Горобець А.А.
ТЕМА УРОКУ : Інформатика. Інформація та її властивості МЕТА УРОКУ: Дати загальне поняття про інформацію та інформатику, про кодування інформації та різні знакові системи, поняттям кількості інформації . Ознайомити з властивостями інформації та сучасними засобами опрацювання і зберігання її. Навчити учнів розрізняти носії інформації та види інформації, одиниці вимірювання інформації. Розвивати кругозір учнів. Логічне мислення, пам’ять. Виховувати цікавість, допитливість. Бажання навчатися та поважати тих, хто вчить. ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу. НАГЛЯДНІСТЬ: Презентація. ХІД УРОКУ. І. Знайомство з учителем та класом. 1. Знайомство з учителем та вимогами до учнів. 2. Знайомство з класом та особливостями роботи в ньому. 3. Заведення зошитів. ІІ. Загальна характеристика предмета та теми. ІІІ. Правила техніки безпеки в кабінеті Вступний інструктаж з техніки безпеки в кабінеті з підписами учнів. ІV. Вивчення нового матеріалу. 1. Інформатика. Поняття інформації. Інформатика – це сукупність наук, пов’язаних з отриманням, оброблянням, подаванням та зберіганням інформації. Цей термін ввів Єршов як аналог німецького слова «Informatik» при перекладі підручника. Хоча інформатика і є сучасною наукою , але потреба отримувати , зберігати , передавати
,
обробляти
інформацію
людства( коротенький екскурс у історію: 1
з’явилася
з
моменту
виникнення
Горобець А.А.
- наскельні малюнки, зарубки на палицях, вузлики на мотузках (давні люди) - цегляні
таблички,
папірус,
берестяні
сувої,
створення
бібліотек
(Олександрійська ІІІ ст. до н.е.)(Стародавній світ) - книги - фотоплівки, магнітні стрічки, лазерні диски. Передача інформації: Про небезпеку – сигнальні вогнища (до виникнення писемності) У ХVІІІ ст.- семафорний телеграф, потім електричний телеграф. Телефон, радіозв’язок, телебачення та супутниковий зв'язок. Носії інформації- технічні пристрої та різноманітні носії , призначенні для зберігання інформації.(приклади) У сучасному суспільстві дуже важливим є процес пошуку та обробки інформації. Екперементально- дослідна робота №1(робота з підручником) Оброблянням інформації називають процес змінювання форми чи структури певної інформації або отримання нової інформації шляхом виконання певних дій. Усі дії , виконувані з інформацією називають інформаційними процесами . Назвемо їх: збирання , отримання, передавання, обробляння, пошук, зберігання . 2. Інформація. Інформаційні повідомлення Інформація – це відомості про навколишній світ і процеси, що в ньому відбуваються . Термін походить від латинського слова «Informatiо», що означає «роз’яснення, виклад фактів та подій» Як отримує людина інформацію з навколишнього світу?(з допомогою органі чуття ….) Інформацію передають за допомогою повідомлень, форма яких може бути різною. Повідомлення – це дані, що підлягають передаванню. Розповідь по схемі з підручника про види інформаційних повідомлень
2
Горобець А.А.
Будь яка інформація передбачає наявність матеріального носія інформації , джерела, передавача, приймача інформації та каналу зв’язку між ними. Розібрати на прикладі. Під час передавання інформації від передавача до приймача каналами зв’язку часто виникають завади, здатні спотворювати інформацію їх називають шумами. (приклади) Важливим є процес відновлення пошкодженої інформації . Для відновлення спотворених під час передавання повідомлень у них заздалегідь можна закладати дубльовані або додаткові дані . Наприклад вказуючи приівище по телефону можна дублювати кожну літеру відповідним ім’ям, наприклад Сазов (Саша, Альоша , Захар, Оксана, Вадим) . Таке повідомлення має інформаційну надлишковість, але завдяки цьому його можна легко відновити у разі пошкодження . 3. Властивості інформації Властивості інформації : - своєчасність, - достовірність, - повнота, - корисність, - зрозумілість (кожну з властивостей пояснити на прикладах замалювати схему у зошит) 4. Кількість інформації 3
Горобець А.А.
У нашому житті ми постійно отримуємо, обробляємо, зберігаємо та передаємо велику кількість інформації. Тому виникла потреба в вимірювання кількості інформації . Існує два підходи до визначення кількості інформації - суб’єктивний і об’єктивний. Одиницею виміру кількості інформації є 1 біт. Суб’єктивний застосований для визначення кількості інформації, отриманої конкретною людиною. При цьому підході повідомлення яке зменшує невизначеність знань людини у два рази , несе 1 біт інформації ( навести приклад і на ньому пояснити) Експериментально-дослідна практична робота №2(за браком часу можна задати додому) Об’єктивний підхід почали частіше застосовувати з розвитком технічних засобів зберігання, обробляння та передачі інформації. При цьому відбувається кодування інформації , тобто подача інформації в іншій формі . Отримане повідомлення містить символи, кожний з яких має інформаційну вагу, яка залежить від кількості символів використаного алфавіту. Мінімальна кількість символів становить 2 . Якраз і двійковий алфавіт використовується при кодування інформації на комп’ютері. Вага одного такого символу 1 біт. З збільшенням кількості символів в алфавіті зростає і їх вага (4 символи(4=2 2) – 2 біти і т.д )Алфавіт з якого складається повідомлення на комп’ютері складається з 256 символів 256=2 8 тому один символ має вагу 8 біт =1 байт. Є і інші одиниці : 1 Кбайт=1024 байт(210) 1Мбайт=1024Кбайт 1Гбайт=1024 Мбайт 1Тбайт=1024Гбайт 5. Об’єкти та їх властивості Об’єкт – деяка частина світу навколо нас, яку можна розглядати як одне ціле. Навести приклади Кожен об’єкт має властивості та параметри 4
Горобець А.А.
Властивості - це сукупність ознак , за якими можна розрізнити об’єкти. Параметри – це ознаки, що характеризують властивості об’єкта. Пояснити на прикладах ці поняття . У будь-якого об’єкта виділяють такі складові: - Властивості -Алгоритми (процедури) -Події Робота по таблиці 1.5 у підручнику. Доволі часто для розуміння того як працювати з об’єктами спочатку можна навчитися виконувати різні дії з їх моделями . Модель- спрощене подання реального об’єкта, що відбиває лише його найголовніші властивості . Розповідь про їх використання . V. Закріплення вивченого. Повторення з учнями основних відомостей нового матеріалу.
Перегляд
презентації « Інформатика. Інформація» VІ. Аналіз та підсумки уроку. Підводяться підсумки та робиться аналіз вивченого матеріалу ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. § 1 вивчити . Конспект . Виконати навчально-тренувальні завдання( стр 26)
5
Горобець А.А.
ТЕМА УРОКУ. Інформаційні системи та інформаційні технології. МЕТА УРОКУ: Дати загальне поняття інформаційної системи, інформаційної культури та інформаційної компетентності. Ознайомити з інформаційними технологіями та етапами розвитку інформаційних технологій, основними сферами застосування інформаційних технологій. Розвивати увагу та математичні здібності учнів. Логічне мислення, пам’ять. Виховувати цікавість, допитливість, повагу до товаришів та учителів.. ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу. НАГЛЯДНІСТЬ: Тестова програма Test W ХІД УРОКУ. І. Вступна частина. 1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому. 2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці ІІ. Перевірка знань. Робота учнів з тестовою програмою та усне опитування минулої теми.(10 хв) ІІІ. Вивчення нового матеріалу. 1. Інформаційна система. Класифікація інформаційних систем. Більшість
розвинених країн світу перейшли від індустріальної стратегії свого
розвитку до інформаційної (тобто відмовились від пріоритету випуску нової промислової продукції і перейшли до такого розвитку суспільства де головними стають отримання , обробляння , зберігання , передавання та використання інформації). Головним ресурсом такого суспільства стає інформація і важливу роль починають відігравати інформаційні системи та технології. Інформаційна система – це сукупність організованих засобів для збирання, обробляння, зберігання , подавання та передавання інформації, потрібної користувачеві. Приклади інформаційних систем(бібліотеки) 6
Горобець А.А.
З розвитком НТП поступово почали впроваджуватись автоматизовані інформаційні системи(використовувались комп’ютери). Інформаційні системи поділяють на: - ручні (всі операції виконує людина) - автоматизовані(частину функцій автоматично частину людина) - автоматичні (усі функції виконують технічні засоби) До автоматизованих ІС другий принцип класифікації- це використана технічна база. - на одному комп’ютері - на базі локальної мережі - на базі Всесвітньої мережі Можна розглядати класифікацію за призначенням: - інформаційно-пошукові системи(система великої бібліотеки) - системи керування (САК(ядерні електростанції, фізичні та хімічні лабораторії) та АСК (великі підприємства, енергетичні комплекси)) - інтелектуальні інформаційні системи(експертні системи) - навчальні системи(дистанційне навчання ) - системи автоматизованого проектування (використовуються для створення ескізів креслень, виконання економічних та технічних розрахунків) - автоматизовані системи наукових досліджень. Всі інформаційні системи мають наступну структуру:
ІС
Апаратне забезпечення
Апаратне
забезпечення
Програмне забезпечення
–
комплекс
технічних
функціонування ІС(приклади ) 7
засобів,
що
забезпечують
Горобець А.А.
Програмне забезпечення - набір програм, що використовуються для розв’язування завдань ІС, та набор програм, що керують ефективним використанням техніки та забезпеченням роботи ІС. 2. Інформаційні технології. Інформаційні технології це процес переробляння інформації. Вони забезпечують та підтримують інформаційні процеси. Слово технологія походить від грецького techne, що перекладається як мистецтво, майстерність, уміння. Метою інформаційних технологій є створення інформації для подальшого її аналізу людиною з метою прийняття на її основі певного рішення (сприяють створенню нових знань, продуктів, виробництв) Розглянемо основні етапи розвитку інформаційних технологій
№ Тривалість
Назва етапу
Основний
Мета етапу
1
етапу До
2
половини 19 ст. Друга половини Механічний
чорнило, пошта потрібній формі Телеграф, друкарська Подання інформації в
19 ст. - 40-ві рр
машинка
другої Ручний
інструментарій Папір, перо
і Подання інформації в
зручній
20ст.
для
передавання зберігання
та формі.
Оперативне передавання 3
на
значну відстань Формування змісту
40-60 ті -70-ті Електричний
Електричні
рр.. 20ст.
друкарські машинки, інформації розмножувальні пристрої, диктофони
4
70-ті–середина 80-х рр.. 20 ст
Електронний
великі ЕОМ Великі
ЕОМ, Розробка нових форм
інформаційно-
подання
пошукові системи
зберігання інформації
8
і
способів
Горобець А.А.
5
Середина
80-х Комп’ютерний Персональний
рр.. 20 ст
Використання
комп’ютер,
комп’ютерних мереж.
телекомунікації,
Наближення знань до
комп’ютерні мережі 3. Сфери застосування інформаційних технологій.
кожної людини
- ІКТ у діяльності та керуванні сучасними компаніями і корпораціями Зберігання інформації у електронному вигляді дозволило скоротити споживання паперу,
використання довідкових сайтів компаній замість консультантів ,
оптимальна організація процесів у компаніях(кур’єрська служба Федерал Експрес) - ІКТ у виробництві та керуванні технологічними процесами. Керування механізмами , технологічними режимами, промисловими роботами, створення контрольно-вимірювальних комплексів. - ІКТ у медицині Діагностика і дослідження , медичні огляди, медичні процедури, створення нових медичних пристроїв, лікування та протезування зубів, надання інформації про хвороби, здоровя людей, здоровий спосіб життя , інформація про донорські органи. - ІКТ у мистецтві Використання спец ефектів у фільмах, коментарі до концертів симфонічної музики та переклад тексту опер, віртуальні гіди у музеях. - ІКТ у торгівлі , сфері послуг та побуті Використання сканері для зчитування штрих коду товару у магазинах, використання електронних грошей, використання банкоматів для отримання готівки та оплати послуг, Інтернет магазини . 4. Інформаційна культура та інформаційна компетентність. Інформаційна культура людини - це частина її загальної культури, яка допомагає людині самостійно отримувати знання , потрібні у повсякденному житті, тобто це сукупність знань, умінь і навичок. Що забезпечують оптимальне здійснення 9
Горобець А.А.
індивідуальної інформаційної діяльності, спрямованої на забезпечення власних інформаційних потреб людини. Інформаційна культура передбачає: - наявність інформаційного світогляду; - уміння формулювати власні інформаційні запити; - здатність здійснювати самостійний пошук інформації з різних джерел, поданої в різних формах; - уміння аналізувати і синтезувати інформацію, подавати її у формі, доступній та зручній для подальшої роботи; - уміння використовувати у різних сферах життя сучасні ІКТ та різноманітні технічні засоби; - уміння використовувати отриману інформацію для власної навчальної або пізнавальної діяльності. Інформативна компетентність передбачає наявність у людини виробленої звички та стійких навичок ефективно одержувати, обробляти й передавати знання з використанням ІКТ Людина повинна: - уміти ефективно працювати з інформацією в усіх формах її подання ; - мати відповідні вміння та навички роботи з сучасними технічними засобами й відповідним програмним забезпеченням; - застосовувати сучасні ІКТ для роботи з інформацією та в розв’язання різного класу задач. Рівень інформаційної культури суттєво впливає на успішність особистості й визначає рівень свободи дій людини. Від неї залежить соціальна захищеність такої особи у суспільстві. ІV. Закріплення вивченого. Повторення з учнями основних відомостей нового матеріалу. VІІ. Аналіз та підсумки уроку. 10
Горобець А.А.
Підводяться підсумки та робиться аналіз вивченого матеріалу ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. § 2 вивчити . Конспект. Підготувати доповіді-реферати про історію розвитку обчислювальної техніки. Виконати навчально тренувальні вправи стр. 45
ТЕМА УРОКУ.
Історія розвитку обчислювальної техніки. Покоління ЕОМ.
Характеристика основних вузлів комп’ютера . МЕТА УРОКУ: 11
Горобець А.А.
Ознайомити
з
характеристики
історією різних
обчислювальної поколінь
ЕОМ.
техніки.
Привести
Познайомити
з
основні
архітектурою
комп’ютера. Розвивати логічне мислення, пам’ять, серйозне ставлення до навчального процесу. Виховувати цікавість, допитливість, гордість за вчених нашої країни. ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу. НАГЛЯДНІСТЬ: Презентації: “Історія обчислювальної техніки”; ХІД УРОКУ. І. Вступна частина. 1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому. 2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці ІІ. Актуалізація теми уроку. 1. Як ви думаєте, коли почалась історія обчислювальної техніки? 2. Як ви думаєте, чому виникла така техніка? 3. Як ви думаєте, чому продовжувався і продовжується її розвиток та вдосконалення? ІІІ. Перевірка знань. Усне опитування минулої теми. ІV. Творча робота учнів. Доповіді-реферати учнів про історію розвитку ЕОМ. V. Вивчення нового матеріалу. 1. Основні віхи історії ОЕМ (перегляд презентації) . - Вестонська кістка з зарубками - Абак - Пристрій для рахування на основі коліс з 10 зубцями (Леонардо да Вінчі) - Паскаліна(пристрій Блеза Паска ля) - Арифметичний прилад Лейбніца 12
Горобець А.А.
- Проект аналітичної машини Чарльза Беббіджа -Логічні машини (Хрущов і Щука рев) -Релейно-механічний комп’ютер Говарда Айкена. -Комп’ютер на основі електронних ламп Атанасов, Мауклі, Еккерт(ENIAC) Перегляд презентації 2. Структура комп’ютера Джон фон Нейман(Сергій Лебедєв) використовуючи ідеї Ч. Беббіджа сформулював загальні принципи будови комп’ютера: 1. Принцип двійкового кодування Уся інформація має кодуватися двійковими сигналами та поділятися на окремі одиниці (слова) 2. Принцип програмного керування Програма складається з набору команд, що виконуються автоматично одна за одною в певній послідовності без людського втручання . 3. Принцип однорідності пам’яті. Програми та дані зберігаються в одній і тій самій частині комп’ютера - пам’яті . з командами можна виконувати такі самі дії, що й з даними. 4. Принцип адресності. Пам'ять комп’ютера складають окремі нумеровані комірки, кожна з яких є доступною в будь-який момент часу. Тому можна давати імена ділянкам пам’яті та використовувати ці імена для того, щоб однозначно у будь-який момент використати збережені дані з цих ділянок значення або замінити їх у процесі виконання програми. Розповідь про Лебедєва і Глушкова . 3. Архітектура комп’ютера Архітектура комп’ютера – це будова та принцип взаємодії всіх частин комп’ютера. Розглянути схему
13
Горобець А.А. Пристрої введення Центральний процесор Арифметикологічний пристрій
Пристрій керування
Оперативна память
Пристрої виведення Керування Передавання
Пристрої введення : клавіатура, миша, джойстик, мікрофон, сканер. Пристрої виведення : монітор, принтер, навушники, акустичні системи. Є пристрої які одночасно можна віднести і до пристроїв введення і до пристроїв виведення це - дисковід для гнучких дисків, модем. Модулі – це частини з яких складається комп’ютер. Вони з’єднані між собою за допомогою системної магістралі(системної шини), що міститься на материнській платі. Учені виділили ті модулі без яких комп’ютер не зможе оптимально працювати. Ці модулі складають базову конфігурацію комп’ютера : Клавіатура, монітор, миша, системний блок(процесор, материнська плата, оперативний запам’ятовуючий пристрій). 4. Покоління комп’ютерів Виділяють 5 поколінь комп’ютерів. Їх відрізняють такі ознаки: - елементна база - швидкодія - обсяг оперативної пам’яті - пристрої введення та виведення інформації. 14
Горобець А.А.
Робота з форзацом підручника. VІ. Закріплення вивченого. Повторення з учнями основних відомостей нового матеріалу. VІІ. Аналіз та підсумки уроку. Підводяться підсумки та робиться аналіз вивченого матеріалу ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. §3 вивчити Конспект. Виконати навчально-тренувальні завдання стр 60 ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В 9 КЛАСІ № 4 ( тема І ) ТЕМА УРОКУ Характеристика основних вузлів комп’ютера . МЕТА УРОКУ: Провести характеристику основних вузлів комп’ютера. Ознайомити учнів
із
основними
пристроями
введення
інформації.
Пояснити основні їх модифікації та відмінності. Вивчити правила підготовки ЕОМ до роботи. Розвивати увагу та пам’ять. Логічне мислення, технічний лексикон. Виховувати цікавість, допитливість. ХІД УРОКУ. І. Вступна частина. 1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому. 2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці ІІ. Актуалізація теми уроку. ІІІ. Вивчення нового матеріалу. 1.Характеристика основних вузлів комп’ютера 1)Процесор Складається з :
15
Горобець А.А.
Арифметико-логічного пристрою(АЛП), призначеного обробляти дані за заданою програмою, розміщеною в запам’ятовальному пристрої процесора. Пристрою керування (ПК), що керує роботою всіх блоків комп’ютера; Запам’ятовувального пристрою(регістрів), у якому зберігаються дані, команди та певні адреси. Процесори розрізняють за : Тактовою частотою(МГц-ГГц)-величиною, що показує кількість елементарних операцій , яку виконує процесор за 1с; Внутрішньою розрядністю, її визначає кількість одиниць інформації, які можна обробляти одночасно, виконуючи арифметичні та логічні операції; Зовнішньою розрядністю, її визначає кількість одиниць інформації, яку можуть одночасно приймати і передавати зовнішні пристрої; Технологією виробництва, яка визначає мінімально можливу відстань між електронними колами мікросхем. Продуктивність роботи процесора визначає
його частота, розрядність й
особливості архітектури. Цю характеристуку оцінюють тестуванням за швидкістю виконання процесором певних операцій у заданому програмному середовищі. 2)Пам’ять Є два види пам’яті – внутрішня і зовнішня . Внутрішня пам'ять призначена для зберігання даних та програм, з якими безпосередньо працює процесор. Види внутрішньої пам’яті : 1) оперативна – це швидкий запам’ятовуючий пристрій не дуже великого обсягу, призначений зберігати програми та дані, що їх обробляє процесор на цей момент часу. Після вимкнення комп’ютера усе, що в ній зберігалося, зникає. Мікросхеми DRAM 2) кеш-пам'ять- дуже швидкий запам’ятовувальний пристрій невеликого обягу, який
використовується
для
обміну
даними
між
мікропроцесором
та
оперативною пам’яттю, щоб компенсувати різницю швидкостей обробляння 16
Горобець А.А.
інформації процесором та менш швидкодійною оперативною пам’яттю. Роботою пристрою керує контролер. Мікросхеми SRAM(більша швидкодія і більша ціна ніж DRAM) 3) спеціальна пам’ять – до її пристроїв належать постійна пам'ять(вид памяті призначений лише для зчитування , енергонезалежна), пeрепрограмована пам'ять(Flash
Memory(енергонезалежна,
яка
дає
змогу
багаторазово
перезаписувати свій зміст – модуль BIOS), пам'ять CMOS RAM(вона живиться від батарейки, має невелику швидкодію, використовується для зберігання інформації про конфігурацію та склад обладнання комп’ютера , про режими його роботи , вміст змінюється спеціальною програмою Setup розміщеної у модулі BIOS) , відеопам’ять(це вид пам’яті для зберігання графічної інформації, зберігаються закодовані зображення , вміст доступний одночасно процесору і монітору) і деякі інші види пам’яті. Зовнішня пам'ять –призначена для довгострокового зберігання програм та даних, і вона не залежить від того чи ввімкнений комп’ютер. Інформація до процесора іде по ланцюжку:
ЗЗП
ОЗП
Кеш-пам’ять
Процесор
До складу зовнішньої пам’яті входять накопичувачі інформації на жорстких та гнучких магнітних дисках, на компакт дисках, на магнітооптичних дисках, на магнітній стрічці (стримері) Можна поділити на такі види 1) Пристрої з магнітним принципом зчитування та записування інформації: - дискета - накопичувач на жорстких магнітних дисках(вінчестер) - стример(як носій касета) 17
Горобець А.А.
2) Пристрої з оптичним принципом зчитування та записування інформації: - компакт диски(CD-ROM, CD-R, CD-RW DVD –диски) - спеціальні дисководи 3)Магнітооптичні диски (МО) Оптичний диск який має властивість перезаписувати інформацію. Компактний. Надійний. Швидкість середнього жорсткого диска, значний обсяг Але висока ціна та невелика швидкість доступу до даних 3) Флеш- пам’ять Дає змогу швидко записувати та зчитувати інформацію, для збереження інформації не потрібно додаткової енергії. 2.Пристрої введення інформації 1) Клавіатура Це головний пристрій введення літерно-символьної інформації в комп’ютер. Усі клавіші можна поділити на п’ять груп: -Літерно-цифрові клавіші; -Функційні клавіші; -Службові клавіші; -Дві групи клавіш керування курсором та редагування ; -Клавіші додаткової панелі . Розібрати по рис. 4.11 (стр. 73 ) підручника розміщення та дію кожного виду клавіш. 2) Маніпулятор миша Використовується для введення інформації. Які дії можна виконувати (натиснути клавішу, двічі натиснути клавішу) Найчастіше з двома кнопками.(їх призначення ) Миші поділяють на - дротові ; - бездротові; 18
Горобець А.А.
А також на: - механічні ; -оптико-механічні; - оптичні . Маніпулятор мишу характеризують: - роздільна здатність; - кількість додаткових клавіш; 3) Сканер Пристрій призначений оптичним шляхом вводити в комп’ютер чорно-білу або кольорову графічну інформацію, яка до цього розміщувалася на аркуші паперу. Існують сканери різної конструкції: -ручний ; - планшетний; - барабанний; Основною характеристикою є його оптична роздільна
здатність. До інших
характеристик належать глибина кольору, швидкість роботи. 4)Джойстик. 5) Графічний планшет . ІV. Закріплення вивченого. Повторення з учнями основних відомостей нового матеріалу. V. Практична робота на ПК.(20-25 хв) 1. Правила техніки безпеки під час роботи на комп’ютері. 2. Практична робота №1 Робота з маніпулятором миша та клавіатурним тренажером. Учні до кінця уроку працюють з програмами-тренажерами клавіатури та мишки. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. §4 вивчити
19
Горобець А.А.
ТЕМА УРОКУ. Пристрої виведення інформації. Мультимедійне обладнання. МЕТА УРОКУ: Ознайомити учнів із основними пристроями
виведення інформації та складом
відеосистеми комп’ютера. Ввести поняття мультимедіа і комп’ютерна комунікація та познайомити з пристроями що відносяться до них. Розвивати увагу та пам’ять, логічне
мислення,
технічний
лексикон.
Виховувати
цікавість,
допитливість.
Орієнтувати у виборі майбутньої професії. ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу. ХІД УРОКУ. І. Вступна частина. 1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому. 2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці ІІ. Актуалізація теми уроку. 1. Як ви думаєте, що відноситься до пристроїв виведення інформації в ПК? 2. Що ви знаєте про монітори? 3. Що ви знаєте про принтери та сканери? 4. Що ви знаєте про мультимедійне обладнання? 5. Що таке комп’ютерна мережа? ІІІ. Вивчення нового матеріалу. 1. Пристрої виведення інформації 1) Відеосистема комп’ютера До її складу входять: - відеопамять; -відеоадаптер; -монітор; - відео драйвера 2) Принтер Пристрій для роздрукування текстової чи графічної інформації 20
Горобець А.А.
За принципом дії розрізняють матричні, струминні, лазерні та світлодіодні принтери. Матричний це найпростіший друкувальний пристрій . До його конструкції входить друкувальна голівка(каретка) , яка рухається вздовж рядка. Дані виводяться у формі відбитку, що залишається після удару спеціальних голочок крізь фарбувальну стрічку. Якість : кількість голочок(9, 24) Продуктивність: кількість надрукованих знаків за 1с(cps) Недоліки : голосно, невисока якість Струминний Має два головні елементи: картридж, друкувальну голівку. Чорнила в картриджі нагріваються і розширюючись під високим тиском вилітають крізь вузенькі сопла у формі крапель. У картриджі створюється вакуум, залишки чорнил всмоктуються назад та охолоджуються . Характеристика : роздільна здатність (600- 720(до 2400) точок на дюйм ) Продуктивність роботи 5-6(16-20) стр за хвилину. Вони мало шумні невисока вартість якість друку підвищується. Лазерний
найбільш вживані. Швидкість 3-50стр за 1 хв. Менш вибагливі до якості
паперу. Роздільна здатність висока . Недоліки: запах при плавлені тонера( порошку) , виділяється озон, висока вартість. Світлодіодні принтери є аналогом лазерних. Лазер замінено на світло діод. Якість друкування
нижча.
Швидкість
друкування
залежить
від
кількості
кольорів( кольоровий швидший за лазерний). Коштують менше, витратні матеріали дешевші, менш шкідливі. Робота з таблицею 5.1 стр 91. Ще одним пристроєм виведення інформації є плотер, який використовують для роздрукування складних і широкоформатних об’єктів ( плакати, креслення , схеми) . Принцип дії як струминного принтера. Є роликові і планшетні . Для роботи пристроїв виведення потрібні спеціальні програми – драйвери ,які транслюють стандартні команди друкування комп’ютера на команди , які розуміє пристрій.
21
Горобець А.А.
Драйвер – пристрій або програма , призначені контролювати або регулювати роботу іншого пристрою. 2. Мультимедійне обладнання . Мультимедіа- продукт , який містить колекції зображень, текстів і даних, що їх супроводжують звук, відео. Анімація та інші візуальні ефекти, та до складу якого входять інтерактивний інтерфейс та інші механізми керування . Засоби мультимедіа – це комплекс апаратних та програмних засобів, що дають змогу людині взаємодіяти з комп’ютером, використовуючи різні форми подання інформації , а саме: звук, відео, графіку, тексти, анімацію. До мультимедійного обладнання належать: Мікрофон та акустичні системи Сканер та цифрові фотоапарати Відеокамери Відеоадаптери та звукові плати Плати відео захоплення і відеомагнітофони ТV- тюнер Плати відео виведення Великі екрани та мультимедійні дошки CD ,DVD, Blu-ray-диски 3. Комп’ютерні мережі Комп’ютерна комунікація – це передавання, приймання, обробляння та зберігання інформації різними комп’ютерами за допомогою будь-яких каналів зв’язку між ними. Мережа це декілька
об’єднаних
комп’ютерів . Мережі поділяють на локальні
регіональні та глобальні. Локальні з’єднанні каналами передавання інформації . Приклад мережа в класі. Регіональні об’єднують комп’ютері в мережах регіону. Глобальні мережі охоплюють великі території та безліч комп’ютерів. Глобальна мережа ще називається телекомунікаційною мережею, а процес обміну інформацією цією мережею - телекомунікацією. 22
Горобець А.А.
Модем – пристрій для під єднання комп’ютера до глобальної мережі. Основним його призначенням є оптимальне перетворення цифрового сигналу комп’ютера на аналоговий для передавання його каналом зв’язку, передавання цього сигналу і приймання
та
обернене
перетворення
прийнятого
сигналу.
Як
канал
використовується звичайна телефонна мережа, виділена лінія або радіоканал. Протоколи – це набір правил для зв’язку і розуміння модемів один одного. Є протоколи модуляції, стискання даних, коригування помилок. Перелік протоколів це і є характеристика модема . Модеми поділяють на внутрішній і зовнішній . Для обміну даними між комп’ютерами локальної мережі використовують мережну карту ( мережний адаптер) – це пристрій призначений забезпечувати двонаправлений обмін даними між комп’ютерами локальної мережі. Є на кожому. Мережна карта такі функції: o Готує дані до передавання o Передає дані іншому комп’ютерові та керує потоком даних o Приймає дані з мережного кабелю й переводить у форму, зрозумілу процесору комп’ютера Мережні карти бувають внутрішні , зовнішні та вбудовані. ІV. Закріплення вивченого. Повторення з учнями основних відомостей нового матеріалу. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
§5 вивчити §1-§4 повторити підготуватись до
тематичного оцінювання. Виконати навчально-тренувальні завдання стр. 83
23
Горобець А.А.
ТЕМА УРОКУ. Підсумковий урок МЕТА УРОКУ: Навчальна. Закріпити та перевірити теоретичні знання та навички учнів по даній темі. Оцінити теоретичні знання учнів та провести тематичне оцінювання учнів. Розвиваюча. Розвивати увагу та пам’ять. Логічне мислення, практичні навички роботи з ПК. Виховна.
Виховувати
любов
до
праці
та
навчання,
самостійність,
відповідальність. ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу. НАГЛЯДНІСТЬ:
Програма тестування учнів “Test W” ХІД УРОКУ.
І. Вступна частина. 1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому. 2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці ІІ. Актуалізація теми уроку. Пояснення
принципів
проведення
атестації
та
оцінювання
результатів.
Актуалізація ролі даного уроку в темі та курсі інформатики 9 кл. ІІІ. Проведення тематичної атестаційної роботи. 1. Учні (1 група) працюють на ПК з програмою тестування знань. 2. Учні (2 група) письмово працюють за завданнями. Оцінювання : завдання з вибором відповідві по 0,5 бала а з повною відповіддю 1 бал Ключ до завдань: Варіант1 1.в;2.а ; 3.г ; 4.б ; 5. до інформаційних процесів відносяться : передавання, отримання, збирання, обробка, пошук, зберігання.; 6.б ; 7г. ; 8. ІКТ використовується у таких сферах: керування компаніями і корпораціями, у виробництві та керуванні технологічними процесами, у медицині, у мистецтві, у 24
Горобець А.А.
торгівлі, сфері послуг
побуті
; 9.а,б ; 10.г ; 11.Клавіатура, Миша, Сканер,
Джойстик, Графічний планшет ; 12.а ; 13.а ; 14.г ; 15. а; 16. Модем – це пристрій який служить для під єднання комп’ютера до глобальної мережв і основним призначенням якого є перетворення каналового сигналу у цифровий і навпаки. ; 17.б ; 18.б ; 19.г ; 20.а . Варіант 2 1.б,в,г 2. г 3. це дані що підлягають передаванню. 4.б 5.а 6.б 7.г 8. Це сукупність організаційних та технічних засобів для інформаційних процесів необхідних користувачеві. 9. г 10 . в 11. монітор, принтер, плотер. 12. а 13. а 14. г 15. б,в 16 Це пристрій або програма призначенні контролювати або регулювати роботу іншого пристрою. 17. б 18. б,г 19. в 20.а 3. Через 15 хв. групи міняються місцями. ІV. Підведення підсумків уроку. Підводяться підсумки роботи та вивчення теми. V. Аналіз та підсумки уроку. Аналізуємо, чи досягнуто поставлену на початку уроку мету. Чи зробили те, що планували. Підводяться підсумки вивчення теми. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Повторити тему за конспектом та підручником.
25
Горобець А.А.
Інформація, інформатика, обчислювальна система" Варіант 1 1. Iнформатика – це сукупність наук повязаних ... а) з комп'ютерами;
б)з iнформацiю; в)отриманням, оброблянням, подаванням та
зберіганням інформації; г) з методами роботи з ЕОМ. 2. Iнформацiя - це ... а)відомості про навколишній світ і процеси що в ньому відбуваються; б) все, що і в книгах, газетах та пiдручниках; в) рiзнi iнформацiйнi процеси, що протiкають в ЕОМ; г) все те, що ми чуємо та читаємо. 3. Скiльки поколiнь ЕОМ ви знаєте ? а) 2;
б) 3;
в) 4;
г) 5.
4. Чим вiдрiзнялись ЕОМ рiзних поколiнь ? а) розмiрами та назвами;
б) технiчними характеристиками та елементною
базою; в) розмiрами дискет та монiторiв;
г) цiнами та додатковими пристроями.
5. Назвіть інформаційні процеси ? 6. Яка найменша одиниця вимiрювання iнформацiї ? а) байт;
б) бiт;
в) кiлобайт;
г) мегабайт.
7. Скiльки байт в одному кiлобайтi ? а) 1000;
б) 2000;
в) 1004;
г) 1024.
8. Сфери застосування інформаційних технологій ?. 9. Що таке процесор ? а) це пристрiй, який обробляє інформацію, виконує арифметичні і логічні операції; б) це пристрiй, який керує всіма обчислювальними процесами, координує роботу всіх пристроїв компютера; в) це пристрiй, який запускає комп'ютернi iгри; г) це пристрiй, який живить комп'ютер. 10. ROM i RAM - це ... 26
Горобець А.А.
а) види дискет;
б) види програм для ЕОМ;
в) клавiшi на клавiатурi;
г) види
пам'ятi комп'ютера. 11. Перечислiть пристрої введення iнформацiї в ЕОМ ? 12. На якi групи дiлиться клавiатура ? а) алфавiтно-цифрова, функціональні , службові, керування курсором та редагування, допомiжна; б) основна, допомiжна, управлiння, редагування, цифрова; в) калькулятор, управлiння, алфавітна, допомiжна, спецiальна; г) алфавiтно-цифрова, калькулятор, управлiння, редагування ,функцiональна. 13. Що таке курсор ? а) покажчик мiсця введення інформації на екрані;
б) клавіша на клавіатурі;
в) програма для ЕОМ;
г) перша буква, що з'являється у
рядку. 14. Яка буває пам'ять ЕОМ ? а) велика, нормальна та маленька;
б) розширена, звичайна та звужена;
в) допоміжна, розширена та основна;
г) зовнiшня, оперативна, постійна та
внутрiшня. 15. Якi бувають дисководи в комп'ютерi ? а) вінчестер, CD-ROM;
б) Стример та SD-ROM
в) магнітооптичні та вiнчестер;
г) CD-ROM та CD-RAM.
16. Напишiть, що таке модем ? 17. Що таке кеш-пам'ять ? а) пристрій де знаходяться дані про дату і час б) це пристрій який використовується для обміну даними між процесором та оперативною пам’яттю; в) це пристрій для роботи в мережі; г) це пам'ять самого процесора. 18. Що таке тактова частота процесора ? 27
Горобець А.А.
а) це кiлькiсть програм, якi вiн може одночасно виконувати; б) це кiлькiсть операцiй, якi вiн може виконати за секунду; в) це кiлькiсть iнформацiї, яку вiн обробляє;
г) це частота струму на
яку вiн розрахований. 19. Де зберігається програма, яку в цей момент виконує комп’ютер? А) У відеопам’яті комп’ютера; б) У центральному процесорові. ; в) У постійні пам’яті комп’ютера; г) У оперативній пам’яті 20. Скiльки бiт в словi "парацетамол" ? а) 88;
б) 80;
в) 11;
г) 44.
28
Горобець А.А.
Інформація, інформатика, обчислювальна система" Варіант 2 1. Інформаційні процеси які необхідні були ще первісним людям ... а) пошук;
б)передача;
в)отриманням; г) зберігання.
2. Носій інформації - це ... а)відомості про навколишній світ і процеси що в ньому відбуваються; б) все, що і в книгах, газетах та пiдручниках; в) рiзнi iнформацiйнi процеси, що протiкають в ЕОМ; г) пристрої призначені для зберігання інформації 3. Що таке повідомлення ? 4. Чим вiдрiзнялись ЕОМ рiзних поколiнь ? а) розмiрами та назвами;
б) технiчними характеристиками та елементною
базою; в) розмiрами дискет та монiторiв;
г) цiнами та додатковими пристроями.
5. Якщо кодування здійснюють з метою приховати інформацію то це… а) шифрування ;
б) пошук ;
в) збирання ;
г)алфавіт.
6. Яка одиниця використовується для вимiрювання iнформацiї ? а) бат;
б) бiт;
в) кiло метр;
г) мегабіт.
7. Скiльки мегабайтів в одному гігабайтi ? а) 1000;
б) 2000;
в) 1004;
г) 1024.
8. Що таке інформаційна система? 9. Що таке BIOS ? а) це вид оперативної пам'яті ; б) це відділ процесора; в) це пристрiй, який запускає комп'ютернi iгри; г) це мікросхема постійної пам'яті . 10. Вінчестер це ... а) вид дискет;
б) вид програм для ЕОМ;
г) види пам'ятi комп'ютера. 29
в)вид пристроїв зовнішньо пам'яті;
Горобець А.А.
11. Перечислiть пристрої виведення iнформацiї в ЕОМ ? 12. На якi групи дiлиться клавiатура ? а) алфавiтно-цифрова, функціональні , службові, керування курсором та редагування, допомiжна; б) основна, допомiжна, управлiння, редагування, цифрова; в) калькулятор, управлiння, алфавітна, допомiжна, спецiальна; г) алфавiтно-цифрова, калькулятор, управлiння, редагування ,функцiональна. 13. Що таке сканер ? а)пристрій для введення інформації ;
б) клавіша на клавіатурі;
в) програма для ЕОМ;
г)пристрій для виведення інформації .
14. Яка буває пам'ять ЕОМ ? а) велика, нормальна та маленька;
б) розширена, звичайна та звужена;
в) допоміжна, розширена та основна;
г) зовнiшня, оперативна, постійна та
внутрiшня. 15. Якi бувають принтери ? а) зовнішні і вбудовані
б) лазерні та світлодіодні
в) матричні та струминні;
г) сканери і ксерокси
16. Що таке Драйвер ? 17. Що відноситься до зовнішньої пам’яті компютера ? а) накопичувач та вінчестер; б) накопичувачі та носії ; в) вінчестер і стирімер; г) дискета і дисплей. 18. Що входить до складу процесора ? а) програми, якi вiн може одночасно виконувати; б) арифметико-логічний пристрій та пристрій керування в) відеоадаптер
г) регістри.
19. Де зберігається інформація , яка не тзникає після вимкнення комп’ютера? А) У відеопам’яті комп’ютера; б) У оперативній пам’яті; в) У постійні пам’яті комп’ютера; г) У центральному процесорові. 30
Горобець А.А.
20. Скiльки бiт в словi "паралелограм" ? а) 96;
б) 80;
в) 12;
г) 48.
31