Розробка уроку з інформатики Горобець А.А.
Графічний редактор Adobe Photoshop Операції над об'єктами та їх групами. Створення малюнків. Мета уроку: Навчальна. ознайомити з об’єктами графічного редактора та їх групами, навчити створювати малюнки. Розвиваюча. Розвивати творчі здібності учнів, практичні навички роботи з ЕОМ, логічне мислення, пам’ять. Виховна. Виховувати самостійність та відповідальність. Тип уроку: вивчення нового матеріалу Обладнання: комп’ютер, роздатковий матеріал, Графічний редактор Adobe Photoshop Хід уроку 1.Організаційний момент. Заходжу в клас, вітаюсь з учнями, пропоную їм сісти. Оглядаю чи порядок на партах, чи всі сидять на своїх місцях. 2.Актуалізація знань учнів. Запитання і завдання: 1. Які інструменти виділяння довільних областей зображення в редакторі Adobe
Photoshop вам відомі? 2. Опишіть послідовність дій для виділення довільного контуру за допомогою
інструментів Лассо, Многоугольное Лассо та Магнитное Лассо. 3. Для виділення яких областей зображення доцільно використовувати інструмент
Магнитное Лассо? 4. Для чого призначено інструмент Пипетка"? Опишіть правила роботи цим
інструментом. 5. Опишіть послідовність-дій під час малювання інструментами Кисть та Карандаш.
Чим відрізняються ці інструменти малювання? 6. Що таке форма пензля? Які характеристики можуть мати пензлі? Як установити їх значення? 7. Які інструменти призначено для малювання графічних примітивів? Опишіть 1
Розробка уроку з інформатики Горобець А.А.
послідовність дій для створення цими інструментами графічного об'єкта. 8. Яку дію розуміють під заливанням зображення? Якими способами можна виконати
цю дію? Як треба налаштувати заливку підчас виконання команди Заполнить? 9. Що відбувається, коли інструмент Ластик застосовують до частини зображення? Чи
можна змінити розмір Ластика? Опишіть послідовність дій у разі використання інструмента Ластик: 10. Опишіть правила роботи з інструментом Перемещение. 11. Для чого призначено інструмент
Рука? Опишіть послідовність дій з цим
інструментом. 12. Які дії з виділеною областю зображення можна виконати, використовуючи команди
Трансформация та Произвольная Трансформация? Опишіть послідовність дій під час виконання цих команд. Як зберегти пропорції фрагмента зображення під час перетворювання? 13. Опишіть послідовність створювання тексту в графічному редакторі Adobe
Photoshop. 14.
Яку назву отримує текстовий шар під час створювання тексту? Чи можна
змінити цю назву? 15.
Опишіть дії, які треба виконати для редагування тексту.
16.
Чи можна застосовувати до текстового шару ефекти?
17.
Як викривити попередньо створений текст?
18. З чим можна порівняти шар зображення в редакторі Adobe Photoshop? Для чого
різні елементи зображення розміщують на різних шарах? 19.
Які дії можна виконувати із шарами? Яку палітру призначено для виконання
дій з ними? 20.
Чи можна видалити шар, що містить тло зображення?
21.
Як додати до зображення довільну кількість шарів? Як створити новий шар
зображення? Чи можна змінити назву шару? 22.
Як обрати певний шар зображення? Опишіть послідовність дій для
переміщення поточного шару. 23.
Які дії треба виконати для копіювання поточного шару? Опишіть
послідовність дій для видалення шару. 24.
Чи можна змінити видимість шару зображення? 2
Розробка уроку з інформатики Горобець А.А.
Для полегшення роботи із зображеннями в графічному редакторі Adobe Photoshop програмісти запозичили в художників-аніматорів принцип побудови складного зображення. У традиційній анімації всі об'єкти малюють на прозорих плівках, які потім розміщують на нерухомому непрозорому тлі. Переміщуючи та замінюючи плівки з окремими об'єктами, створюють нові кадри, які послідовно фотографують. ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Аналогічно до цього представлено зображення в редакторі Adobe Photoshop. Шари в Photoshop — це і є аналог прозорих плівок із зображеннями. Шари можна створювати, копіювати, міняти місцями, видаляти. Якщо фрагмент зображення розміщено на окремому шарі, то його можна цільно переміщати та трансформувати, не змінюючи при цьому інші шари (інші частини зображення). Для роботи із шарами призначено палітру Слои, яка містить їх перелік починаючи з найвищого. Кожний документ, який створюють у редакторі Adobe Photoshop, початково містить лише тло, яке можна порівняти з полотниною, на якій художник малює картину. Воно може бути білим, мати призначений колір або взагалі бути прозорим (цю властивість тла ви призначаєте на етапі створювання нового документа). Яким би не було тло, воно обов'язково має бути, адже картину треба на чомусь малювати. Тому тло видалити неможливо. У будь-який момент можна додати до документа довільну кількість шарів. Коли копіюють зображення через буфер обміну, новий шар створюється автоматично. Так само автоматично новий шар створюється в разі переміщення виділеної області з іншого документа. Існує кілька різних способів створити новий шар: У меню Слой виконати команду Новый, а в підменю, що з'явилося при цьому на
екрані, вибрати пункт Слой (Ctrl+Shift+N). У вікні налаштовування параметрів можна призначити назву цього шару, його колір, режим та встановити значення непрозорості. На палітрі Слои натиснути кнопку Создать новый слой. 3
Розробка уроку з інформатики Горобець А.А.
Якщо під час створювання нового шару його назву не встановлено, Adobe Photoshop визначає, скільки шарів уже є на цей момент та призначає новому шару наступний номер, що відображається в його назві. Проте подальше використання шару з такою назвою недоцільне, оскільки незрозуміло, який саме об'єкт містить шар. Для того, щоб змінити назву шару, у палітрі Слои можна двічі натиснути лівою клавішею миші назву шару та ввести нову назву. Перш ніж виконувати із шаром будь-які дії, його треба обрати, натиснувши його заголовок на палітрі Слои лівою клавішею миші. Обраний на цей момент шар називають поточним, а на палітрі Слои він виділений синім кольором. Шари досить легко міняти місцями, змінюючи при цьому порядок розміщення об'єктів у зображенні. Для переміщення шару треба в палітрі Слой натиснути його заголовок лівою клавішею миші і, не відпускаючи її, переміщати шар на вкладці вгору або вниз. Визначивши нове місце шару; можна відпустити ліву клавішу миші. Можна створити копію обраного шару, виконавши команду Дубликат слоя меню Слой. Видалити шар можна одним з таких способів: У меню Слой виконати команду Удалить слой (у підменю, що з'явиться при цьому,
обрати пункт Слой). Обравши потрібний шар на палітрі Слои, натиснути його заголовок лівою клавішею
миші та, не відпускаючи її, перетягнути шар на зображення кнопки Удалить слой. Виділити потрібний шар на палітрі Слои та натиснути кнопку Удалить слой. Для керування переглядом шарів використовують крайній лівий значок зображення шару палітри Слои. Якщо натиснути цей значок лівою клавішею миші, він зникне з палітри, а елемент зображення, розміщений на цьому шарі, ми не побачимо на екрані. Повторне натискання цього значка біля заголовка шару в палітрі Слои вмикає режим видимості шару. До текстових шарів можна застосовувати різні ефекти. Крім того, можна змінювати текст за допомогою команди Искаженный текст, значок якої розміщено на панелі властивостей інструмента Текст. У вікні (рис. 23.2), що з'явиться на екрані після виконання команди Искаженный текст, треба обрати зі списку стиль для викривлення тексту та за допомогою повзунків установити значення горизонтального і вертикального 4
Розробка уроку з інформатики Горобець А.А.
викривлення (їх задають у відсотках). Результат застосування цієї команди при зміні параметрів викривлення динамічно відображається на екрані. Щоб створити малюнок у фотошопі самостійно, можна використовувати всі інструменти або підібрані картинки. ІV. Закріплення вивченого матеріалу. 1. У графічному редакторі Adobe Photoshop створіть картинку, на якій би знаходилися
всі шкільні приладдя (див. папку приладдя). 2. Збережіть створений документ під іменем школа2. Psd (у форматі фотошоп). 3. Відкрийте файл школа2.psd. Запишіть у зошит, який елемент фотомонтажу
розміщено на найнижчому шарі. Користуючись палітрою шарів, перевірте свою відповідь. 4. Змініть назви шарів відповідно до того, зображення якого елемента малюнка містить шар. 5. Вимкніть видимість трьох верхніх шарів. Зображення яких предметів залишилося на екрані? Увімкнувши режим видимості цих шарів, вимкніть видимість трьох нижніх. 6. Перемістіть шари, розмістивши зображення предметів на екрані за власним смаком. 7. Залийте тло цього зображення, використавши для цього одноколірну або *градієнтну заливку. 8. Збережіть отримане зображення для подальшого використання у власній папці. 9. Відкрийте файл тани.psd. 10. Користуючись командами Трансформация, Произвольная Трансформация та
інструментом Перемещение, складіть із танів будинок 11. Увага! Збережіть новостворений документ у власну папку.
V. Аналіз та підсумок уроку 1. З чим можна порівняти шар зображення в редакторі Adobe Photoshop? Для чого
різні елементи зображення розміщують на різних шарах? 2. Які дії можна виконувати із шарами? Яку палітру призначено для виконання дій з 5
Розробка уроку з інформатики Горобець А.А.
ними? 3. Чи можна видалити шар, що містить тло зображення? 4. Як додати до зображення довільну кількість шарів? Як створити новий шар зображення? Чи можна змінити назву шару? 5. Як обрати певний шар зображення? Опишіть послідовність дій для переміщення поточного шару. 6. Які дії треба виконати для копіювання поточного шару? Опишіть послідовність дій для видалення шару. 7. Чи можна змінити видимість шару зображення? Домашня робота. Опрацювати конспект, і програму Adobe Photoshop (при наявності комп’ютера), принести на наступний урок фото для обробки.
6