Урок цивільного захисту у 7 класі на тему: «Порядок дій у надзвичайних ситуаціях. Землетрус» Мета уроку:
узагальнити знання учнів про стихійні лиха, про сигнали цивільного захисту; розвивати вміння правильно діяти під час землетрусу; виховувати навички самодисципліни, організованість, впевненість у своїх силах та прагнення допомогти тим, хто цього потребує.
Обладнання: правила та інструкції для учнів, фотографії та слайди, відеоролики.
Хід уроку: І. Організація класу до уроку. Вчитель: Доброго дня, шановні гості, дорогі діти! Сьогодні ми з вами зібралися у незвичайній обстановці. Щороку у квітні місяці ми проводимо день цивільного захисту, під час якого ми вчимося, як діяти у надзвичайних ситуаціях. У добре всім відомій пісні «Чого навчають у школі» є такі слова: «Книжки гарнії читати і писати, рахувати вчать у школі» - А чого ще навчають у школі? (відповіді дітей) - Так, зараз до цих слів можна додати, що в школі вчать, як зберегти життя і здоров’я, якщо небезпека все ж таки трапиться. ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку. (Демонстрація слайдів із видом Землі з космосу – слайд № 2) -
Погляньте на фото нашої планети з космосу. Яка вона на вашу думку? (гарна, квітуча, чудова, барвиста) - Але Земля може бути і такою (Слайд № 3- чорно – біле фото Землі). - Які кольори тут переважають? Що означають ці кольори? ( смуток, тугу, печаль) - Чому ж сумує наша планета? Вчитель: Живучи на Землі, люди, не замислюючись, роблять їй дуже боляче: руйнують надра, змінюють русла річок, забруднюють повітря й воду, знищують рослини й тварини. Наша планета болісно реагує на таке ставлення і нерідко відповідає нам стихійними лихами, від яких руйнуються міста і села, дороги, навіть гинуть люди. Такі ситуації називаються надзвичайними. -
Отже давайте сформулюємо мету нашого уроку. (пригадати, що таке надзвичайна ситуація, які вони бувають, як діяти при НС, а також як не допустити їх та попередити.)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів. -
Пригадайте, що таке надзвичайні ситуації? (Надзвичайні ситуації – це такі ситуації, що призводять до порушення нормального життя, а іноді до загибелі людей та нищення матеріальних цінностей. Слайд № 4) Скільки груп надзвичайних ситуацій вам відомо? (Три – природні, техногенні, соціальні. Слайд № 5) Які природничі надзвичайні ситуації характерні для нашої місцевості? (ожеледь, гроза, буря, снігопад, повінь, пожежі, посуха, землетрус) Сьогодні ми зупинимось на землетрусі.
ІV. Робота над темою уроку. -
Що таке землетрус? Спробуйте дати визначення цій незвичайній ситуації. (Землетрус – це раптові струси земної поверхні, які ми відчуваємо як поштовхи та
коливання, що пошкоджують або руйнують будівлі, дороги, мости, гинуть або зазнають поранень люди. Слайд № 6) - Які види землетрусів вам відомі та їх наслідки? (Слайд № 7) (Слабкі землетруси спричиняють у будинках дзенькіт посуду, розгойдування люстр. Під час сильних – тріскаються стіни в будинках, обвалюється стеля. Дуже сильні землетруси призводять до тріщин на поверхні землі, обвалів у горах, руйнування будівель) -
Які ознаки близького землетрусу вам відомі?
А) різкі зміни рівня води у водоймищах або її помутніння; Б) запах газу в районах, де раніше цього не було; В) занепокоєння птахів і домашніх тварин; Г) слабкі поштовхи земної поверхні; Д) порушення в роботі радіо, телеграфу, електромагнітних приладів. (слайд № 8) -
Назвіть країну, в якій часто відбуваються землетруси.(Японія)
-
Так, це Японія. Вашій увазі я пропоную переглянути відеоролик, який було знято під час землетрусу. (Перегляд відеоролика)
-
Скажіть, будь ласка, як люди дізнаються про наближення надзвичайної ситуації або про те, що вже відбулося? (Існує сигнал «Увага, всім!»)
-
Так це сигнал оповіщення «Увага, всім!». Він звучить по радіо та телебаченню. А якщо радіо та телебачення відсутні? (Звучить сирена заводів, сигнали машин)
-
Що ж найголовніше потрібне, якщо виникне небезпека землетрусу? (Не піддаватись паніці, слухати і швидко робити те, що говорять.
-
Як же діяти під час землетрусу?
-
І група: Як діяти після оповіщення про загрозу землетрусу? (Перш, ніж залишити приміщення, необхідно вимкнути нагрівальні прилади й газ, якщо топилась піч – загасити її, потім одягнутись, узяти необхідні речі, невеликий запас продуктів, медикаменти, документи й вийти на вулицю. Якщо землетрус почався несподівано – необхідно стати на дверному чи віконному отворі й тільки затихнуть перші поштовхи – швидко виходити на вулицю)
-
ІІ група: Вас землетрус застав в магазині, театрі або в інших громадських місцях. Ваші дії? (Під час перебування в магазині, театрі або в іншому громадському місці слід не панікувати, а спокійно вислухати вказівки відповідних посадових осіб і діяти за їх наказом. Додому не слід поспішати)
-
ІІІ група: Як діяти, якщо землетрус застав вас у громадському транспорті? (Що стосується перебування у громадському транспорті – не слід його залишати під час руху, треба дочекатися повної його зупинки й виходити спокійно, пропускаючи вперед дітей, інвалідів, літніх людей).
-
Чому під час землетрусу не можна користуватися ліфтом?
-
Вашій увазі я пропоную навчальний фільм, як правильно діяти під час землетрусу. (Перегляд навчального фільму)
-
А зараз настав час перевірити ваші знання, а саме ваші дії під час загрози землетрусу, який застав вас в школі під час навчального процесу. (Звучить сигнал «Увага, всім!)
-
Учні: Щоб раптом не охопила стихія, щоб не сталось раптом біди,
-
Треба заходи вжити такі нам, щоби опір був готовий завжди.
-
Треба добре всім правила знати, зберігаючи спокій, допомогу знайти.
-
Рятувальні загони будуть всіх рятувати,
-
Вам вони допоможуть життя зберегти.
(Слайд № 9)
Учитель: В нашій країні існує Міністерство з надзвичайних ситуацій. До його підрозділів входять рятувальні служби. Назвіть їх. (рятувальні служби на воді та у горах, служба швидкої допомоги, служба надзвичайних ситуацій, пожежна охорона, газова служба. Ми можемо викликати будь – яку з них за телефоном 101 --------102 ---------103 ---------104 --------А напередодні проведення в Україні «Євро – 2012» номер екстренного виклику – «112» -
А який телефон вам ще необхідно пам’ятати? (батьків)(Слайд № 10) Ну що ж, ви знаєте, як поступати в надзвичайній ситуації. Пам’ятайте про це.
V. Підсумок уроку: -
-
Наш урок закінчується. Тепер давайте знов поглянемо на фотографію нашої планети. (Слайд № 11 ) Планету Земля людина тримає у своїх руках – добрих, надійних, турботливих. Адже Земля – це наша домівка, ми будемо піклуватися про неї, і вона відповість нам взаємністю. Мої вам побажання: Лиха, діти, стережіться та при цьому не губіться. Бо життя у нас одне, іншого не буде. Хай же сонечко ясне ніжно вас голубить. Хай всміхаються до вас і трава, і квіти, А тепер у добрий час, любі мої діти!