Урок

Page 1

План-конспект уроку з інформатики Горобець А.А. Дата проведення: 28 січня 2014 року

Урок для 2-А класу Алгоритми у нашому житті. Тема уроку :

Алгоритми і виконавці. Поняття алгоритму. Правила техніки безпеки при роботі з

комп'ютером.

Мета уроку : Навчальна. Познайомити учнів з поняттям алгоритму, встановити рівень оволодіння учнями основними теоретичними знаннями, більш глибоке осмислення навчального матеріалу, вміння застосовувати уміння і навички на практиці, перевірити та узагальнити знання, уміння, навички, сформовані на попередніх уроках; навчитися використовувати алгоритми на практиці,перевірка загального рівня ерудиції. Активізація розумової діяльності учнів. Закріпити правила поведінки і безпеки життєдіяльності в комп’ютерному класі. Ознайомити дітей зі сучасними комп’ютерними програмами. Формувати навички роботи з комп’ютерною програмою. Розвиваюча. Розвивати творчі здібності учнів, увагу, уяву, кмітливість, пам'ять, інтелектуальні вміння, структурування мислення, розвивати комунікативність, практичні навички роботи з комп’ютером, мишею та клавіатурою, стимулювати самостійне логічне мислення, пізнавальну активність, формувати науковий світогляд. Сприяти розвитку вміння аналізувати та вміння порівнювати набуті знання. Розвивати пізнавальні здібності учнів, працьовитість, інтерес до предмету. Виховна. Виховувати культуру мовлення, самостійність, контрольованість, охайність, акуратність при роботі. Формувати стійкий інтерес та пізнавальну зацікавленість до предмету інформатика, формування особистої відповідальності за власний результат і результат роботи однокласників, формування емоційно-позитивного напряму на практичну діяльність, привчати працювати творчо. формування емоційно-позитивного напряму на практичну діяльність, сприяти відповідальному ставленню до своїх обов'язків, бажання вчитися; формувати вміння об'єктивно оцінювати себе та інших. Стимулювати бажання учнів оволодівати комп’ютерною грамотою. Тип уроку : Урок вивчення нового матеріалу. Вид уроку: комбінований. Обладнання: комп’ютери класу, проектор, мультимедійна дошка або екран, сигнальні картки, презентація, програма «Сходинки до інформатики», роздатковий матеріал, програма для роботи та картки з завданнями, кросворд.

Наглядність: олівці, вирізані картки зеленого та червоного кольору, 3 смайлики, підручники, робочі зошити, правила роботи.

План уроку: 1. Організаційний етап; (1 хв.) 2. Актуалізація опорних знань; (5 хв.) 3.Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми та мети уроку, вступне слово;(3 хв.) 4. Пояснення нового матеріалу;(10 хв.) 5. Повторення правил техніки безпеки; (3 хв.) 6. Практична робота;(10 хв.) 7. Закріплення знань, набутих на уроці;(5 хв.) 8. Рефлексія;(1 хв.) 9. Підсумок уроку. (2 хв.) 1


План-конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Хід уроку І.Організаційний момент. Заходжу в клас, вітаюсь з учнями, оглядаю чи порядок на партах, чи всі сидять на своїх місцях. Перевіряю присутність учнів на уроці. Готуємо зошити та підручники до роботи. У кожного з учнів на парті щоденники, олівці, вирізані картки зеленого та червоного кольору, 3 смайлики.

Встали тихо, підтягнулись, Один-одному всміхнулись. Пролунав уже дзвінок, Починається урок. На дошці заздалегідь записане число, класна робота, тема уроку(але без назви, її ми запишемо тоді, коли розв’яжемо ребус) та вивішені правила роботи. ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Сьогодні на уроці ми ще раз переглянемо основні поняття для закріплення ваших знань та вивчимо з вами дещо нове для вас. На цьому уроці ми намагатимемося показати свою обізнаність в роботі з комп’ютером. Отож, будьте уважні і активні. Успіхів вам! III. Повідомлення завдань Завдання уроку: Засвоїти поняття алгоритму і закріпити свої навики та уміння в роботі з алгоритмами. ІV. Актуалізація опорних знань. Підготовка до сприйняття матеріалу, актуалізація опорних знань учнів,умінь, уявлень.

Сьогодні комп’ютер запрошує нас у подорож чудовою країною. Він поведе нас у цікавий, захоплюючий світ. Тому що нині важко уявити життя без комп’ютерів. Комп’ютер допомагає нам відпочити, є джерелом пошуку різної цікавої інформації. І для того, щоб ця подорож була цікавою, вам потрібно згадати все те, що ми вчили на минулих уроках, бути активними, старанними та уважними. А назву цієї загадкової країни ви дізнаєтесь, коли розгадаєте цей кросворд. Розгадування кросворда 1

п р о б і 2 п л а н 3 і н ф 4 к о 5 і н т е р 6 к о м 7 м и ш к а 8 н о у т 9 п р и 10 б л о к к л а в і а

л ш о л н п

е р о е ю

б н

у к т е р

т

у р а

т м а ц і я н к и т т е р

1. Найдовша прямокутна клавіша на клавіатурі, яка допомагає зробити відступ між словами. (пробіл); 2


План-конспект уроку з інформатики Горобець А.А. 2. Сучасний комп’ютер, схожий на сенсорний телефон. (планшет); 3. Відомості, новини про навколишній світ, важливі повідомлення, які отримуємо на уроці. (інформація); 4. Пристрої комп’ютера, з яких лунає музика. Якщо за допомогою мікрофона ми вводимо в комп’ютер звукову інформацію, то за допомогою якого пристрою її чуємо?(колонки); 5. Ця всесвітня павутина скільки знає – просто диво! З нею вчись ти працювати – теж багато будеш знати. Велика комп’ютерна мережа, яка дозволяє людям спілкуватися один з одним, шукати цікаву та корисну інформацію… (Інтернет); 6. З яким важливим пристроєм ми працюємо на уроках інформатики? (комп’ютер); 7. Я не нишпорю в коморах, Не ховаюся по норах. Ковзаю по столу трішки, Бо комп’ютерна я … (мишка); 8. Сучасний переносний комп’ютер, схожий на книгу. (ноутбук); 9. Пристрій для друку тексту та картинок на папір. (принтер); 10. Найголовніший пристрій комп’ютера, системний…(блок); 11. Пристрій для введення інформації, на якому розташовані клавіші. (клавіатура).

Тож як називається та країна, якою ми сьогодні будемо подорожувати? Отже, країна по якій ми здійснюємо подорож – називається ІНФОРМАТИКА. І перед тим як перейти до нашої теми уроку дізнаємося наскільки добре ви знаєте комп’ютер. Відгадай загадку про складові комп’ютера Сотня клавіш, різні знаки Спершу учні – бідолахи, А тепер раз – два й готово Відстукали слово. Ось де пальцям фізкультура І це все –......(клавіатура). Ось на нім комп'ютер пише І малює без зупинки Найцікавіші картинки А влаштовує цей хор Чарівник наш -......(монітор) Якщо є складна робота, Мусить бути лиш охота, Бо зі мною буде толк, Адже я – системний…(блок) 3


План-конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Ось я кнопку натискаю І папір вже заправляю. Він друкує без зупинки Вірші, пісні і картинки І швидкий він, наче спринтер Відгадайте, що це...(принтер) Скромний сірий колобок Довгий, тонкий проводок Зверху на коробці Дві великі кнопки. В тебе є хороша книжка, А в комп'ютера є......(мишка). (Відповіді учнів) Кожен, хто подорожує по країні «Інформатика», повинен виконувати такі правила (див. на дошку). Піднімаю по черзі учнів зачитати правила: 1. Правило піднятої руки. Якщо хочеш щось спитати, підніми руку. 2. Без дозволу - нічого не вмикай. 3. Знаєш сам – навчи того, хто не знає. 4. Будь уважним і старанним. Давайте їх повторимо. Учні по черзі зачитують правила.

V. Пояснення нового матеріалу. Учні давайте з вами розв’яжемо цікавий ребус і дізнаємося як називається тема нашого сьогоднішнього уроку. РЕБУС

Так, правильно, а отже тема нашого сьогоднішнього уроку – АЛГОРИТМ.(записую на дошці) Пригадаємо, що речення за метою висловлювання бувають розповідні, питальні та спонукальні. Спонукальним називається речення, яке ЩО? Правильно спонукає до дії. Наприклад: (Учні наводять приклади): - Зачини вікно; 4


План-конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

-

Пограй м’яча; Полий квіти; Допоможи мені; Сиди рівно; Будь-ласка посміхнись…. Ти звичайно помітив, що ці речення схожі на команди, які слід виконати. Отже, можна сказати, що команда – це речення, яке спонукає до дії. Той, хто виконує команди, називається виконавцем. Ним може бути людина, тварина, робот, комп’ютер тощо. Учні на уроці – виконавці. Вони виконують команди вчителя: - Подивіться на дошку; - Відкрийте підручник; - Запишіть розв’язання задачі; - Послухайте відповідь Назара… - Які ще? А коли хлопчики грають у футбол, то виконують команди судді: - Які, хто знає? - Розпочати гру; - Пробити штрафний удар… Коли наші дівчатка допомагають мамі готувати якусь смачну страву, то теж виконують певні команди. ЯКІ?(допоможи мені, щось принести, порізати, відкрити холодильник…) Які команди ви отримуєте і виконуєте на уроці фізкультури? Якими реченнями їх вам подає учитель? (спонукальними) - Наліво! - Бігом! - Зупиніться! - Розподіліться на пари! Дресирований собака - також виконавець. Він розуміє і виконує команди, яким навчив його господар: ЯКІ ви знаєте? Сидіти! Апорт! Поруч! Служити! Комп’ютер теж виконавець. Він виконує команди, які ти йому подаєш. Наприклад: - Записати програму; - Запустити гру; - Записати текст на диск; - Розгорнути вікно програми на весь екран; - Завершити роботу програми… Кожен виконавець має свої команди і може виконувати тільки їх. Подавати команди можна не тільки спонукальними реченнями, а й світловими сигналами (світлофор), спеціальними позначеннями, жестами (регулювальник). Міліціонер-регулювальник дає виконавцям-водіям такі команди: - Стояти! - Рухатися вперед; - Направо! - Наліво! Але він може давати, а водії виконувати тільки ті команди, які обумовленні правилами дорожнього руху. Так само виконавець УЧЕНЬ 1 КЛАСУ не може виконати команду «Знайди добуток чисел 5 і 4», а виконавець УЧЕНЬ 2 КЛАСУ зможе. Команди, які може виконати виконавець, складають систему команд цього виконавця. Комп’ютер теж виконавець, бо він виконує команди користувача (коли ти рухаєш мишкою, або друкуєш на клавіатурі), а також команду програм, які працюють в комп’ютері. 5


План-конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Дидактична гра «Виконай команду» Діти! Зараз ви будете виконавцями команд Станьте струнко! Руки в боки! Пострибайте, як сороки, Руки вгору! Руки вниз! Всі присіли, підвелись! Посміхнулись, повернулись, Знов присіли. Підтягнулись! Зупинились! Орієнтовані питання:

1. Скажіть, що я вам подавала? (Команди) 2. Хто був їх виконавцем? (Ми, учні) Добре, ви гарно справилися із завданням! Пам’ятаєте, ви на початку уроку розгадували загадки, то коли ви відгадували загадки, ви були виконавцями. Дидактична гра «Плесни у долоні» Діти! Я вам буду читати речення. Серед них є команди. Якщо ви почуєте команди, плесніть у долоні. - Зеленіє. - Запишіть дату. - Учора був дощ. - Завтра буде вистава. - Відкрийте зошити. - У Софійки сьогодні день народження. - Розв’яжіть задачу. - Знайдіть правильні відповіді. - Заграй на сопілочці. - Зачини вікно. - Ти правильно виконав завдання. РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ Відкрийте свій підручник на ст. 99. Прочитайте про себе ст.99-100. Ви прочитали про дівчинку Ганусю і про те, що у неї був робот Тоша, який виконував її команди і був їх виконавцем. Що він робив? А чи помітили ви, що він робив певні команди у певній послідовності. Тобто, коли Ганнуся вирішила пригостити друга Елзіка яблуком, то робот Тоша отримав такі команди: - Піди на кухню; - Візьми яблуко; - Почисть яблуко; - Повернися у кімнату; - Дай яблуко Елзіку. Як ви думаєте, а якби Ганнуся перепутала ці команди, чи міг би Тоша спочатку почистити яблуко і дати його Елзіку, а лише потім піти на кухню і взяти яблуко? Ні, правда ж. Кожного разу робот послідовно виконував команди. Послідовність команд, які Ганнуся дала роботові, називаються одним гарним словом - АЛГОРИТМ. Кожен виконавець має свої команди і може виконувати тільки їх. Тому алгоритм може містити тільки ті команди, які входять до системи команд цього виконавця, тобто те, що він зможе виконати. 6


План-конспект уроку з інформатики Горобець А.А. Виконавець повинен чітко знати, яку команду він має виконати наступною. Закінчивши виконання останньої команди, виконавець закінчує виконання всього алгоритму. Часто на уроках української мови ти виконував граматичні завдання. Одне з них – звуко-буквенний аналіз слова. Виконання цього завдання нагадує виконання алгоритму: АЛГОРИТМ «Звуко-буквенний аналіз слова» 1. Прочитай слово; 2. Постав наголос; 3. Поділи слово на склади; 4. Назви кожну букву і звук, який вона позначає. 5. Полічи кількість букв і звуків; 6. Визнач кількість складів. На уроках математики тобі доводиться розв’язувати задачі. Алгоритм роботи над задачею допоможе тобі реалізувати свої уміння. Алгоритм «Розв’язування задачі» 1. Прочитай умову задачі; 2. Уяви, як це відбувається в житті; 3. Зрозумій запитання задачі; 4. З’ясуй, які величини відомі і які шукані; 5. Обміркуй план розв’язання задачі; 6. Запиши розв’язання задачі; 7. Подумай, чи є інший спосіб розв’язування; 8. Запиши відповідь; 9. Перевір себе. Складений нами план розв'язування задачі ми будемо називати алгоритмом: Ці алгоритми ти неодноразово виконував, тобто був КИМ? Виконавцем цих алгоритмів. Але алгоритми ми виконуємо не тільки під час вивчення шкільних предметів. Дуже часто, самі цього не помічаючи, ми виконуємо алгоритми. Н-д: «Перехід вулиці», «Пришивання ґудзика» та інші. Наприклад, приготування страви також є виконанням певного алгоритму. Ваша мама, коли готує смачний обід, користується рецептами приготування різних страв: торта, борщу тощо. Чи можна вважати рецепт алгоритмом? Так. Чому? Оскільки це є послідовність команд виконавцю для приготування страви. Рецепт – це теж алгоритм. Алгоритм приготування піци «Смакота» 1. Поклади шар тіста для піци у форму; 2. Змасти поверхню тіста томатною пастою; 3. Поклади на пасту нарізані шматочки ковбаси та помідорів; 4. Присип зверху піцу натертим сиром; 5. Ввімкни духову шафу; 6. Вистав регулятор температури на 180 градусів; 7. Постав піцу в духову шафу; 8. Вимкни духову шафу через 20 хв.; 9. Дістань піцу з духової шафи; 10. Постав на стіл. Давайте поміркуємо! Нам потрібно пришити ґудзик. Я написала для нього алгоритм, але пропустила одну команду. Яку команду пропущено? Алгоритм пришиття ґудзика 1. Візьми сорочку; 2. Візьми ножиці; 3. Візьми нитки; 4. Візьми ґудзик; 5. Відірви нитку; 6. Візьми голку; 7. Засили нитку в голку; 8. Зав’яжи вузлик; 9. Приший ґудзик; 7


План-конспект уроку з інформатики Горобець А.А. 10. Прибери робоче місце. Чи зможемо ми пришити ґудзика, якщо не виконаємо якоїсь команди? Алгоритм миття брудної тарілки(складаємо разом з учнями). 1. Взяти брудну тарілку; 2. Відкрити кран гарячої води; 3. Мити тарілку під краном; 4. Закрутити кран; 5. Витерти тарілку рушником; 6. Поставити тарілку в шафу для посуду. Розмісти команду алгоритму «Приготування бутерброду» у потрібній послідовності. Відрізати шматок хліба; Їсти бутерброд Взяти ковбасу з холодильника Відрізати шматок ковбаси Взяти хліб Взяти ножа Покласти шматок ковбаси на шматок хліба Намастити шматок хліба маслом Взяти з холодильника масло. А які ви можете привести приклади життєвих ситуацій, у яких ти виконуєш алгоритм? (алгоритм «День народження»… «Погодуй котика»… «Алгоритм приготування бутерброду», «План дій для малювання фарбами», «Поливання квітів», «Складання портфелю до школи», «Розмова по телефону»). Тобто, ми можемо зробити висновок, що: Алгоритм - це чітка послідовність точних і зрозумілих команд виконавцю для вирішення якогось завдання.

1. Виконання завдань у робочому зошиті. Відкриваємо робочі зошити на ст.34. Перед нами поставлене завдання: (показую презентацію) Вправа 1

Вправа 2, ст. 34

8


План-конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Вправа 1, ст. 35

Вправа 2, ст. 35

Вправа 3, ст. 35

Вправа 2, ст. 36(до дошки викликаю учня) 9


План-конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Вправа 3, ст. 36

Вправа 5, ст. 37 На дошці намалювати

Вправа 1, ст. 38

10


План-конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Вправа 2, ст. 38

Вправа 3, ст. 39

Вправа 4, ст. 39 Усна колективна робота. Розвивальні завдання (6–8 хв) 1. На базар йдуть 7 жінок, назустріч їм йдуть 4 чоловіки і 2 жінки. Скільки людей йде на базар? 2. Вага курка, яка стоїть на одній нозі - 3 кг.. Яка буде її вага, якщо вона буде стояти на двох ногах? 3. Скільки потрібно зробити розрізів, щоб розпиляти колоду на 4 частини? Вчитель відкриває написані на дошці ряди чисел. 11


План-конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Знайдіть закономірність, за якою побудований кожний ряд. Який із цих рядів не схожий на два інші? 1) 22, 25, 28, 31, 34; 2) 21, 24, 27, 30, 33; 3) 23, 24, 25, 26, 27. Відповідь: числа третього ряду відрізняються одне від одного на 1, а першого і другого – на 3. 4. Кролику дали 5 морквин. 2 морквини він з їв. Скільки всього ягід залишилося?

Фізкультхвилинка: ВСІ РАЗОМ:

Чудеса у нас на світі: Стали карликами діти. Потім всі гуртом піднялись, Велетнями ми вже стали. Глянемо разом направо, Вліво зробимо кивок, Усміхнемось всім на славу І продовжимо урок. VІ. Практична робота Робота за комп’ютером (13–15 хв) Повторення правил безпечної поведінки. Гра “Так чи ні?”. Правила техніки безпеки. При будь-якому русі, необхідно, дотримуватися певних правил. Так, наприклад, водії транспорту і пішоходи дотримуються правил дорожнього руху. Повторимо наші правила з техніки безпеки. Гра "Світлофор". Я зачитую правила безпечної роботи, а ви показуєте зелений колір картки, якщо все вірно, і навпаки - червоний. Картки у вас знаходяться на партах. 1. Заходити до комп’ютерного класу потрібно спокійно, не поспішаючи, не штовхаючись. 2 Необхідно, самостійно без дозволу вчителя вмикати і вимикати комп'ютери. 3. Можна натискати на клавіші клавіатури ручкою або олівцем, якщо втомилися пальчики. 4. Забороняється самостійно ремонтувати та пересувати комп’ютер з місця на місце; У випадку несправності комп’ютера покличте вчителя. 5. Дозволяється бігати по класу, якщо втомилися сидіти за комп'ютером. 6. Роботу з комп’ютером починай, не чекаючи дозволу вчителя. (Ні). 7. Якщо зголоднів, їж і пий за комп’ютерним столом. (Ні). 8. Сміливо берися за розетки і всілякі проводи. (Ні). 9. Утомився? Поклади руки на клавіатуру і відпочинь. (Ні). 10. З комп’ютером працюй лише чистими та сухими руками. (Так). 11. Щоб краще бачити, нахиляйся близько-близько до монітора. (Ні, відстань 50см.). А яка має бути відстань? – витягнутої руки. Вчитель: Молодці! Ви добре знаєте, правила безпечної роботи, тому зараз я вас попрошу займати свої місця за комп’ютерами та приступати до роботи.

12


План-конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

VI. Робота за комп’ютером (13–15 хв) Робота учнів з комп’ютерною програмою «Виконавець «Садівник»». Інструктаж учителя. На екрані монітора у ви бачите програму «Сходинки до інформатики» і одна з її програм, з якою ми будемо сьогодні працювати – Виконавець Садівник. Сьогодні ми навчимося використовувати алгоритми на практиці, а для цього попрацюємо з програмою «Викнавець «Садівник»» та допоможемо дідусю-садівнику посадити дерево. Учні сідають за комп’ютери і виконують завдання в додатку «Сходинки до інформатики» - програма «Виконавець Садівник».

Релаксація. Вправа для очей Учні, а ви знаєте, коли наші очі відпочивають? Під час сну або ж якщо просто заплющити очі. Заплющ очі на 5-6 секунд Відкрий очі і подивися далеко, ніби вдивляєшся в далечінь Далі зроби повільні рухи: Вправа 1. Повільні рухи очима вправо–вліво, вгору–вниз (4–5 разів). Вправа 2. Посидіти із заплющеними очима, рахуючи до 20. Далі проводимо з учнями бесіду про те, чи - помітили вони у програмі алгоритми, чи пов’язана ця програма з алгоритмом? Чому? - Хто був виконавцем? - Які команди ви давали виконавцю? - Хто давав вказівки виконавцю? Хто мені нагадає – Що таке алгоритм? - Хто може бути виконавцем алгоритму? - Що сподобалося вам у програмі «Виконавець «Садівник»»? - Кому вдалося посадити найбільшу кількість дерев?

Закріплення знань 12. Склади алгоритм «Мій шлях до школи». (Діма) 13. Наведи приклад алгоритму приготування улюбленої страви. (Софійка) VІІ. Підведення підсумків, оцінювання результатів уроку.

Учитель пропонує учням дати відповіді на запитання: Метод «Коло ідей»: - Що нового ви дізналися на цьому уроці? - Чи задоволені ви своєю роботою? - Що вам запам’яталось на уроці? - Де вам стануть у пригоді здобуті знання? - Що було легким, а що складним?

IX. Рефлексія. (1 хв.) Подивіться перед вами є 3 смайлики. Одному з них сумно та нецікаво на нашому уроці,інший

– показую учням – було геть нічого не зрозумів, а третьому

було на уроці було цікаво, легко, він зрозумів, що таке алгоритм, команда, хто такий виконавець і від того його настрій в кінці уроку був гарним. Будь-ласка виберіть 13


План-конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

собі смайлик, який вам підходить і покажіть мені, який настрій переповнює вас наприкінці уроку.

Учні показують картки зі смайликами на свій розсуд. ПІДСУМОК На сьогоднішньому уроці ми з вами повторили вивчене протягом попередніх уроків, вивчили, що таке алгоритм, команда і виконавець, навчилися використовувати алгоритми на практиці, повторили правила поведінки в комп’ютерному класі. Ви сьогодні гарно попрацювали на уроці. Ви були активними, уважними, кмітливими, гарно відповідали. Кожен з вас показав свої вміння працювати як з теоретичними так і практичними навичками роботи з комп’ютером. На цьому на урок завершено.

14


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.