AUKC JA DZIEŁ SZTUKI WARSZAWA GALERIA DOMU AUKCYJNEGO POLSWISS ART 8 PAŹDZIERNIKA 2013
www.polswissart.pl
DOM AUKCYJNY POLSWISS AR T
AUKC JA DZIEŁ SZTUKI WARSZAWA 8 października 2013 GALERIA DOMU AUKCYJNEGO POLSWISS ART
I GALERIA SZTUKI
AUKCJA DZIEŁ SZTUKI WARSZAWA, GALERIA DOMU AUKCYJNEGO POLSWISS ART 8 PAŹDZIERNIKA 2013 19.00
WYSTAWA PRZEDAUKC YJNA 24.09 – 7.10, w godz. 11.00 – 19.00 GALERIA POLSWISS ART, Warszawa ul. Wiejska 20 oraz w dniu aukcji w godz. 11.00 – 18.00 w GALERII DOMU AUKCYJNEGO POLSWISS ART
Nikifor Krynicki (1895-1968)
CUKIERNIA W KRYNICY akwarela, gwasz, papier; 29,5 x 24,5 cm Obraz pochodzi z kolekcji Andrzeja Banacha – autora pierwszej i najważniejszej monografii Nikifora. Cena wywoławcza: 2000 zł Estymacja: 4000 – 5000 zł
Nikifor Krynicki (1895-1968)
ULICA NAD RZEKĄ kredki, papier; 21 x 15 cm Obraz pochodzi z kolekcji Andrzeja Banacha – autora pierwszej i najważniejszej monografii Nikifora. Cena wywoławcza: 1500 zł Estymacja: 2000 – 3000 zł 2
\ 4 \
Soter Jaxa Małachowski (1867-1952)
ŁÓDKI W PORCIE olej, tektura; 48 x 68 cm w świetle ramy Uczeń krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych i studiów artystycznych w Szkole Rysunku i Malarstwa Stanisława Grocholskiego w Monachium, Od 1902 roku na stałe mieszkał w Krakowie. Wielokrotnie podróżował do Włoch. Twórczość artysty obejmuje przede wszystkim malarstwo pejzażowe, dla którego charakterystyczne są zwłaszcza pejzaże morskie i nokturny. Artysta brał udział w wielu wystawach – w TPSP w Krakowie, TZSP w Warszawie, w Salonie Krywulta w Warszawie, w TPSP we Lwowie, w Łodzi, Poznaniu, Lublinie. Cena wywoławcza: 12 500 zł Estymacja: 13 000 – 15 000 zł
\ 5 \
Georg Majewicz (1897-1965)
LEW olej, płótno; 40,5 x 30,5 cm sygn. p.d. G Majewicz Cena wywoławcza: 10 000 zł Estymacja: 12 000 – 15 000 zł
Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) (1885-1939)
PORTRET FRANCISZKA MACIAKA, 1934 Pastel, papier; 65,5 x 51 cm Sygn. l.d. Witkacy 1934 IV? (TBs) NП NP./ + cof = (Her) Obraz reprodukowany w Przekroju 23-30.XII.1990 roku Cena wywoławcza: 30 000 zł Estymacja: 35 000 – 40 000 zł 5
\ 6 \
Jacek Malczewski (1854-1929)
PORTRET W JESIENNYM SŁOŃCU, 1916 pastel, papier; 46 x 33,5 cm sygn. l.d. J.Malczewski/ 1916 Artysta bardzo rzadko posługiwał się techniką pastelu, głównie w latach 90.XIX wieku. Głównie
były to porterty żony Marii, przyjaciół malarzy czy dzieci. Prezentowany „Portret w jesiennym słońcu” to obraz o żywym, nasyconym kolorycie, który realizm w charakterystyce modelki łączy z niezwykle delikatnym modelunkiem rysów jej twarzy. Jak wskazuje data przy sygnaturze, obraz powstał w roku 1916. Znane są jego pastele z tego okresu – studia i szkice kompozycyjne, świadczące, że tej techniki nie zarzucił i nadal sporadycznie do niej powracał. (Przykładem są Studia z lat 1916 – 1917 – Powrót, Głowa Chrystusa, Studium postaci – Nike,
\ 7 \
Studia do Aniołów z Tobiaszem, wymienione w: A.Ławniczakowa, Jacek Malczewski. Wystawa dzieł z lat 1890-1926, Muzeum Narodowe Poznań 1990, s. 200-201, nr 333, 334, 336, 337, il.64) Cena wywoławcza: 120 000 zł Estymacja: 140 000 – 160 000 zł
Hiacynt Alchimowicz (1841-1847)
KOBIETA I AMOR PRZY ŹRÓDLE,1876 olej, płótno; 60,5 x 49,8 cm sygn. sygn.i dat.p.d. Alchimowicz/Perpignan 1876 Cena wywoławcza: 40 000 zł Estymacja: 45 000 – 55 000 zł
\ 8 \
Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915)
NA ZWIADACH, 1877 technika mieszana, akwarela, gwasz, karton naklejony na tekturę; 23,7 x 21,7 cm sygn. l.d. AWKowalski 77
\ 9 \
Oferowany obraz to wczesne dzieło artysty. Namalowany z prawdziwą maestrią artystyczną jest dziełem niezwykle kolekcjonerskim. Reprodukowany i opisywany w: – „Kłosy” 1878, I półrocze, nr 665, il. na okładce s. 193 (tytuł: Na zwiadach – reprodukcja drzeworytnicza odwrócona w stosunku do oryginału; ryt. Teofil Konarzewski). Cena wywoławcza: 80 000 zł Estymacja: 100 000 – 120 000 zł
Zofia Stryjeńska (1894-1976)
DOŻYNKI gwasz, papier; 75 x 102 cm w świetle oprawy sygn. p.d. Z.STRYJEŃSKA Naukę malarstwa rozpoczęła pod kierunkiem L. Stroynowskiego i kontynuowała w prywatnej Szkole Sztuk Pięknych Marii Niedzielskiej w Krakowie. W 1911, podając się za mężczyznę, podjęła studia w monachijskiej ASP nie przyjmującej jeszcze wówczas kobiet w szeregi studentów. Jako członek Stowarzyszenia Artystów Polskich
„Rytm” wzięła udział w 1925 w Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu, zdobiąc salę główną polskiego pawilonu zaprojektowanego przez J. Czajkowskiego sześcioma panneau przedstawiającymi „Rok obrzędowy w Polsce”. Artystka osiągnęła wówczas spektakularny sukces - otrzymała cztery Grand Prix w działach dekoracji architektonicznej, plakatu, tkaniny i ilustracji książkowej oraz zaszczytne wyróżnienie w dziale zabawkarskim. Urzeczona rodzimym folklorem i piastowską przeszłością artystka trawestowała ludowe motywy nadając kompozycjom rozmach, dynamikę i dekoracyjny rytm Cena wywoławcza: 50 000 zł Estymacja: 60 000 – 70 000 zł
\ 10 \
Georg Oeder
Georg Oeder – niemiecki malarz pejzażysta. Autor nastrojowych krajobrazów, najczęściej jesiennych lub zimowych.
(1846-1931)
JESIENNY PEJZAŻ Z OGNISKIEM
Cena wywoławcza: 20 000 zł Estymacja: 25 000 – 30 000 zł
olej, płótno; 100 x 74,5 cm sygn. u dołu G.Oeder
\ 11 \
Zygmunt Ajdukiewicz (1861-1917)
SIOSTRY olej, tektura; 40 x 49,5 sygn. l.d. Z.Ajdukiewicz Uczeń krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych oraz Akademii wiedeńskiej i monachijskiej. Po studiach zamieszkał w Wiedniu, skąd w roku 1893 wyjeżdżał do Paryża. Podobnie jak jego stryjeczny brat Tadeusz Ajdukiewicz, był malarzem sfer dworskich i arystokratycznych. Malował portrety, sceny rodzajowe o tematyce myśliwskiej oraz obrazy historyczne. Cena wywoławcza: 6000 zł Estymacja: 7000 – 8000 zł
Adam Setkowicz (1876-1945)
WYJAZD NA POLOWANIE, 1911 olej, tektura; 48,5 x 67 cm sygn. l.d. A.Setkowicz 911 Cena wywoławcza: 10 000 zł Estymacja: 12 000 – 14 000 zł
\ 12 \
Wlastimil Hofman (1881-1971)
PRZEDWIOŚNIE – MŁODY JEŻ, 1928 olej, płótno; 90 x 59,5 cm sygn. p.d. Wlastim[.]l | H[…] 1928 Prezentowany obraz można zaliczyć do najlepszych wizerunków namalowanych przez artystę w okresie w którym intensywnie chłonął normy młodopolskiej ideologii i pozostawał pod przemożnym wpływem symbolistycznej sztuki Jacka Malczewskiego. Jego repertuar tematyczny obejmował obok scen religijnych, liryczne w wyrazie kompozycje baśniowo-fantastyczne i antyczne wątki. Kolorystyczną intensywność, plastyczność modelunku postaci i bezbłędny rysunek kompozycji można porównywać tylko z najlepszymi obrazami tego artysty.
Cena wywoławcza: 45 000 zł Estymacja: 50 000 – 60 000 zł
\ 13 \
Franciszek Ejsmond (1859-1931)
DZIEWCZYNKA W KOLORACH, 1922 olej, deska; 24 x 38 cm sygn. po prawej Fr.Ejsmond, l.d. Fr.Ejsmond/ 1922 (sygnatura późniejsza) Cena wywoławcza: 15 000 zł Estymacja: 18 000 – 20 000 zł
Wojciech Weiss (1875-1950)
ANERI W OGRODZIE, 1913 akwarela, papier; 21,8 x 30,5 cm sygn. p.d. WW [monogram wiązany] Na odwrocie pieczęć ZE ZBIORÓW DZIEŁ WOJCIECHA WEISSA/ DOM ARTYSTY/ WW oraz nr 000779 i data 1913 Cena wywoławcza: 4000 zł Estymacja: 5000 – 6000 zł
\ 14 \
Olga Boznańska (1865-1940)
PORTRET DZIEWCZYNKI, PRZED 1898 pastel, papier; 43 x 32 cm w świetle passe-partout sygn.u dołu Olga Boznańska
Według ekspertyzy obraz został namalowany przez artystkę w trakcie jej pobytu w Monachium przed rokiem 1898. Wiele prac z wczesnej twórczości artystki zaginęło, więc prezentowany „Portret dziewczynki” ma wielkie znaczenie dla poznania wczesnego okresu twórczości Olgi Boznańskiej. Cena wywoławcza: 70 000 zł Estymacja: 80 000 – 100 000 zł
Obraz posiada ekspertyzę dr Piotra Kopszaka specjalisty od twórczości Olgi Boznańskiej.
\ 15 \
Stanisław Bohusz Siestrzeńcewicz (1869-1927)
MAŁY FAUN olej, płótno; 49 x 33 sygn. l.d St. BOHUSZ Cena wywoławcza: 22 000 zł Estymacja: 25 000 – 30 000 zł
Artysta nieokreślony PORTERT DZIEWCZYNKI olej, płótno; 68 x 52 cm Cena wywoławcza: 3000 zł Estymacja: 5000 – 6000 zł 18
\ 16 \
Tadeusz Axentowicz (1859-1938)
DAMA W NASZYJNIKU Z PEREŁ pastel, tektura, 100 x 80 cm sygn. l. sr. T.Axentowicz Axentowicz zasłynął przede wszystkim jako autor kobiecych portretów perfekcyjnie wykonywanych
w technice pastelu. Malował wizerunki dam z arystokratycznych sfer, artystycznych kręgów i mieszczańskich salonów czerpiąc inspiracje z malarstwa J. Whistlera, J. Sargenta i G. Boldiniego („Portret damy w czarnej sukni”, 1906, Muzeum Narodowe w Poznaniu). Doskonałych wzorów dostarczało mu angielskie malarstwo portretowe, które poznał w czasie pobytu w Londynie na początku swej kariery artystycznej. Umiejętnie wykorzystując atrybuty kobiecości – suknie balowe, eleganckie kapelusze, kosztowną biżuterię
\ 17 \
i karnawałowe maski – nasycał swe obrazy subtelnym erotyzmem. Barwy jesieni, w jakich utrzymany jest oferowany obraz, pogłębiają liryczną ekspresję modelki. Cena wywoławcza: 80 000 zł Estymacja: 90 000 – 100 000 zł
PORTRET MĘŻCZYZNY, 1930 pastel, papier; 59,8 x 43,5 cm sygn. p.d. Witkacy 1930 23./IV/ (T.C) W 1924 r. Witkacy zadeklarował rezygnację z twórczości artystycznej na rzecz wykonywania
portretów na zamówienie. Prezentowany portret, wykonany jest w typie „C”, który wykonywał wyłącznie dla przyjaciół – bezpłatnie, na ogół w czasie spotkań towarzyskich połączonych z konsumpcją alkoholu i narkotyków. Portrety z tej grupy stanowią kontynuację artystycznych eksperymentów w dążeniu do Czystej Formy. Oferowany obraz jest bardzo interesujący w swoim wyrazie z uwagi na nietypowe ujęcie obejmujące większą część postaci wraz z rękami. Witkacy zazwyczaj ograniczał się do samej głowy lub popiersia, nie lubił rysować rąk, a za każdą z nich
\ 18 \
pobierał dodatkową opłatę w wysokości 1/3 kosztu całości. Tego samego dnia (23.kwietnia 1930 r.) Witkacy wykonał kilka innych portretów osób z rodziny Fedorowiczów – swoich bliskich przyjaciół z Zakopanego. Wszystkie w Typie C co oznacza, iż tego dnia odbywało się spotkanie towarzyskie, a portretowany mężczyzna musiał należeć do tego kręgu lub do rodziny Fedorowiczów. Cena wywoławcza: 35 000 zł Estymacja: 40 000 – 45 000 zł
Rafał Malczewski (1892-1965)
PEJZAŻ akwarela, papier; 33 x 47,5 cm w świetle oprawy sygn. l.d. Rafał Malczewski O[…] Cena wywoławcza: 12 000 zł Estymacja: 15 000 – 18 000 zł
Eugeniusz Geppert (1890-1979)
NA HIPPODROMIE akwarela, papier; 31,5 x 42 cm sygn. p.d. Eugeniusz Geppert Cena wywoławcza: 5000 zł Estymacja: 6000 – 7000 zł
\ 19 \
Alicja Halicka (1894-1975)
PLAC DE LA CONCORDE W PARYŻU papier, gwasz; 32 x 24 cm sygn. l.d. Halicka Cena wywoławcza: 4000 zł Estymacja: 6000 – 8000 zł
Alicja Halicka (1894-1975)
PLAC DE LA CONCORDE W PARYŻU papier, gwasz; 32 x 24 cm sygn. l.d. Halicka Cena wywoławcza: 4000 zł Estymacja: 6000 – 8000 zł 24
\ 20 \
Włodzimierz Terlikowski (1873-1951)
ANEMONY, 1938 olej, płótno; 55 x 38 cm sygn. p.d. W de Terlikowski/ 1938 Cena wywoławcza: 15 000 zł Estymacja: 18 000 – 20 000 zł
\ 21 \
Henryk Hayden (1883-1970)
BRETONKA, OK. 1927 olej, płótno 46 x 61 cm, sygn. l.d.: Hayden
Bretonia oraz południowe rejony Francji były tymi miejscami, do których Hayden często wyjeżdżał na studyjne plenery i w których szukał inspiracji do swojej pracy twórczej. Bywał w takich miejscowościach, jak Pont-Aven, Le Pouldu czy Doëlan. Początkowo portrety Haydena miały dość uproszczoną formę, następnie przedstawiał je w realistycznej konwencji, często z odwołaniem
\ 22 \
do sztuki dawnych mistrzów. W latach 20 i 30tych typowa dla jego portretów była masywność proporcji modelek, zastosowanie światłocienia czy precyzyjne oddanie karnacji malowanych postaci. Cena wywoławcza: 50 000 zł Estymacja: 60 000 – 80 000 zł
Luigi Bardi (-)
PORTRET BEATRICE CENCI, OK. 1850 olej, płótno; 62,5 x 50,3 cm według obrazu przypisywanego GUIDO RENIEMU Na odwrocie napis tuszem na płótnie: Beatrix Cenci | by Guido Reni | Copiè par Louis Bardi l’Original est a’ la Galerie | Barberini Roma | Louis Pisani | Galeries de Tableaux modernes | 38, Borgognisanti Florence |23, Place d’Espagna Roma. Na krośnie tuszem: 2955 Portret przedstawia Beatrice Cenci (1577-1599), młodą rzymską patrycjuszkę, która wraz z rodziną była tyranizowana przez despotycznego ojca Francesco i zmuszana do kazirodztwa. Gdy zawiodły wszelkie próby rozwiązania tej dramatycznej sytuacji, przerażeni i zrozpaczeni – Beatrice, jej brat Giacomo i macocha Lukrecja Petroni – powzięli decyzję zabicia dręczyciela. Choć zbrodni dokonali najemni mordercy, jej inicjatorzy wkrótce zostali
wykryci, osądzeni, skazani na śmierć i straceni. Tę poruszającą tragedię osnuła wkrótce romantyczna legenda, a postać nieszczęśliwej Beatrice stała się natchnieniem artystów. Wedle tradycji, portret Beatrice z ostatnich dni jej życia miał namalować Guido Reni. A to z kolei pobudziło wyobraźnię dziewiętnastowiecznego już malarza-akademika Achilla Leonardi, autora obrazu „Guido Reni malujący portret Beatrice”. Beatrice stała się także bohaterką poematów, dramatów, powieści i utworów muzycznych, np. tragedii P.B. Shelleya, opowiadania Stendhala czy opery L. Różyckiego osnutą na tragedii J. Słowackiego „Beatriks Cenci”. Oryginalny obraz, przypisywany sławnemu włoskiemu artyście Guido Reniemu powstał ok. roku 1600 i znajduje się w zbiorach Galleria Nazionale d’Arte Antica w Palazzo Barberini w Rzymie (olej na desce, 64,5 x 48 cm).
\ 23 \
Autora prezentowanej tu kopii określa – umieszczony na jej odwrocie – napis, według którego jest to praca artysty o nazwisku Louis / Luigi Bardi. Na obrazie, jego autorstwo potwierdził swym podpisem Louis Pisani, kierujący Galerią Obrazów (antykwariatem) we Florencji i w Rzymie. Louis (Luigi) Bardi – grafik, rysownik i wydawca działający w pierwszej połowie XIX wieku we Florencji, który w latach 1837-1842 publikował miedzioryty znanych dzieł malarstwa włoskiego, składające się na tekę „L’imperiale e Reale Galleria Pitti ilustrata per cura di Luigi Bardi regio calcografo”. Bardi malował także kopie obrazów dawnych mistrzów, m.in. Andrea del Sarto, Rafaela, Guercina czy Murilla. Cena wywoławcza: 14 000 zł Estymacja: 15 000 – 20 000 zł
Jerzy Kossak (1886-1955)
POLOWANIE PAR FORCE, 1941 olej, tektura; 33,5 x 48,5 cm w świetle oprawy sygn. p.d. Jerzy Kossak, 1941 Cena wywoławcza: 10 000 zł Estymacja: 12 000 – 15 000 zł
Wojciech Kossak (1856-1942)
AUTOPORTRET Z KONIEM, 1924 olej, płótno; 91 x 110 cm sygn. p.d. Wojciech Kossak/1924 Studia artystyczne odbył w krakowskiej SSP pod kierunkiem W. Łuszczkiewicza; naukę kontynuował w akademii monachijskiej i paryskiej École des Beaux Arts. W 1915 został mianowany profesorem batalistyki w warszawskiej SSP. Artysta utrwalał w licznych kompozycjach wizerunki anonimowych legionistów, żołnierzy, równie chętnie jak wojskowe patrole, dramatyczne epizody bitewne i heroiczne potyczki. Bardzo chętnie również portretował samego siebie, w ulubionej scenerii z koniem, czego przykładem jest oferowana praca. Prezentowany „Autoportret” został namalowany w sposób niezwykle sprawny warsztatowo i reprezentuje charakterystyczny styl artysty. Cena wywoławcza: 60 000 zł Estymacja: 70 000 – 90 000 zł
\ 24 \
Władysław Bakałowicz
cenionym portrecistą. W swoim dorobku ma także przedstawienia subtelnie roznegliżowanych pięknych kobiet oraz scen we wnętrzach dworskich.
(1833-1903)
PODARUNEK olej, deska mahoniowa; 27 x 21,5 cm sygn. l.d. LBakalowicz W 1854r. ukończył warszawską SSP. Siedem lat później osiadł na stałe w Paryżu, gdzie zdobył popularność i uznanie jako malarz scen historycznych i rodzajowych. Był również
Doskonałe opanowanie techniki malarskiej sprawiało, że z upodobaniem odtwarzał każdy szczegół otoczenia, w których znaleźli się jego modele, różnicował powierzchnie drogocennych przedmiotów i tkanin, umiejętnie rozkładał światła i cienie Cena wywoławcza: 35 000 zł Estymacja: 40 000 – 50 000 zł
\ 25 \
Leopold Levy (1882-1966)
PEJZAŻ Z PROWANSJI, 1920 olej, płótno; 38,5 x 46 cm sygn. U dołu Leopold Levy/ 20 Cena wywoławcza: 15 000 zł Estymacja: 18 000 – 20 000 zł
Henryk (Chaim) Epstein (1890-1944)
PEJZAŻ olej, płótno; 38,5 x 46 cm sygn. l.d. Epstein Henryk Epstein po studiach w Akademii Monachijskiej przyjechał w 1912 roku do Paryża i zamieszkał w „La Ruche”, gdzie nawiązał kontakt z Modiglianim, Soutinem i Chagallem. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli ekspresjonizmu Szkoły Paryskiej. Artysta przenosił na płótno piękno pejzaży z Południa Francji. Cena wywoławcza: 22 000 zł Estymacja: 25 000 – 30 000 zł
\ 26 \
LAGUNA WENECKA olej, płótno; 64 x 90 cm sygn. p.d. W.Terlikowski Przez krótki okres czasu studiował w monachijskiej ASP oraz w pracowni J. P. Laurence`a w Paryżu. Odbył szereg podróży, a w 1911 r. osiadł w Paryżu. Uczestniczył w paryskich Salonach i ekspozycjach Société Nationale des Beaux-Arts. Swą sztukę prezentował także w Musée de Bordeaux, Lyon i Marseille. Na ukształtowanie postawy twórczej Terlikowskiego silnie oddziałał fowizm. Formy budował tłustą, impastowo kładzioną plamą barwną. Oferowany obraz jest znakomitym przykładem malarskiej techniki Terlikowskiego. Cena wywoławcza: 35 000 zł Estymacja: 40 000 – 45 000 zł
\ 27 \
Marek Żuławski (1908-1985)
AUTOPORTRET Z LEOPOLDEM GOTTLIEBEM, 1941 olej, płótno; 90,5 x 60,6 cm sygn. p.d. Marek Żuławski na odwrocie: Marek/ Żuławski/ London/ 1941 Cena wywoławcza: 10 000 zł Estymacja: 12 000 – 15 000 zł
Władysław Bakałowicz (1833-1903)
AKT, 1896 pastel, papier; 73 x 37 cm sygn. l.d. Bakałowicz 1896 Cena wywoławcza: 30 000 zł Estymacja: 35 000 – 45 000 zł 35
\ 28 \
Igor Mitoraj (ur. 1944)
TORS brąz, wys. 11,5 cm z podstawą 14,5 cm sygn. p.d. Mitoraj Cena wywoławcza: 2000 zł Estymacja: 4000 – 5000 zł
Czesław Rzepiński (1909-1995)
MARTWA NATURA olej, płótno; 60 x 73 cm sygn. p.d. Rzepiński Należał do czołowych przedstawicieli nurtu polskiego koloryzmu; jego koncepcja malarstwa wywodziła się ze sztuki francuskich intymistów, P. Bonnarda i H. Matisse’a. Zasadniczą wagę przykładał do kolorystycznej konstrukcji obrazu; formę budował śmiałym, szerokim duktem pędzla lub krótkimi uderzeniami tworzącymi drobne plamki. Cena wywoławcza: 15 000 zł Estymacja: 17 000 – 20 000 zł
\ 29 \
Eugeniusz Zak (1884-1926)
CHŁOPIEC W SPICZASTYM KAPELUSZU, 1925 olej, płótno; 81,3 x 64,8 cm sygn. l.d. Eug. Zak Do 1992 roku obraz znajdował się w kolekcji prominentnej żydowskiej rodziny Goldschmidt w Nowym Jorku. Po sprzedaży obrazu w 1992 roku w Domu Aukcyjnym Sotheby’s obraz nieprzerwanie do dnia dzisiejszego znajdował się w prywatnej kolekcji. Eugeniusz Zak to nazwisko, które wywarło istotny wpływ na obraz polskiej sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Jego twórczość kształtowała się i dojrzewała w orbicie tradycji i współczesności sztuki francuskiej. Przyjechał do Paryża w gorącym dla historii sztuki momencie kształtowania się nowych tendencji. Narodziny kubizmu, fowizmu i surrealizmu - wszystko to działo się na jego oczach i pobudzało wyobraźnię. Został nazwany „najbardziej paryskim z Polaków” i obok Kislinga i Makowskiego stał się ulubieńcem kolekcjonerów i historyków sztuki. Swoje obrazy tworzył w pewnej zamkniętej formie, którą wypełniał pełną niuansów kolorystyką, lirycznym nastrojem i melancholią. Sam stworzył styl, który emanuje nastrojem, klimatem i nostalgią. Cena wywoławcza: 500 000 zł Estymacja: 700 000 – 900 000 zł
\ 30 \
\ 31 \
Adolf Mosengel (1837-1885)
NAD ALPEJSKIM JEZIOREM, 1875 olej, płótno; 45,5 x 72,5 cm sygn. p.d. A.Mosengel. 1875 Adolf Mosengel – niemiecki malarz-pejzażysta – studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, następnie w Genewie u A.Calama oraz w Paryżu. Stale mieszkał i działał w Hamburgu. Obok malarstwa zajmował się grafiką Cena wywoławcza: 13 000 zł Estymacja: 15 000 – 18 000 zł
Daniel Samogyi (1837-1892)
NAD KÖNIGSEE, 1875 olej, płótno; 54,5 x 87 cm sygn. l.d. Samogyi D: München 1875 Daniel Somogyi – malarz pochodzenia węgierskiego. Kształcił się w Monachium, w którym później zamieszkał na stałe. Był głównie pejzażystą, malarzem widoków wysokogórskich, odtwarzanych z topograficzną wiernością. Jego obrazy znajdują się w zbiorach niemieckich i, m.in. w węgierskiej Narodowej Galerii Obrazów w Budapeszcie. Cena wywoławcza: 15 000 zł Estymacja: 17 000 – 20 000 zł
\ 32 \
Piotr Michałowski (1800-1855)
STUDIUM KONIA
w Warszawie; 23 maja – 9 sierpnia 1992 r.; Muzeum Narodowe w Poznaniu; 22 sierpnia – 25 października 1992 r. Reprodukowany : Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, WAiF – Auriga, Warszawa 1992, il. s.8
olej, płótno; 51,5 x 63,2 cm Pochodzenie: I.Korwin-Milewski; E.Merwin, Wiedeń; Antykwariat Bednarczyk Wiedeń, 1979; Kolekcja Ewy i Wojciecha Fibaków. Wystawiany: Malarstwo polskie w kolekcji Ewy i Wojciecha Fibaków, Muzeum Narodowe
Piotr Michałowski był najwybitniejszym malarzem epoki polskiego romantyzmu, a jego twórczość jest zjawiskiem w skali europejskiej. W latach 18321835 przebywał w Paryżu i studiował w pracowni Nicolasa Toussainta Charleta. Był znakomitym malarzem koni, a jego obrazy i akwarele zyskiwały podziw i ogromne powodzenie, tak że „cały Paryż latał za jego końmi. Malował dynamiczne
\ 33 \
kompozycje batalistyczne z wojen napoleońskich, konne portrety wodzów i hetmanów, portrety rodziny i przyjaciół, a także portrety chłopów. Jego obrazy olejne i akwarele, łączące siłę wyrazu z wrażliwością na naturę, odznaczają się śmiałym rysunkiem, syntetyczną formą, wartościami koloru, swobodą techniki malarskiej i romantyczną żarliwością polskiego patrioty. Cena wywoławcza: 220 000 zł Estymacja: 250 000 – 300 000 zł
Zdzisław Cyankiewicz (1912-1981)
PEJZAŻ Z DRZEWAMI, 1948 olej, płótno; 64 x 49 cm sygn. Na odwrocie Cyan 48 Cena wywoławcza: 5000 zł Estymacja: 6000 – 8000 zł
\ 34 \
Eugeniusz Eibisch (1896-1987)
ŚPIĄCA DZIEWCZYNA, PRZED 1939 olej, płótno; 73 x 63 cm sygn. p.d. Ebiche
Na odwrocie nalepka: Muzeum Narodowe/ w Warszawie/ DM 853 W maju 1993 obraz przekazany w depozyt do Muzeum Narodowego w Warszawie Obraz ze zbiorów Art-B Był jedną z bardziej znanych postaci świata artystycznego Montparnasse’u; przyjaźnił się m.in. z Soutine’em, Mane Katzem i Zakiem. Po 1925 roku
\ 35 \
odniósł wielki sukces na Salonie Jesiennym, po którym podpisał kontrakt z Leopoldem Zborowskim, jednym z największych marszandów tamtej epoki, odkrywcą Modiglianiego i Kislinga. Prezentowany obraz jest wybitną pozycją w dorobku artystycznym z dojrzałego okresu paryskiego. Cena wywoławcza: 75 000 zł Estymacja: 80 000 – 100 000 zł
Józef Pankiewicz (1868-1940)
RZEKA W GIVERNY. 1912 olej, płótno; 65 x 53 cm sygn. u dołu Pankiewicz Obraz przedstawia pejzaż z Normandii, z okolic Giverny w dolinie Sekwany i rzeki Epte. W latach 1912-1913 państwo Pankiewiczowie spędzali tam letnie wakacje, spotykając się z zaprzyjaźnionym Pierrem Bonnardem, który wraz z żoną mieszkał w pobliskim Vernon. Cena wywoławcza: 140 000 zł Estymacja: 180 000 – 200 000 zł
\ 36 \
\ 37 \
Wiktor Korecki (1890-1980)
STARY MŁYN olej, płótno; 50,5 x 78 cm sygn. p.d. WIKTOR KORECKI Cena wywoławcza: 6000 zł Estymacja: 10 000 – 120 000 zł
\ 38 \
Józef Brandt (1841-1915)
ZAPRZĘG, PO 1900 olej, płótno; 45 x 70 cm sygn. p.d. Józef Brandt/ z Warszawy/ Monachium Józef Brandt był jednym z najwybitniejszych malarzy polskich reprezentujących nurt monachijski. Studiował malarstwo w Polsce, Paryżu i Monachium. W 1870 roku otworzył w Monachium własna pracownię, a w1878 został honorowym
profesorem Akademii Monachijskiej, członkiem Akademii w Berlinie i w Pradze. Uczestniczył w wielu międzynarodowych wystawach i cieszył się międzynarodową sławą. Malował bitwy, epizody z historii polskich wojen, wojsko, jeźdźców, polowania jarmarki. Oferowany obraz przedstawia typowy dla sztuki Brandta motyw rozpędzonego zaprzęgu, malowany z wielkim artystycznym kunsztem, będącym wyznacznikiem malarstwa monachijskiego. Cena wywoławcza: 210 000 zł Estymacja: 230 000 – 270 000 zł
\ 39 \
Rafał Olbiński (ur. 1947)
FORTEPIAN akryl, płótno; 32 x 24 cm sygn. p.d. Olbinski Cena wywoławcza: 5000 zł Estymacja: 6000 – 8000 zł
Wiesław Janasz (ur. 1953)
AMADEUSZ UWIKŁANY W PIĘCIOLINIE II, 2012 mosiądz patynowany; wys. 32 cm, szer. 76 cm, gł. 32 cm wys. Podstawy 110 cm Rzeźba unikatowa – pojedynczy egzemplarz Malarz, rzeźbiarz, scenograf, realizator filmów dokumentalnych. Autor rzeźb znanych jako nagrody, zaprojektował i wykonał m.in. „Telemaski” dla Tele Tygodnia oraz przyznawane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych „Nagrody Boya”. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Cena wywoławcza: 17 000 zł Estymacja: 20 000 – 25 000 zł
\ 40 \
Anna Karpowicz – Westner (ur. 1951)
CZERWONA SUKIENKA Z CYKLU CZYTAJĄCA LIST, 2008 olej, płótno; 80 x 100 cm sygn. l.d. a.karpowicz-w Na odwrocie: Anna Karpowicz Westner/ Czerwona sukienka z cuklu czytająca list/ 2008 Cena wywoławcza: 15 000 zł Estymacja: 18 000 – 20 000 zł
\ 41 \
Stefan Gierowski (ur. 1925)
BEZ TYTUŁU, 2002 akwarela, papier; 74 x 52 cm w świetle passe-partout sygn. p.d. Stefan Gierowski 2002 Cena wywoławcza: 11 000 zł Estymacja: 13 000 – 15 000 zł
Igor Mitoraj (ur. 1944)
POSTAĆ, 1987 litografia, papier; 68,5 x 49 cm w świetle oprawy sygn. l.d. 3/123 z prawej: Mitoraj Cena wywoławcza: 4000 zł Estymacja: 5000 – 7000 zł 51
\ 42 \
Stanisław Fijałkowski (ur. 1922)
AUTOSTRADA XXXVI,1977 olej, płótno; 73,5 x 92 cm sygn. na odwrocie na krośnie S.FIJAŁKOWSKI Autostrada XXXVI1977 Cena wywoławcza: 60 000 zł Estymacja: 65 000 – 75 000 zł
Jerzy Nowosielski (1923-2011)
CERKIEWKI 1991 olej, płótno; 33,5 x 46 cm sygn. na odwrocie: JERZY NOWOSIELSKI 1991 Cena wywoławcza: 25 000 zł Estymacja: 30 000 – 40 000 zł
\ 43 \
MARAKESZ, 1931 olej, płótno; 61 x 46 cm sygn. l.d. W. De Terlikowski/ 1931 Cena wywoławcza: 30 000 zł Estymacja: 35 000 – 40 000 zł
\ 44 \
Mela Muter (1876-1967)
RODAN olej, płótno, 45 x 55 cm sygn. l.g. MUTER Artystka była blisko związana z działającą w Paryżu polską kolonią artystyczno-literacką. Wiele miesięcy
spędziła w Bretanii i w południowych rejonach Francji. Mela Muter często odwiedzała Avignon – spędzała tam wakacje, jeździła na plenery, mieszkała w czasie II wojny światowej, do 1963 roku miała tam letnią pracownię i mieszkanie. Często malowała to zabytkowe miasto, jego mieszkańców, rzekę Rodan. Na kształtowanie się postawy twórczej Muter oddziałał początkowo symbolizm przełomu wieków, później zaś formuła syntetyzmu propagowana przez Gauguina w ramach Szkoły Pont-Aven. Wkrótce Muter wypracowała swój własny, oryginalny
\ 45 \
styl wyrastający z tradycji postimpresjonizmu. Z malarstwa Van Gogha przejęła wyrazisty kontur obiegający formy wydobyte szybkimi, wielokierunkowymi uderzeniami pędzla. Oferowany obraz ma cechy stylistyczne znamienne dla twórczości artystki z późnych lat 1930, kiedy to przebywała w Awignonie i malowała w rozmaitych ujęciach wstęgę Rodanu. Cena wywoławcza: 80 000 zł Estymacja: 90 000 – 120 000 zł
Władysław Ślewiński (1856-1918)
KWIATY W NIEBIESKIM WAZONIE, 1906-1916 Olej, płótno; 55 x 46 cm Na odwrocie stempel: WŁADYSŁAW ŚLEWIŃSKI/ ze spuścizny/ POŚMIERTNEJ niżej odręczny podpis „E.Ślewińska”. Na krośnie dwukrotnie białą farbą „121” Obraz posiada certyfikat autentyczności Barbary Brus-Malinowskiej Władysław Ślewiński w ciągu całej swojej twórczości podejmował trzy tematy : portrety, pejzaże i martwe natury. Martwe natury obejmowały głównie bukiety kwiatów lub owoce. Bliski przyjaciel Paula Gauguina. Zafascynowany obrazami, osobowością i nowymi, radykalnymi tezami artystycznymi Gauguina, Ślewiński został jednym z jego najwierniejszych uczniów i wyznawców teorii syntetyzmu i symbolizmu. Był aktywnym członkiem tzw. Szkoły z Pont Aven – grupy artystów skupionych wokół Gauguina, mieszkającego wówczas tak jak Ślewiński w Bretanii. Według ekspertyzy Barbary Brus Malinowskiej oferowany obraz powstał w latach 1906-1916 Elementem datującym jest krakowska lub góralska chusta. Lata 1905-1910 Ślewiński spędził w Polsce, przebywając również w Tatrach. Tam powstały obrazy z motywami elementów góralskich lub krakowskich strojów. (część z nich obecnie w Muzeum Narodowym). Oferowany obraz pochodzi ze spuścizny pracownianej malarza. Jest jednym z obrazów, które po jego śmierci zostały opatrzone certyfikatem żony : pieczątką i podpisem. Większość obrazów z takim atestem jest w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Cena wywoławcza: 220 000 zł Estymacja: 250 000 – 300 000 zł
\ 46 \
\ 47 \
Karol Radziszewski (ur. 1980)
BEZ TYTUŁU olej, karton; 100 x 70 cm Cena wywoławcza: 12 000 zł Estymacja: 15 000 – 18 000 zł
\ 48 \
Igor Mitoraj (ur. 1944)
PERSEUSZ brąz, wysokość 35 cm z podstawą 48 cm sygn. p.d. Mitoraj B 188/1000 Cena wywoławcza: 35 000 zł Estymacja: 40 000 – 45 000 zł
\ 49 \
Stanisław Młodożeniec (ur.1953)
SUBWAY, 1994 olej, płótno; 141,5 x 165,5 cm sygn. Na odwrocie: S.Młodożeniec/ „SUBWAY” 1994 Cena wywoławcza: 12 000 zł Estymacja: 15 000 – 20 000 zł
\ 50 \
Jan Dobkowski
Opisany i reprodukowany: Katalog „Nowe obrazy” Kolekcja Olgi i Wojciecha Fibaków, Warszawa 2010, il. barwna str. 23
(ur. 1942)
PRZYCIĄGAJĄCA SIŁA, 1971/72
Cena wywoławcza: 40 000 zł Estymacja: 60 000 – 70 000 zł
olej, płótno; 196 x 148 cm sygn. na odwrocie: Jan Dobkowski/ PRZYCIĄGAJĄCA SIŁA 1971/72
\ 51 \
Jan Lebenstein (1930-1999)
FIGURA OSIOWA, 1963 gwasz, akwarela, papier; 52 x 35 cm sygn. l.d. Lebenstein 63/ figure (dwukrotnie sygnowany)
Artysta należy do grupy najwybitniejszych polskich malarzy i rysowników II połowy XX wieku. Po przyjeździe do Paryża, Lebenstein zaopatrzony w list polecający do Józefa Czapskiego trafił do Galerie Lambert, gdzie wystawiał „figury osiowe”, które przyniosły mu międzynarodową sławę. W Galerie Lambert wystawiał prace na papierze, w tym przede wszystkim gwasze. W swoich działach przetwarzał, trawestował i parafrazował motywy zaczerpnięte
\ 52 \
z literatury, głównie z Biblii i antycznej mitologii. W jego pracach ujawnia się też fascynacja reliktami archaicznych kultur – asyryjskiej, babilońskiej i egipskiej. Wszystko to sprawia, że na rynku sztuki dzieła Lebensteina stanowią odrębną, oryginalną propozycję artystyczną. Cena wywoławcza: 14 000 zł Estymacja: 17 000 – 20 000 zł
Leon Tarasewicz (ur. 1957)
DYPTYK BEZ TYTUŁU, 1985 olej, płótno; 170 x 259 cm (wymiar całości) sygn. na odwrocie Jeden z najbardziej intrygujących malarzy współczesnych. Pełen inwencji i kolorystycznej wrażliwości. Oryginalna formuła jego malarstwa
\ 53 \
zrodziła się z obserwacji pejzażu pozbawionego ludzkiej obecności. Ważne są dla niego przede wszystkim wartości czysto malarskie – kolor, faktura, światło. Tarasewicz stosuje głównie kolory podstawowe, czasem kontrasty barw dopełniających. Oferowany obraz, doskonały w swym wyrazie umożliwia widzowi szczególne przeżycie koloru i przestrzeni i wpisuje się do grupy bardzo dobrych dzieł tego niezwykłego artysty. Cena wywoławcza: 160 000 zł Estymacja: 180 000 – 200 000 zł
Jan Lebenstein (1930-1999)
FIGURA OSIOWA, 1963 akwarela, gwasz, papier; 53,5 x 39 cm w świetle passe-partout sygn. l.d. Lebenstein 63 z prawej strony: figure Cena wywoławcza: 14 000 zł Estymacja: 17 000 – 20 000 zł
\ 54 \
Jerzy Nowosielski (1923-2011)
AKT, 1999 serigrafia, papier; 70 x 93 cm sygn. u dołu ołówkiem: 28/60 Jerzy Nowosielski 1999 Cena wywoławcza: 4000 zł Estymacja: 6000 – 8000 zł
Tadeusz Dominik (ur. 1928)
OGRÓD 1974/1977 olej, płótno; 45 x 50 cm sygn. p.d. Dominik Cena wywoławcza: 14 000 zł Estymacja: 15 000 – 18 000 zł
\ 55 \
Tomasz Sętowski (ur. 1961)
SIÓDMY KONTYNENT, 2010 olej, płótno; 50 x 61 cm sygn. l.d. T.Sętowski
Na odwrocie: Siódmy kontynent, olej, płótno/ Tomek Sętowski/ 2010 Do obrazu dołączony certyfikat wystawiony przez artystę. Cena wywoławcza: 12 000 zł Estymacja: 15 000 – 20 000 zł
\ 56 \
Danuta Rothschild (ur. 1951)
BEZCZYNNA PRZYSZŁOŚĆ, 2006 technika mieszana, płótno; 122 x 122 cm sygn. u dołu. Danuta 06 Absolwenta warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Pierce College w Woodland Hills.
\ 57 \
Danuta Rothschild to artystka o międzynarodowej renomie, której prace prezentowane były na wystawach m.in. w Polsce, Francji i Stanach Zjednoczonych. Jej obrazy znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach na całym świecie. Wszystkie jej prace cechuje niezwykła wrażliwość i estetyka kolorystyczna. Cena wywoławcza: 20 000 zł Estymacja: 25 000 – 30 000 zł
Kazimierz Mikulski (1929-2000)
WNĘTRZE, 1958 tempera, papier; 24 x 17 cm sygn. pd. Balzak Na odwrocie nalepka Biura Wystaw Artystycznych w Krakowie z opisem obrazu i nazwiskiem autora. Członek Grupy Krakowskiej, brał udział w Wystawach Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948-49, Warszawa 1957 i 1959). Uprawiał malarstwo, rysunek, scenografię, zajmował się sztuką aktorską, grał w teatrze konspiracyjnym Kantora i w Cricot 2, pisał wiersze. Malarstwo artysty klasyfikowane jest jako surrealistyczne, metaforyczne, oniryczne. Kazimierz Mikulski był ważną i barwną postacią środowiska krakowskiego. Nazywano go „Balzakiem”. Pseudonim ten pochodził jeszcze w czasów studenckich. Jego sylwetka bardzo przypominała figurę słynnego pisarza, utrwaloną przez wybitnego francuskiego rzeźbiarza Augusta Rodina, rzeźbę odrzuconą przez paryski Salon. Z drugiej strony, także styl pracy Mikulskiego był podobny do stylu wielkiego pisarza. Obaj potrzebowali bezwzględnego spokoju, ciszy oraz izolacji od świata, aby tworzyć. Cena wywoławcza: 12 000 zł Estymacja: 15 000 – 20 000 zł
Jan Młodożeniec (1929-2000)
DADA 1916 technika mieszana, papier; 41 x 32 cm sygn. U dołu: JAN MŁODOŻENIEC Cena wywoławcza: 4000 zł Estymacja: 6000 – 8000 zł 69
\ 58 \
Zbigniew Makowski (ur. 1930)
VIOLET VIRGULE, 1969 gwasz, papier; 56 x 76 cm sygn. p.d. Zbigniew Makowski 1969 Cena wywoławcza: 50 000 zł Estymacja: 60 000 – 70 000 zł
\ 59 \
Jacek Pałucha (ur.1966)
LEKCJA FRANCUSKIEGO, 2013 olej, płótno; 70 x 55 cm sygn. p.d. Jpałucha 2013 na odwrocie: „Lekcja francuskiego...” Jacek Pałucha Cena wywoławcza: 3500 zł Estymacja: 4000 – 6000 zł
\ 60 \
Witold Pałka (1928-2013)
KAFEJKA, 2006 olej, płótno; 80 x 60 cm sygn. p.g. Pałka W. Na odwrocie: Pałka W./ „Kafejka/” 80 x 60 cm/ 2006 Cena wywoławcza: 7500 zł Estymacja: 8000 – 10 000 zł
\ 61 \
INDEX Ajdukiewicz Zygmunt ..................................................................................... 11
Malczewski Rafał ................................................................................................. 21
Alchimowicz Hiacynt .......................................................................................... 7
Michałowski Piotr ............................................................................................... 41
Axentowicz Tadeusz.......................................................................................... 19
Mikulski Kazimierz .............................................................................................. 68
Bakałowicz Władysław ..............................................................................30, 35
Mitoraj Igor ..............................................................................................36, 51, 58
Bargi Luigi ................................................................................................................ 27
Młodożeniec Jan ................................................................................................. 69
Bohusz Siestrzeńcewicz Stanisław ........................................................... 17
Młodożeniec Stanisław ................................................................................... 59
Brandt Józef............................................................................................................ 46
Mosengel Adolf ................................................................................................... 39
Boznańska Olga ................................................................................................... 16
Muter Mela ............................................................................................................. 55
Cyankiewicz Zdzisław ...................................................................................... 42
Nikifor....................................................................................................................... 1, 2
Dobkowski Jan ..................................................................................................... 60
Nieokreślony Artysta ........................................................................................ 18
Dominik Tadeusz ................................................................................................. 65
Nowosielski Jerzy.........................................................................................53, 64
Eibische Eugeniusz ............................................................................................ 43
Oeder Georg .......................................................................................................... 10
Ejsmond Franciszek ........................................................................................... 14
Olbiński Rafał ......................................................................................................... 47
Epstein Henryk ..................................................................................................... 32
Pałka Witold ............................................................................................................ 72
Fijałkowski Stanisław......................................................................................... 52
Pałucha Jacek ........................................................................................................ 71
Geppert Eugeniusz ............................................................................................ 22
Pankiewicz Józef.................................................................................................. 44
Gierowski Stefan.................................................................................................. 50
Radziszewski Karol ............................................................................................. 57
Halicka Alicja...................................................................................................23, 24
Rothschild Danuta ............................................................................................. 67
Hayden Henryk .................................................................................................... 26
Rzepiński Czesław............................................................................................... 37
Hofman Wlastimil ............................................................................................... 13
Samogyi Daniel .................................................................................................... 40
Janasz Wiesław ..................................................................................................... 48
Setkowicz Adam.................................................................................................. 12
Jaxa Małachowski Soter..................................................................................... 3
Sętowski Tomasz ................................................................................................. 66
Karpowicz-Westner Anna .............................................................................. 49
Stryjeńska Zofia....................................................................................................... 9
Korecki Wiktor ....................................................................................................... 45
Ślewiński Władysław ........................................................................................ 56
Kossak Jerzy ........................................................................................................... 28
Tarasewicz Leon .................................................................................................. 62
Kossak Wojciech .................................................................................................. 29
Terlikowski Włodzimierz ..................................................................25, 33, 54
Lebenstein Jan ..............................................................................................61, 63
Weiss Wojciech..................................................................................................... 15
Levy Leopold ......................................................................................................... 31
Wierusz Kowalski Alfred..................................................................................... 8
Majewicz Georg...................................................................................................... 4
Witkiewicz Stanisław Ignacy ................................................................... 5, 20
Makowski Zbigniew .......................................................................................... 70
Zak Eugeniusz ....................................................................................................... 38
Malczewski Jacek ................................................................................................... 6
Żuławski Marek .................................................................................................... 34
POLSWISS ART DOM AUKCYJNY POLSWISS ART Iwony Büchner 00-490 Warszawa, ul. Wiejska 20 (vis a vis Hotelu Sheraton) tel./fax: 22 628 13 67, tel.: 22 629 46 87 galeria@polswissart.pl, www.polswissart.pl Opracowanie katalogu: Tatiana Rasała-Chmiel, Marzena Karpińska Zdjęcia: Marek Beczek, tel.: +48 602 206 227 Opracowanie graficzne i skład: Paweł Wolski, tel.: +48 691 201 682, e-mail: pawel@firstgroup.net.pl \ 62 \
REGULAMIN AUKCJI 1. Oferta aukcyjna
w licytacji telefonicznej w przypadku problemów z uzyska-
10. Opłata aukcyjna i podatek VAT
Przedmiotem aukcji są dzieła sztuki lub inne obiekty kolek-
niem połączenia z podanym przez klienta numerem telefonu.
Do kwoty wylicytowanej Dom Aukcyjny dolicza opłatę aukcyjną
cjonerskie oddane do sprzedaży komisowej przez komiten-
Dom Aukcyjny zastrzega, ze może rejestrować i archiwizować
w wys.15%. Kwota wylicytowana wraz z opłatą aukcyjną zawiera
tów lub stanowiące własność Domu Aukcyjnego. Zgodnie
rozmowy telefoniczne z klientem, o których mowa powyżej.
podatek od towarów i usług VAT. Opłata obowiązuje również
w sprzedaży poaukcyjnej, w przypadku, gdy obiekt nie został
11. Płatności
przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy
Kupujący jest zobowiązany do zapłaty należności za wylicyto-
sprzedaży między Domem Aukcyjnym a licytantem, który za-
wane obiekty w terminie 7 dni od dnia aukcji. Dom Aukcyjny
oferował najwyższą kwotę. W razie zaistnienia sporu w trakcie
będzie uprawniony do naliczenia odsetek ustawowych za okres
licytacji, Aukcjoner rozstrzyga spór lub ponownie przeprowa-
opóźnienia w zapłacie. Dom Aukcyjny przyjmuje następujące
dza licytację obiektu.
formy płatności: gotówka, karta płatnicza oraz przelew na rachunek bankowy:
nymi przez osobę upoważnioną po stronie Domu Aukcyjnego
6. Cena wywoławcza
zwaną dalej Aukcjonerem. Aukcjoner ma prawo do dowolne-
Cena wywoławcza zamieszczona w katalogu jest kwotą od któ-
go rozdzielania lub łączenia obiektów oraz do ich wycofania
rej rozpoczyna się licytacja. Obiekty licytowane są w górę, tzn.
z licytacji bez podania przyczyn. Opisy zawarte w katalogu
licytacja może zakończyć się na kwocie wyższej niż cena wywo-
aukcji mogą być uzupełnione lub zmienione przez Aukcjonera
łąwcza lub równą tej kwocie. Informację o cenie obiektów ozna-
lub osobę przez niego wskazaną przed rozpoczęciem licytacji.
czonych gwiazdką można uzyskać w domu aukcyjnym
ul. Wiejska 20 00-490 Warszawa
W razie opóźnienia nabywcy w zapłacie, Dom Aukcyjny po
podobnych obiektów, porównywalnych pod względem stanu,
bezskutecznym upływie dodatkowo wyznaczonego terminu
rzadkości, jakości i pochodzenia. Kupujący nie powinni trakto-
na zapłatę, może odstąpić od umowy z nabywcą.
aukcyjnymi, które można otrzymać przy stanowisku rejestra-
Zakończenie licytacji w przedziale estymacji lub powyżej gór-
cyjnym po wypełnieniu formularza udziału w aukcji. Pracownik
nej estymacji jest transakcją ostateczną. Zakończenie licytacji
Domu Aukcyjnego dokonujący rejestracji ma prawo poprosić
poniżej dolnej estymacji może być transakcją warunkową.
transakcji.
Dom Aukcyjny Polswiss Art
12. Odstąpienie od umowy
ceny sprzedaży. Estymacja nie zawiera opłaty organizacyjnej.
nym, a w przypadku zakupu odebrać potwierdzenie zawartych
SWIFT: INGBPLPW
określoną przez Dom Aukcyjny na podstawie cen sprzedaży
Do uczestnictwa w licytacji upoważniają tabliczki z numerami
kończeniu aukcji należy zwrócić tabliczkę z numerem aukcyj-
57 1050 1038 1000 0023 0543 9743
Podana w katalogu estymacja jest szacunkową wartością
wać estymacji jako zapewnienia ani prognozy co do faktycznej
(dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). Bezpośrednio po za-
ING Bank Śląski
7. Estymacja
2. Osobisty udział w aukcji
o dokument potwierdzający tożsamość osoby rejestrowanej
sprzedany na aukcji. Dom Aukcyjny wystawia faktury VAT marża
cytacji cena gwarancyjna nie zostanie osiągnięta, zakończenie
15. Reklamacje
3. Licytacje w imieniu klienta
licytacji skutkuje zawarciem transakcji warunkowej, co zostaje
Wszelkie możliwe reklamacje będą rozpatrywane zgodnie
Dom Aukcyjny może reprezentować klienta na podstawie
ogłoszone przez aukcjonera.
z przepisami prawa polskiego. Reklamację z tytułu niezgodno-
ści towaru z umową można zgłosić w ciągu 1 roku od wydania
akcji warunkowej jest traktowane jako prawnie wiążąca oferta
16. Obowiązujące przepisy prawa:
nabycia obiektu po cenie wylicytowanej. Dom aukcyjny zo-
Dom Aukcyjny przypomina, ze zgodnie z przepisami:
bowiązuje się negocjować z właścicielem obiektu możliwość
– ustawy z dnia 23 lipca 2003r o ochronie zabytków i opiece nad
obniżenia ceny do kwoty wylicytowanej. Jeśli negocjacje nie
zabytkami (Dz.U.Nr 162 poz. 1568) – wywóz określonych obiek-
przyniosą pozytywnych skutków w ciągu 7 dni roboczych od
tów poza granice kraju wymaga zgody odpowiednich władz,
daty aukcji obiekt uznaje się za niesprzedany. Dom aukcyjny
– ustawy z dnia 21 listopada 1996r, o muzeach (Dz.U. z 1997r
zastrzega sobie prawo do przyjmowania po sukcji ofert rów-
Nr5, poz.24, z późn. zm.) – muzea rejestrowane mają prawo
nych cenie gwarancyjnej na obiety wylicytowane warunkowo.
pierwokupu zabytków bezpośrednio na aukcji za kwote wy-
W przypadku otrzymania takiej oferty od innego oferenta
licytowaną powiększoną o opłatę aukcyjną
Dom aukcyjny informuje o tym fakcie klienta który wylicytował
– ustawy z dnia 16 listopada 2000 r o przeciwdziałaniu wpro-
4. Licytacje telefoniczne
warunkowo. Klient ma w takim wypadku prawo do podnie-
wadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych po-
Klienci, którzy chcą licytować przez telefon, powinni przesłać
sienia swojej oferty do ceny gwarantowanej i przysługuje mu
chodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz
zlecenia najpóźniej na jeden dzień przed dniem aukcji. Pra-
pierwszeństwo w zakupie obiektu. Jeśli nie podniesie swojej
o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu (Dz.U z 2000r Nr
cownicy Domu Aukcyjnego połączą się z klientem przed roz-
oferty do ceny gwarancyjnej transakcja warunkowa zostaje
116, poz. 1216 z późn. zm.) – Dom Aukcyjny jest zobowią-
poczęciem licytacji wybranych obiektów. Dom Aukcyjny nie
unieważniona a obiekt może zostać sprzedany drugiemu ofe-
zany do zbierania danych osobowych nabywców dokonują-
ponosi odpowiedzialności za bark możliwości wzięcia udziału
rentowi po cenie gwarancyjnej.
cych transakcji w kwocie powyżej 15 tysięcy euro.
\ 63 \
ZLECENIE LICYTACJI
Aukcja Dzieł Sztuki 8 października 2013, godz. 19.00
Możliwe jest złożenie pisemnej oferty na obraz zgłoszony do licytacji bądź udział telefoniczny. Należy wypełnić kwestionariusz zgłoszeniowy i przesłać faxem do dnia poprzedzającego aukcję, na numer (22) 628 13 67, Dom Aukcyjny zastrzega sobie możliwość odrzucenia oferty w przypadku niezgodności podanych danych ze stanem faktycznym.
Nr pozycji w katalogu
Opis pozycji (autor tytuł, wymiary)
Maksymalna cena oferenta
Prosimy o podpisanie zlecenia.
Data, Podpis............................................................................... \ 64 \
www.polswissart.pl
DOM AUKCYJNY POLSWISS AR T