще ті уроки зробити, краще побігли до озера, покупаємося. Їжачок : - А таблицю множення хто буде вчити? Зайченя: - Та що там її вчити. Шість на 6 - 36, 7 на 7- 47. Їжачок : - Зажди. Ти, зайчику, поспішаєш. А тому і помиляєшся. 7 на 7 буде 49. А ще на завтра треба оповідання прочитати з цікавою назвою ”Вогонь:наш друг чи ворог?”. 3
Зайченя: - Я не знаю. Можливо нам допоможуть діти. Адже вони ходять до школи і багато знають. 2. Давайте допоможемо нашим героям відповісти на це запитання. Послухайте віршики і скажіть навіщо людині вогонь. 1 учень: Якщо холоди настали – Допоможе нам вогонь. Він розтопить піч у хаті, Але ти стій осторонь. (Топити піч, щоб у приміщені було тепло.) 2 учень: На вогні готують їжу, Пиріжки мама пече. (Гортувати їжу.) 3 учень: Якщо раптом світло гасне, Свічку ми запалимо. В цьому випадку вогню Ми подякуємо. (Освітлювати приміщення.) 4 учень: А в печі велетенській – у домні – Плавлять сталь сталевари невтомні. (Плавити метал.) 5 учень: Летить ракета в небесах, Вогонь із сопла рветься - ах! Такий він сильний, мудрий, дужий. Вогонь потрібний людям, друже. (Для роботи ракет, літаків.) 2. Вчитель: Вогонь завжди потрібний людині, бо він дає тепло і світло. Без вогню людині жилося б важко. Жодного дня ми не можемо обійтися без нього. Тому людина приручає його. -
Чому люди його бояться? 4
(Відповіді учнів) Вчитель: Дійсно, вогонь – найстрашніша у світі стихія, тому що вона практично нічого живим не залишає на своєму шляху. Створюється надзвичайно висока температура, від якої все спалахує, вода миттєво випаровується, а вогонь усе спопеляє. Поширюється їдкий дим, що наповнює всі приміщення і не дає дихнути, бо наповнює легені чадним димом. Це дуже страшна стихія, з якою важко впоратися. Вогонь – це ворог людини. 3. Створення проблемної ситуації Ось послухайте історію про одного хлопчика. Мама вранці йшла на роботу і сказала синові: «Не бери до рук сірники». Але хлопчик забув мамин наказ. Він ще не знав, що вогонь може бути злим. Василько дістав сірника і почав черкати ним по коробці, як це робила мама. Він грався, поки не обпік пальці. Малюк скрикнув від болю і впустив сірничка. -Що може статися від маленького сірничка? (Відповіді дітей). -Так, від маленького сірничка може статися велика біда. -Щоб такого не трапилося ми згадаємо про причини виникнення пожеж у побуті. Робота в групах: «Причина виникнення пожежі у побуті» (5 груп) 4. Завдання За поданим віршем встановити причину виникнення пожежі. Група №1 а) На роботі мама й тато. Сірники знайшли малята. І не знає дітвора, 5
Чим скінчитись може гра. (Недбале поводження з сірниками). Група №2 б) Електропраска – кожен знає – У побуті допомагає. Та пам’ятати має кожний: Лишать без нагляду її не можна. (Залишені без нагляду працюючі електроприлади). Група №3 в) Наказали мама й тато Всі електроприлади разом не вмикати, Бо нагріється розетка, Спалахне вогнем умить, І від того дім згорить. (Несправна електропроводка або перевантаження електророзетки). Група №4 г) Калорифер не вмикати При фіранці, - каже мати. Мама вийшла і не знає, Що вікно уже палає. (Електрокамін, що стоїть близько до тюлю чи скатертини). Група №5 r) Новий рік! Зійшлись малята, Щоб ялинку прикрашати. 6
Та свічкам – прикрасам – зась! Ялинка щоб не зайнялась. (Запалені свічки на новорічній ялинці, бенгальські вогні, хлопавки, петарди). Презентація роботи. 5.Фізкультхвилинка . На галявині вогнище, (показують) Полум'я стелиться низько-низько (присідають), Далі вогнище розгоряється, (піднімаються) І полум'я коливається (показують руками). Ми взяли водичку прямо із кринички (нахиляються). Полили, загребли (імітація руками) І з галявини пішли (крокують). 6. Вчитель: Щоб зберегти своє життя, потрібно добре знати правила протипожежної безпеки. а)Робота в парах: « Правила протипожежної безпеки» . Утворіть і речення, з’єднавши правильно ліву та праву частини та складіть правила протипожежної безпеки. 1 ряд: Для розваги і для гри
а не в лісі, а ні в хаті.
Не розпалюй сам багаття,
сірників ти не бери.
(1.Не можна гратися сірниками. 2.Не можна самому розпалювати багаття.) 2 ряд: З грубки жару не беріть
користуйся ліхтариком.
Плитку, праску
жар в собі вогонь таїть.
Не бери запальничку,
умикати нам не слід. 7
(3. Не можна брати жар з печі. 4. Не вмикай самостійно праску та плиту. 5. Користуйся ліхтариком .) 3 ряд: Не грайся з вогнем -
то вимкни всі електроприлади.
Коли йдеш з квартири,
це небезпечно.
(6. Не гратися з вогнем. 7. Вимикати всі електроприлади, коли йдеш з квартири.) Презентація роботи. 7. Вчитель. Щорічно внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей. В дим та попіл перетворюються цінності на мільярди гривень. Якщо виникла пожежа - рахунок часу йде на секунди. Не панікуйте та остерігайтеся: високої температури, задимленості та загазованості, обвалу к будинків , вибухів, падіння обгорілих дерев і провалів. Знайте де знаходяться засоби пожежегасіння та вмійте ними користуватися. Тож складемо правила поведінки під час пожежі. - Не лякайся, не панікуй. - Не ховайся від вогню в шафі чи під ліжком. - Негайно телефонуй 01. - Швидко виходь з квартири на вулицю. -Якщо в квартирі дим, пересувайся до виходу плазуючи та закривши органи дихання хусточкою. Один вогонь можна залити склянкою води. Другий – відром води, а до третього вогню треба викликати пожежників, бо сам не впораєшся. Якщо трапилося таке лихо, то не біжи і не ховайся, а заливай пожежу водою, доки вона ще маленька. Якщо пожежа почалася на підлозі, то можна кинути мокрого рушника, щоб накрити полум’я і не дати йому поширитися. 8
Однак трапляється, що вогонь розгоряється і починає перекидатися з одного предмета на інший. Тоді обов’язково телефонуйте за номером…..? Будьте уважніші і до інших людей. Якщо ви будете йти по вулицях і побачите, як з вікон чужого будинку йде дим або блискає полум`я, чи зможете ви пройти повз нього з байдужістю? (Відповіді учнів). 8. Рольова гра: виклик рятувальної служби. - Це пожежна частина? - Виникла пожежа за адресою… - Я…… - Мій телефон… 9) Бесіда про професію пожежника (Демонструються малюнки). - Хто допоможе загасити вогонь? Професія пожежника - героїчна. Кожного дня ці люди готуються до подвигу, часто їм загрожує смертельна небезпека. Найкращий пожежник одягає бойове спорядження за 18 с., а через 30 с. він уже займає місце в машині і готовий рятувати людей. На допомогу пожежникам створені спеціальні машини, вертольоти, поїзди, кораблі. Пожежникам допомагають спеціально навчені собаки. І ми зараз будемо рятувати наших вірних друзів. 8) Гра “Врятувати вірних друзів”.( На підлозі розкладено 15-20 невеличких м’яких іграшок. 2 гравцям зав’язуються очі, і вони мають врятувати іграшкових друзів. Хто більше збере іграшок, той і є кращим пожежником). - Важко було знаходити іграшки. А уявіть, що пожежникам треба рятувати потерпілих в диму, де теж нічого не видно. Отже, ця професія вимагає від пожежників бути сильними, сміливими, мужніми. V. Підсумок. 1.Вчитель: підведемо підсумок за допомогою тесту. Тест – презентація.
9
2.Пісенька про вогонь.(музика з пісні «Улыбка», слова Левченко Г.М). І.Із вогнем ти обережний будь, Бо таїть він у собі велику силу. Руйнівник, палій і ворог він, Він і друг, - як користуєшся ти вміло. ПРИСПІВ Він і ворог твій і друг. Він тепло і світла круг. Знає кожен, що вогонь потрібен дуже. Хай в серцях горить вогонь, Хай буде тепло долонь, Пам’ятай про обережність, юний друже!
ІІ.Вдома, в полі, в лісі, чи гаю, Із вогнем ти не жартуй, це-небезпечно. Пам’ятай всі правила завжди, Бо безпека це і вчасно,і доречно.
Усі (разом). Не допустимо ми ніколи, Щоб в наш дім прийшла біда! ХАЙ ДИТИНА ЗНАЄ КОЖНА –ЖАРТУВАТЬ З ВОГНЕМ НЕ МОЖНА
10