Proiect did virgi fisa postului

Page 1

LICEUL TEHNOLOGIC NR.1 CAMPULUNG-MOLDOVENESC

Proiect didactic

Tema lecţiei: Fisa postului Modulul II: M4: Organizarea agentiei de turism Profesor:Ulian Virginia Elisaveta Tipul lecţiei: asimilare de noi cunoştinţe Data:22.05.2014 Clasa:XI B Scopul intregii sesiuni:Dezvoltarea competentelor de analiza si sinteza privind instrumentele specifice structurii organizatorice a agentiei de turism

    

identificarea documentului ca element in categoria instrumentelor utilizarte in organizarea agentiei de turism intelegerea conceptului de “fisa postului’’ si a rolului sau in agentia de turism ; cunoasterea componentelor ‘’fisei postului’’ ; elevii sa-si formeze capacitatea de a utiliza fisa postului, si de a o utiliza ori de cate ori este cazul ; exemplificarea fisei postului pe posturi apartinand nivelurilor ierarhice diferite ; OBIECTIVE:


INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI SUCEAVA

LICEUL TEHNOLOGIC NR.1, C-LUNG MOLDOVENESC

Obiective: TIPUL LECŢIEI: ACHIZIŢII DE NOI CUNOŞTINŢE - ETAPE DESFĂŞURAREA LECŢIEI Etapele lecţiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Observaţii


INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI SUCEAVA

1.Moment organizatoric 2 minute 2. Verificarea temei 5 min 3.Reactualizarea cunoştinţelor 10 min

4. Captarea atenţiei Discuţie introductivă 5 min

5. Anunţarea conţinutului şi a obiectivelor 6. Dirijarea învăţării 20 min

LICEUL TEHNOLOGIC Solicita elevului de serviciu numele elevilor absentiNR.1, C-LUNG MOLDOVENESC Se pregatesc pentru lectie Pregateste materialele necesare Solicita elevilor prezentare organigramelor realizate la ora anterioara Prezinta organigramele realizate Argumenteaza modul de realizare Prin Lantul ideilor se reactualizeaza cunostintele referitoare la lectia ,,Organigrama agentiei de turism” si la cele anterioare Raspund la intrebarile - Ce este agentia de turism? adresate. - De cate feluri pot fi agentiile de turism ? - Care este diferenta dintre acestea ? Sunt atenti si intervin - Ce este organigrama? pentru a aduce -Care sunt reguluile de intocmire a organigramei ? completari sau pentru - Care sunt elementele structurii organizatorice reprezentate prin organigrama ? a face corectiile - Ce este postul de munca ? necesare atunci cand e cazul - Care sunt tipurile de functii cunoscute ? - Ce sunt compartimentele ? - De cate feluri sunt acestea ? - Identificati asemanarile si deosebirile dintre acestea. - Ce este ponderea ierarhica ? - Ce este nivelul ierarhic ? - Ce relatii organizatorice cunoasteti ? Se face trecerea de la structura organizatorica si elementele Elevii urmaresc expunerea, si explica sale, laposturi si atributiile specifice acestor prin lectura elementele organizationale pe care le fisei recunosc:nivel ierarhic, relatii organizatorice, ,,Teoria organizatiei’’ comunicarea ierarhica, postul Aculta explicatiile, intervenind, atunci cand doresc o lamurire Explica necesitatea existentei instrumentelor de suplimentara sau doresc sa aduca o organizare Fisa Postului completare. Scrie titlul lectiei pe tabla Scriu pe caiete Anunta obiectivele Prezinta conceptul ,,Fisa postului” Consulta fisele de documentare Profesorul imparte setul de materiale contituit din fisa de Asculta si privesc prezentarea documentare si fisele de lucru (anexa fisa metodica) Pe baza fiselor de doc. si a organigramei realizate ca Solicita realizarea sarcinilor de lucru pe grupe tema pentru acasa, elevii descopera care Verifica finalizarea sarcinii de lucru si modul de sunt elementele fisei postului. Utilizand organigrama , rezolvare. Ofera explicatii suplimentare. elevii stabilesc corelatiile intre Corecteaza eventualele erori. elementele structurii organizatorice si elementele fisei postului


SCOPUL PREDARII

STRATEGIA DE PREDARE

TIMP ALOCAT

DIRIJAREA INVATARII- detaliere

Oferirea de informatii prin explicarea conceptului teoretic de ‘’fisa postului’’

Multimedia prin prezentari in Power Point Fise de documentare ,Fise de lucru

5 min

Trecerea de la ‘’teorie’’ la ‘’practica’’.

Lucrul in grup :

15min

Consolidarea informatiilor

‘’Turul Galeriei’’

Evaluarea interactiva

7.Feed back si evaluare

 Grup cu sarcina precisa

10 min

STRATEGII DE INVATARE Elevi cu dominanta auditiva Aceasta va fi o situatie de invatare in care elevii se vor asculta prezentarea animata de interventia profesorului si urmaresc individual lectia prezentata pe computer

Elevi cu dominanta vizuala

In aceasta situatie de invatare in care elevii vor descoperi elementele principale ale ‘’fisei postului’’ prin prezentarea in PPT si urmaresc explicatiile profesorului, observa conceptele teoretice din fisa de documentare Aceasta va fi o situatie de Vor dezbate pe baza fiselor de invatare in care elevii vor, documentare, a organigramei utiliza fise de afisate, pentru a descrie documentare pentru componentele modelelor de elaborarea ideilor. fisa postului.

Isi vor expune oral propriile prezentari ,se vor autoevalua .

RESURSE Elevi cu dominanta practica Aceasta va fi o situatie de invatare in care elevii vor elabora practic modele de fise de post

Fisa de docum Fise de lucru Calculator VideoProiector

Vor elabora pe baza Fisa de fiselor de documentare, a docum materialului prezentat, a organigramei afisate, o Planse schema care sa cuprinda elementele fisei postului,

Vor analiza propriile ilustratii Se folosesc de materialul Fisa de doc comparativ cu ale celorlalte elaborat pentru a lamuri grupe. aspectele importante si Planse fac comparatii.

Elevii vor oferi feed back in legatura cu activitatea desfasurata pe Observare dirijata tot parcursul lectiei prin dialogul continuu profesor-elevi Fise de lucru


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.