Укладач: Ватульова О.Г., методист НМЦ
Відповідальний за випуск: Удовиченко О.О., директор НМЦ
Рекомендовано науково-методичною радою НМЦ протокол №4 від 13.04.2011
Дана збірка стане у пригоді вчителям початкових класів, які прагнуть удосконалити свою майстерність. У розробці уроків вчителями використано новітні технології навчання, перспективний педагогічний досвід. Матеріали збірки дозволять творчому вчителю організувати навчання та виховання молодших школярів на сучасному рівні, сприятимуть підвищенню пізнавальної активності учнів .
Ватульова О.Г. Кращі уроки 2010-2011 навчального року. Збірка для вчителів початкових класів //Миколаїв: НМЦ, 2011 р.- 34.с.
1
Голубчик Катерина Володимирівна, вчитель вищої категорії, вчитель –методист Миколаївської спеціалізованої школи мистецтв і прикладних ремесел Природознавство 4 клас Тема: Водойми України. Джерела, річки. (Використання краєзнавчого матеріалу) Мета: Формувати поняття «водойма», «джерело», «ріка»; ознайомити з умовами утворення джерела та будовою річки, зі значенням водойм у природі та житті людини; вчити спостерігати, робити висновки, узагальнювати; збагачувати знання дітей на основі краєзнавчого матеріалу. Виховувати любов до рідного краю. Обладнання і матеріали: фізичні карти України та Миколаївської області, таблиця «Утворення джерела», малюнок-схема «Ріка», ілюстрації рослин і тварин водойми, фотографії краєвидів берегів Південного Бугу та Мертвоводу, «Тематичний словник школяра», кадри відеофільму «Кам’янисто-степове Побужжя», книжка В’ячеслава Куликова «Річко, річко, яку маєш назву?» Оповідання про річки Побужжя, стаття «Про що мовчать Воронівські граніти» з газети «Вісті Вознесенщини», кросворди. Хід уроку І. Підсумки фенологічних спостережень. Повідомлення «синоптика» ІІ. Перевірка домашнього завдання Повідомлення «наймолодших співробітників» Миколаївського краєзнавчого музею про форми земної поверхні міста Миколаєва. (Попова балка, Спаська балка, Вісляча гірка, Широка балка, Спаський пагорб) ІІІ. Актуалізація опорних знань Загадка. Відома звіку рідина, усяк її вживає, Буває хмаркою вона, сніжинкою буває. Бува, як скло, крихка, тверда, Звичайно ж, діти, це… (Вода) - Де буває вода в природі? (В річках, морях, озерах, ставках) - Як назвати їх одним словом? (Водойми) - Що б ви хотіли дізнатися про водойми? ІV. Оголошення теми та мети уроку V. Робота над новим матеріалом. Джерела 1. Робота з «Тлумачним словником школяра». - Які існують водойми? (Розгляд малюнка) - Чи всі їх створила природа? Чому? - Як називаються ті, що створили люди? (Штучні) 2. Постановка проблемного запитання: 2
- Куди дівається вода після дощу і снігу? 3. Утворення джерела. (Робота за таблицею). - Чому джерельна вода чиста і прохолодна? 4. Повідомлення «дослідників» і «фотокореспондентів» про Спаське джерело в районі Яхт-клубу міста Миколаєва і про Потьомкінське джерело в Жовтневому. 5. Значення джерел (зв'язок з читанням). Охорона джерел. VІ. Річки України - Який зв'язок між джерелом і річкою? 1. Створення «асоціативного куща» до поняття «Річка» (на дошці) 2. Малюнок-схема «Річка» 3. Загадка: Два брати у воду дивляться, а повік не зійдуться. (Береги) - Як визначити, де лівий берег, а де правий? 4. Фізкультхвилинка - Поверніться обличчям на південь, туди тече ріка. Покажіть рукою правий берег річки, лівий берег. На правому березі річки високі дерева. На лівому березі – низькі трави. Над рікою літають птахи. Течія річки швидка і бурхлива. Намочіть долоньки і обітріть личко. Освіжилися, порухалися – продовжуємо працювати. (Діти роблять рухи руками після слів вчителя). 5. Розповідь про найбільші річки України. Гірські та рівнинні річки. - Чому їх так називають? 6. Читання статті за підручником (ст. 112) - Запам’ятайте назви річок. (Дніпро, Дністер, Дунай, Десна, Прип’ять, Сіверський Донець, Південний Буг, Інгул) 7. Цікавинка. Дніпро – Борисфен «Той, що тече з півночі» В назвах річок Дніпро, Дністер, Дунай, Десна є обов’язкова складова «ДН» - від імені богині Дани (Тієї, що дає життя). 8. Робота за картою. Показ на карті найбільших річок України. - Як показувати річку на карті? 9. Притоки Південного Бугу (Кодима, Синюха, Мертвовод) Притоки Інгулу (Чічіклея, Сугоклея, Громоклея) Цікавинки-легенди про назви річок. VІІ. Заочна подорож Південним Бугом. 1. – Південний Буг (Гіпаніс, у слов’ян – Бог) витікає в Хмельницькій області на Подільській височині біля села Холодець. Довжина 800 км, тече територією п’яти областей України. Цікавинка. Л. Глібов у вірші «Стоїть гора високая» писав саме про річку Південний Буг: Під гаєм в’ється річечка, Як скло вона блищить, Зеленою долиною Кудись вона біжить.
3
(Робота з картою. – Річка протікає на Хмельниччині, через Вінниччину, перетинає частину Кіровоградської та Одеської областей. Течія ріки спокійна, береги мальовничі) – В Миколаївській області Південний Буг починається в Кривоозерському районі і простягається на 250 км. Притока Південного Бугу р.Синюха - найчистіша річка в Європі. Біля села Мигія Первомайського району на шляху води виступають дванадцять порогів, ріка тече в каньйоні – 40 км. Висота скель на берегах досягає 60 метрів. На земну поверхню виходять гранітні породи, вік яких співмірний з віком земної кулі. Це єдина в Україні ділянка суші, яка не була затоплена морем. (Перегляд кадрів відеофільму «Гранітно-Степове Побужжя») Далі по руслу ріки порогів стає менше, течія повільнішає. Вдалині видніється місто енергетиків Южно-Українськ.
Візитною карткою міста є атомна електростанція, яка виробляє електричний струм і постачає його як в Україну, так і за кордон. (Фотоматеріали з виглядом атомної електростанції)
4
4. Наступний населений пункт – селище Олександрівка Вознесенського району. Тут на березі Південного Бугу збудовано гідроелектростанцію. А ще Олександрівка славиться розробками гранітних родовищ. Граніт, як будівельний матеріал, постачається в різні куточки України і за її межі. 5. За Олександрівкою долина Південного Бугу стає ширшою. Ріка приймає ще одну притоку – річку Мертвовод. В місці їх злиття знаходиться місто Вознесенськ. Це районний центр нашої області. 6. Далі по маршруту на берегах Південного Бугу розташовані села: Прибужани, Новогригорівка, Яструбинове, Дорошівка, Білоусівка, Варюшине. Річка широка, спокійна, мальовничі береги. На правому березі за течією напроти районного центру Нова Одеса – село Ковалівка. Саме тут в березні 1944 року здійснювалась операція по звільненню Прибужжя від фашистів. При форсуванні Південного Бугу місцеві жителі допомагали воїнам організувати переправу через ріку, доставляли боєприпаси. В честь подвигу на воді встановлено пам’ятник на пристані в селі Ковалівка. А в Новій Одесі на Кургані Слави – багатометрова фігура воїна-визволителя. (Перегляд фотографії «Пам’ятник воїнам при форсуванні Південного Бугу») 7. Ближче до Миколаєва береги Південного Бугу облюбували дачники. Багато дач збудовано на схилах ріки.
5
8. - А це вже Миколаїв. (Перегляд фото «Мости Миколаєва»)
- Що можете сказати про географічне положення міста? (На воді). 6
- Дуже вигідне положення для розвитку суднобудування, для перевезення вантажу, для розвитку водних видів спорту, для відпочинку. Миколаїв - місто корабелів, людей, що будують кораблі. Чорноморський суднобудівний завод – один із трьох заводів. (Фото)
9. «Нібулон» - сільськогосподарське підприємство по перевантажуванню та зберіганню зерна. Втілює проекти по відродженню судноплавства річки Південний Буг. (Фото)
7
10. Миколаївський морський торгівельний порт – морські ворота Миколаєва. Через Дніпро-Бузький лиман з’єднується з морем. Велика протяжність порту: - 12 причалів; - різноманітність імпортних та експортних вантажів (зерно, риба, метали, залізна руда, добрива, вугілля) (Фото)
- А такий вигляд має морський порт з вікна мого будинку:
8
VІІІ. Подорож до річки Мертвовод. Село Воронівка Вознесенського району Миколаївської області.
- В житті кожної людини була чи є своя річка. Річка, на якій ти зростав, велика чи мала, широка чи вузенька. Це та річка, яка все життя тебе кличе і буде кликати до себе. І ти линеш до неї, щоб торкнутися свіжості і набратися сил, щоб повернутись в дитинство.
9
У моєму житті теж була і є така річка. Сьогодні ми її згадували. Це притока Південного Бугу – Мертвовод. Назва її невесела, але, повірте, річка ця привітна, грайлива і дуже мальовнича. І живуть на берегах цієї річки такі ж привітні, доброзичливі і роботящі люди – мої земляки. Колись тут жила і я з моїми батьками та братом.
- Існує декілька переказів про походження назви. І – пов’язана з часами Козаччини, коли в боях гинули люди, і по воді пливли мертві тіла. ІІ – пов’язана з іменем давньогрецького історика, батька історії Геродота, який мандрував морями і ріками. Пливучи по Мертвоводу він хотів напитися води з річки, але вода йому не сподобалась. Тому й сказав він слова, які в перекладі означають «мертва вода», тобто вода, непридатна для життя. Можливо, бував хтось в малювничих місцях Вознесенщини: в Трикратах, в Ахтовських гранітних лабіринтах? Туди вже прокладено екскурсійні доріжки. - А я вас запрошую в Вознесенський район село Воронівка на річку Мертвовод. Перегляд фото.
- В древні часи ще Геродот Назвав цю річку Мертвовод. 10
Від річки аж під небеса Милує око тут краса. Кущі вдягли намисто глоду, Вартують пильно скелі воду, Тут чебрецю духмяний рай, Це – Воронівка, рідний край. - Не можна уявити берег річки без кози, теляток, гусей, качок.
А навесні прилітають і гніздяться в лозах лебеді, виводять пташенят і живуть до осені. (Фото).
11
- На березі річки квітнуть півники великі, багато фіалок, чебрецю, конвалій. А на пагорбах - сон-трава, горицвіти, васильки. Між скелями - кущі троянди дикої, глоду, терену, шипшини.
12
13
Влітку води в річці стає менше. І щоб зрошувати поля, щоб поливати городи, збудували загату (дамбу). Це улюблене місце для відпочинку. Поряд високі скелі і мальовничий берег.
- Люблю дивитись, як водиця Із дамби падає, іскриться, Торкає ніжно вербам коси, А берегом – срібляться роси. В житті я тут була не раз, Сюди запрошую і вас: 14
Повітрям чистим щоб дихнути, Одвічний стогін скель почути. – В 1971 році робітники Миколаївського заводу ім. Косенка (нині – Чорноморський суднобудівний завод) звели повітряний місток між берегами Мертвоводу. З тих пір це - візитна картка села. Навесні вода піднімається, буває, аж до кладки. Великі скелі, обвітрені вітрами, умиті віковими дощами, спалені сонцем, грізно стоять на берегах ріки і охороняють воду. (Фото кладки)
На скелях висне довга кладка, Що сполучає береги. Стоїш на ній – милує око, Все, що ти бачиш навкруги. На цьому місці кожен рік Стрічає сонце випускник, Як лебідь, крила розправляє, В життя доросле відлітає. - У 1986 році ООН вирішила звести Гранітний ансамбль із 5 каменів, як символ 5 материків, їх єдності і співдружності. У всій Євразії не знайшлося найдавніших і найдостойніших покладів граніту, як у Воронівці. Саме з 15
Воронівки, з берегів Мертвоводу було взято велику гранітну скелю. І зараз ця скеля знаходиться в Австрії, у Відні, на площі «Австрія-Центр», біля відділення ООН. (Фото «Гранітний ансамбль. Відень. Австрія»). Вона майже 25 років символізує найбільший за площею земний континент – Євразію. І для мене особисто є великою честю, що я ступала на той камінь босими ніжками в дитинстві, грілась на ньому під сонечком після купання в річці.
- На цій ріці я виростала, Купалась, плавала, сміялась. А батько рибу там ловив, Дививсь на мене і радів. 16
Літав над нами журавель, У лозах тьохкав соловей, Сиділи з ним біля води, Здавалось, буде так завжди. Пройшли роки… Батьків не стало. Ріка ж текти не перестала. А в небі журавель курличе, Мене в дитинство знову кличе…
ІХ. Життя в водоймі. 1. Художники – «наймолодші члени спілки художників АДТ» разом зі своїми викладачами показали нам своє бачення ріки. (Малюнок «Життя у водоймі та на березі») 2. Загадки (діти загадують загадки про мешканців водойми). Х. Закріплення. 1. Природничий диктант «Так чи ні» (на листках – картках) - Вода – найбільш поширена речовина на Землі. - Без води життя на Землі можливе. - Водойми бувають природні і штучні. - Дніпро бере свій початок в Україні - Найбільша річка України – Десна. - У річках прісна вода. - Джерело утворюється на горбі. - Річку слід показувати з витоку до гирла. 17
- Південний Буг бере свій початок на Подільській височині. - Ставок – це природна водойма. 2. Самоперевірка диктанту (з дошки) 3. Робота з контурними картами. (1 річку, за бажанням) 4. Робота в групах (3 групи). Завдання: І - сенкан про річку, ІІ - кросворд, ІІІ - зашифровка. 5. Екологічне інтерв’ю «вчених-екологів» з берегів водойм (Метод «Мікрофон») 6. Перевірка завдань в групах. ХІ. Оцінювання дітей ХІІ. Підсумок - Чого навчилися на уроці? - Що нового дізналися? - Чи можна сказати, що ріка – це просто вода? - Що робити для збереження річок? ХІІІ. Домашнє завдання: Опрацювати за підручником статтю (ст. 110-113). Ланцюжки живлення у водоймі. Заборонні знаки на берегах річок. (Творча робота в малюнках).
Венгер Алла Олексіївна, вчитель вищої категорії, вчитель-методист Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 44 «Основи здоров’я» (2 клас) ТЕМА: Безпечна поведінка вдома. Практична робота «Моделювання ситуації «Я вдома сам», «Непрошені гості». МЕТА: ознайомити учнів з небезпеками, які можуть підстерігати вдома, правилами безпечної поведінки за відсутності дорослих, вчити дітей вибирати безпечні місця та предмети для гри формувати вміння і 18
навички, які допоможуть уникнути небезпечних ситуацій вдома під час відсутності дорослих; розвивати увагу, спостережливість, логічне мислення; виховувати обережність, винахідливість, повагу до професії пожежника. ОБЛАДНАННЯ: ілюстрація каменя, казкових героїв (трьох поросят, Колобка, Дюймовочки), картки з деформованим прислів’ям, індивідуальні картки з проблемними ситуаціями, «Стілець автора», світлофори, мультимедійна презентація. ХІД УРОКУ І. Організація класу Психоформула За парти тихо сіли, Випрямили спини. Ноги разом стоять, Руки спокійно лежать. Ми уважні, ми активні – Готові відповідати, Хочемо навчатись. ІІ. Створення позитивної мотивації до навчання - Ось перед вами три дороги. «Праворуч підеш – багатим будеш, ліворуч підеш – удачу знайдеш, а прямо підеш – здоровим будеш». Який шлях ви виберете? Чому? ІІІ. Актуалізація опорних знань Гра «Впізнай рух» Впізнайте за діями ведучого, що робили протягом тижня, щоб зберегти та зміцнити своє здоров’я? (Робити зарядку, займатися бігом, чистити зуб, допомагати батькам по господарству, спати, загартовуватися). Яку складову здоров’я зміцнювали за допомогою цих дій? Як називається велика тема, яку почали вивчати? (Соціальна складова здоров’я) ІV. Постановка проблеми 1). Бесіда У мене в руках будинок. Прислухайтеся, з нього лунає пісенька. Ніякі на світі звірі, Хитрі звірі, страшні звірі Не зламають наші двері, наші двері, наші двері. Скажіть, кому з казкових героїв він належить? Як пов’язаний з їх здоров’ям? 2) Читання деформованого речення.
19
Мій фор
моя
дім
теця
Як ви розумієте це прислів’я? V. Оголошення теми та завдань уроку. Ознайомлення з планом уроку Тема: Безпечна поведінка вдома. Повинні знати: безпечні та небезпечні місця для гри; порядок дій повідомлення службі 101. Повинні вміти: користуватися найуживанішими побутовими інструментами. Що ви очікуєте від уроку? Від себе? Від вчителя? VІ. Вивчення нового матеріалу - Сьогодні на уроці вам необхідно отримати нові знання та навички, пройти сходинками до вершин знань, зробити кроки до свого вдосконалення. Сходинка 1 - «Наукова» 1. Бесіда Чи знаєте ви що таке безпека?(Це умови, в яких людина почуває себе добре, не має ніяких загроз її здоров’ю та життю). Яке слово протилежне до слова безпека?(Небезпека) Що таке небезпека?(Це те, що може зашкодити здоров’ю та життю людини) - Скажіть, чи часто буває, що ви залишаєтесь вдома одні через те, що батьки затримуються на роботі, чи вирішують інші справи? В які ігри ви граєтесь, якщо вдома одні? Якщо до вас прийшли друзі? Сходинка 2 – «Інформаційна». 2. Вправа «Займи позицію» Чи може небезпека бути у власній оселі? Чому? 3. Вправа «Мікрофон» - Яке місце найнебезпечніше в домі? Чому? 4. Відгадування загадок Вітя вірші прочитав, Я з Сергійком заспівав, Слово в слово, тон у тон, 20
Повторив…(магнітофон) Є у нас в квартирі робот, Має він великий хобот. Любить робот чистоту. І гуде як лайнер «Ту».(Пилосос)
І
В нашій кухні кілька літ Він воркоче наче кіт, ховає справжню зиму За надійними дверима. (Холодильник)
-
-
Як можна назвати всі ці предмети? (Побутова техніка) 5. Вправа «Тематична павутинка». Які ще предмети побутової техніки ви знаєте? Для чого вони потрібні людині?
Яку небезпеку приховують ці речі? (Можуть загорітися, вдарити струмом). Продовжіть речення: Проблема: що треба робити щоб не трапилось
лиха? 6. Робота по підручнику (читання І абзацу ст. 50). Завдання: при читанні зробіть позначки: V – я це знав, – я не знав цього. - Яка інформація була новою? Які правила ви запам’ятали? Висновок: дійсно, чим сучасніша оселя, тим більше небезпеки в ній. Сходинка 3 – «Практична». 7. Робота в групах (ст. 51 підручника) - Хто чинить правильно, а хто – ні? 1 група. Не можна користуватися приладами з несправною проводкою. 2 група. Не можна брати вологими предметами електричну проводку. 3 група. Не слід відволікатися, коли готуєш їжу. 21
4 група. Не можна користуватися електричним приладом у ванній кімнаті. 5 група. Не можна користуватися несправною розеткою. 6 група. Дівчинка чинить правильно. - Що може статися, коли порушуються правила користування електроприладами? Що треба робити, коли виникла пожежа? Знайдіть і прочитайте це в тексті. 8. Ознайомлення з правилом (робота в парах). Від вогню ти…( не ховайся), А біжи та клич… ( людей). 101 ти …(викликай) І адресу свою…( дай)! 9. Гра «Телефон 101». Алгоритм: • Правильно набирай номер 101. • Чітко скажи: «У нас пожежа. Адреса (вулиця, кватира, будинок). Вам телефонує (прізвище та ім’я)». - Хто приходить на допомогу у випадку пожежі? Чи є в класі діти, у яких тато працює пожежником? 10. Вправа «Стілець автора». - Розкажи про професію свого батька. Яку б обіцянку ти б взяв, якщо був би начальником пожежної частини? Сходинка 4 – «Спортивна». Фізкультхвилинка. 11. Гра «Знайди зайве». Ніж, голка, тарілка, цвях, ножиці. Пила, викрутка, молоток, ложка. - Як одним словом назвати ці предмети? Для чого вони потрібні? Яку небезпеку несуть? 12. Гра «Пантоміма». 1 пара ( 2 дівчинки необережно поводять з голками) 2 пара (хлопчик неправильно користується молотком) - Які правила порушують діти? 13. Розповідь вірша «Молоток». - Як треба зберігати інструменти? 14. Бесіда. Пральний порошок, шампунь, клей, лак, фарби – незамінні помічники людей у побуті. Всі вони при недбалому користуванні небезпечні. - Де вони зберігаються у вашій оселі? - Як треба поводити себе з цими предметами? 15. Розгадування ребуса. 16. Інсценування оповідання «Ліки – не іграшки». 22
Одного разу на станцію швидкої допомоги зателефонувала дівчинка, повідомила, що вона гралася з братиком, а він чомусь раптом заснув. Дорослих вдома немає, а вона ніяк не може братика розбудити. Тільки-но бригада швидкої допомоги зайшла до квартири, то зрозуміли, що хлопчик не спить, а йому дуже-дуже погано. - У що ви грали? – запитав лікар дівчинку. - У лікарню. Я його лікувала. - Чим? Пам’ятаєш? - Бабусиними дуже хорошими ліками. Ось цими, - дівчинка дала порожній флакончик. - Сталася небезпека: у хлопчика важке отруєння. 17. Аналіз ситуації - У кожному домі також є ліки. Вони допомагають хворому одужати. Чому ліки, які допомогли бабусі стали отруйними для хлопчика? Як ви думаєте, чи можна їх вживати без призначення лікаря? Одним з небезпечних місць в домі є балкон. Як треба поводитися на ньому, щоб не трапилось лиха? - Отже, нам треба вибрати місце для гри вдома. Ваші пропозиції? - Звичайно, це ваша дитяча кімната, де вам усе знайоме. Тут ваш стіл, книжки та іграшки. - Яким повинно бути місце для ігор, щоб не зашкодити вашому здоров’ю? (На місці ваших розваг повинно бути чисто і прибрано). - Але непередбачені ситуації виникають не тільки з предметами, а й небезпечними людьми. Сходинка 5 – «Ігрова». 18. Гра «Поет ти, може, і нездібний, та знати правила потрібно» Хоч ви зовсім ще малята, Але пам’ятайте: Щоб не втрапити в халепу, Привила…(вивчайте). Бо дитя не може знати, У кого,що на думці. Незнайомець може мати Зброю в своїй…(сумці). 23
Доки тато, доки мама Не прийдуть до хати, Вам людину незнайому Не треба…(впускати). Може речі всі забрати, Щось лихе зробити, Тож не треба…(відчиняти), Краще потерпіти. Двері добре зачиняйте, Кожен раз постійно! Правило запам’ятайте І живіть…(спокійно). 19. Вправа-тренінг «Конверт життєвих ситуацій» (індивідуальна робота з картками). Ситуації: 1) Як діяти, якщо незнайомець намагається відчинити двері? 2) Як поводитися, коли незнайома людина дзвонить по телефону і запитує вашу адресу? 3) У двері дзвонить приємна, охайно вдягнена жінка, говорить, що щойно бачила, як твоїй мамі стало погано і її забрала машина «швидкої»?Пропонує терміново завести тебе до мами в лікарню. Що ви будете робити? VІІ. Закріплення вивченого матеріалу Гра «Дозволено – заборонено» (тестування, 3 учні працюють з індивідуальними картками). 1. Користуватися несправними електроприладами. 2. Відчиняти двері незнайомцям. 3. Телефонувати 101, якщо виникла пожежа. 4. Тягнути за провід, коли вимикаєш вилку з розетки. 5. Торкатися руками оголеного проводу. 6. Обирати для ігор і розваг власну кімнату. 7. Гратися ріжучими предметами. 8. Вживати ліки без призначення лікаря. Висновок: ви отримали гарні результати завдяки вашій увазі та кмітливості. Для кожного з вас – це кроки для вдосконалення! . Сходинка 6 – «Підсумкова» VІІІ. Підсумок уроку. Оцінювання (вправа « Піраміда») 1) Вправа «Рюкзак» - Чи справдились ваші очікування від уроку? Які корисні знання отримали? Що розкажете своїм батькам? Які завдання були найцікавішими? Які питання виникли? 24
Ковальська Валентина Василівна, вчитель вищої категорії, вчительметодист Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №19 Изобразительное искусство 1 класс Тема: Основные и производные цвета. Цель: познакомить с основными и производными цветами; • учить образовывать производные цвета путём смешивания основных; • учить работать сразу красками, заполнять площадь листа с помощью равномерного размещения изображаемых элементов; • учить передавать форму предмета; • совершенствовать технику работы акварелью; • формировать элементарные представления об основных правилах организации рабочего места; • формировать навыки работы на компьютере; • воспитывать эстетический вкус. Тип урока. Получение новых знаний. Художественные материалы. Бумага, акварельные краски, кисти, стакан с водой, ППЗ «Малювання 1 клас» Ход урока I. Организация класса - Сегодня проведём необычный урок рисования. Мы будем работать как на бумаге так и за компьютером. Не забывайте, что кабинет информатики – это особый кабинет, где много электроприборов, поэтому без разрешения учителя ничего не трогать. Слайд 1
- Нашего друга Карлсона я попросила принести всё необходимое к уроку рисования. - Посмотрите, всё ли принёс Карлсон? (Краски, кисти, лист бумаги, стакан с водой.) - Спасибо, Карлсон за помощь. II. Сообщение темы и цели - Сегодня на уроке мы продолжим учиться работать с акварельными красками и узнаем много нового о цветах окружающих нас. III. Актуализация знаний 25
1. Беседа - Что вы знаете об акварели? (Акварель – водяные краски, название происходит от латинского слова «аква» - вода) - Какие кисти используют при работе акварельными красками? (Мягкие, беличьи, круглые) IV. Работа по теме 1. Беседа - Чтобы приступить к работе, нужно приготовить краски. - Раскройте краски. - Ой! Что случилось? (Краски исчезли) - Мы разберёмся с этой проблемой, ну, а пока давайте приготовим имеющиеся краски к работе. Капните несколько капелек водички в каждую краску. - Ребята, а какого цвета остались краски? (Красного, жёлтого, синего). - Карлсон, почему ты оставил только эти цвета? Гиперссылка 1. - Я прилетел из страны Красок и принёс вам подарок: три воздушных шарика от своих новых друзей – гномов, и новую историю от госпожи Кисточки и Карандаша. - Послушайте эту историю. Гиперссылка 2. 2. Работа с программой МОН «Изобразительное искусство 1 класс» «Серед безкрайнього жовтого поля в невеличкій симпатичній жовтій хатинці жив-був працьовитий і веселий Жовтий гном. Удень він старанно розмальовував жовто-золотим кольором ласкаве сонечко і пшеничне поле, соняхи і запашні дині … та ще багато іншого, бо вважав, що все навколо повинне має його найулюбленіший – жовтий колір. Увечері Жовтий гном засвічував жовтий ліхтарик і міркував, що ще йому розмалювати. Що б ви намалювали жовтим кольором? Недалеко від жовто-золотого поля, де жив Жовтий гном, розкинувся пречудовий червоний ліс із червоними пагорбами, деревами, ягодами та квітами. Саме в цьому червоному лісі, в затишному червоному будиночку мешкав Червоний гном. Був він рум’яний і веселий, бо розмальовував своїм чарівним червоним кольором багато речей навколо. Поміркуйте, що ще розмальовував червоним кольором цей гном. Недалеко від жовтого поля та червоного лісу під синьою-синьою горою тихенько дзюрчала синя річка. На березі річки зручно вмостився охайний синій 26
будиночок, в якому безтурботно жив Синій гном. З ранку до ночі він грався і розмальовував своїм чарівним синім кольором небо, воду, хмарки, квіти. Поміркуйте, що ще міг розмалювати Синій гном. Усі гноми були художниками (живописцями), бо не змогли обійтися без кольору. На жаль,вони працювали лише одним кольором, кожен – своїм. Не лише у Країні Барв, а й серед усіх художників ці кольори вважають найважливішими (основними). Їх неможливо отримати з інших кольорів. Які кольори називають основними? (По ходу сказки на доске появились три гнома) К.- Ребята, назовите основные цвета. - А что бы вы нарисовали основными цветами? - Спасибо, Карлсон, за интересную и познавательную историю. Гиперссылка К. – Попробуйте нарисовать такие же шарики, как подарили вам гномы. 3. Практическая работа - Ребята, какой формы шарики принёс Карлсон ? ( круглой, овальной - Возьмите кисточку и нарисуёте в воздухе форму этого шарика. - Сколько шариков принёс Карлсон? (три) - Сейчас мы будем выполнять задание Карлсона. Поэтому зрительно разделите лист бумаги на три одинаковые части. Будем рисовать в первой части. - Возьмите кисточку, опустите кисточку в воду и наберите жёлтой краски и нарисуйте жёлтый шарик круглой формы. Мазки кисточки накладывайте вдоль формы шарика. Стремитесь, чтобы цвет ложился ровно. Рисуем водичкой, т.к. акварель – это водяные краски. Гиперссылка 4. - Рисуем следующий шар красным цветом, третий – синим. - Карлсон, мы выполнили твоё задание? Как назвать одним словом цвета, которые использовали? К. - Вот видите, какой я молодец. Я выбрал основные цвета. А вы попробуйте разгадать секрет этих красок. 5. Изучение нового материала - Ребята, Карлсон, а что же делать? Я на урок принесла шарики зелёного, фиолетового, оранжевого цветов. А как мы нарисуем их, ведь такого цвета красок у нас нет. – Ой, я вспомнила одну историю о гномах. Может она нам поможет разгадать секрет красок. Иногда гномы ходят друг к другу в гости. И когда подавали друг другу руку для приветствия, происходило чудо: рядом с ними появлялся шарик другого цвета. Когда встречались жёлтый и красный гном то, 27
появлялся оранжевый шар. Когда красный и синий, то появлялся фиолетовый шар. А когда встречались синий и жёлтый, то взлетал зелёный шар. - Ребята, при смешивании основных цветов получаются составные цвета. Кр+ж=ор с+ж=з к+с=ф - Вот о каком секрете хотел рассказать нам Карлсон - Смешивать краски и получать новые цвета - это очень интересная работа. 6.Практическая работа за компьютером. - Давайте попробуем поупражняться в смешивании цветов, работая с программой «Малювання 1 клас». Займите свои места за компьютерами. Будем работать в паре, т.е. по очереди. Найдите ярлык программы «Малювання 1 клас». Откройте её. Выберите баночку с кистями. Перед вами набор красок и палитра для смешивания красок. Наведите курсор на рыбку. Выбираем пейзаж с домом. - Сейчас осень. Назовите краски осени (ж, з, кр, ор). Возьмите жёлтую краску опустите в палитру, и закрасьте кусты слева. Возьмите красную краску опустите в палитру, и закрасьте кусты справа. Смешайте эти основные цвета. Какой цвет получили? (ор.) Закрасьте этим цветом большие деревья. - Возьмите жёлтую краску и закрасьте солнце. Возьмите синюю краску опустите её в палитру вместо красной краски и раскрасьте тучи. Смешайте краски. Какой производный цвет получили? (З.) Что можно раскрасить зелёным цветом? (траву). Раскрасьте. - А дальше поэкспериментируйте, в смешивании цветов самостоятельно. - Посмотрите, какие красивые картины получились. Назовите основные цвета и что вы ими раскрасили? - Займите свои рабочие места. 7.Практическая работа за рабочими местами. -Наши шарики подсохли. Очень важно в акварельной технике уметь ждать, когда краски подсохнут. Тогда получается прозрачный слой. Акварельная техника – это быстрая техника: краски быстро сохнут и быстро акварелью рисовать. Мы поупражнялись в смешивании основных цветов за компьютером. - Назовите основные цвета? -Почему их называют основными? (Их нельзя получить при смешивании) - Как получить оранжевый цвет? Фиолетовый? Зелёный? - Ну а теперь, самостоятельно нанесите второй слой красок и получите такой цвет шариков, как я принесла. Акварель – прозрачная краска и получается очень красиво, когда один цвет накладывается на другой. V. Выставка. Закрепление и систематизация знаний 28
1.Выставка. - Вам понравилась ваша работа? - Какие красивые шарики получились. Они очень похожи на мои шарики. -Теперь вам понятно, почему Карлсон оставил только основные цвета? (Т.к. при смешивании основных цветов можно получить другие цвета) - Как получили оранжевый, зелёный, фиолетовый цвет шариков. -Карлсон, ты доволен нашей работой? Слайд 2 2.Работа в группах -Ребята, хитрый Карлсон оставил нам ещё одно задание. - Выберите из конверта цвета, которые загадал Карлсон и назовите их. 1группа. Хроматические цвета. МОЛОДЦЫ!!! 2 группа. Ахроматические цвета. 3. группа. Основные цвета VI. Итог -О чём мы говорили на уроке? -Назовите основные цвета. - Как получить оранжевый, зелёный, фиолетовый цвет ? -Оцените свои работы. Если вам было интересно, вы много узнали, правильно, по-вашему, мнению, выполнили задание – то наклейте зелёный улыбающийся цветочек. Если не все получилось, то - синий, а если вам было тяжело, то – красный. В мире столько цветов, столько красок. Человеческий глаз не может охватить все – все краски, все – все оттенки. Но если вы в своих работах будете как можно больше смешивать краски, то ваши работы получатся более красочными и более похожими на наш мир, а наш мир прекрасен и разнообразен. Рисуйте!!! Капустеринська Любов Іванівна, вчитель вищої категорії , старший вчитель Миколаївської загальноосвітньої школи I-III ступенів №51 Математика 2 клас Тема: Додавання і віднімання двоцифрових чисел. Мета: удосконалювати вміння учнів виконувати додавання і віднімання двоцифрових чисел, розвивати логічне мислення. Обладнання: комп'ютери, картки бліц-контролю, дошки-екрани. 29
Хід уроку І.Організація класу - Сьогодні ми з вами будемо допомагати долати перешкоди вашим улюбленим героям з мультфільму “Мадагаскар”. Слайд 1. ІІ.Визначення завдань уроку 1. Слайд 2 23 + 17 32 + 9
48 + 19
58 - 20
56 - 18
Пояснити прийоми додавання і віднімання. Діти формулюють завдання уроку. ІІІ. Проектування наступної діяльності
30
2.
Слайд 3.
3. Слайд 4. Розв'язати приклади. Відповіді показати на дошках
45+15
42-18
36+17
50-23
4. Слайд 5. Робота в групах. Виконати завдання на комп'ютері. Варіант 1: 1. Вибрати правильну відповідь.
46+23=66 69 49 55+25=70 80 75 57 - 9= 7 48 27
1б.
2б.
2. Який з виразів відповідає розв'язуванню задачі? У їдальню привезли 16 кг яблук і два ящика груш по 17 кг у кожному. Скільки кілограм фруктів привезли у їдальню? а) 16+17
б)17+17
в) 16+(17+17) 31
2б.
5. Слайд 6 Варіант 2: 1. Вибрати правильну відповідь.
47+43=77 80 73 63 + 9= 90 17 33 80-63= 72 85 25 2. Який з виразів відповідає розв'язуванню задачі? На складі у великій коробці було 18 м'ячів. А в двох менших — по 16 м'ячів. Скільки всього м'ячів було на складі? а) 18+(16+16) б)18-16+16 в) 18+16 6. Слайд 7. Зарядка для очей
і 24 Слайд 9.
8.
7. Слайд 8. Математичний диктант. − Суму чисел 35 і 6 зменшити на 11 − 95 зменшити на суму чисел 19 і 5 − Різницю чисел 70 і 13 зменшити на 15 − 36 збільшити на різницю чисел 50
(35+6)-11= 95-(19+5)=
(70-13)-15=
36+(50-24)=
2б.
9. Слайд 10. Самоперевірка.
41 57 (35+6)-11= 30 (70-13)-15= 42 24 26 95-(19+5)= 71
36+(50-24)= 62
10. Слайд 11.Робота з підручником. Варіант 1. Варіант 2. №576
58 + 1=0 32
27 + 5=5 90 - 8=3 11. Слайд 12. Взаємоперевірка. Варіант 1.
Варіант 2.
58+28=86 70-43=27 43+30=73 12.
58 + 12=70 2б. 27 + 25=52 90 - 58=32
3б.
Слайд 13.
13. Слайд 14. Скласти задачу за коротким записом.
- 28 кг - ?, на 16 кг - ?, на 7 кг більше менше 14. Слайд 15. Домашнє завдання. №581 №582
35 м 33
? 80 м
30 м
15. Слайд 16. Рефлексія. Робота в парах.
18 + 6 = 56 -
= - 15 = +8=
16. Слайд 17. Самоперевірка.
18 + 6 = 24 56 - 24 = 32 32 - 15 = 17 17 + 8 = 25
2б.
Самооцінка роботи на уроці. Підрахування балів.
34