Вчитель математики , вчитель вищої кваліфікаційної категорії, старший вчитель. ЗОШ №3 м. Миколаєва Чернозуб Олена Анатоліївна
Тема: Дії з натуральними числами ( 5 клас) Мета: • закріпити в учнів уміння виконувати дії над натуральними числами в процесі розв’язування завдань різного типу; • сприяти розвитку логічного мислення, обчислювальних навичок учнів, культури математичної мови та записів; • формувати інтерес до математики, виховувати самостійність, наполегливість. Під час уроку учні повинні: • узагальнити та систематизувати знання про натуральні числа, виявити прогалини в знаннях з метою їх подальшої ліквідації; • показати вміння виконувати дії з натуральними числами; • розв’язувати рівняння на основі залежності між компонентами дій; розв’язувати текстові задачі; • спрощувати вирази та обчислювати їх значення зручним способом. Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, вмінь та навичок. Форма проведення: урок – гра. Хід уроку. І. Перевірка домашнього завдання( фронтально). ІІ.Гра «Вкажіть правильну відповідь». Кожен учень має 5 карток зцифрами 1,2,3,4,5.Учні усно виконують завдання та піднімають картку з номером правильної відповіді. 1) Яке слово серед даних зайве та чому? Додавання, множення, ділення, доданок, віднімання.
2) Вкажіть рівняння, які мають однакові корені: 1.7х +2х = 99; 2. 15х + 5 = 25; 3. х + 25 =25; 4. 545 – х = 534; 5. х : 9 = 11 3) Вкажіть правильну нерівність: 1. 47∙100 >5000 - 300 , 2. 6832 м < 7 км, 3. 9*4< 9**3. 4. 9457 – 118∙0<(9457 – 118) ∙0 4) Спростіть вираз ( до кожного виразу вкажіть номер правильної відповіді) 5а ∙ 2в ∙ 3с, 1. 700 + а, 476 + а + 224, 2.500а, 36у – 19у + 23у, 3. 30авс, 4а ∙ 8 ∙ в ∙ 3 ∙ с, 4. 96авс, 400а + 102а – 2а. 5. 40у. За кожну правильну відповідь кожен учень отримує жетон.
ІІІ. Гра «Поле чудес». Одного разу в англійському графстві Камберленд почалася гроза, сильний вітер виривав дерева з корінням, утворюючи ями. В одній з таких ям жителі побачили чорну речовину. Назву цієї речовини зашифровано рівняннями. Кожний ряд отримує рівняння, яке учні повинні розв’язати. На дошці розміщені листи з відповідями, їх більше ніж рівнянь. Той учень, який перший у ряду розв’язав своє рівняння, знаходить на дошці листок з числом, яке він отримав, знімає його та вписує літеру, яка написана на зворотному боці листка, на відповідне місто у слові. 1) 48 : х = 437 ( х = 4 Г ) 2) ( 3х – 8 ) ∙ 16 = 448 ( х = 12 Р ) 3) ( 5х + 24 ) : 8 = 13 ( х = 16 А ) 4) 12х + 4х – 48 = 256 ( х = 19 Ф ) 5) 23х – 19х + 5х = 1827 ( х = 203 І ) 6) 966 : ( х + 17 ) = 23 ( х = 25 Т ) Цікаво дізнатися, що шматочками графіту пастухи стали позначати овець, а торговці робили написи на кошиках та ящиках. Це відбулося у 1556 році.
Перші олівці мали недолік – вони бруднили пальці й швидко ламалися. Пізніше до графіту почали додавати глину і висушувати в печі. Сучасний олівець з’явився в кінці ХVІІІ сторіччя. Всі, хто правильно розв’язав своє рівняння, отримує жетон.
ІV. Гра « Знайди приклад по відповіді». На дошці записано декілька числових виразів, але учні поки що їх не бачать. До дошки запрошуються три учні. Вони стають обличчям до класу, спиною до дошки. Вирази відкриваються, клас їх бачить. Вчитель показує класу на якийсь вираз, учні класу мовчки їх розв’язують, один з них називає відповідь. Три учня біля дошки швидко повертаються до дошки і шукають по відповіді сам вираз. Переможе той, хто зробить це правильно і швидко. Гра повторюється декілька разів. За кожний правильну відповідь учні отримують жетон. 1) 37 ∙ 5 ∙ 20 2) ( 237 + 118 ) – 37 3) 8 ∙ 37 ∙ 125 4) 496 ∙ 37 – 486 ∙ 37 5) 405 ∙ 82 + 405 ∙ 18. V. Гра «Розшифруй малюнок». Самостійна робота в двох варіантах. І варіант Ω:4=∆ ІІ варіант ∆∙4=◊ ░ - 1600 = Ω Ω + 96 = □ ⌂ : 100 = ○ 10 ∙ = 2010 ∆ + 96 = ⌂ □ – 578 = ∆ 8 ∙ 702 = ░ 985 - = Ω Перевіряються відповіді, за кожну правильну учні отримують жетон.
VI. Гра « Прикраси ялинку». Учні працюють в парах. Кожна пара вибирає собі прикрасу для ялинки ( паперову ).Для кожного ряду прикраси окремого кольору. На зворотному боці прикраси написана задача. Пара розв’язує задачу і піднімає руку. Якщо задача розв’язана вірно, учні отримують можливість повісити свою прикрасу на ялинку , яка намальована на дошці. Час на розв’язування задачі обмежений. Після закінчення гри всі дивляться, який ряд прикрасив ялинку більшою кількістю іграшок.
1)
Дід Панас заготовив на зиму 6 бочок квашеної капусти та 14 бочонків солоних огірків. В одну бочку вміщується 26 кг капусти. Скільки кілограмів огірків міститься в одному бочонку, якщо всього було 324 кг овочів?
2)
Чотири робітники Іван, Петро, Степан, і Павло виготовили 160 деталей. Іван виготовив81деталь, що у 3 рази більше, ніж Петро, а Степан і Павло виготовили деталей порівну. Хто з робітників працював найгірше?
3)
Марійка за 6 хвилин може почистити 24 картоплини, а Наталка за 9 хвилин – 45 картоплин. За скільки хвилин спільної роботи вони почистять 198 картоплин?
4)
Дід Часник привіз на ринок 420 кг яблук і 180 кг груш у 50 однакових ящиках. Скільки було ящиків з яблуками і скільки – з грушами?
5)
Відстань між двома містами дорівнює 1264 милі. З них одночасно вилетіли назустріч один одному два килими – літаки і зустрілися через 8 годин після вильоту. Один з килимів пролітав 82 милі за годину. З якою швидкістю летів другий килим?
6)
З вершини прямого кута проведено промінь так, що він ділить прямий кут на два кути, один з яких більший за другий на 20 º. Знайдіть величину кожного з утворених кутів.
За кожну правильну відповідь учні отримують жетон. VII. Підсумок уроку. Рефлексія. Фронтально учні відповідають, що вони дізналися і чому навчилися при вивченні теми. Яки прогалини в знаннях виявили, над чим ще треба попрацювати. По кількості жетонів кожен учень отримує оцінку. Вчитель запитує, чи цікава наука математика, чи сподобався їм урок? VIII.Задається домашнє завдання. Завдання на картках.