19.
Scenariusze
Rodzina to skarb f
Grupa wiekowa: dowolna (warsztaty z okazji Dnia Rodziny)
f
Cele zajęć: • zacieśnianie więzi w rodzinie; • wskazanie sposobów na kreatywne spędzanie wspólnego czasu; • integrowanie środowiska przedszkolnego i rodzinnego; • kultywowanie tradycji świętowania obchodów Dnia Rodziny; • pobudzenie do rozwoju poprzez stymulacje multisensoryczne.
f
Pomoce: kartonowe pudełko z przykrywką, treść wierszyka „Rodzina to siła”, dziurkacze, wstążeczka, flamastry, markery, kredki, nożyczki, klej, nagranie utworu instrumentalnego „Czas z rodziną”, słoiczek z zakrętką, kolorowe karteczki, małe gumki recepturki, gładkie podkoszulki, flamastry do tekstyliów, ewentualnie owalne patyczki i klej na gorąco, aparat, kartki bloku technicznego formatu A3, linijki, różne guziki, kostki do gry, płaskie kamienie, deseczki, balony, włóczki, lejki, ziarna, owoce (winogrona, maliny, truskawki, borówki, jabłka, banany, suszona żurawina), miseczki, wykałaczki
f
Wskazówki do realizacji: Przynajmniej tydzień wcześniej każde dziecko przynosi z domu kartonowe pudełko z pokrywką (najlepiej po butach – kozakach), w którym znajdują się jednokolorowe podkoszulki (najlepiej białe, nie muszą być nowe) dla każdego członka rodziny oraz słoik z zakrętką. Jeśli nie ma możliwości przyniesienia podkoszulków, może to być kawałek bawełnianego prostokątnego materiału, z którego można stworzyć flagę. Każde dziecko dekoruje swoje pudełko. Do pudełka nauczyciel wkłada przedmioty potrzebne do realizacji wybranych zadań, podpisuje każde pudełko np. Rodzina Krysi, Rodzina Basi i chowa w sali. Sala powinna być na tyle duża, by każda rodzina miała stanowisko (np. tacka, podkładka, stolik) na którym swobodnie wykonuje swoje zadania. Zabawy można wykonać również na zewnątrz na kocach i podkładkach. Wprowadzenie do zabawy warto urozmaicić poprzez włożenie poszczególnych zadań do ponumerowanych kopert, papierowych toreb lub buteleczek. Należy zapewnić swobodne miejsce do umycia rąk.
f
Przebieg zajęć: Przywitajmy się – zabawa wprowadzająca Nauczyciel zaprasza wszystkich do koła – dzieci stoją w kole, a rodzice (i rodzeństwo, jeśli jest) ustawiają się za dziećmi. Prowadzący prosi każdą rodzinę, by wymyśliła jakiś powitalny gest oraz okrzyk. Nauczyciel kolejno wita każdą rodzinę, mówiąc: Witamy rodzinę [imię dziecka)]! Rodzina odpowiada gestem oraz okrzykiem, a pozostałe rodziny powtarzają gest i mówią: Witamy! 67