wEtenswaardig juni 2013
docenten
RepliPizza over pizza’s en kaas Deze les voor leerlingen informeert over voeding en de rol van de voedingsindustrie, met speciale aandacht voor kaasvervangers op diepvriespizza’s.
De lessen bestaan uit: Twee klassikale lessen en een huiswerkopdracht
Benodigdheden: Voor je deze leerzame, interactieve les kunt gaan geven, is het raadzaam om een aantal zaken voor te bereiden, namelijk: • Een Edmodo-account aanmaken voor je klas via www.edmodo.com waar je alle benodigde links en filmpjes kunt klaarzetten zodat je alles tijdens de les binnen handbereik hebt. Het gaat om: • Filmfragmenten uit: http://keuringsdienstvanwaarde.kro.nl/seizoenen/2008/afleveringen/28-08-2008 • De filmpjes op: • http://www.youtube.com/watch?v=kYM54V3ZO_8 • http://www.youtube.com/watch?v=miyZw3NQJ8M • http://www.youtube.com/watch?v=_AmXZ2UKqzg (de uitleg voor het huiswerk pizza’s bakken) • www.wetenswaardig.info (shortlink naar de filmpjes van fooddata?) • Links naar: • http://www.wetenswaardig.info/lessen/pizzas-bakken/antwoorden/ (shortlink naar de antwoorden op vraag 1 en 2 van les 1) • http://www.wetenswaardig.info/lessen/pizzas-bakken/geschiedenis/ (shortlink naar geschiedenis van pizza) • www.facebook.com/wetenswaardig (om de foto’s bij de huiswerkopdracht te uploaden) • www.youtube.com/wetenswaardig (om de filmpjes bij de huiswerkopdracht te uploaden) • Er is veel sociale media interactie mogelijk. Wat is allemaal uitgelegd op de pagina Gebruik Sociale Media (http://www.wetenswaardig.info/het-project/gebruik-sociale-media/) • Het selecteren van een of meerdere filmfragmenten van een paar minuten voor les 1 uit: http://keuringsdienstvanwaarde.kro.nl/seizoenen/2008/afleveringen/28-08-2008 (deze aflevering duurt 24 minuten) • Tijdens de les heb je internet nodig: smartphones (van de leerlingen), het digiboard met laptop of een beamer met laptop. • Voor de huiswerkopdracht is het nodig dat leerlingen hun bevindingen invullen via de app Socrative, te installeren via www.socrative.com. Als leerlingen geen smartphone of tablet hebben, kun je ook een formulier downloaden, via www.wetenswaardig.info, waarop de resultaten ingevuld kunnen worden.
Vervolg op volgende pagina >>>
wEtenswaardig juni 2013
docenten
RepliPizza over pizza’s en kaas
Lesduur: De les duurt 2 keer 45 minuten.
Leerdoelen: • D e leerling leert dat mensen, dieren en planten in wisselwerking staan met elkaar en hun omgeving (milieu) en dat technologische en natuurwetenschappelijke toepassingen de duurzame kwaliteit daarvan zowel positief als negatief kunnen beïnvloeden (aansluiting bij kerndoel onderbouw VO nr. 30, doorlopende leerlijn SLO) • Leerlingen informeren over gezonde voeding en het proces in de voedingsindustrie • Het positief in de markt zetten van voeding
wEtenswaardig docenten
juni 2013
RepliPizza over pizza’s en kaas: Les 1 Leerlingen mogen tijdens deze les gebruikmaken van hun telefoons, laptop of tablet.
Introductie • 5 minuten Vertel de klas over het belang van gezonde voeding en de rol van de voedingsindustrie. Vertel dat jullie aan de hand van een aantal vragen gaan uitzoeken wat de basisingrediënten van een pizza zijn en hoe ze bereid worden. Daarnaast onderzoeken jullie tijdens deze lessen hoe het gebruik van die verschillende ingrediënten de smaak van pizza kan beïnvloeden. Tijdens deze lessen en de huiswerkopdracht werken de leerlingen in groepjes van twee samen!
Doe-tip:
• Laat leerlingen met hun smartphone een plaatje opzoeken van hun favoriete pizza. • Bespreek klassikaal welke ingrediënten er bijna altijd op een pizza zitten (Antwoord: deeg, tomatensaus en kaas). • Vertel eventueel nog iets over de geschiedenis van pizza (staat op www.wetenswaardig.info).
Vragen stellen • 10 minuten Stel de volgende vragen aan de leerlingen: 1. Waarom wordt de ene bodem dik tijdens het bakken en de andere niet? 2. Is tomatensaus gezond? Wat maakt de saus gezond en wat maakt het ongezond? 3. Hoe gezond is de kaas? En wat zijn de verschillen tussen verschillende soorten kaas? Door deze vragen trek je de aandacht van de leerlingen. Ze zullen nadenken over wat ze al weten over pizza’s en wat nog niet.
Vervolg op volgende pagina >>>
wEtenswaardig juni 2013
docenten
RepliPizza over pizza’s en kaas: kaas Les 1
Aan de slag • 20 minuten De leerlingen mogen nu zelfstandig deze drie vragen beantwoorden. In de volgende les moeten zij de antwoorden presenteren en bespreken jullie alle mogelijke antwoorden klassikaal. De antwoorden van vraag 1 en 2 staan op: www.wetenswaardig.info. Laat leerlingen weten dat ze op deze website kunnen zoeken naar het antwoord. Vraag 3 is te beantwoorden als de leerlingen deze filmpjes bekijken: • http://www.youtube.com/watch?v=kYM54V3ZO_8 • http://www.youtube.com/watch?v=miyZw3NQJ8M • http://www.youtube.com/watch?v=_AmXZ2UKqzg Eventueel kun je de filmpjes klassikaal tonen via het digibord of geef de link door en laat de leerlingen zelfstandig kijken.
Afsluiten - huiswerk • 10 minuten Sluit de les af met een toelichting op de huiswerkopdracht. Deel de huiswerkopdracht aan de leerlingen uit en laat ze de instructievideo zien (via www.wetenswaardig.info). Bespreek de huiswerkopdracht en vraag of iedereen snapt wat de bedoeling is. De huiswerkopdracht moeten leerlingen ook weer als duo maken. Deel tot slot de ingrediënten voor de twee pizza’s uit die ze thuis gaan bakken. Leg duidelijk uit hoe ze de testresultaten kunnen invullen. Maak hier een keuze uit het invullen via de app (www.socrative.com) of via het formulier (www.wetenswaardig.info). Benadruk dat ze foto’s of filmpjes moeten maken van het bakken, het eindresultaat en het proeven. Dit beeldmateriaal maakt de presentaties van de volgende les leuk om naar te kijken.
wEtenswaardig juni 2013
docenten
RepliPizza over pizza’s en kaas: Les 2 Introductie • 10 minuten Begin de les met een terugblik op de vorige les. Herhaal kort wat er is besproken en wat ze thuis hebben gedaan. Vertel dat ieder duo deze les 2 verschillende presentaties zal geven. Over de vragen die ze hebben onderzocht in les 1 en over de huiswerkopdracht en het bakken van de pizza’s.
Antwoorden op de vragen uit les 1 • 15 minuten Bespreek de antwoorden op de vragen die in de vorige les zijn gesteld. Dit waren de vragen: 1. Waarom wordt de ene bodem dik tijdens het bakken en de andere niet? 2. Is tomatensaus gezond? Wat maakt de saus gezond en wat maakt het ongezond? 3. Hoe gezond is de kaas? De vragen stonden op www.wetenswaardig.info en vraag 3 was te beantwoorden na het kijken van de filmpjes op: • http://www.youtube.com/watch?v=kYM54V3ZO_8 • http://www.youtube.com/watch?v=miyZw3NQJ8M • http://www.youtube.com/watch?v=_AmXZ2UKqzg Vraag na elke presentatie welk duo ook deze antwoorden had gevonden. Zo voorkom je dat elke duo dezelfde presentatie houdt en dat scheelt tijd. Vat de verschillende antwoorden na alle presentaties nog een keer samen.
Presentatie pizzaproef • 15 minuten Laat de groepjes hun pizzabevindingen om de beurt presenteren. Vraag naar de testresultaten, maar vraag ook welke de leerlingen zelf het lekkerst vonden. En welke pizza maken ze de volgende keer en waarom? Als de leerlingen hun bevindingen via de app hebben ingevuld kun je dit steeds via het digibord presenteren.