Դրական փոփոխություններ չկան․ Մամիկոն Հովսեփյան Մեր զրուցակիցն է Pink Armenia համայնքահեն իրավապաշտպան կազմակերպության տնօրեն Մամիկոն Հովսեփյանը - Մամիկո՛ն, նախահեղափոխական և հետ հեղափոխական Հայաստանում իրադրու թյունը բոլոր ոլորտներում էականորեն տարբեր, այլ է։ Եթե զուգահեռենք ԼԳԲՏԻ+ համայնքի խնդիրների շուրջ խոսույթը հե ղափոխությունից առաջ ու դրանից հետո, ինչպիսի՞ փոփոխություններ կան: - Մինչ իշխանափոխությունը ԼԳԲՏԻ+ հա մայնքն ամենաբարձր պետական մակար դակով ներկայացվում էր իբրև հասարակա կան վտանգ. առաջ էին քաշվում հայկական ինքնության, կրոնի, ավանդական ընտանի քի, ծնելիության և այլ հարցեր, խնդիրը շա հարկվում էր, պիտակ էր փակցվում համայն քին, ներկայացվում էր, թե ԼԳԲՏԻ+ մարդիկ այս ամենից հեռու են կամ հեռու են տանում երկիրն ու հասարակությունը: Այդ առումով խոսույթն առանձնապես չի փոխվել, դրա կան փոփոխություններ չկան, ուղղակի հի մա նույնն արվում է ներկա իշխանություն ներին ԼԳԲՏԻ+ համայնքի հետ նույնացնելու միջոցով պախարակելու համար: Այսինքն՝ նույն շրջանակները կրկին փորձում են օգ տագործել ԼԳԲՏԻ+ անձանց խնդիրների հարցն իրենց քաղաքական շահերի համար։ Ուղղակի նախկինում այդ հետադեմ գործիչ ները փորձում էին իրենց արարքները, ապօ րինությունները կոծկել՝ ուշադրությունը շե
Կրկին փորձում են օգտագործել ԼԳԲՏԻ+ անձանց խնդիների հարցն իրենց քաղաքական շահերի համար ղելով ԼԳԲՏԻ+ համայնքի հարցերի վրա, իսկ այժմ ԼԳԲՏԻ+ անձանց փորձում են ներքաշել հինունոր բանավեճերի մեջ, որ մեկը մյուսին մեղադրելու առիթ ունենա: ԼԳԲՏԻ+ համայն քը ներկայացվում է իբրև արհեստականո րեն ստեղծված արևմտյան դավադրություն, հաշվի չի առնվում, որ խոսքը մարդկանց մասին է, որոնք կան ու միշտ եղել են: - Կարելի՞ է պնդել, թե ներկայիս իշխանու թյունն ավելի հանդուրժող է ԼԳԲՏԻ+ հա մայնքի հանդեպ՝ ի համեմատ նախորդի։ ԼԳԲՏԻ+ համայնքն այս իշխանություննե րի վարած քաղաքականությունից՝ իրենց խնդիրների լուծման առումով, գո՞հ է: - Իրականում երկու դեպքում էլ առանձնա պես ոչինչ չի արվել իրավունքների իրավի ճակը բարելավելու համար: Տարբերությունն այն է, որ եթե նախկինում համայնքն ընդ հանրապես անտեսված էր ու որևէ հնա րավորություն չկար մարդու իրավունքների