Тема:
Мета:
ПРАКТИЧНА РОБОТА №1 Текстовий процесор Microsoft Word Системи опрацювання текстів. Завантаження текстового процесора. Система вказівок Word. Введення тексту з клавіатури. навчити учнів поняттю текстового процесора, його завантаженню, системі вказівок; розвивати вміння введення тексту з клавіатури, розвивати інтерес до інформатики; виховувати культуру користувача ПК. Хід уроку:
І. Виклад нового матеріалу, виконання практичних завдань на комп’ютері: 1. Системи опрацювання текстів (ТП, видавнича система). 2. Запуск текстового процесора. 3. Інтерфейс текстового процесора. Завдання 1 а) Вилучте/додайте Стандартну палень інструментів та панель Малювання. б) Викличте довідкову службу Word. в) Закрийте документ 4. Основні вказівки текстового процесора: (відкриття документу, збереження, створення, перегляд, друк, захист паролем, набір тексту, мова клавіатури, зміна регістру, переведення рядка, вставка символів, відміна/повтор дій, закриття документу). 5. Правила набору тексту.
Завдання 2 а) Відкрийте файл „MS Word”, що знаходиться за адресою: D:/10 клас. б) Перегляньте даний документ у тому вигляді, у якому його буде виведено на друк. Завдання 3 а) Поставте текстовий курсор після вже існуючого тексту, клацнувши у потрібному місці лівою кнопкою миші. б) Вставте у документ наступні символи: § в) Збережіть створений документ на диску D: під назвою Символ.
ІІ. Систематизація та узагальнення нових знань. 1. Фронтальне опитування учнів за контрольними питаннями. Контрольні питання: 1. Яка з програм є текстовим процесором? а) Microsoft Excel; б) Windows; в) Paint; г) Microsoft Word. 2. Який значок відповідає текстовому процесору?
а)
в)
б)
г) 2
3. Яку назву має цей рядок вікна текстового процесора. Для чого його використовують?
4. Яку назву мають ці рядки вікна текстового процесора. Для чого їх використовують?
5. Як називається файл замовчуванням (поки ви не дали йому свою назву)? а) Microsoft Word 1; 3
текстового
процесора
за
б) Документ 1; в) Тестовий документ 1; г) Документ Microsoft Word 1. 6. Назвіть панелі інструментів Microsoft Word. 1. 2. 3. 4.
7. Що використовують для збереження на комп'ютері текстового документа? а) команду Файл/Зберегти як… б) значок
на панелі інструментів;
в) команду Файл/Зберегти; г) комбінацію клавіш Ctrl+S; д) значок
на панелі інструментів;
е) команду Файл/Відкрити. 8. Яку команду потрібно виконати, щоб вставити символ, якого немає на клавіатурі, наприклад ° ≤ ×? а) Файл/Вставити символ; б) Вставка/Символ; в) Формат/Символ; г) Клавіатура/Вставити символ. 9. Як можна переключити мову на клавіатурі? а) комбінацією клавіш Ctrl+Shift; 4
б) клавішею Caps Lock; в) комбінацією клавіш Enter+Shift; г) за допомогою індикатора мови на Панелі завдань 10. Які функції використовують ці клавіші? а) Shift
г) Enter
б) Caps Lock
д) Tab
в) Back Spaсe !
е) Пробіл
11. Які з рядків надруковані за правилами? 1) № 78
7) “Інформатика”
2) №78
8) “ Інформатика “
3) +15º С
9) ( урок )
4) + 15 ºС
10) (урок)
5) 10%
11) він, вона, воно
6) 10 %
12) він , вона , воно
12. Як можна закрити текстовий документ? а) командою Файл/Вихід; б) кнопкою
;
в) кнопкою
;
г) командою Файл/Друк; д) комбінацією клавіш Alt+F4. е) кнопкою
.
2. Виконання учнями практичного завдання на комп’ютері: Завдання 4 а) Наберіть запропонований нижче текст. б) Збережіть його у своїй робочій папці під ім’ям Створення документу. 5
Чисельність населення Землі в 2010 р. та 2020 р. складатиме відповідно 7,2 та 8 млрд. чоловік. Запрошуємо на вечір, присвячений 10-літтю заснування компанії „Гермес”, який відбудеться 1 червня 2006 року о 18 годині. А.С. Пушкін, Шевченко Т.Г., м. Старобільськ, с. Половинкине, 79 см., 5 хвилин, 8 Березня – Міжнародний жіночий день, 1,44 Мб, Диск 3,5 (А:), ЛНПУ ім. Тараса Шевченка, у 40-х рр., CD-ROM, Windows 98, 10%, 1682-1696 рр., № 78, +15º С. Дніпро, поїзд, їжак, Євген, сало, цибуля, (2+3):2=10; № 3. У попа був пес Сірко; А в Києві дядько? 10% від 120 грн. буде 12 грн. "Орбіт без цукру". ІІІ. Видача домашнього завдання – А.Ф. Верлань, Н.В. Апатова Інформатика 10-11 класс с.66-72
Тема:
ПРАКТИЧНА РОБОТА №2 Практична робота „Введення тексту з клавіатури” 6
Мета:
навчити учнів вводити текст з клавіатури у середовищі ТП згідно існуючих правил введення тексту, вставляти у документ спеціальні символи, зберігати файл; розвивати швидкість введення тексту з клавіатури, інтерес до інформатики; виховувати культуру користувача ПК. Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань та умінь – тестування учнів на комп’ютері з теми „Знайомство з ТП Word” ІІ. Застосування придбаних ЗУН на практиці – виконання учнями практичних завдань на комп’ютері. Практичні завдання: 1. 2. 3. 4.
Запустити текстовий процесор Word. Ознайомитися з інтерфейсом Word. Ознайомитися зі Стандартною панеллю інструментів. Ввести з клавіатури наступний текст, дотримуючись правил набору тексту: Чисельність населення Землі в 2010 р. та 2020 р. складатиме відповідно 7,2 та 8 млрд. чоловік. Запрошуємо на вечір, присвячений 10-літтю заснування компанії „Гермес”, який відбудеться 1 червня 2006 року о 18 годині. А.С. Пушкін, Шевченко Т.Г., м. Старобільськ, с. Половинкине, 79 см., 5 хвилин, 8 Березня – Міжнародний жіночий день, 1,44 Мб, Диск 3,5 (А:), ЛНПУ ім. Тараса Шевченка, у 40-х рр., CD-ROM, Windows 98, 10%, 1682-1696 рр., № 78, +15º С. Дніпро, поїзд, їжак, Євген, сало, цибуля, (2+3):2=10; № 3. У попа був пес Сірко; А в Києві дядько? 10% від 120 грн. буде 12 грн. "Орбіт без цукру". 5. Зберегти створений документ у своїй робочій папці під ім’ям Введення тексту_Ваше прізвище. 6. Відправити збережений документ на свою дискету. 7
7. Перевірити наявність створеного документу на дискеті. 8. Оформити звіт з практичної роботи. 9. Вимкнути комп’ютер та привести у порядок своє робоче місце. ІІІ. Видача домашнього завдання – А.Ф. Верлань, Н.В. Апатова Інформатика 10-11 класс с.66-72
ПРАКТИЧНА РОБОТА №3 Тема: Редагування і форматування тексту. 8
Мета: Навчитись працювати в текстовому редакторі Word, оволодіти методами набору та редагування тексту. Теоретичні відомості В багатьох текстових процесорах реалізована функція форматування. При цьому форматувати можна як окремі абзаци, так і весь текст. Форматування, як правило, містить: • установлення лівої межі абзацу (тексту); • установлення правої межі абзацу (тексту); • зсув початку першого рядка абзацу відносно його лівої межі; • розбиття тексту на сторінки та ін. Форматування також включає розмічування та виділення окремих елементів тексту, наприклад: • зміну шрифту окремих слів, рядків, абзаців; • підкреслювання, розрядка слів, посилення яскравості (жирності). Текст документа можна розбивати на сторінки. При цьому перед розбиванням тексту задаються параметри сторінок. Ці параметри можуть містити: • установку міжрядкового проміжку в інтервалах; •установку довжини сторінки в інтервалах; • установку номера першої сторінки документа. В ряді текстових процесорів вгорі кожної сторінки крім її номера може розмішуватися рядок з постійною інформацією, наприклад, з найменуванням документа. Рядок з такою інформацією часто називають «колонтитул». Майже в усіх текстових процесорах реалізовано функцію друкування документів. Вікна документів Word є багато віконним редактором. Всередині вікна редактора може існувати декілька вікон документів. Користувач може встановлювати розмір і положення кожного вікна традиційними для Windows засобами. В кожному вікні може редагуватись свій текст. Одне з вікон є активним. Активне вікно зображується на передньому плав і може закривати інші вікна. В активному вікні знаходиться текстовий курсор. Форматування тексту Під форматуванням розуміють операції, які зв'язані з оформленням тексту і зміною його зовнішнього вигляду. Операції 9
форматування дійсні тільки для виділених фрагментів. Розрізняють три основні операції форматування: форматування символів; форматування абзаців; форматування сторінок. Форматування символів. При форматуванні символів можна змінити шрифти, його розмір. Форматування здійснюється командою Формат/Шрифт. При цьому на екрані з'явиться вікно діалогу Шрифт(мал. 17), в якому можна встановити такі параметри: • шрифт (вибирається із списка шрифтів); • стиль (можна вибрати звичайний стиль, курсив, напівжирний і напівжирний з курсивом шрифти); • розмір шрифту; • підкреслення (вибір різних варіантів підкреслення); • шлір символів; • ефекти (верхній і нижній індекс, перекреслений). У полі Образец цього вікна показується зовнішній вигляд тексту при вибраних параметрах, Мал.17 Форматування абзаців. При введенні тексту абзац завжди закінчується натискуванням клавіші [Enter]. Процес форматування абзацу: • вирівнювання абзаців; • встановлення відступів абзаців; • встановлення відстані між рядками і абзацами. Для форматування абзацу використовують команду Формат/Абзац, яка відкриває вікно діалогу Абзац зі вставкою, Отступы и интервалы. За замовчуванням Word вирівнює абзаци ліворуч. За допомогою опції Выравнивание можна встановити вирівнювання праворуч, центрування (рядки розміщуються симетрично відносно уявної вертикальної лінії, що проходить через середину сторінки) або блочне вирівнювання (рядки вирівнюються як ліворуч, так і праворуч). 10
Опція Отступ дозволяє встановити відступи зліва і справа рядків виділеного абзацу, а також окремо лівий відступ першого рядка абзацу. Відстань між рядками встановлює опція Межстрочный вікна діалогу Абзац, а між абзацами — опція Интервал. За допомогою останньої можна встановити параметри Перед (інтервал перед виділеним абзацем) і После (інтервал після виділеного абзацу). При встановленні параметрів форматування абзацу зовнішній вигляд цього абзацу зображується в полі Образец вікна діалогу Абзац. Форматування сторінок. При введенні і друкуванні тексту Word використовує встановлені за замовчуванням розміри поля сторінки. Змінити ці параметри можна за допомогою команди Файл/ Параметры страницы. При цьому відкривається вікно діалогу Параметры страницы, яке має ряд вкладинок. Вкладника Поля дозволяє встановити розміри верхнього, нижнього, лівого і правого полів. Поле Образец цієї вкладники показує, який вигляд матиме сторінка з встановленими параметрами поля при друкуванні. Вкладника Размер бумаги дозволяє вибрати стандартні розміри із списка форматів, які підтримує Word. Якщо ні один із стандартних розмірів не підходить, то слід вибрати в списку форматів елемент Специальний і для нього вказати ширину і висоту. В полі Ориентация потрібно вказати орієнтацію документа Книжная (рядки документа паралельні короткій стороні аркуша) або Альбомная (рядки паралельні довгій стороні аркуша). В разі зміни орієнтації документа з книжної на альбомну Word використовує розміри верхнього і нижнього полів для правого і лівого поля. При переході з альбомного на книжковий формат праве і ліве 11
поле стають відповідно верхнім і нижнім. В полі Образец зображується зразок, який відповідає вибраним параметрам. Нумерація сторінок. Для нумерації сторінок використовують команду Вставка/ Номера страниц. При цьому відкривається вікно діалогу Номера страниц (мал. 19). У списку Положение, що розкривається, необхідно вибрати місце розміщення номера сторінки, а у списку Выравнивание, що розкривається -спосіб вирівнювання номерів сторінок. Кнопка Формат відкриває вікно діалогу Формат номера страницы, в якому зокрема можна встановити початковий номер сторінки (поле Начать с:). Колонтитули. Колонтитул—дані, які розміщуються над (під) текстом кожної сторінки. Ці дані можуть включати назву документа, прізвище автора, дату створення документа. Колонтитул використовують для розміщення номера сторінки Для створення колонтитула необхідно виконати команду Вид/Колонтитулы. Друкування документов. Для друкування документа слід подати команду Файл/Печать. У вікні діалогу Печать, яке з'явиться після цього на екрані, можна встановити такі параметри: • тип принтера; • кількість друкованих копій; • діапазон друкованих сторінок (всі сторінки, поточну сторінку, виділені сторінки, діапазон сторінок). Для вибору типу принтера використовують список Принтер . З цього списку слід вибрати тип принтера, який встановлено на комп'ютері. При натискуванні кнопки Параметры... відкривається вікно діалогу Параметры, вкладника Печать, де можна також встановити ряд параметрів. Практичну роботу пропонується виконувати у такій послідовності: 12
1. Завантажте текст, який ви записали на дискету при виконанні роботи. 2. Проаналізуйте текст, який ви маєте ввести (п.4), і «зразковий» текст (див. п.6). 3. Створіть новий документ. Установіть необхідні параметри текстового редактора. 4. Введіть наступний текст (з помилками) «Найстаріший уділ був Київський, де сидів Великий княз: зараз після його почитався уділ Новгородський, але він скоро одчахнувся од інших уділів, бо новгородці стали громадою уділ Переяславський.-він був найбільший од усіх і простягався од Дніпра Азовського моря: далі йшли улі: Чернигівський, Смоленський, Валанський і Галицький: Полский уділ по-старому зоставався в ролі Рогніди. вибирати собі кнзі і, котрі їм були не до вподоби тих прогонили і на їх місце кликали других. За Новгородським йшов Ізяслав, Святослав та Всеволод визволили свого дядька Судіслава з тюр, де просидів 22 роки з того часу, як укув тади його Ярослав; вийшовши на волю, Судіслав зробився ченцем. Не вспіли сини поховати батька свого, як поміж ними почалися сварки і невзгода. У Киві став князем, як напрайіиий з усіх, Ізяслав; брати його, а кияне не любили. По декотрих князівствах понасовили князі своїх синів,- наприклад, у Тмуторокані Святослав посадовив сина свого Гліба; Ростіслав, Володимирів, вигнав його відтіль і сам почав зювати там, але Греки Корсунські, побачивши його вдачу і завзятусть, стали боятись його, щоб він як небудь не пошкодив їм; вони закликали його у Херсонес, і на бенкеті у тамошнього намісника (начальника города) отруїли, після його зосталось три сина, та про них буде мова далі.» 5. Відредагуйте та відформатуйте текст у вікні №4. 6. «Найстарший уділ був Київський, де сидів Великий князь; зараз після його почитався уділ Новгородський, але він скоро одчахнувся од інших уділів, бо новгородці стали громадою вибирати собі князів і, котрі їм були не до вподоби, тих прогонили і на їх місце кликали других. За Новгородським ішов уділ Переяславський,—він був найбільший од усіх і простягався од Дніпрааждо Азовського моря; далі йшли уділи: Чернігівський, Смоленський, Волинський і Галицький; Полоцький уділ no-старому зостався в роді Рогніди. 13
Не вспіли сини поховати батька свого, як поміж ними почалися сварки і незгоди. У Києві став князем як найстарший з усіх, Ізяслав; брати не слухали його, а кияни не любили. По декотрих князівствах понасодовили князі своїх синів, - наприклад, у Тмуторокані Святослав посадовив сина свого Гліба; Ростислав, син Володимирів, вигнав його відтіль, і сам почав князювати там, але Греки корсунські, побачивши його вдачу і завзятість, стали боятись його щоб він як не будь не пошкодив їм; вони закликали його у Херсонес, і на бенкеті у тамтешнього намісника (начальника города) отруїли; після його зосталось три сини, та про них буде мова далі. Ізяслав. Святослав та Всеволод визволили свого дядька Судислава з тюрми, де він просидів аж 22 роки з того часу, як укинув туди його Ярослав, вийшовши на волю. Судислав зробився ченцем.» 7. Об'єднайте тексти з вікон№1 і №2 та розмістіть текст у вікні №1. 8. Розбийте текст на сторінки так, щоб він розмістився на двох сторінках. 9. Відмініть розмітку тексту на сторінки. 10. Виконайте нову розмітку тексту на сторінки так, щоб він розмістився на трьох повних сторінках. 11. Установіть на можній сторінці значення колонтитула «Історія України-Русі». 12. Виконайте операцію щодо знаходження у тексті підрядка «вони закликали його у Херсонес.» 13. Замініть підрядок «вони закликали його у Херсонес» новим підрядком «Вони приїхали до Київа.» Після цього відновіть попередній підрядок. 14. Відмітьте підрядок «Вони закликали його у Херсонес». Виконайте операції щодо переходу до відміченого тексту. 15. Покажіть відредагований текст вчителю. З його дозволу збережіть текст на дискеті з попереднім іменем. Контрольні запитання: 1. Що ви розумієте під фразою "WORD є багатовіконним редактором "? 2. Які основні елементи містить вікно документа? 3. Яким чином можна переключати вікна документів? 4. Як можна створити новий документ? 14
5. Що розуміють під форматуванням документу? 6. Які основні операції форматуванням документу в WORD? 7. Яким чином можна пронумерувати листи, ввести колонтитул? 8. Як здійснити перегляд документів? 8. Як здійснити друкування документів? 9. Як можна зберегти документ?
ПРАКТИЧНА РОБОТА №4 Тема: Введення і редагування таблиці за зразком. Мета: Навчитись працювати в текстовому редакторWord, оволодіти навиками «створення таблиць. 15
Теоретичні відомості Створення таблиць Таблиці є структурами типу сітки, що складаються з комірок, розташованих по рядках і стовпцях. У комірку можна внести будьякий текст або графічний елемент Word надає багато гнучких засобів для роботи з таблицями. Для додавання таблиці в документ, необхідно спочатку визначити число стовпців і рядків таблиці і створити відповідну табличну сітку, а потім заповнити її текстом. Ширину стовпців можна буде змінити після того, як у таблицю буде введений текст і можна буде оцінити необхідну для цього ширину. І снує два основних методи створення таблиць, основаних на засобах Добавить таблицу (для простих таблиць) і Нарисовать таблицу для таблиць складної структури. Для використання з метою створення таблиці команди рядкового меню Таблица необхідно: Встановити точку вставки в те місце документа, куди треба вставити таблицю. Послідовним вибором команд меню Таблица => Добавить таблицу викликати на екран діалогове вікно Вставка таблицы ввести необхідну кількість рядків і стовпців у відповідні поля діалогового вікна Вставка таблицы і клацнути на кнопці. Для створення таблиці складної структури, рядки якої містять різне число стовпців, а стовпці різне число рядків.Word 97 пропонує дуже зручний засіб Нарисовать таблицу, користуватися яким можна як олівцем. При роботі з інструментальним засобом Нарисовать таблицу спочатку перетягують контур таблиці на те місце в документі, де її передбачається розмістити. Потім креслять необхідні додаткові лінії, які поділяють таблицю на комірки і рядки. Для створення таблиці складної структури з використанням інструментального засобу Нарисовать таблицу необхідно: 16
1. Послідовно виконати команди меню Таблица => Нарисовать таблицу або клацнути на кнопці Таблицы и границы стандартної панелі інструментів. На екрані з'явиться плаваюча панель інструментів Таблицы и границы, а покажчик миші набере вигляд олівця. 2. Клацнути на тому місці документа, в якому повинен знаходитися верхній край таблиці. Потім перетягнути в потрібну позицію правий нижній край утворюваної таблиці і відпустити кнопку миші. 3. За допомогою «олівця» намалювати горизонтальні і вертикальні лінії, здійснивши розмітку таблиці на рядки й комірки. Лінії, що їх рисують не повинні виходити за межі утворюваної таблиці по висоті і ширині. Для видалення будь-якої лінії клацнути на кнопці Ластик панелі інструментів Таблицы и границы, у результаті чого покажчик миші набуде вигляду ластику. Для видалення лінії достатньо протягнути по ній ластик. Введення тексту в таблицю Для введення тексту в комірку таблиці в цю комірку необхідно помістити точку вставки. Подальше введення тексту в комірку нічим не відрізняється від введення тексту в документ. Правила використання клавіатури для переміщення по таблиці наведені в таблиці 3. Таблиця 3 - Використання клавіатури для переміщення по таблиці Елемент таблиці Наступна комірка Попередни комірка Наступний рядок Попередній рядок Перша комірка у рядку Остання комірка у рядку Верхня комірка у стовпці Нижня комірка у стовпці
Комбінація клавіш <ТаЬ> або <> <Shift+Tab> або <> <> <> <Аlt+Ноmе> або <Аlt+7> (цифрова клавіатури з відключеним режимом NumLock) <Аlt+End> або <Аlt+1> (цифрова клавіатури з відключеним режимом NumLock) <Аlt+PgUp> або <Аlt+9> (цифрова клавіатури з відключеним режимом NumLock) <Аlt+PgDn> або <Аlt+3> (цифрова клавіатури з відключеним режимом NumLock)
17
Зміні структури таблиці Вставка елементів таблиці Зміна структури таблиці полягає у додаванні, копіюванні, вставці і видаленні рядків її елементів (рядків, стовпців і комірок), а також об'єднанні і розбивці комірок, зміні інтервалів між стовпцями тексту і ширини стовпців, зміні висоти рядків і розбивці таблиці. Перед вставкою нового елемента таблиці необхідно виділити відповідний існуючий елемент, для зазначення місця вставки. Для додавання комірок до таблиці необхідно: 1. Виділити комірку (або комірки), на місце якої буде вставлена нова комірка (комірки). 2. Клацнути на кнопці Добавить таблицу стандартної панелі інструментів або послідовно обрати команди меню Таблица=>Добавить ячейки. При цьому на екрані з'явиться діалогове вікно Добавление ячеек (Мал.15). 3. Зробити відповідний вибір у діалоговому вікні. 4. Клацнути на кнопці ОК для вставки комірок 1 закриття діалогового вікна. Вставка рядків і стовпиків здійснюється шляхом послідовного вибору команд меню Таблица => Добавить строки, або Таблица => Добавить столбцы. При вставці рядків і стовпців новий рядок вставляється над виділеним рядком, а новий стовпець - зліва від виділеного стовпця. Таблиця Word може включати до 63 стовпців. Видалення, переміщення і копіювання елементів таблиці При роботі з таблицею можна видаляти як її елементи, так і текст, що знаходиться усередині елементів. Для видалення тексту, що знаходиться, наприклад, усередині ком ірки, необхідно виділити його і натиснути клавішу <Del>. Для видалення комірки треба виділити її і послідовно вибрати команди меню Таблица => Удалить ячейки. Опції діалогового вікна Удаление ячеек, яке з'являється при цьому на екрані, аналогічні опціям діалогового вікна Добавление ячеек . Зробивши вибір слід клацнути на кнопці ОК для видалення комірки. 18
Для видалення рядків і стовпців необхідно виділити відповідні елементи таблиці і послідовно вибрати команди меню Таблица => Удалить строки або Таблица => Удалить столбцы. Дня видалення всієї таблиці треба виділити всі рядки і стовпці, а потім використовувати команди Таблица і Удалить строки. При роботі з елементами таблиці часто буває зручно використовувати контекстне меню, яке з' являється, якщо клацнути мишею на виділеному елементі. Це меню доз вол яс виконувати над елементами таблиці команди Вырезать, Копировать і Вставить. Тобто можна не тільки видалити елемент таблиці, але і помістити його в буфер обміну, і вставити в будь-яке інше місце. Зміна розмірів стовпців і рядків Шириною стовпців називається відстань між межами стовпця. Інтервалом між стовпцями називається відстань між сусідніми вирівняними стовпцями тексту. Найпростіше змінити ширину стовпців можна перетягуванням меж відповідного стовпця в таблиці або одного з маркерів Перемещение столбца таблицы на лінійці. Форматування тексту в таблиці Саме по собі форматування тексту в таблиці ні чим не відрізняється від форматування звичайного тексту. Додаткові можливості полягають у забезпеченн і зм і ни орієнтації тексту в комірках у напрямку вгору й вниз, для чого необхідно: 1. Виділити комірки, в яких слід змінити орієнтацію тексту. 2. Послідовно вибрати команди меню Формат => Направление текста або клацнути на кнопці Изменить направление текста панелі інструментів Таблицы и границы. Вибір необхідної орієнтації тексту досягається послідовним клацанням мишею на відповідній команді меню або кнопці. Після зміни орієнтації текст може бути вирівняний по середині, верхній, нижній (правій або лівій) межі комірки. Практичну роботу пропонується виконувати у такій послідовності: 1. Завантажте текстовий редактор Microsoft Word. 2. Створіть таблицю та заповніть її графи (зразок приведений нижче). 3. Колонку "Викладач " відформатуйте по середині. 1 Р 59
Д Дні
Предмет
Викладач 19
Ауд.
Ковальчук Г І.
241
Українська література Хімія Виховна година Фізика Зарубіжна література Фізичне виховання Основи інформатики Математика Всесвітня історія Українська мова Українська література Іноземна мова Математика Зарубіжна література Українська мова ДПЮ Фізика Основи інформатика / Хімія
Крамар Г.В. Язвенюк Н.С.
240 320
Юпоренко В С Копиткова З.О СкоричВ.С. ЧайковськийО.І. Ковальчук Г. І, Калинник А. В. ЯхсеенкоП. Крамар Г В. Мороз Т.І. Ковальчук Г. І. Копитова ЗО. Яковенко Г.І. Лебединський В.М. Юпоренко B.C. Скорим /Язвенюк
104 239 С/Э 324 241 243 124 240 244 241 239 124 127 104
П’ятниця
Четвер
Середа
Вівторок Понеділок
Математика
324 /320
4. Назви днів виділіть "жирним" шрифтом . 5. Для назви групи встановіть 18-й розмір шрифту. 6. Поміняйте місцями урок "Математика" в понеділок з уроком "Основи інформатики"у вівторок. 7. Очистіть графу "Ауд." та відновіть її. 8. Збережіть файл з іменем №8 - < Ваше ім'я > Контрольні запитання: 1. Як можна створити новий документ? 2. Яким чином можна створити таблицю ? 3. Введення тексту в таблицю та переміщення між клітинками. 4. Виділення елементів таблиці, 5. Зміні структури таблиці. 6. Зміна розмірів стовпців і рядків, 7. Форматування тексту в таблиці. 10. Створення заголовків таблиць. Тема:
ПРАКТИЧНА РОБОТА №5 Використання таблиць у текстах. Створення таблиць, 20
Мета:
редагування та форматування навчити учнів створювати таблиці, редагувати їх та форматувати; розвивати вміння роботи з текстовим процесором, розвивати інтерес до інформатики; виховувати культуру користувача ПК.
Хід уроку: І. Актуалізація опорних знань та умінь. 1.Тестування учнів на комп’ютері з теми „Форматування тексту”. 2.Фронтальне опитування учнів за контрольними питаннями. Контрольні питання: Для чого використовують ці кнопки?
1. 2. 3. 4. Виконання практичних завдань на комп'ютері: 5. 3. Завдання 1 6. 1.1. Відформатуйте документ, дотримуючись вимог до оформлення ділових паперів. Змініть розмір, колір, накреслення 7. шрифту, вирівнювання, абзацні відступи та міжрядкові інтервали.
Директору ЦПТО № 1 Тишковському Т.Л. Півня Віталія Олександровича, який мешкає за адресою: 21001, Вінниця, вул. Київська, 25/46 Заява Прошу прийняти мене на навчання в училище за спеціальністю електрогазозварник. У 2003 р. я закінчив середню школу № 105 м. Києва. До заяви додаю: 1. Атестат про середню освіту. 2. Характеристику зі школи. 3. Медичну довідку (форма № 086-У). 21
4. 4 фотокартки. 12 липня 2003 р. Підпис 1.2. Заповніть пропуски у реченнях (усно): 1. Для змінення шрифту, розміру, кольору тексту у Microsoft Word використовують команду меню ……………… або панель інструментів ……………… 2. У Microsoft Word за замовчуванням використовується шрифт ……………… розміром …… пунктів. 3. Для змінення параметрів сторінки у Microsoft Word використовують команду меню ……………… 4. Для створення автоматичних списків у Microsoft Word використовують команду меню ……………… 5. Для змінення міжрядкового інтервалу, установки абзацних відступів у Microsoft Word використовують команду меню ……………… 6. Для розбивки тексту на колонки використовується команда меню ……………… ІІ. Виклад нового матеріалу та виконання практичних завдань на комп’ютері для засвоєння теоретичного мтеріалу: 1. Можливості створення таблиць. 2. Створення порожньої таблиці. 3. Малювання таблиці та стирання ліній. 4. Операції в таблиці: Введення даних у таблицю. Пересування по таблиці. Виділення елементів таблиці. Вставка рядка (стовпця) в таблицю. Видалення рядків, стовпців, комірок, таблиці. Об'єднання (розбивка) комірок. 5. Форматування таблиць Змінення розмірів рядків та стовпців. Змінення розмірів таблиці. Вирівнювання тексту у комірках. Змінення напрямку тексту у комірках. Заливання таблиць. Змінення меж таблиці. Автоформат таблиці. 22
6. Упорядкування даних у таблиці 7. Виконання обчислень у таблиці. Практичні завдання: Завдання 2 Додайте у документ за допомогою команд меню таблицю 4×7. Завдання 3 Намалюйте у документі таблицю для гри у „хрестики-нулики”. Зіграйте у неї зі своїм сусідом, заповнюючи комірки таблиці. Завдання 4 1. Додайте у таблиці після другого рядка пустий рядок та заповніть його даними Ковальов Ігор Ігоревич. 2. Видаліть рядок Іванов Іван Іванович. 3. Додайте після стовпця По батькові стовпець Рік народження та заповніть його будь-якими даними. 4. Видаліть стовпець По батькові.
23
№ 1 2 3
Прізвище Іванов Петров Сидорів
Ім’я Іван Петро Сидір
По батькові Іванович Петрович Сидорович
Завдання 5 У таблиці об’єднайте комірки, що зафарбовані однаковими кольорами (окрім білого).
Завдання 6 Відрегулюйте ширину стовпців та висоту рядків. Збільшить усю таблицю. Завдання 7 У таблиці вирівняйте заголовки по центру/по центру, а інші дані по лівому краю/по центру. Овощи, плоды и ягоды
Картофел ь Капуста
Состав съедобной части, % Вод Углевод Белк а ы и
Калорийность, Кислотность, Ккал %
78
21
2
91
5,5
90
5
2
29
6,1
24
Редиска
91
5
3
30
5,8
Свекла
86
10
1,5
48
5,2
Морковь
88
9
1
41
5,1
Завдання 8 У таблиці змініть напрямок заголовків на вертикальний та вирівняйте їх по центру/по центру. Комплектуючі
Ціна, $
Ціна, грн.
Кількіст ь
Системний блок Монітор Клавіатура Маніпулятор "миша" Колонки
400 150 10
2160 810 54
1 1 1
2160 810 54
5
27
2
54
15
81
4
324
Вартість комп'ютера в грн.
Вартість , грн.
3402
Завдання 9 Залийте кожен рядок таблиці різними кольорами. Комплектуючі
Ціна, $
Ціна, грн.
Кількіст ь
Вартість , грн.
Системний блок Монітор Клавіатура Маніпулятор "миша" Колонки
400 150 10
2160 810 54
1 1 1
2160 810 54
5
27
2
54
15
81
4
324
Вартість комп'ютера в грн. 25
3402
Завдання 10 Змініть зовнішні межі таблиці на подвійні, а внутрішні – на пунктирні. Комплектуючі
Ціна, Вартість, Кількість грн. грн. 400 2160 1 2160 150 810 1 810 10 54 1 54
Ціна, $
Системний блок Монітор Клавіатура Маніпулятор 5 "миша" Колонки 15 Вартість комп'ютера в грн.
27
2
54
81
4
324 3402
Завдання 11 Упорядкуйте дані стовпчика Автор за алфавітом. Упорядкуйте дані стовпчика Рік видання за зменшенням. № Автор
Назва
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Алгебра Ася Чужа маска Математика Стиліст Анна Кареніна 13 нещасть Геракла Батьки та діти Війна та мир
Іванов Тургенєв Мариніна Іванов Мариніна Толстой Донцова Тургенєв Толстой
26
Кількіст ь сторінок 120 15 230 75 290 340 250 180 670
Рік видання 1998 2001 2000 1998 2002 1999 2000 1999 1998
Завдання 12 Обрахуйте за допомогою інструменту Автосума загальну суму по стовпчикам Нараховано, Податок, До видання. №
Прізвище
1 2 3 4
Іванов Петров Семенов Сидоров Разом:
Нараховано 100,00 190,00 175,00 155,45
Податок
До видання
12,00 22,80 21,00 18,65
88,00 167,20 154,00 136,80
ІІІ. Видача домашнього завдання – с.66-72 повторити
Тема: Мета:
ПРАКТИЧНА РОБОТА №6 Практична робота “Робота з таблицями у текстовому процесорі” вчити створювати таблиці у Word, редагувати їх та форматувати; розвивати вміння працювати з 27
текстовими документами, розвивати інтерес до інформатики; виховувати культуру користувача ПК. Хід уроку: І. Актуалізація опорних знань та умінь – тестування учнів на комп’ютері з теми „Робота з таблицями”. ІІ. Застосування придбаних ЗУН на практиці – виконання учнями практичних завдань на комп’ютері. Практичні завдання: 1. Запустити текстовий процесор Word. 2. Створити у текстовому процесорі запропоновані нижче таблиці, ввести текст, відформатувати за зразком. 3. Зберегти створений документ у своїй робочій папці під ім’ям Робота з таблицями_Ваше прізвище. 4. Відправити збережений документ на свою дискету. 5. Перевірити наявність створеного документу на дискеті. 6. Оформити звіт з практичної роботи. 7. Вимкнути комп’ютер та привести у порядок своє робоче місце. Зразок:
28
ІІІ. Видача домашнього завдання – с.66-72 повторити.
29
Тема: Мета:
ПРАКТИЧНА РОБОТА №7 Робота з графічними об’єктами у середовищі текстового процесора. Автофігури навчити учнів працювати з графічними об’єктами та авто фігурами у середовищі ТП; розвивати вміння роботи з текстовими документами, розвивати інтерес до інформатики; виховувати культуру користувача ПК. Хід уроку: І. Актуалізація опорних знань та умінь.
4. Фронтальне опитування учнів за контрольними питаннями. Контрольні питання: 1. Як додати у документ таблицю? 2. Знайдіть відповідну функцію для кожної кнопки (усно):
5. Виконання практичного завдання на комп'ютері: Створіть у документі відформатуйте за зразком.
таблицю,
30
відредагуйте
її
та
ІІ. Виклад нового матеріалу та виконання практичних завдань на комп’ютері для засвоєння теоретичного матеріалу: 1. Графічні об'єкти у Word. 2. Додавання у документ графічних об'єктів. 3. Панель Малювання. 4. Малювання примітивів. 5. Операції з графічними об'єктами.
Зміна розмірів об'єкта.
Переміщення і копіювання об'єктів.
Повертання і відображення об'єкта.
Групування і розгрупування об'єктів.
Задавання порядку об'єктів.
Форматування графічних об'єктів.
Параметри графічних об'єктів.
6. Робота з фігурним текстом WordArt. Форматування фігурного тексту WordArt. 7. Малюнки з колекції Microsoft Office. 8. Вставка малюнків з файлу. 31
Практичні завдання: Завдання 2 Намалюйте за допомогою піктограми Автофігури наступні графічні примітиви: овал трапецію зірку стрілку Завдання 3 Побудуйте автофігури за зразком, використовуючи операцію копіювання та змінення розміру фігури:
Завдання 4 Використовуючи операції повернення та відображення створіть автофігури за зразком:
32
Завдання 5 Намалюйте та відформатуйте автофігури за зразком:
Завдання 6 Оформіть слово Канікули фігурним текстом за зразком:
Завдання 7
33
Вставте у документ будь-які три малюнки з колекції Microsoft Office. ІІІ. Систематизація та узагальнення нового матеріалу – фронтальне опитування учнів за контрольними питаннями. 1. Яка панель інструментів у Word призначена для створення автофігур? 2. Як намалювати коло, квадрат, криву? 3. Як повернути об'єкт на 180°? 4. Як масштабувати об'єкт (змінювати розмір), зберігаючи його пропорції? 5. У чому полягає операція групування і розгрупування? 6. Як створити фігурний текст WordArt? 7. Як виконати вставку малюнка у документ? ІV. Видача домашнього завдання – с.66-72 повторити
34
ПРАКТИЧНА РОБОТА №8 Тема: Створення власного текстового документу з використанням форматування, вставки символів, об'єктів з ClipGallery, WordArt Завдання :Проаналізувати заданий зразок візитки. Використати набуті раніше знання з форматування тексту, вставки о'бєктів в документ і створити свій варіант візитки. Хід роботи. 1. Увімкніть комп'ютер і завантажте текстовий редактор WORD. 2. Створити свій варіант візитки. 3. Покажіть виконану роботу вчителю. 4. Збережіть текст і запам'ятайте ім'я файла. 5. Вийдіть з текстового редактора WORD та вимкніть комп'ютер Зразок візитки
Тема:
Мета:
ПРАКТИЧНА РОБОТА №9 Робота з вбудованими об'єктами у середовищі ТП. Введення формул, побудова діаграм, створення структурних схем. Робота з документами зі складною структурою вчити учнів працювати з вбудованими об’єктами у середовищі ТП; розвивати вміння роботи з текстовими документами, розвивати інтерес до інформатики; виховувати культуру користувача ПК. Хід уроку: 35
І. Актуалізація опорних знань та умінь. 1. Фронтальне опитування учнів за контрольними питаннями. Контрольні питання: 1. Яка панель інструментів у Word призначена для створення автофігур? 2. Як намалювати коло, квадрат, криву? 3. Як повернути об'єкт на 180°? 4. Як масштабувати об'єкт (змінювати розмір), зберігаючи його пропорції? 5. У чому полягає операція групування і розгрупування? 6. Як створити фігурний текст WordArt? 7. Як виконати вставку малюнка у документ? 2. Виконання практичних завдань на комп'ютері: а) Створити за допомогою графічних об’єктів наступний малюнок:
Я колобок, Колобок, Колобок…
б) Вставити у документ картинку:
36
ІІ. Виклад нового матеріалу та виконання практичних завдань на комп’ютері для засвоєння теоретичного матеріалу: 1. MS Equation 3.0 – редактор математичних формул.
Панель інструментів MS Equation 3.0 2. MS Graph 2000 – редактор діаграм. 100 80 60
Восток
40
Запад Север
20 0 1 кв
2 кв
3 кв
4 кв
3. Організаційні діаграми (структурні схеми).
37
Практичні завдання: 1. Створіть у ТП наступні математичні формули:
1. а 5,24; 2х 2. ; 3 2х2 3. ; 3 4. 16;
5. 2 х 2 16 ; 6.
3
4;
7. 2 sin 2 x; а 1 8. 2 2 а
2. Створіть наступну діаграму:
38
2
3. Створіть наступну структурну схему:
Складні речовини (неорганічні)
Оксиди
Основи
Кислоти
Солі
ІІІ. Систематизація та узагальнення нового матеріалу – тестування учнів на комп’ютерах з теми "Робота з вбудованими об’єктами у середовищі ТП". ІV. Видача домашнього завдання – с.66-72 повторити.
39
Тема: Мета:
ПРАКТИЧНА РОБОТА №10 Узагальнюючий урок з теми "ТП WORD" узагальнити ЗУН учнів з теми, підготувати учнів до тематичної контрольної роботи; розвивати мислення, пам'ять, швидкість виконання операцій на комп’ютері, інтерес до інформатики; виховувати культуру користувача ПК. Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань учнів – фронтальне опитування "Для чого ця команда?" (учням необхідно пояснити призначення певної команди ТП): 1. Файл/Зберегти як… 2. Файл/Параметри сторінки. 3. Формат/Шрифт. 4. Формат/Абзац. 5. Вставка/Символ. 6. Вставка/Номери сторінки. 7. Вставка/Малюнок. 8. Таблиця/Вставити/Таблицю. 9. Правка/Копіювати, Правка/Вставити. ІІІ. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу з теми – виконання практичних завдань на комп’ютерах: Завдання 1 Наберіть фразу: “Я вивчаю Microsoft Word”, скопіюйте її та вставте 4 рази. Кожен рядок виділіть такими видами шрифтів:
40
1 . Ti m e s N e w R o ma n , 1 5 , з е л е н и й , р о з р і д же н и й на 2 пт 2. Courier New, 14, синій, напівжирний курсив 3. ARIAL, 15, ПІДКРЕСЛЕНИЙ, ПРОПИСНИЙ 4. Times New Roman, 22, жовтий, курсив, з тінню 5.Comic San MS, 16, зелений, напівжирний Завдання 2 Наберіть формули. Встановіть міжрядковий інтервал – полуторний. Шрифт - Times New Roman, 16, напівжирний. Створіть маркірований список.
ах2 + bх2 + с = 0;
a1 + a2 + a3 + ... + an = 0;
= 60°, Sin x 0,866.
Завдання 3 Встановіть рамку навколо сторінки на свій смак. Завдання 4 Додайте таблицю. Відформатуйте її за зразком. Шрифт тексту Times New Roman, 12, звичайний. Рядок заголовків зафарбований, текст - Times New Roman, 12, напівжирний.
Зріст населення міста Х № 1 2 3
Назва міста Місто Х Пригород Область
Чисельність населення, тис. чол. 1917 р.
1935 р.
1945 р.
1960 р.
1995 р.
850 720 760
950 800 820
800 700 670
1005 870 820
1200 1000 990
41
Завдання 5 Побудуйте за допомогою автофігур дорожній знак. Вставте малюнок, підпишіть його фігурним текстом.
Перевага зустрічного руху
Завдання 6 Наберіть математичну формулу та рівняння.
a2 3 S 4
a 1 2 2 a
42
2
Завдання 7 Побудуйте структурну схему:
Математичні науки
Алгебра
Геометрія
Інформатика
Креслення
Завдання 8 Збережіть файл у своїй папці під ім'ям Повторення та відправте його на свою дискету. ІV. Видача домашнього завдання – підготуватися до тематичної контрольної роботи.
43