Урок англійської мови у 5 класі “Подорож до Лондона.”
Мета: Практикувати вивчений лексичний і граматичний матеріал (the Present Perfect Tense), монологічне і діалогічне мовлення Розвивати навички читання, говоріння, аудіювання, письма; критичне мислення Навчати складати сінквейн Обладнання: презентація до уроку (слайди з визначними місцями Лондона, завданнями), відео “London”, роздруківки з вправами, марки для оцінювання, підручник А.Несвіт-5 клас Хід уроку I. Привітання. Уведення в іншомовну атмосферу -
Good afternoon my dear pupils. I’m glad to see you. I suppose that you are in a good mood and ready to work diligently and willingly.
II. Повідомлення теми і мети уроку. -
So, today we’re going to have a virtual excursion to London. In the process of our visit we are going to practise our knowledge about this city as well as to develop our monologue and dialogue speaking, reading, listening and grammar skills.
-
So, we start our “Trip to London”.
III. Мовленнєва розминка. Вправа ‘мікрофон’ (учні передають ‘олівець-мікрофон’ і висловлюють свою думку) -
While we are flying to our point of destination let’s speak: a. what comes into your minds when you think about London
-
Аудіювання, перегляд відео.
-
Watch the video fragment
-
Answer the question: What famous places did you see while you were watching the video?
-
Complete the sentences (work in pairs), read out the sentences:
1. London is the capital of Britain. 2. London is on the river Thames. 3. The Romans built the first bridge over the river. 4. Now there 29 bridges over the Thames. 5. The most famous bridge in London is Tower Bridge. 6. The population is about 7 million people. 7. London’s’ underground was the first in the world. 8. The wax museum is called Madame Tussaud’s museum. 9. London is great place for shopping. 10. Harrods is the most famous store in Britain.
IV. Діалогічне мовлення. Робота в парах з картою Лондона. -
So, we’re in London and we start our excursion.
-
Study the map of the city. Make up the dialogues about ‘How to find the way…’: From Westminster Bridge to Hyde park From Hyde park to Trafalgar square From Trafalgar square to St. Paul’s Cathedral From St. Paul’s Cathedral to Tower of London
V. Фізична пауза.
VI. Стадія релаксації. Написання сінквейну про Лондон, робота в групах: Line1: A noun
Line2: Two adjectives
Line 3: Three -ing words
Line 4: A phrase
Line 5: Another word for the noun
VII. Читання. Обговорення. 1. Read the text. Text book A. Nesvit 5, p.138 ex.1, 4 2. Complete the table after reading, work in pairs Hyde Park
St. James’ Park
Green Park
Can you see animals or birds there? Where can you have a rest?
What do people do there?
VIII.
Практика граматики. The Рresent Perfect Tense. (Учні отримують картинки з визначними місцями Лондона і складають речення вживаючи Present Perfect, потім виходять до дошки і приклеюють свої картинки на аркуш ватману утворюючи постер, e.g. We have just visited Trafalgar Square. I have already seen Big Ben.)
IX. Підсумки уроку. So, it’s time for us to come back home. Let’s summaries what we’ve done today. -
What have we done at the lesson today?
-
What new information have you learnt at the lesson?
-
What places would you like to visit in real life?
X. Оцінювання учнів. Thank you for your work. It was really nice and pleasant to travel with you. You get the following marks (count the stamps you’ve got). (Протягом уроку учні отримували марки за відповіді і виконані завдання.)
XI. Повідомлення домашнього завдання. Prepare the project: “Trip to London.”