El Banc del temps a l’àrea d’Educació Física
1. Identificació del projecte Nom del projecte: Banc del temps a l’àrea d’educació física Centres participants: L’Arenal de Llevant, Bogatell, Pere IV. Adreçat a: Alumnat de nivell 6è primària de cicle superior. Durada: Seqüència didàctica de 6 sessions de 1,30h Àmbit de coneixement o temàtiques implicades: Educació Física i aprenentatge entre iguals
2. Objectius del projecte - Potenciar l’aprenentatge entre iguals d’habilitats motrius específiques. - Desenvolupar les competències bàsiques: aprendre a aprendre, d’autonomia i iniciativa personal, social i ciutadana, comunicativa, tractament de la informació i competència digital- Fomentar la cohesió de grup, ajudar a millorar la responsabilitat individual i la compartida, i l’autoestima de l’alumnat.
3. Breu explicació del seu desenvolupament En la idea i desenvolupament inicial participen 3 escoles (Escola L’Arenal de llevant, Escola Bogatell i Escola Pere IV), en concret les mestres d’EF amb l’alumnat de 6è de primària. La preparació ha requerit reunions (1 mensual de 12,30-14h) fora d’horari lectiu entre les mestres d’EF per poder concretar i dissenyar les diferents fases d’execució del projecte i 6 sessions amb l’alumnat de 6è de l’Escola L’Arenal de Llevant de 1,30h. Enguany s’ha fet una prova pilot, del que s’ha dissenyat, a l’Escola L’Arenal de Llevant. Els espais que s’han utilitzat per desenvolupar el projecte han estat una aula, el gimnàs i el pati. El material necessari per a la bona execució la proporcionat el propi alumnat i l’escola. La dinàmica general la podem concretar: a) FASE 1: Presentació del projecte i implicació de l’alumnat en el disseny i el
desenvolupament amb la recollida de propostes per part seva.
Sessió 1: PLUJA D’IDEES de l’alumnat 6è de l’ escola L’Arenal de Llevant ● Intercanviar aprenentatge ● Partir d’un “saldo” de minuts ● Portar el control del temps utilitzat o guanyat: llibreta, cartell, drive compartit, Excel... ● Compartir l’ensenyament i l’aprenentatge. És a dir, fer grups de persones que poden ensenyar una mateixa cosa. Primer fer-ho a la mateixa classe i desprès amb l’altre curs de 6è. ● Cal fer una demanda d’aprenentatge molt concreta. ● Fer tutorials de com es fa el que volen/poden ensenyar i penjar-ho a la web, al blog, al twitter … fer difusió amb cartells per informar ● Poder ensenyar també a l’hora del pati o fora de l’escola. OMPLIR EL FULL D’OFERTES I DEMANDES DE MANERA INDIVIDUAL Feina per part de la mestra: ● Buidatge mitjançant un formulari del Drive. En aquesta ocasió les propostes s’han pogut agrupar en: Activitats gimnàstiques, Esports d’equip, Sobre rodes, Món del circ ● Confecció del carnet control dels minuts individuals
b) FASE 2: Recollida de propostes pel banc, intercanvi d’aprenentatges. Sessió 2 ● Explicació del resultat del buidatge ● Explicació de com funciona el carnet de control del temps i del que s’aprèn i el que s’ensenya. ● Fer grups d’experts i organitzar el què i el com ensenyar-ho, què es necessita ( suport una graella per grup d habilitats) SESSIÓ 3, 4, 5 ● Desenvolupament d’una manera autònoma de la dinàmica pactada entre l’alumnat i la mestra. ● Anar omplint a l’excel el temps utilitzat i els aprenentatges rebuts o donats.
SESSIÓ 6 ● Per demanda del propi alumnat es va organitzar una sessió amb les dues classes de 6è alhora per poder ensenyar-se aquelles habilitats que un mateix domina. c) FASE 3: Valoració del projecte mitjançant autoavaluacions i coavaluacions per part de l’alumnat i del professorat. ● Mitjançant un formulari drive via moodel de l’escola tot l’alumnat ha fet una valoració del projecte on han hagut de respondre 3 preguntes obertes: 1.
Escriu 3 coses que t’han agradat
2.
Escriu 3 coses que no t’han agradat
3.
Com t’has sentit fent el Banc del Temps?
4. Resultats obtinguts A través de la lectura dels punts anteriors és fàcil observar que els set principis de l'aprenentatge es troben vinculats en aquest projecte. 1- L'alumnat és el centre del seu aprenentatge ja que són ells qui gestionen i decideixen. 2- Han de treballar en grup de manera cooperativa per tant la naturalesa social de l'aprenentatge és palesa. 3- Les emocions són part integral del seu aprenentatge ja que el fet de treballar a gust i de manera empàtica amb la resta dels companys/es del grup els permet assolir la seva fita. 4- El fet de treballar i d'aconseguir fites junts, durant una seqüència didàctica, els fa adonar-se de les diferències individuals de cadascú i de com han de solucionarlos per continuar treballant. 5- Tothom ha de fer de mestre i d’aprenent. 6- Al finalitzar el banc de temps al que correspon a la fase 3, s’ha fet un recull de propostes de millora.
--Cristina Guijosa (L'Arenal de Llevant), Antònia Montero i Aida Siguero (Bogatell) i Imma Benet (Pere IV).