План-конспект уроку з інформатики Горобець Анастасії Анатоліївни
Графічний редактор CorelDraw Тема. Створення та редагування простих графічних об’єктів. Малювання простих фігур (прямокутник (квадрат), еліпс (коло, сектор, дуга), зірка, складна зірка, багатокутник, спіраль, сітка). Мета: • познайомити учнів з панеллю інструментів; навчити створювати об’єкти за допомогою основних інструментів векторного графічного редактора; виділяти, копіювати, масштабувати, переміщувати, обертати, нахиляти, групувати, розгруповувати, видаляти створені об’єкти; змінювати властивості наявних об’єктів • розвивати словесно-логічне мислення, пам'ять, увагу, уяву; • виховувати культуру мовлення та праці, сприяти формуванню особистості. Тип уроку. Урок засвоєння нових знань. Обладнання: мультимедійна презентація, картки. Хід уроку. І. Оргмомент. Заходжу до класу, вітаюсь з учнями, пропоную їм сісти. Мовчки оглядаю готовність учнів до уроку. Нагадування про дотримання правил техніки безпеки. ІІ. Актуалізація знань. Ми сьогодні на уроці продовжуємо працювати з програмою CorelDraw. Давайте пригадаєм (учні дають відповідь на мої запитання): 1. Назвіть основні недоліки растрових зображень. Чим їх можна пояснити? 2. Які недоліки мають векторні зображення? 3. Назвіть переваги векторного графічного редактора CorelDraw. 4. Що називають робочою областю вікна редактора? 5. У чому полягає відмінність між не залитим об'єктом та об'єктом, залитим білим кольором? 6. Де на палітрі кольорів міститься комірка, що вказує на відсутність кольору заливки або абрису? 7. Як змінити колір заливки та абрису виділеного об'єкта? Будь-якого об'єкта в робочій області? 8. Як використати допоміжну палітру кольорів?
1
План-конспект уроку з інформатики Горобець Анастасії Анатоліївни
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. До цього часу, працюючи у векторному графічному редакторі CorelDRAW, ми здійснювали операції з об'єктами, створеними до нас. У наступному параграфі ми навчимося самостійно створювати нові об'єкти та змінювати їхні властивості. IV. Повідомлення теми та мети уроку. Оголошую тему уроку і мету. V. Пояснення нового матеріалу. (проводжу пояснення за допомогою демонстрації презентації). Для подальшої роботи створімо новий документ. Для цього у підменю Файл оберімо команду Создать. За аналогічним сценарієм, що ми розглядали, вивчаючи текстовий процесор Word, зберігають зображення у файлі, зберігають під іншим ім'ям та відкривають файл. Усі інструменти для створення простих фігур ми обиратимемо на панелі інструментів. Кнопка обраного інструмента на панелі буде ніби натиснута. Це свідчить про те, що ви активізували режим створювання відповідної фігури. Указівник миші при цьому також змінює свій вигляд. Він виглядає як хрестик, знизу якого намальовано умовну позначку обраного інструмента. Якщо ви хочете припинити роботу з цим інструментом, оберіть будьякий інший інструмент. Обираючи потрібний інструмент на панелі інструментів, ви побачите, що на кнопках у правому нижньому куті деяких з них намальовано чорний трикутник. Ця позначка вказує на те, що на цій панелі інструментів зібрані кнопки кількох інструментів схожого призначення. Натиснувши цей трикутник, ви отримаєте доступ до всієї допоміжної панелі інструментів і зможете обрати потрібний інструмент. Малюючи правильні об'єкти, утримуйте натиснутою клавішу Ctrl. Прямокутник На панелі інструментів оберіть інструмент Прямоугольник (або натисніть клавішу F6). Установіть указівник миші у будь-яке місце робочої області. Натисніть ліву клавішу миші і, не відпускаючи її, починайте переміщати мишу. На екрані з'явиться прямокутник, розміри якого змінюватимуться під час переміщання маніпулятора. Відпустіть ліву клавішу миші, при цьому прямокутник визначеного вами розміру залишиться на екрані.
2
План-конспект уроку з інформатики Горобець Анастасії Анатоліївни
Якщо під час малювання ви втримуватимете клавішу Ctrl, то намалюєте квадрат. При втримуванні клавіші Shift малювання відбуватиметься від центра. Останній прийом використовують, коли хочуть намалювати прямокутник, положення центра якого чітко визначено. Клавіші Ctrl і Shift можна використовувати разом. Щоб змінити форму прямокутника, оберіть інструмент Форма. Для заокруглення кутів прямокутника натисніть лівою клавішею миші будь-який його вузол і, не відпускаючи клавішу, перетягніть його у нове положення, спостерігаючи за заокругленням. Відпустивши клавішу, ви зафіксуєте отриманий результат. Еліпс (сектор, дуга)
Оберіть на панелі інструментів інструмент Эллипс. Установіть указівник миші у визначене вами місце у робочій області та натисніть
ліву клавішу миші.
Не відпускаючи її, переміщайте маніпулятор, змінюючи розмір і форму еліпса.
Відпустивши ліву клавішу миші, зафіксуйте зображення еліпса на екрані.
Щоб намалювати коло, використовуйте клавішу Ctrl. Якщо виникне потреба намалювати еліпс, точно визначивши положення його центра, скористайтеся клавішею Shift. Використовуючи інструмент Эллипс, можна намалювати не лише еліпс або коло, а й сектор і дугу. Для цього, обравши інструмент, на панелі властивостей треба натиснути кнопку Сектор або Дуга та у відповідних цифрових полях зі стрілками задати початковий і кінцевий кути фігури. У будь-який момент ви можете змінити намальований сектор або дугу на еліпс, натиснувши кнопку Эллипс на панелі властивостей інструмента. Багатокутник На панелі інструментів оберіть інструмент Многоугольник (гаряча клавіша У). На панелі властивостей інструмента у числовому полі зі стрілками визначте кількість сторін багатокутника. Натисніть ліву клавішу миші і, не відпускаючи її, переміщайте мишу, поки багатокутник не набуде бажаного розміру. Залежно від того, у якому напрямку ви переміщаєте мишу (угору чи вниз), змінюється розташування багатокутника. Відпустіть ліву клавішу миші. Для малювання правильних багатокутників скористайтеся клавішею Ctrl. 3
План-конспект уроку з інформатики Горобець Анастасії Анатоліївни
Зірка Малювання цього об'єкта інструментом Звезда повністю аналогічне до створення багатокутника. Складна зірка • Оберіть інструмент Сложная звезда. • На панелі властивостей інструмента у цифровому полі зі стрілками визначте кількість сторін у зірці. • У цифровому полі зі стрілками, позначеному заштрихованим трикутником, визначте гостроту складної зірки. Цей параметр визначає, через скільки вершин сегменти мають з'єднувати вершини зірки. Наприклад, ми малюємо складну зірку, що має 11 сторін. Задамо значення її гостроти як 4. Це вказує на те, що сегменти мають з'єднувати вузли через чотири, тобто кожна п'ята вершина зірки буде з'єднана з іншою (рис. 8.1). Подивіться, як зміниться вигляд тієї самої зірки, якщо визначити її гостроту як 2 (рис. 8.2). Тепер сегменти мають з'єднувати вузли не через чотири, а через дві вершини.
•Форму складної зірки можна легко змінити, використовуючи інструмент Форма (так само, як і для змінення форми прямокутника). Спіраль • Оберіть інструмент Спираль (гаряча клавіша А). • На панелі властивостей інструмента визначте тип спіралі (симетрична - це спіраль з незмінною (сталою) відстанню між витками або логарифмічна - спіраль із змінною відстанню між витками). • У цифровому полі зі стрілками визначте кількість витків спіралі. • На вільному місці робочої області натисніть ліву клавішу миші, розпочавши малювання. Переміщайте маніпулятор для подальшого малювання. • Коли спіраль набуде потрібного розміру, відпустіть ліву клавішу миші.
4
План-конспект уроку з інформатики Горобець Анастасії Анатоліївни
• Відстань між витками (коефіцієнт розширення) логарифмічної спіралі можна змінювати, використовуючи для цього спеціальний повзунок на панелі властивостей інструмента. • За потреби змініть форму спіралі, використовуючи інструмент Форма. Сітка • Оберіть інструмент Разлинованная бумага (гаряча клавіша D). • У цифрових полях зі стрілками визначте кількість рядків і стовпців сітки. • Натисніть ліву клавішу миші на вільному місці робочої області та, не відпускаючи її, переміщайте мишу. При цьому сітка змінюватиме розмір. • Відпустіть ліву клавішу миші, зафіксувавши на екрані розмір і положення сітки. VІ. Підведення підсумків, оцінювання результатів уроку. Учитель пропонує учням дати відповіді на запитання: 1. Як створити новий файл у графічному редакторі CorelDRAW! 2. Як дізнатися, з яким інструментом ви зараз працюєте? 1. Про що свідчить чорний трикутник, намальований у нижньому правому куті кнопок деяких інструментів? 3. Як намалювати правильний об'єкт? Як намалювати об'єкт від центра? 4. Опишіть послідовність дій для малювання прямокутника та квадрата. Як змінити форму прямокутника? 5. Опишіть послідовність дій з інструментом ЭЛЛИПС. Які фігури можна намалювати цим інструментом? 7. Як намалювати коло? 8. Опишіть послідовність дій для малювання правильного дев'ятикутника. *Чи залежить його вигляд від того, у якому напрямку (угору чи вниз) переміщають мишу? 9. Опишіть послідовність створення складної зірки. Які її параметри ви можете змінити? *Що визначає гострота зірки? 10.
Як намалювати спіраль? Які види спіралей можна створити у редакторі
CorelDRAW? *Чим вони відрізняються? 11. Опишіть послідовність дій для малювання сітки. Які параметри цього об'єкта можна змінити. Виставлення оцінок учням. Д/з. Опрацювати конспект 5