ГДЗ Геометрія 7 клас Істер 2024

Page 1


https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

1.

2)

3)

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

4. 1) CA, CD, CM, CN –

2)

5. 1) На рисунку зображені промені – NM, NP, NK, NF.

2) Серед променів, зображених на рисунку, єпара

6.

7.

D.

променів – NM і NK.

прямої – MN, MF, NF, FN, FM, NM.

Пряму можна ще назвати: BD, DB, BC, DC.

8. 1) Так, прямі m і CB перетинаються.

2) Прямій m належать точки A i L.

3) Прямій ВС належать точки С, В і Q.

4) Ані прямій m, ані прямій ВС не належать точки К і D.

9.

1) DP, DF, DE, EP, EF, PF.

2) Всього утворилося шість прямих.

3) Прямі розбивають площину на 16 частин.

Точки

Точки

12. (800 + 600) · 2 = 2800 (м) = 2,8 (км) – периметр парку; 1) 2,8 : 14 = 0,2 (год) = 60 · 0,2 = 15 (хв.) – витрачає на пробіжку Вадим; 2) 2800 : 50 = 56 (м/хв) – швидкість батьків Вадима.

Відповідь: 1) 15 хв, 2) 56 м/хв.

13. 1) відрізки з кінцем у точці М: АМ, BM, NM; 2) відрізки з кінцем у точці N: BN, AN, MN; 3) відрізки з кінцем у точці А: MA, BA, NA; 4) відрізки з кінцем у точці В: AB, MB, NB.

14.

62 – 50 = 12 мм Відрізок AB < CD на 12 мм.

собою. Отже, найменша кількість точок: 2023 + 2024 + 2025 – 3 = 6069.

Відрізок. Вимірювання відрізків. Відстань між двома точками

16. На рисунку зображені відрізки: АВ, АК, ВК, ВМ. АК = 38 мм, МВ = 12 мм. 17. На рисунку зображені відрізки: РС, PD, CD, PT. PC = 9 мм, PD = 31 мм, PT = 27 мм. 18. CD = 40 мм

19. АВ = 7 см 2 мм, MN = 6 см 3 мм. AB > MN, оскільки з двох відрізків більшим вважають той, довжина якого більша.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

20. KL = 5 см 9 мм, FP = 6 см 8 мм. FP > KL, оскільки

21. Оскільки довжина відрізка дорівнює сумі

будь-якою його внутрішньою точною, маємо:

1) АВ = АС + СВ = 5 см + 2 см = 7 см.

частин,

2) АВ = АС + ВС. Звідси ВС = АВ – АС = 12 дм – 9 дм = 3 дм.

22. 1) PQ = PK + KQ = 3 дм + 7 дм = 10 дм.

2) PQ = PK + KQ. Звідси PK = PQ – KQ = 8 см – 6 см = 2 см.

23. 1) Точки К, L і M лежать на одній прямій, оскільки KM = KL + LM, KM = 8 см + 3 см = 11 см. Точка L лежить між точками К і M.

2) Точки К, L і М не лежать на одній прямій,

Точка

Точка

27.

= 150

АС = АВ + ВС, BD = CD + BC. Оскільки АВ = CD, маємо BD = AB + BC, тому AC = BD.

28. Згідно з основною властивістю

маємо: АС = АВ + ВС, BD = CD + BC. Оскільки АС = BD, маємо AB + BC = CD + BC. Звідси AB = CD.

29. Згідно з основною властивістю вимірювання відрізків маємо:

AB = AC + CB, звідси CB = AB – AC = 40 см – 25 см = 15 см;

AB = AD + BD, звідси AD = AB – BD = 40 см – 32 см = 8 см;

AB = AD + CD + CB, звідси CD = AB – AD – CB = 40 см – 15 см – 8 см = 17 см. Відповідь: 17 см.

30. 1) CN = MN – MC = 50 см – 40 см = 10 (см) 2) CD = ND – CN = 16 см – 10 см = 6 (см)

Відповідь: 6 см.

31.

D, тоді CD = CM + MD = 5,2 см + 4,9 см = 10,1 см.

+ АС = 120 мм + 40 мм = 160 мм.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

см – 4,9 см = 0,3 см.

Відповідь: 10,1 см; 0,3 см.

32.Задача має два розв’язки.

І випадок.

AN = AM + MN = 7,2 см + 2,5 см = 9,7 см.

ІІ

випадок.

AN = AM – MN = 7,2 см – 2,5 см = 4,7 см.

33. 1) AC втричі менший від BC:

Нехай AC = x, тоді BC = 3x.

Відрізок AB складається з AC і BC:

AC + BC = AB

x + 3x = 14 дм

4x = 14 дм

x = 3,5 дм – АС.

BC = 3 ⋅ 3,5 дм = 10,5 дм

2) AC більший за BC на 1,8 дм:

Нехай AC = y + 1,8, тоді BC = y.

Відрізок AB складається з AC і BC:

AC + BC = AB

(y + 1,8) + y = 14 дм

2y + 1,8 = 14 дм

2y = 14 дм – 1,8 дм

2y = 12,2 дм

y = 6,1 дм – ВС. AC = 6,1 дм + 1,8 дм = 7,9 дм

3) AC : BC = 3 : 2:

Нехай AC = 3z, а BC = 2z.

Відрізок AB складається з AC і BC:

AC + BC = AB

3z + 2z = 14 дм

5z = 14 дм

z = 2,8 дм – АВ.

AC = 3 ⋅ 2,8 дм = 8,4 дм

BC = 2 ⋅ 2,8 дм = 5,6 дм Тепер

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

10,5 дм 8,4 дм 7,9 дм 6,1 дм 5,6 дм 3,5 дм

Перша столиця України - Харків.

34. 1) CM більший за DM на 0,6 см:

Нехай DM = x, тоді CM = x + 0,6.

Відрізок CD складається з CM і DM:

CM + DM = CD

(x + 0,6) + x = 8,4 см

2x + 0,6 = 8,4 см

2x = 8,4 см – 0,6 см

2x = 7,8 см

x = 3,9 см – DM.

CM = 3,9 см + 0,6 см = 4,5 см

2) CM : DM = 1 : 3:

Нехай CM = y, а DM = 3y.

Відрізок CD складається з CM і DM:

CM + DM = CD

y + 3y = 8,4 см

4y = 8,4 см

y = 2,1 см – СМ.

DM = 3 ⋅ 2,1 см = 6,3 см

Тепер

Прізвище українського

35. 1) Площа

S = πr²

де r - радіус круга,

π - математична константа.

Для r = 200 м:

S = π ⋅ (200 м)²

S = 3,14 ⋅ 40000 м²

S = 125600 м²

2) Довжина мотузка,

круга:

C = 2πr

де r - радіус круга.

Для r = 200 м:

C = 2π ⋅ 200 м

C = 2 ⋅ 3,14 ⋅ 200 м

C = 1256 м

Відповідь: 125600 м²; 1256 м. 36. 1) 52° - гострий кут (менше 90°)

2) 180° - розгорнутий

4)

5)

6)

= 93°12;

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

2) ∠АВС = 130°, ∠DBC = 70°.

3) ∠ABD = ∠ABC - ∠DBC = 130° - 70° = 60°.

45. ∠АМК = 45°, ∠PLF = 90°, ∠BNC = 100°.

BD –

кута АВС. ∠АBD = 25°, ∠DBC = 25°.

50. 1) 7°13´ + 12°49´ = (7° + 12°) + (13´ + 49´) = 19° + 62´ = 19°+ 1°12´ = 20°12´ 2) 52°17´ - 45°27´ = 51°77´ - 45°27´ = 6°50´

51. 1) 4° = 4 ⋅ 60´ = 240´ 2°15´ = 2 ⋅ 60´ + 15´= 120´+ 15´ = 135´

49.

2) 5´ = 5 ⋅ 60´´= 300´´

2° = 2 ⋅ 60´ ⋅ 60´´ = 7200´´

1°3´ = 60 ⋅ 60´´ + 3 ⋅ 60´´ = 3780´´

52.

+

53.

- ∠АРС = 108° - 68° = 40°.

54.

55. 1) 180°; 2) 90°; 3) 30°; 4) 120°.

56. 1) 90°; 2) 180°; 3) 150°; 4) 60°.

57. ∠АОС = 2 3

=

-

= 2 3 ∙ 60° = 40°

= 60° - 40° = 20°

Згідно з умовою задачі ∠ВАК = 60% ∠МАВ. Отже, ∠ВАК = 70° ⋅ 0,6 = 42°.

∠МАК = ∠МАВ + ∠ВАК = 70° + 42° = 112°.

Відповідь:112°.

59.

Нехай АОС – заданий кут. ОМ – продовження сторони ОА за вершину О.

ОК – бісектриса кута АОС. ∠АОМ – розгорнутий, ∠АОМ = 180°.

∠КОМ = 142°, ∠АОМ = ∠АОК + ∠КОМ.

Отже, ∠АОК = 180° - 142° = 38°.

Оскільки ОК – бісектриса кута АОС,

Тоді ∠АОС = ∠АОК + ∠КОС =

Відповідь:76°. 60.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

1. Нехай ∠PQB = х, тоді ∠MQP = 4х. Градусна

кутів, на які він розбивається променем, що

∠MQB = ∠MQP + ∠PQB. Складемо рівняння:

4х + х = 120°

5х = 120°

х = 24°

Отже, ∠PQB = 24°, ∠MQP = 24° ⋅ 4 = 96°.

2. Якщо ∠PQB : ∠MQP = 3 : 2, то

∠PQB = 3х, ∠MQP = 2х, тоді

3х + 2х = 120;

5х = 120°

х = 24°

Отже, ∠PQB = 3 ⋅ 24° = 72°, ∠MQP = 2 ⋅ 24° = 48°.

3. Якщо ∠PQB на 20° > ∠MQP, то

∠MQP = х, ∠PQB = х + 20°

За властивістю кутів:

х + х + 20 = 120

2х = 100

х = 50

Отже, ∠MQP = 50°, ∠PQB = 50° + 20° = 70°.

Відповідь:КРАВЧУК.≈

62.

1. Нехай ∠САN = х, тоді ∠МАС = х + 14. Оскільки ∠MAN = ∠МАС + ∠СAN (згідно з основною властивістю вимірювання кутів), то маємо:

х + х + 14 = 84

2х = 84 – 14

2х = 70

х = 35

Отже, ∠САN = 35°, ∠МАС = 35° + 14° = 49°.

2. Якщо ∠МАС у 3р. < ∠САN, то

∠МАС = х; ∠САN = 3х

За властивістю кутів:

х + 3х = 84

4х = 84

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

х = 21

Отже, ∠МАС = 21°; ∠САN = 21 · 3 = 63°

Відповідь:ВАРШАВА.

63.

Оскільки ∠АОВ = ∠АОК + ∠КОВ, то ∠КОВ = ∠АОВ - ∠АОК = 180° - 140° = 40°.

Оскільки ∠BOL = ∠LOK + ∠KOB, то ∠LOK = ∠BOL - ∠KOB = 100° - 40° = 60°.

Відповідь:60°.

64.

Оскільки ∠COD = ∠COM + ∠MOD, то ∠СОМ = ∠COD - ∠MOD = 90° - 80° = 10°

∠CON = ∠COM + ∠MON

∠MON = ∠CON - ∠COM = 70° - 10° = 60°.

Відповідь:60°.

65. 28 м 50 см = 28,5 м

1) S = 28,5 ⋅ 16 = 456 (м2) – площа теплиці.

2) 456 ⋅ 30 = 13680 (кг) – кількість огірків.

3) 13680 ⋅ 18 = 246240 (грн) – виторг.

Відповідь:родина збере 13680 кг огірків; виторг від продажу огірків становитиме 246240 грн.

66.

Відповідь:Кравчук.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

KL = 6 см 8 мм; КР = 43 мм = 4 см 3 мм.

KL = KP + PL (за основною властивістю

Звідси PL = KL – KP = 6 см 8 мм – 4 см 3 мм = 2 см 5 мм.

Відповідь:2 см 5 мм.

74. MN = MA + AN; MN = MB + BN

75. 1) Відрізок АВ можна поділити

2) Можна зробити висновок, що відрізок можна

76.

Якщо АВ = 20 см, то АС =

AD = 1 2 �������� = 1 2 ∙ 10 = 5 (см)

АВ = AD + DB, звідси DB = AB – AD = 20 – 5 = 15 (см)

2) Якщо ВС = 12 дм, то АВ = 12 ⋅ 2 = 24 (дм)

АС = ВС = 12 дм

AD = 1 2 �������� = 1 2 ∙ 12 =6 (дм)

DB = AB – AD = 24 – 6 = 18 (дм)

77.

CN = CD – DN = 15 – 11 = 4 (см)

NM = CM – CN = 12 – 4 = 8 (см)

Відповідь:8 см.

78.

���� 2 .

на n + 1 частини.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

80. ∠АОВ = 40°; ∠АОС = 60°; ∠ВОС = 20°; ∠BOD = 140°; ∠COD = 120°; ∠AOD = 180°.

81. Ні, учень неправий, бо величина

обидва кути по 70°.

82. ∠КАС, ∠ВАМ, ∠ВАС, ∠МАК, ∠КАМ, ∠САК.

83.

∠АОВ – гострий,

84. 1)

Отже, за 1 хвилину стрілка

на 90°, за 7 хв – на 42°, за 23 хв – на 138°. 2) За 12 годин годинна стрілка

АОВ, отже, ∠АОВ = 2∠КОВ = 2 ⋅ 74° = 148°

86. 1) ∠АОЕ = ∠АОВ + ∠ВОС + ∠COD + ∠DOE (згідно з

вимірювання кутів).

Оскільки ∠АОВ = ∠ВОС, ∠COD = ∠DOE, то ∠АОЕ = 2(∠ВОС + ∠COD) = 2∠BOD ∠BOD = ∠AOE : 2 = 140° : 2 = 70°.

2) ∠BOD = ∠AOB + ∠DOE, оскільки ∠BOD = ∠BOC + ∠COD і ∠AOB = ∠BOC, ∠COD = ∠DOE. Отже, ∠АОЕ = 2∠BOD = 2 ⋅ 73° = 146°

Відповідь:1) 70°; 2) 146°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Введемо коефіцієнт пропорційності х, тоді ∠АОМ = 3х, ∠МОВ =4х.

∠АОВ = ∠АОМ + ∠МОВ. Складемо рівняння:

3х + 4х = 168

7х = 168

х = 24

Отже, ∠АОМ = 3 ⋅ 24° = 72°, ∠МОВ = 4 ⋅ 24° = 96°.

Відповідь:72° і 96°.

РОЗДІЛ 2. ВЗАЄМНЕ РОЗМІЩЕННЯ

88. На

89. 1) Ні, два суміжні кути не можуть дорівнювати 42° і 148°, оскільки 42° + 148° = 190°, а сума суміжних кутів дорівнює 180°.

2) Так, оскільки 90° + 90° = 180°.

3) Так, суміжні кути можуть дорівнювати 166° і 14°, оскільки 166° + 14° = 180°.

4) Ні, суміжні кути не можуть дорівнювати 23° і 156°, оскільки 23° + 156° = 179°, а сума суміжних кутів дорівнює 180°.

90. 1) Так, оскільки 13° + 167° = 180°.

2) Ні, оскільки 5° + 165° = 170°, а сума суміжних кутів дорівнює 180°.

3) Ні, оскільки 11° + 179° = 190°, 190° не дорівнює 180°.

4) Так, оскільки 91° + 89° = 180°.

91. 1) Позначемо невідомий кут х. Оскільки сума суміжних кутів

15° + х = 180°

х = 180° - 15°

х = 165°

2) Позначимо

+ х = 180°

х = 180° - 113°

х = 67°

Відповідь:

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

∠KON = ∠KOM - ∠NOM = 180° - 50° = 130°

Відповідь: 130°

94.

кутів дорівнює 180°.

∠АРС + ∠АРВ = 180°

∠АРС + 115° = 180°

∠АРС = 180° - 115° = 65°

Відповідь: 65°.

95.

72°, ∠COD = 15°.

∠BOD = ∠BOC + ∠COD = 72° + 15° = 87°

∠AOB суміжний

∠BOD + ∠AOB = 180°

∠AOB = 180° - ∠BOD = 180° - 87° = 93°

Відповідь: 93°.

МК – бісектриса кута М, ∠KML = 36°, ∠LMK = ∠KMN, оскільки

на два різних кути.

∠LMK = ∠KMN = 36°

∠LMN = ∠LMK + ∠KMN (згідно

кутів), ∠LMN = 36° + 36° = 72°. ∠BML суміжний з кутом LMN. Оскільки сума градусних мір

кутів дорівнює 180°, то ∠BML + ∠LMN = 180°, звідси:

∠BML = 180° - ∠LMN = 180° - 72° = 108°.

Відповідь: 108°.

97. Спільна сторона LM вертикальна.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

99. Оскільки суміжні кути рівні, то

х + х = 180° (оскільки сума суміжних

з цих суміжних кутів – прямий.

100. Нехай кожен

180° - х, оскільки сума суміжних кутів

кутами, рівні.

101. 1) Нехай ∠АОВ = х, тоді ∠СОА = х + 18°, маємо:

х + х + 18° = 180°

2х = 162°

х = 81° - ∠АОВ

∠СОА = 81° + 18° = 99°

2) Нехай ∠АОВ = х, тоді ВОС = 3 7 х, маємо:

х+ 3 7 х= 180°

10 7 х= 180°

х= 180 ∶ 10 7

х = 126° - ∠АОВ

ВОС = 3 7 ∙ 126° = 54°

Відповідь: 1) 81° і 99°; 2) 126° і 54°.

102. 1) Нехай ∠АОВ = х, тоді ∠СОА = 3х, маємо:

х + 3х = 180°

4х = 180°

х = 45° - ∠АОВ.

∠СОА = 3 ⋅ 45° = 135°

2) х + 0,25х = 180

1,25х = 180

х = 180 : 1,25

х = 144°

180° - 144° = 36°

Відповідь: 1) 45° і 135°; 2) 144° і 36°.

103. ∠РМК = 140° може бути

= 2х, ∠LNS = 5х, тоді за теоремою

+ РМК = 180°

2х + 140 = 180

2х = 40

х = 20°

М = 2 ⋅ 20 = 40° N = 5

20 = 100°

40° і 100°.

∠А = 180° - 80° = 100°

4х = 100°

х = 25°

∠В = 3 ⋅ 25° = 75°

Відповідь: 100° і 75°.

105. Нехай

Відповідь: 90°.

106. Оскільки ∠АОВ : ∠KQM = 1 : 2, то нехай ∠АОВ = х, ∠KQM = 2х,

- х, ∠MQL = 180° - 2х. За умовою ∠BOC : ∠MQL = 7 : 5, тому:

180°−х

180°−2х = 7 5

5(180° - х) = 7(180° - 2х)

900° - 5х = 1260° - 14х 9х = 360°

х = 40° - ∠АОВ.

∠KMQ = 2 ⋅ 40° = 80°.

Відповідь: 40° і 80°.

=

107. Нехай ∠АОВ = х, ∠KQM = х + 20°, тоді: ∠ВОС = 180° - х, ∠MQL = 180° - (х + 20°).

Оскільки ∠АОВ < ∠KQM, то ∠ВОС > ∠MQL. За умовою ∠MQL: ∠BOC = 5 : 6, тому:

160°−х

180°−х = 5 6

960° - 6х = 900° - 5х

х = 60° - ∠АОВ.

∠KMQ = 60° + 20° = 80°.

Відповідь: 60° і 80°.

108. Нехай один із суміжних кутів

Припустимо для визначеності, що х > 180° - х. Треба розглянути

1 випадок:

х = 2(х – (180° - х))

х = 2(2х - 180°)

х = 4х – 360°

3х = 360°

х = 120°

Суміжний

2 випадок:

ним кут - 60°.

180° - х = 2(х - 180° - х))

180° - х = 2(2х - 180°)

180° - х = 4х - 360°

5х = 540°

х = 108°

Суміжний з

кут - 180° - 108° = 72°. Відповідь: 120° і 60° або 108° і 72°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

110. Відстань між точками А і С може дорівнювати

0,9 (см).

Відповідь: 1) ні; 2) так; 3) ні; 4) ні; 5) так; 6) ні.

111. S кільця = S великого круга – S меншого круга

���� кільця =�������� 2 −�������� 2 =����(���� 2 −���� 2 )

S кільця = 3,14 ⋅ (15² - 10²) = 3,14 ⋅ (225 – 100) = 3,14 ⋅ 125 = 392,5 (м²)

Відповідь: 392,5 м².

112. 1) КУТ; 2) ПРЯМА; 3) ЕВКЛІД; 4) ГЕОМЕТРІЯ.

§6. Вертикальні кути. Кут між двома прямими, що перетинаються

113. ∠АМР і ∠TMF; ∠AMF і ∠РМТ.

114. Ні, немає.

115. 1) За властивістю вертикальних кутів – вертакальні кути рівні. Отже, кут, вертикальний до кута 15°, дорівнює 15°.

2) За властивістю вертикальних кутів – вертикальні кути рівні. Отже, кут, вертикальний до кута 129°, дорівнює 129°.

116. 1) За властивістю вертикальні кути рівні. Отже, кут, вертикальний до кута 42°, дорівнює 42°.

2) За властивістю вертикальні кути рівні. Отже, кут, вертикальний до кута 139°, дорівнює 139°.

117. На мал. 65 пари

118.

– суміжні. Тоді за

суміжних кутів ∠KPL + ∠LPM = 180°, звідси ∠KPL = 180° -

LPM; ∠KPL = 180° - 40° = 140°. ∠KPL і ∠NPM –

властивістю вертикальні кути рівні, отже, ∠NPM = 140°.

Відповідь: 40°; 140°; 140°.

119. ∠AML та ∠РМВ – вертикальні кути. ∠РМВ = ∠AML = 120°.

∠AML та ∠LMB – суміжні, отже, їх сума дорівнює 180°. ∠AML + ∠LMB = 180°, звідси

∠LMB = 180° - ∠AML; ∠LMB = 180° - 120° = 60°.

∠AMP та ∠LMB – вертикальні. ∠АМР = ∠LMB = 60°.

Відповідь: 60°; 120°; 60°.

120. Ні,

180° - 130° = 50°.

121. За

62°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

122. CD і

Відповідь: 55°.

123. ∠MON та ∠KOL – вертикальні, ∠МОК та ∠NOL – вертикальні. За властивістю вертикальні кути рівні, отже, ∠КОL = ∠MON = 110°.

∠МОК та ∠MON – суміжні, отже, ∠МОК +

MON = 180°, звідси ∠МОК = 180° - ∠MON = 180° - 110° = 70°.

∠NOL = ∠MOK = 70°.

Відповідь: 70°; 70°; 110°.

124. Оскільки OD доповняльний промінь

∠АОВ та ∠DOP, ∠DOA та ∠РОВ – вертикальні. За властивістю

Отже, ∠DOP = ∠AOB = 30°. ∠DOA та

DOA + ∠AOB = 180°, ∠DOA + 30° = 180°, ∠DOA = 150°. ∠POB = ∠DOA = 150°.

Відповідь: 30°; 150°; 150°.

125. 1) Оскільки

х + х = 180°

2х = 180°

х = 90°

Відповідь: всі кути по 90°.

2) При

суміжних. Сума двох будь-яких суміжних

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Нехай ∠1 = х, тоді ∠2 = х + 18°, тоді:

х + х + 18° = 180°

2х = 162°

х = 81°

х + 81° = 81° + 18° = 99°

Кут між прямими

2) ∠1 + ∠2 + ∠3 = 293°; отже, ∠3 = 293° - 180° = 113°.

Тоді ∠2 = 180° - 113° = 67° - кут між прямими.

3) х + 4 5 х = 180

1,8х = 180

х = 180 : 1,8

х = 100°

180° - 100° = 80°

Відповідь: 1) 81°; 2) 67°; 3) 100°.

128. 1) Два кути, які утворилися

Оскільки вертикальні кути рівні, то кути, про які

Нехай ∠1 = х, тоді ∠2 = 2х, тоді:

х + 2х = 180°

3х = 180°

х = 60° - кут між прямими.

2) х + 0,2х = 180

1,2х = 180

х = 180 : 1,2

х = 150°

180° - 150° = 30°

Відповідь: 1) 60°; 2) 30°.

129. ∠АМК = ∠СМР (як вертикальні)

81°.

у задачі, - суміжні.

∠СМР = 180° - (∠ВМС + ∠LMP) = 180° - (20° + 60°) = 100°, отже ∠АМК = 100°

Відповідь: 100°.

130. ∠АМВ = ∠LMP (як вертикальні)

∠LMP = 180° - (∠KML + ∠CMP) = 180° - (25° + 105°) = 50°, отже ∠АМВ = 50°.

Відповідь: 50°.

131. ∠4 = ∠1 (як вертикальні)

∠1 + ∠2 + ∠3 = ∠4 + ∠2 + ∠3 = 180°

Відповідь: 180°.

132. Нехай ∠

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

133.

2 см кожний. Отже, відстань

Відповідь: 18 см.

134. 1) Ні; 2) так; 3) ні; 4) ні; 5) так; 6) ні.

135. S вікна = 2 ⋅ 1,8 = 3,6 (м²)

3S вікон = 3,6 ⋅ 3 = 10,8 (м²)

S підлоги = довжина ⋅ ширину 35% від 14 = 14 ⋅ 0,35 = 4,9 (м)

S підлоги = 14 ⋅ 4,9 = 68,6 (м²)

����з

вікон

���� підлоги = 10,8 68,6 ≈0,16 < 0,2

Відповідь: норми дотримано.

136. ВА ⊥ ВС, BA ⊥ AD, CD ⊥ BC, CD ⊥AD

1) Маємо

Всього 1 + 4 + 9 = 14 квадратів. 2)

1. Як прямій а, так і прямій

9 ⋅ 2 = 18 (см)

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

дорівнює 80°. Отже, правильна відповідь – В) 80°.

7. Оскільки ВС= АВ + АС, 7 см = 4 см + 3 см, 7 см = 7 см, то точка А

між точками В і С.

Отже, правильна відповідь – А)

8. ∠СОК = ∠КОВ = 35° (оскількм ОК – бісектриса кута СОВ), ∠АОВ – розгорнутий,

= 180°, ∠АОВ = ∠АОК + ∠КОВ, 180° = ∠АОК + 35°, ∠АОК = 180° - 35° = 145°.

Отже, правильна відповідь – В) 145°.

9. Нехай один із суміжних кутів х, тоді другий 2х. Оскільки сума суміжних

180°, маємо:

х + 2х = 180°

3х = 180°

х = 60°

2х = 120°

Отже, правильна відповідь – Г) 120°.

10. Приавльна відповідь – В) 10.

11. ∠AON = ∠MON - ∠MOA = 180° - 120° = 60°

∠MOB = ∠MON - ∠NOB = 180° - 110° = 70°

∠BOA = ∠MON - ∠AON - ∠MOB = 180° - 60° - 70° = 50°

Отже, правильна відповідь – А) 50°.

- 180° - х, з другим - 180° - 2х, тоді:

180° - х – (180° - 2х) = 70°

180° - х - 180° + 2х = 70°

х = 70°

2х = 140°

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Отже, правильна відповідь – Г) 140°.

13. AM — 30 см (Г)

MN — 20 см (А)

NB — 24 см (Б) ЗАВДАННЯ

1. В ∈ а, D ∈ а, М ∉ а, С ∉ а.

2. 1) ∠А = 92° - тупий

2) ∠В = 180° - розгорнутий

3) ∠С = 90° - прямий

4) ∠D = 31° - гострий

3. ∠BAD і ∠KAN, ∠BAK i ∠DAN – вертикальні.

4. MN = CM + CN, звідски CM = MN – CN = 7,2 см – 3,4 см = 3,8 см.

Відповідь: 3,8 см.

5. ∠АОВ = 70°, ОС – бісектриса кута АОВ

6. ∠АОС і ∠СОВ – суміжні. ∠АОС + СОВ = 180°, ∠

∠СОВ –

між прямими АВ і CD.

Відповідь: 48°.

7. AN = AB – BN = 30 – 16 = 14 (см)

MB = AB – AM = 30 – 20 = 10 (см)

MN = AB – (AN + MB) = 30 – (14 + 10) = 30 – 24 = 6 (см)

Відповідь: 6 см.

180°, маємо:

х + х + 12° = 180°

2х = 168°

х = 84°

= 180° - 132° = 48°.

- 84° + 12° = 96° Відповідь: 84°, 96°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

АВ = АК + КВ = 9,3 + 3,7 = 13 (см)

розв’язок

АВ = АК – КВ = 9,3 – 3,7 = 5,6 (см) Додаткові вправи

10. ∠АОВ = 48°, ОС – бісектриса кута АОВ. ∠АОС = ∠СОВ = 48° : 2 = 24° (оскільки ОС –бісектриса кута АОВ). OD – доповняльний промінь до сторони ОА кута АОС. ∠AOD = 48°. ∠AOD = ∠AOC + ∠COD, звідси ∠COD = ∠AOD - ∠AOC = 180° - 24° = 156°.

Відповідь: 156°.

другим - 180° - 3х. Градусні міри цих кутів відносяться, як 7 : 3, тоді:

180°−х

180°−3х = 7 3 3(180° - х) = 7(180° - 3х)

540 – 3х = 1260 – 21х

18х = 720°

х = 40°

Отже, один з кутів дорівнює

Відповідь: 40°, 120°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

142.

2)

3)

4)

143.

144.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

— це пряма, яка

перетинає іншу пряму під прямим кутом. Відрізок, який є частиною цієї прямої, також буде перпендикулярним до даної прямої, але це вже похідне поняття.

150. 1. 1) ∠CON = ∠COB - ∠NOB = 90° - 25° = 65°

2) ∠MOD = ∠CON = 65° (як вертикальні)

2. 1) ∠MOD = ∠MOB - ∠DOB = 150° - 90° = 60°

2) ∠CON = ∠MOD = 60° (як вертикальні)

Відповідь:1) 65°; 2) 60°.

151. 1. 1) ∠FOL = ∠NOF - ∠NOL = 140° - 90° = 50°

2) ∠KOP = ∠FOL = 50° (як вертикальні)

2. 1) ∠MOF = ∠PON = 37° (як вертикальні)

2) ∠KOF = ∠KOM + ∠MOF = 90° + 37° = 127°

Відповідь: 1) 50°; 2) 127°.

152. Промінь СВ – спільна сторона кутів АВС та

+ ∠СВМ = 90° + 90° = 180°.

Знайдемо суму цих кутів.

суміжні.

не спільні сторони суміжних кутів – доповняльні

на одній прямій. 153. Позначимо кожен з двох суміжних кутів, що утворилися х.

суміжних кутів х + х = 180°, 2х = 180°, х = 90°. Отже, кут, під яким перетинаються прямі, прямий. Тоді прямі – перпендикулярні.

154. 1) ∠BON = 180° - (∠AOE + ∠EON) = 180° - (20° + 110°) = 50°

2) ∠CON = ∠COB + ∠BON = 90° + 50° = 140°

Відповідь: 140°.

155. 1) ∠BON = ∠CON - ∠COB = 135° - 90° = 45°

2) ∠EOD = 180° - (∠AOE + ∠BON) = 180° - (25° + 45°) = 110°

Відповідь: 110°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

156. 1) Позначимо ∠AOB = ∠COD = x; ∠BOC = ∠DOE = y. Оскільки ∠АОВ + ∠BOC + ∠COD + ∠DOE = 180°, то 2х + 2у = 180°; 2(х + у) = 180°; х + у = 90°.

2) ∠АОС = ∠АОВ + ∠ВОС = х + у = 90°, тому ОС ⊥АЕ.

3) ∠BOD = ∠BOC + ∠COD = х + у = 90°, тому ВО ⊥ OD. Задачу

157. Нехай ∠АОВ – заданий кут, ОК – бісектриса кута АОВ. РО ⊥ ОК, отже, ∠РОК

159. 1) MK = MN + NK = 3,2 + 4,1 = 7,3 (см) 2) MN = MK – NK = 7,8 – 2,5 = 5,3 (см)

160. Нехай один із суміжних кутів х, тоді другий х + 36°. Оскільки сума суміжних

дорівнює 180°, маємо: х + х + 36° = 180°; 2х = 144°; х = 72°.

Отже, один із кутів дорівнює 72°, другий - 180° - 72° = 108°.

Відповідь: 72°; 108°.

161. Знайдемо S1 рулону шпалер: 50 см = 0,5 м S1 рулону = 0,5 ⋅ 10 = 5 (м²)

Обчислимо S стін: S стін розміром 4,5 х 2,5: 4,5 ⋅ 2,5 = 11,25 (м²)

Таких стін у кімнаті дві: 2S = 11,25 ⋅ 2 = 22,5 (м²)

S стіни розміром 3 х 2,5: 3 ⋅ 2,5 = 7,5 (м²)

Таких стін дві: 2S = 7,5 ⋅ 2 = 15 (м²)

Загальна площа стін 22,5 + 15 = 37,5 (м²)

S стін – S

і вікон

S = 37,5 – 3,5 = 34 (м²) –

1) Знайдемо кількість рулонів: 34 : 5 = 6,8

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

2)

7 : 4 = 1,75

Отже, необхідно придбати 2 коробки клею

3) Обчислимо вартість шпалер:

7 ⋅ 240 = 1680 (грн)

Вартість клею: 85 ⋅ 2 = 170 грн

Загальна вартість покупки: 1680 + 170 = 1850 грн

Відповідь: 1) 7 рулонів; 2) 2 коробки клею; 3) 1850 грн.

162. АВ ∥ СD; BC ∥ AD

163. Сума двох суміжних сторін прямокутника дорівнює 32 : 2 = 16 (см). Позначимо

164.

165.

166. m ∥ a; b ∥ n.

167.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

175.

176.

с.

178. 1)

2) АВ = 2,6 см; АС = 2,1 см; ВС = 1,7 см АС + ВС = 2,1 + 1,7 = 3,8 (см)

3) АВ <

+ ВС 179. Нехай ∠AOD = х, тоді ∠BOD = 0,25х. ∠AOD і ∠BOD – суміжні, ∠AOD +

BOD = 180°, x + 0,25х = 180°; 1,25х = 180°; х = 144°. Отже, ∠AOD = 144°, ∠BOD = 36°. Оскільки

= 36° -

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

180. Примітка: 50 см = 0,5 м.

S плитки = 0,5 ⋅ 0,5 = 0,25 (м²)

S майданчика = 3,5 ⋅ 6,5 = 22,75 (м²)

22,75 : 0,25 = 91 (шт.) – кількість плиток.

91 ⋅ 52 = 4732 (грн) – вартість плитки.

Вартість додаткових матеріалів: 35% від 4732

4732 ⋅ 0,35 = 1656,2 (грн)

4732 + 1656,2 = 6388 грн 20 коп – всього

Відповідь: 6388 грн 20 коп.

181. Площа вказаного квадрата є 2017² клітинок. Але число 2017² є непарним, тому

розрізати квадрат на дві частини, площа яких (у клітинках) однакова – неможливо. Тому

∠ANM і ∠BMN, ∠CNM i ∠DMN;

різносторонні кути: ∠ANM і ∠DMN; ∠CNM i ∠BMN;

кути: ∠ANK і ∠BMN; ∠KNC і ∠NMD; ∠ANM і ∠BML; ∠CNM і ∠DML.

185. Внутрішні односторонні кути: ∠PCM і ∠DMC; ∠FCM і ∠LMC;

∠PCB і ∠DMC; ∠BCF і ∠CML; ∠PCM і ∠DMK; ∠FCM і ∠LMK.

=

∠3 = 110° (як

∠5 = 120° (як

∠6 = 180° – 120° = 60° (як

∠7 = ∠6 = 60° (як

∠1).

).

∠8).

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

190.

191.

192.

∠4 = ∠1 = 50° (як вертикальний

до ∠1).

∠2 = 180° – 50° = 130° (як суміжний кут до ∠1).

∠3 = ∠2 = 130° (як вертикальний кут до ∠2).

∠7 = ∠6 = 130° (як вертикальний кут до ∠6).

∠5 = 180° – 130° = 50° (як суміжний кут до ∠6).

∠5 = ∠8 = 50° (як вертикальний кут до ∠8). а ∥ b, оскільки ∠2 = ∠6 = 130° (відповідні кути). Відповідь: а ∥ b.

∠1 + ∠2 = 118° + 62° = 180°; тому а ∥ b. ∠2

∠1 + ∠3 = 118° + 63° = 181°; тому

193.

∠1 + ∠2 = 121° + 60° = 181°;

∠2 = ∠3, тому прямі b ∥ с.

∠1 + ∠3 = 121° + 60° = 181°; тому

194.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

195.

196.

197.

198.

199.

1) ∠ABC = 115°.

2) За допомогою транспортира будуємо кут ∠PCK = 115°.

3) AB ∥ PC, оскільки відповідні кути ∠ABC і ∠PCK рівні (згідно з ознакою паралельності прямих).

1) ∠MNP = 125°.

2) За допомогою транспортира будуємо кут ∠APB = 125°.

3) MN ∥ АР, оскільки

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

3) ∠3 = 180° – ∠4 (за властивістю суміжних кутів);

∠6 = 180° – ∠5 (аналогічно);

∠3 + ∠6 = 180° – ∠4 + 180° – ∠5 = 360° – (∠4 + ∠5) = 360° – 190° = 170°.

Відповідь: 1) 190°; 2) 170°; 3) 170°. 201.

За умовою ∠3 + ∠6 = 160°. 1) ∠2 = 180° – ∠3 (за властивістю суміжних кутів), ∠7 = 180° – ∠6 (аналогічно).

Тому ∠2 + ∠7 = 180° – ∠3 + 180° – ∠6 = = 360° – (∠3 + ∠6) = 360° – 160° = 200°. 2) ∠1 = ∠3 (як вертикальні), ∠8 = ∠6 (аналогічно). ∠1 + ∠8 = ∠3 + ∠6 = 160°.

3) ∠4 = 180° – ∠3 (за властивістю суміжних кутів), (аналогічно).

Тому ∠4 + ∠5 = 180° – ∠3 + 180° – ∠6 = 360° – (∠3 + ∠6) = 360° – 160° = 200°.

Відповідь: 1) 200°; 2) 160°; 3) 200°.

202.

203.

Розглянемо 2 випадки:

∠ABC і ∠BCD – внутрішні односторонні кути.

∠ABC + ∠BCD = 70° + 100° = 170°.

дорівнює 180° (наслідок 2).

Відповідь: ні.

204.

так.

1-й випадок. Прямі а і с паралельні, оскільки

прямою b, рівні.

2-й випадок. Прямі а і с перетинаються.

Відповідь: ні.

205.

1-й випадок. Прямі а і b паралельні.

2-й випадок. Прямі а і b перетинаються.

Відповідь: ні.

206. MF – бісектриса кута KMN, то ∠KMN = 2 ∙ ∠FMK; KF – бісектриса кута MKP, то ∠MKP = 2 ∙ ∠MKF.

За умовою ∠MKF + ∠FMK = 90°.

Маємо ∠MKP + ∠KMN = 2 ∙ ∠MKF + 2 ∙ ∠FMK = = 2(∠MKF + ∠FMK) = 2 ∙ 90° = 180°.

Кути MKP і KMN – внутрішні односторонні, утворені

MN і KP січною MK. Оскільки ∠MKP + ∠KMN = 180°, то MN ∥ KP. 207.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

208.

209.

210.

1) ∠АВС = 70°.

2) m ⊥ BA, n ⊥ BC.

3) Кут між прямими m i n дорівнює 70°.

∠АОB = ∠BOC = 130°.

∠АОC = ∠AOD + ∠DOC,

∠AOD + ∠АОB = 180° (як суміжні кути).

Звідси ∠AOD = 180° – ∠АОB = 180° – 130° = 50°.

∠DOC + ∠BOC = 180° (як суміжні кути).

∠DOC = 180° – ∠BOC = 180° – 130° = 50°.

∠АОC = ∠AOD + ∠DOC = 50° + 50° = 100°.

Відповідь: 100°.

Радіус Землі становить приблизно 6378 км.

Довжина окружності Землі на рівні екватора: C=2πR

де R — радіус Землі.

Визначимо ефективні радіуси для верхівки

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

212.

1) Кути 5 і 4 – рівні; кути 2 і 7 – рівні.

2) Кути 1 і 3 – рівні.

3) ∠1 + ∠4 = 180° 213.

1) Кути 1 і 8 – рівні; кути 6 і 3 – рівні.

2) Кути 2 і 4 – рівні.

3) ∠2 + ∠3 = 180°

214.

1) ∠1 = 110° (як відповідний даному куту).

2) ∠2 = 180° – 110° = 70° (оскільки кут 110° і ∠2 – внутрішні різносторонні кути).

3) ∠3 = ∠1 = 110° (як вертикальні)

215.

Відомо, що m ∥ n, тоді:

1) ∠1 = 60° (як відповідний даному куту).

2) ∠2 = 180° – 60° = 120° (оскільки кут 60° і ∠2 –

3) ∠3 = ∠1 = 60° (як вертикальні)

216.

217.

різносторонні кути).

Нехай ∠1 = 140° .

∠3 = ∠1 = 140° (як вертикальні кути).

∠5 = ∠1 = 140° (як відповідні кути).

∠7 = ∠1 = 140° (як вертикальні кути).

∠1 + ∠2 = 180° (як суміжні кути). Звідси

∠2 = 180° – ∠1 = 180° – 140° = 40°.

∠4 = ∠2 = 40° (як вертикальні кути).

∠8 = ∠4 = 40° (як відповідні кути).

∠6 = ∠8 = 40° (як вертикальні кути).

Нехай ∠2 = 50°.

∠4 = ∠2 = 50° (як вертикальні кути).

∠4 = ∠8 = 50° (як відповідні кути).

∠6 = ∠8 = 50° (як вертикальні кути).

∠1 + ∠2 = 180° (як суміжні кути). Звідси

∠1 = 180° – ∠2 = 180° – 50° = 130°.

∠3 = ∠1 = 130° (як вертикальні кути).

∠5 = ∠1 = 130° (як відповідні кути).

∠7 = ∠5 = 130° (як вертикальні кути).

220.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

1) Нехай ∠2 = х, тоді

∠1 = х + 16°. Маємо:

х + х + 16° = 180°

2х = 164°

х = 82°

Отже, ∠2 = 82°;

∠1 = 82° + 16° = 98°.

2) Нехай ∠2 = х, тоді

∠1 = 3х. Маємо:

х + 3х = 180°

4х = 180°

х = = 45°

Отже, ∠2 = 45°; ∠1 = 3 ∙ 45° = 135°.

Відповідь: 1) 82° і 96°; 2) 45° і 135°; 3) 75° і 105°.

227.

1) Нехай ∠1 = х, тоді

∠2 = 4х. Маємо:

х + 4х = 180°

5х = 180°

х = 36°

Отже, ∠1 = 36°;

∠2 = 4 ∙ 36° = 144°.

2) Нехай ∠1 = х, тоді

∠2 = х + 8°. Маємо:

х + х + 8° = 180°

2х = 172°

х= 86°

Отже, ∠1 = 86°;

∠1 = 86° + 8° = 94°.

Відповідь: 1) 36° і 144°; 2) 86° і 94°; 3) 100° і 80°.

228.

3) Нехай ∠2 = 5х, тоді

∠1 = 7х. Маємо:

5х + 7х = 180°

12х = 180°

х = 15°

Отже, ∠2 = 5 ∙ 15° = 75°; ∠1 = 7 ∙ 15° = 105°.

3) Нехай ∠2 = 5х, тоді

∠1 = 4х. Маємо:

5х + 4х = 180°

9х = 180°

х = 20°

Отже, ∠2 = 5 ∙ 20° = 100°; ∠1 = 4 ∙ 20° = 80°.

∠1 = ∠3 = 120° (як вертикальні кути).

∠4 = ∠1 = 120° (як відповідні кути). Отже, a ∥ b

∠2 і ∠6 — відповідні, ∠2 = ∠6 = 110°.

∠5 і ∠2 — суміжні.

x + ∠2 = 180°

x + 110° = 180°

x = 180° – 110°

x = 70°

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Відповідь: 1) 70°; 2) 65°; 3) 129°. 229.

∠1 і ∠2 суміжні кути. ∠1 + ∠2 = 180°, ∠2 = 180° –

∠1, ∠2 = 180° – 55° = 125°.

∠2 = ∠3 = 125° (як відповідні кути).

Отже, a ∥ b згідно з ознакою паралельності прямих. ∠4 і ∠5 — внутрішні різносторонні кути при паралельних прямих a і b і січній d.

∠4 = ∠5 = 65°.

∠1 + ∠2 = 48° + 132° = 180°. Оскільки ці кути внутрішні односторонні і їхня сума

180°, то

a і b паралельні (наслідок 2).

Розглянемо паралельні прямі a і b і січну d.

∠3 і ∠4 — внутрішні односторонні кути при паралельних прямих a і b і січній d.

∠3 + ∠4 = 180°

∠4 = 180° – ∠3

∠4 = 180° – 51°

∠4 = 129°.

∠3 = ∠4 = 80° (як вертикальні кути).

∠1 = ∠3 (як відповідні кути).

Отже, a ∥ b згідно з ознакою паралельності

прямих.

Розглянемо a ∥ b і січну d.

∠2 = ∠5 як відповідні кути.

Отже, x = 50°.

∠4 + ∠5 = 130° + 50° = 180°. Оскільки ці кути внутрішні односторонні та їхня сума дорівнює 180°, то згідно з наслідком 2 прямі a і b

паралельні. Розглянемо a ∥ b і січну d.

∠1 = ∠2 = 70° (як вертикальні кути).

∠2 і ∠3 — внутрішні односторонні кути, отже,

∠2 + ∠3 = 180°.

∠3 =

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

7 + ∠6 + ∠2 = 120°

3 = ∠2 = 40° (як

7 = 40

кути). ∠1 + ∠2 = 180° (як суміжні кути).

Звідси ∠1 = 180° – 40° = 140°.

∠4 = ∠1 = 140° (як вертикальні кути).

∠5 = ∠1 = 140° (як відповідні кути).

∠8 = ∠5 = 140° (як вертикальні кути).

Відповідь: чотири кути по 40°, чотири кути по 140°. 232.

Оскільки сума чотирьох кутів, утворених при перетині двох паралельних прямих січною, дорівнює 128°, то це дві пари відповідних гострих кутів.

∠1 + ∠5 + ∠3 + ∠7 = 128°. Оскільки ці кути рівні, то кожен з них дорівнює 32°. ∠1 = ∠5 = ∠3 = ∠7 = 32°.

∠1 + ∠2 = 180° (як суміжні кути).

∠2 = 180° – ∠1 = 180° – 32° = 148°.

∠4 = ∠2 = 148° (як вертикальні кути).

∠6 = ∠2 = 148° (як відповідні кути).

∠8 = ∠6 = 148° (як вертикальні кути).

Відповідь: чотири кути по 32°, чотири кути по 148°.

233.

Відповідь: 130°.

234.

Через т. М проведемо пряму паралельні CD. KM ∥ CD, KM ∥ AB. Тоді ∠CMA = ∠CMK + ∠AMK.

Розглянемо AB ∥ KM і січну AM.

∠AMK = ∠MAB = 50° (як внутрішні різносторонні кути).

Розглянемо CD ∥ KM і січну CM.

∠CMK = ∠DCM = 80° (як внутрішні різносторонні кути).

Отже, ∠CMA = 80° + 50° = 130°

Відповідь: 100°.

KF

MN. KF ∥ MN, KF ∥ PL.

Тоді ∠MKP = ∠MKF + ∠PKF.

Розглянемо MN ∥ KF і січну MK. ∠MKF + ∠KMN = 180° (як внутрішні односторонні кути). ∠MKF = 180° – ∠KMN = 180° – 120° = 60°.

Розглянемо PL ∥ KF і січну KP. ∠PKF + ∠KPL = 180° (як внутрішні односторонні кути). ∠PKF = 180° – ∠KPL = 180° – 140° = 40°.

Отже, ∠MKP = 60° + 40° = 100° .

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

235.

236.

237.

238.

AB = 16 см.

1) BC = x см, AC = x + 2, x + x + 2 = 16; 2x = 14; x = 7.

Отже, BC = 7, AC = 7 + 2 = 9.

Оскільки a ∥ b, то ∠KBA = ∠BAL (як внутрішні різносторонні). Оскільки BC і AD —

то ∠CBA = ∠DAB (як половини рівних кутів).

цих

Розглянемо прямі BC і AD та січну AB. ∠CBA і ∠DAB — внутрішні різносторонні рівні, отже, BC ∥ DA. Отже, бісектриси двох внутрішніх різносторонніх кутів при паралельних прямих і січній паралельні.

Оскільки a ∥ b, то ∠MAK = ∠ABL (як відповідні кути).

Оскільки AC і BD — бісектриси цих кутів, то ∠ABD = ∠MAC (як половини рівних кутів). Розглянемо прямі AC і BD і січну MN: ∠MAC і ∠ABD — відповідні кути і рівні. Отже, AC ∥ BD.

Отже, бісектриси двох відповідних

2) BC = x см, AC = 3x см, x + 3x = 16; 4x = 16; x = 4.

Отже, BC = 4 см, AC = 3 · 4 = 12 см.

4 см 6 см 7 см 9 см 10 см 12 см

Відповідь: Франко.

239.

1) 20 · 20 = 400 (м2) –

2) 400 : 40 = 10 (г) – потрібно

3) 10 · 90 = 900 (грн) Відповідь: потрібно 900

3) Нехай AC = 5x, BC = 3x. 5x + 3x = 16; 8x = 16; x = 2.

Отже, BC = 3 · 2 = 6 см, AC = 5 · 2 = 10 см.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

241.

20 – (8 + 7) = 20 – 15 = 5 см.

АВ = 3 см

АС = 4 см СВ = 5 см Р = 3 + 4 + 5 = 12 см

Відповідь: довжина третьої сторони 5 см. 242. Розв’язання подано на малюнку.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Відповідь: А.

6.

180° – 35° = 145°.

Відповідь: В. 145°.

7.

Відповідь: В. 110°.

61° + 119° = 180°,

1) ∠CON = ∠MOD (як вертикальні); ∠CON = 20°. 2) ∠AON = ∠CON + ∠COA = 20° + 90° = 110°.

8. ∠1 + ∠4 = (180° – ∠2 ) + (180° – ∠3) = 360° – (∠2 + ∠3) = = 360° – 175° = 185°.

Відповідь: Б 185°.

9.

Відповідь: А. 80°.

∠2 = ∠3 = 70° (як вертикальні кути). ∠1 = ∠2 = 70° (як відповідні кути). Отже, a ∥ b згідно з ознакою паралельності прямих. Розглянемо a ∥ b і січну d. Кути 100° і x — внутрішні односторонні кути, отже, їхня сума дорівнює 180°. Тоді 100° + x = 180°; x = 80°.

10. 1) Позначимо ∠AOC = ∠BOD = х; ∠COK = ∠DOK = у.

Відповідь: В 90°.

Тоді 2x + 2y = 180° 2(х + у) = 180° х + у = 90° 2) ∠AOK = х + у = 90°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Відповідь: Б. 110°.

12.

Відповідь: Г. розгорнутий 13.

Через т. P проведемо пряму PK ∥ BA. Тоді

∠BPD = ∠BPK + ∠DPK.

Розглянемо BA ∥ PK і січну BP. ∠PBA + ∠BPK = 180° (як внутрішні односторонні кути).

∠BPK = 180° - ∠PBA = 180° - 100° = 80°.

Розглянемо PK ∥ DC і січну PD. ∠DPK + ∠CDP = 180° (як внутрішні односторонні кути).

∠DPK = 180° - ∠CDP = 180° - 150° = 30°.

Отже, ∠BPD = 80° + 30° = 110°

Оскільки OK бісектриса ∠AOC, цей кут розділяється на дві рівні частини: ∠AOK та ∠KOC. ∠AOC = ∠AOK + ∠KOC = 2∠KOC

Оскільки OL — бісектриса ∠COB, цей кут розділяється на дві рівні частини: ∠COL та ∠LOB.

∠COB = ∠COL + ∠LOB = 2∠COL За умовою, OK перпендикулярний до OL, тобто кут

між ними, ∠KOL, дорівнює 90°.

Оскільки ∠AOC складається з кутів AOK і KOC, а ∠COB складається з кутів COL і LOB, то: ∠AOB = ∠AOC + ∠COB = 2∠KOC + 2∠COL = = 2(∠KOC + ∠COL) = 2∠KOL = 2 ⋅ 90° = 180°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

1) 1 і 2 - внутрішні різносторонні кути; 2) 1 і 3 - внутрішні односторонні кути; 3) 1 і 4 - відповідні кути. 4.

1) ∠KOM = ∠KOA + ∠AOM= 70° + 19° = 89°;

прямі KL і MN – не перпендикулярні.

2) ∠KON= ∠KOB – ∠NOB = 111° – 21° = 90°;

прямі KL і MN – перпендикулярні.

Нехай ∠1 = 78°, тоді ∠3 = ∠1 = 78° (як вертикальні кути), ∠5 = ∠1 = 78° (як відповідні кути), ∠7 = ∠5 = 78° (як вертикальні кути).

∠1 + ∠2 = 180° (як суміжні кути),

∠2 = 180° – ∠1 = 180° – 78° = 102°.

∠4 = ∠2 = 102° (як вертикальні кути).

∠6 = ∠2 = 102° (як відповідні кути).

∠8 = ∠6 = 102° (як вертикальні кути).

78°, чотири

52°.

102°.

Оскільки AB ⊥ CD, то ∠AOC = 90°.

∠AOK = ∠AOC – ∠KOC, ∠KOC = ∠DOL = 38° (як вертикальні кути).

Отже, ∠AOK = 90° – 38° = 52°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Відповідь: 50°.

9.

Відповідь: 110°.

10.

36° і 144°. 11.

1 і ∠2

січній d. ∠1 + ∠2 = 40° + 140° = 180°. Згідно з наслідком 2

прямі a і b паралельні.

Розглянемо a ∥ b і січну c.

∠5 = ∠3 = 130° (як внутрішні різносторонні кути).

∠5 + ∠4 = 180° (як суміжні кути).

∠4 = 180° – ∠5 = 180° – 130° = 50°.

Проведемо пряму PR ∥ DC, тоді ∠BKD = ∠BKP + ∠DKP.

Розглянемо BA ∥ PR і січну BK. ∠BKP = ∠KBA = 40° (як

внутрішні різносторонні кути).

Розглянемо KR ∥ DC і січну KD. ∠DKP = ∠KDC = 70° (як

внутрішні різносторонні кути).

Отже, ∠BKD = 40° + 70° = 110°.

властивістю

x + 4x = 180°; 5x = 180°; x = 36°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

245.

246.

1) Так, можна. Треба побудувати доповняльний промінь до будь-якої сторони даного кута. Наприклад, дано ∠DAE. Побудуємо промінь AB доповняльний до променя AD. Отримали ∠EAB суміжний з ∠DAE.

2) Можна побудувати два кути. Один побудували в п.1).

Проведемо доповняльний промінь AC до променя AE. Отримаємо ∠DAC, суміжний з ∠DAE.

Сума суміжних кутів дорівнює 180°.

Кут, суміжний з ∠ABC: 180° - ∠ABC.

Кут, суміжний з ∠MNL: 180° - ∠MNP.

Якщо ∠ABC < ∠MNP, то 180° - ∠ABC > 180° - ∠MNP.

Отже, більший суміжний кут буде у ∠ABC.

54°, 126°. 247.

30°; 150°.

248.

із суміжних кутів дорівнює

суміжних кутів 3x + 7x = 180°; 10x = 180°; x = 18°. Отже,

= 180°; 1,2x = 180°; x = 150°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Відповідь: 80°; 100°.

0,8

0,8x. x + 0,8x = 180° —

1,8x = 180°; x = 100°. Отже, один

100°, другий 100° × 0,8 = 80°.

249. ∠ABC заданий кут. KB бісектриса. ∠ABK = ∠KBC. ∠ABL — суміжний з ∠ABC. Нехай ∠ABL

3)

254.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

255.

Відповідь: 120°.

256.

Відповідь: 36°, 36°, 144°, 144°.

що

або ∠4.

Нехай ∠1 = x, ∠3 = ∠1 = x, тоді ∠2 = 2x.

∠1 + ∠2 = 180° — як сума суміжних кутів. x + 2x = 180°; 3x = 180°; x = 60°.

Отже, ∠1 = 60° , ∠2 = 2 × 60° = 120° .

1) Нехай ∠1 = x, ∠3 = ∠1 = x (як вертикальні кути). ∠2 + ∠4 = 4(∠1 + ∠3) = 2 × 4x = 8x. Сума всіх утворених кутів дорівнює 360°. 2x + 8x = 360°; 10x = 360°; x = 36°.

Отже, ∠1 = ∠3 = 36° , ∠2 = ∠4 = 180° - 36° = 144° .

2) Нехай ∠1 = x, ∠3 = ∠1 = x (як вертикальні кути).

∠1 + ∠3 = x + x = 2x.

∠2 + ∠4 = 4(∠1 + ∠3) = 2x + 160° . Сума всіх утворених

360°. 2x + 2x + 160° = 360°; 4x = 200°; x = 50°.

Отже, ∠2 = 180° - 50° = 130°.

Відповідь: 50°, 50°, 130°, 130°.

257. Нехай ∠4 = x, тоді ∠2

40°.

258.

259.

+ x = 8x; ∠1 +

∠1 = ∠3 = 3.5x. ∠4 + ∠

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

АВ ⊥ КР

261.

CD ⊥ AB; CK ⊥ AB; DK ⊥ AB.

262.

1) Оскільки AB ⊥ BC, то ∠AOC = 90°, ∠BOC = 90°.

∠AOK = ∠AOC − ∠KOC, ∠AOK = 90° − ∠KOC.

∠LOB = ∠BOC − ∠COL = 90° − ∠COL.

Оскільки ∠KOC = ∠COL, то ∠AOK = ∠LOB.

∠AOL = ∠AOC + ∠COL = 90° + ∠COL.

∠KOB = ∠COB + ∠KOC = 90° + ∠KOC.

Оскільки ∠KOC = ∠COL, то ∠AOL = ∠KOB.

2) ∠KOB = 90° + ∠KOC, ∠AOK = 90° − ∠KOC.

Отже, ∠AOK < ∠KOB.

263.

1) Так, ∠AOC = ∠COB = 45° 2) Так, ∠AOB = ∠COB = (360° – 90°) : 2 = 135°.

264.

265.

90° = 15

BL

ABC. ∠ABC = 2∠LBC, BM

CBD: ∠CBD = 2∠CBM.

∠LBC + ∠CBM = 90°. Знайдемо ∠ABD = ∠ABC + ∠CBD = 2∠LBC + 2∠CBM = 2(∠LBC + ∠CBM) = 2 × 90° = 180°.

кут ABD

AB

267.

268.

1)

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

274.

275. ∠

∠4 = ∠3 = 130° (як вертикальні кути).

276. Згідно

Оскільки

277.

= 0,8x.

x + 0,8x = 180°; 1,8x = 180°; x = 100°. Отже, ∠6 = 100°, ∠3 = 0,8 × 100° = 80°.

100°, 80°, 80°. 279.

CDB —

∠ABD = 72°, тоді

CBD = 180° - ∠ABD, ∠CDB = 180° - 72° = 108°; BO —

ABO = 1 2 ∠ABD = 1 2 ⋅ 72° = 36°; ∠CDO = 1 2 ∠CDB = 1 2 ⋅ 108° = 54°.

CDB,

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

AB.

BOM = ∠ABO = 36°;

DOM = ∠CDO = 54°. ∠BOD —

∠BOD = ∠BOM + ∠DOM; ∠BOD = 36° + 54° = 90°.

Відповідь: 90°.

280.

Проведемо пряму MP ∥ DC і пряму NF ∥ BA. ∠MNB = ∠MNF + ∠FNB.

Розглянемо DC ∥ MP і січну CM: ∠CMP = ∠DCM = 50° — як внутрішні різносторонні кути. ∠PMN = ∠CMN - ∠CMP = 80° - 50° = 30°.

Розглянемо MP ∥ NF і січну MN: ∠MNF = ∠PMN = 30° — як внутрішні різносторонні кути.

Розглянемо NF ∥ AB і січну NB: ∠FNB + ∠ABN = 180° — як внутрішні односторонні

кути.

∠FNB = 180° - 140° = 40°. Отже, ∠MNB = 30° + 40° = 70°.

Відповідь: 70°. РОЗДІЛ 3.

281.

282.

283.

§ 11. Трикутник і його елементи

P△MKL = MK + KL + LM = 2 + 3 + 4 = 9 (см).

Вершини трикутника: P, K, L. Сторони трикутника: PK, KL, LP. Кути трикутника: ∠KPL, ∠PKL, ∠KLP.

284.

Сторони трикутника: AM, MN, NA. Кути трикутника: ∠MAN, ∠AMN, ∠MNA.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

285.

25 мм = 2,5 см; 0,4 дм = 4 см.

P = 2,5 + 3,2 + 4 = 9,7 (см).

Відповідь: 9,7 см.

286.

29 мм = 2,9 см; 0,3 дм = 3 см.

P = 4,3 + 2,9 + 3 = 10,2 (см).

Відповідь: 10,2 см.

287.

288.

289.

AB = 2,8 см; BC = 1,5 см; AC = 3 см.

P = 2,8 + 1,5 + 3 = 7,3 см.

Відповідь: 7,3 см.

PL = 5,3 см; PK = 3,2 см; KL = 2,9 см.

P = 5,3 + 3,2 + 2,9 = 11,4 см.

Відповідь: 11,4 см.

Нехай довжина найменшої сторони трикутника дорівнює x см, тоді довжина

— 3x см, а третьої — (x + 7) см. Оскільки периметр трикутника

см,

рівняння: x + 3x + (x + 7) = 32; 5x + 7 = 32; 5x = 25; x = 5 (см).

Отже, довжина однієї сторони 5 см, другої — 5 ×

5 см, 15 см, 12 см.

290.

Нехай

третьої — 1,5x дм. Оскільки периметр

x + (x − 2) + 1,5x = 40; 3,5x − 2 = 40; 3,5x = 42; x = 12 (дм). Отже, довжина однієї сторони

— 12 × 1,5 = 18 дм. Відповідь: 12 дм, 10 дм, 18 дм. 291.

A

AB = 3 см,

— AC = 7 см. З'єднаємо точки B і C. Отримаємо △ABC.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

292.

293.

Нехай одна із сторін трикутника дорівнює 3x, друга — 4x, третя — 6x.

Оскільки P = 52 см, маємо рівняння: 3x + 4x + 6x = 52; 13x = 52; x = 4.

Отже, одна із сторін трикутника дорівнює 3 × 4 = 12 см, друга — 4 × 4 = 16 см,

третя — 6 × 4 = 24 см.

Відповідь: 12 см, 16 см, 24 см.

294.

Нехай одна із сторін трикутника дорівнює 2x, друга — 3x, третя — 4x. Оскільки P△ = 72,

маємо рівняння:

2x + 3x + 4x = 72; 9x = 72; x = 8.

Отже, одна із сторін трикутника дорівнює 2 × 8 = 16 (см), друга — 3 × 8 = 24 (см), третя

— 4 × 8 = 32 (см).

Відповідь: 16 см, 24 см, 32 см.

295.

296.

297.

△MNK, △MKN, △NKM, △NMK, △KNM, △KMN.

AB + BC = 11 см, BC + AC = 14 см, AC + AB = 13 см.

AB + BC + BC + AC + AC + AB = 11 + 14 + 13;

2(AB + BC + AC) = 38;

AB + BC + AC = 38 : 2 = 19 (см).

Відповідь: 19 см.

298.

∠ABC = 78°, BD бісектриса кута ABC.

∠ABD = ∠DBC = 39°. BE — допоміжний промінь до сторони

BC кута ABC.

∠EBA суміжний до ∠ABC, ∠EBA = 180° - 78° = 102°.

∠EBD = ∠EBA + ∠ABD = 102° + 39° = 141°.

Відповідь: 141°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

299.

1) 3 га 18 млн м3 = 54 (млн м3)

2) 2 км2 ⋅ 18 млн м3 = 200 га ⋅ 18 млн м3 = 3600 (млн м3)

300. У

§ 12. Рівність геометричних фігур

301.

1) AB = 2,5 см, CD = 2,8 см.

Отже, AB ≠ CD.

2) ∠M = 55°, ∠K = 55°.

Отже, ∠M = ∠K.

302.

1) MN = 3 см, PK = 3 см.

Отже, MN = PK.

2) ∠A = 60°, ∠B = 50°.

Отже, ∠A ≠ ∠B.

303.

1) Так, оскільки 1,7 см = 17 мм, то АК = MF.

2) Ні, оскільки градусні міри кутів різні.

304.

305.

1) ∠A = ∠M; 2) ∠B = ∠P; 3) ∠C = ∠L.

1) MP = DC; 2) PT = CK; 3) MT = DK.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

307.

308.

1) △AKM = △LPT; 2) △MAK = △TLP.

1) △ABC = △PFK; 2) △CAB = △KPF.

309.

310. 1)

Оскільки △ABC = △KLP, то їхні відповідні сторони рівні.

KL = AB = 6 см, BC = LP = 8 см, KP = AC = 10 см.

Оскільки △PMT = △DCF, то їхні

кути рівні. ∠D = ∠P = 41°, ∠M = ∠C = 92°, ∠F = ∠T = 47°.

△ABC = △CBA, тоді AB = CB, BC = BA, AC = CA.

Отже, у △ABC рівні сторони AB і BC.

312.

Оскільки △MNK = △MKN, то ∠M = ∠M, ∠N = ∠K, ∠K = ∠N.

Отже, у трикутника MNK ∠N = ∠K.

313.

Оскільки △ABC = △BCA, то AB = BC, BC = CA, AC = BA.

Отже, AB = BC = CA. △ABC — рівносторонній.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

P△ABC = 3 × AB = 3 × 7 = 21 (см).

Відповідь: 21 см.

314.

Оскільки △PKL = △KLP, то PK = KL, KL = LP, LP = KP. Отже, PK = KL = LP.

P△PKL = 27 см, P△DKL = 3PK, 27 = 3PK, PK = 9 см.

Відповідь: 9 см.

315.

Вісім точок, що

між крайніми точками дорівнює 112 см, то відстань між двома сусідніми точками

дорівнює 112 : 7 = 16 см.

Відповідь: 16 см.

316.

Відповідь: 30°, 60°, 90°.

317.

DOB

∠COD = 2x, ∠COA = 3x. ∠DOB + ∠COD + ∠COA = 180°, x + 2x + 3x = 180°; 6x = 180°, x = 30°. Отже, ∠DOB = 30°, ∠COD = 2 × 30° = 60°, ∠COA = 3 × 30° = 90°.

1. 1) V = 20 ⋅ 0,5 ⋅ 2,5 = 25 (м3) – об’єм кладки

2) 25 ⋅ 400 = 10000 (шт) – кількість цеглин

3) 25 20% = 25 0,2 = 5 (м3) –

2. 1) 10000 ⋅ 4,2 = 42000 (грн) –

розчину

2) 5 ⋅ 1520 = 7600 (грн) – вартість розчину

3) 42000 + 7600 = 49600 (грн) –

318.

321.

323. За умовою AB = BC. Оскільки BK ⊥ AC, то ∠ABK = ∠CBK = 90°, KB — спільна сторона. Отже, ΔABK = ΔCBK за двома сторонами і кутом між ними.

324. Оскільки PL ⊥ MN, то ∠PKM = ∠LKN = 90°. За умовою MK = KN, ∠M = ∠N. Отже, ΔMKP = ΔNKL за стороною і прилеглими

325.

326.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

За умовою KB = KC, ∠ABK = ∠DCK. ∠AKB = ∠DKC – як вертикальні кути. Отже, ΔABK = ΔDCK за стороною і

За умовою AB = CD, ∠ABC = ∠BCD. CB спільна сторона.

Отже, ΔABC = ΔDCB за двома сторонами і

ними.

327. Оскільки ОС

328.

кута AOB, то ∠AOC = ∠NOC. За умовою ∠OCM = ∠OCN, OC спільна сторона. Отже, ΔOMC = ΔONC за стороною

кутами.

За умовою ВО бісектриса кута ABC, BK бісектриса ∠АВС.

Отже, ∠МВО = ∠NВО. За умовою MN ⊥ BK, отже, ∠MOB = ∠NOB = 90°, ВО спільна сторона. ΔBMO = ΔBNO за стороною і двома прилеглими кутами. У рівних трикутників відповідні сторони рівні.

Отже, MO = NO. 329.

Розглянемо ΔBOC і ΔDOA: OC = OA, OB = OD, ∠BOC = ∠DOA, як вертикальні кути. Отже, ΔBOC = ΔDOA за двома сторонами і кутом

ними. Отже, BC = AD, оскільки у рівних трикутників

сторони рівні.

ΔBOA і ΔDOC: AO = OC, OB = OD, ∠BOA = ∠DOC

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

331.

332.

За умовою ∠LMK = ∠PKM і ∠LKM = ∠PMK. MK спільна сторона. Отже, ΔMKL = ΔKMP за стороною і прилеглими кутами.

333.

334.

335.

336.

Оскільки за умовою ΔABC = ΔA1B1C1, то у них відповідні сторони і кути рівні. Отже, AC1 = AC, ∠C1 = ∠C. Тоді ΔALC = ΔA1L1C1 за стороною і двома прилеглими кутами.

Оскільки за умовою ΔABC = ΔA1B1C1, то у них відповідні сторони і

Отже, AB = A1B1, ∠BAM = ∠B1A1M1.

Отже, ΔABM = ΔA1B1M1 за двома сторонами

трикутника, то трикутники рівні.

На мал. в ΔABC AB = 2 см, ∠CAB = 30°, ∠CBA = 60°, а в ΔACD: AB = 2 см, ∠BAD = 60°, ∠ADB = 30°. Проте ΔABC ≠ ΔABD.

ΔABK = ΔCBL, то

рівні. Отже, ∠A = ∠C, AB = CB, AK = CL. AL = AK + KL, CK = CL + KL, отже, KL спільний

для AL і CK, AL = CK.

ΔABL = ΔCBK за

ΔAKC = ΔALC, то

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

трикутників

сторони рівні. Отже, AM = AN. Розглянемо ΔAMP і ΔANP. AP спільна сторона. ΔAMP = ΔANP за двома сторонами і

між ними (∠MAP = ∠NAP, AM = AN). У рівних трикутників відповідні кути рівні, отже, ∠MPA = ∠NPA.

Оскільки ці кути суміжні і рівні, то маємо ∠MPA + ∠NPA = 180°; ∠MPA = ∠NPA = 90°.

Тож MN ⊥ AB.

339.

1) 13 см + 4 дм = 1,3 дм + 4 дм = 5,3 дм друга сторона трикутника

2) 4 дм : 2 = 2 дм третя сторона трикутника.

3) PΔ = 4 + 5,3 + 2 = 11,3 (дм).

Відповідь: 11,3 дм.

340. Якщо ці три кути

341.

тоді і решта кутів по 90°. Звідси a ⊥ c, b ⊥ c. Якщо ці три кути 1, 2, 3, тоді

90°. Отже, і інші кути по 90°. Звідси a ⊥ c, b ⊥ c.

1) 3,5 ⋅ 6 = 21 (м2) – площа підлоги

2) 0,07 0,4 = 0,028 (м2) – площа дощечки

3) 21 : 0,028 = 750 (шт)

Відповідь: потрібно 750 дощечок. 342.

РΔ = 6 + 6 + 8 = 20 (см).

Відповідь: 20 см. 343.

Можна скласти прямокутник 101 × 50.

Кожна сторона прямокутника буде складатися

1 × 1 і 1 × 100; 1 × 2 і 1 × 99; ...; 1 × 50 і 1 × 51.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

345.

347.

TP

T

348. Оскільки у

PΔABC = 3 × AB = 3 × 12 = 36 (см).

Відповідь: 36 см.

349.

Оскільки

BC = P : 3 = 18 : 3 = 6 (см).

Відповідь: 6 см.

351.

8 + 4 = 12 (см).

бічні сторони AB і BC дорівнюють 7 см кожна, тоді основа AC = 7 - 2 = 5 (см). P = 7 + 7 + 5 = 19 (см).

Тоді периметр PΔ = 8 + 12 + 12 = 32 (см).

Відповідь: 32 см.

352.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

354.

355.

Нехай в ΔABC: AC основа, AB = BC = 7 см. PΔABC = 20 см.

Отже, маємо

P = AB + BC + AC. 20 = 7 + 7 + AC, AC = 20 - 14 = 6 (см).

Відповідь: 6 см.

Нехай в ΔAMN: AM = AN = 7 дм (як бічні сторони). PΔAMN = 18 дм.

Отже, AM + AN + MN = 18; 7 + 7 + MN = 18; MN = 18 - 14 = 4 (дм).

Відповідь: 4 дм.

356.

357.

Нехай в ΔACD: CD = 12 дм, PΔACD = 30 дм.

ΔACD = AC + AD + CD, 30 = AC + AD + 12, 30 = 2AC + 12 (оскільки AC = AD), 2AC = 18, AC = 9 (дм).

Відповідь: 9 дм.

Нехай в ΔABC: AB = BC, AC = 5 см, PΔABC = 17 см.

ΔABC = AB + BC + AC, 17 = AB + BC + 5, 17 = 2AB + 5 (оскільки AB = BC), 2AB = 12, AB = 6 (см).

Відповідь: 6 см.

За умовою ΔABC рівнобедрений, отже, AC = CB і ∠CAB = ∠CBA (за властивістю кутів рівнобедреного трикутника).

∠KAC і ∠CAB — суміжні, ∠KAC + ∠CAB = 180°, ∠KAC = 180° - ∠CAB.

∠ суміжні, ∠MBC + ∠CBA = 180°, ∠MBC = 180° - ∠CBA.

Оскільки ∠CAB = ∠CBA, то і ∠KAC = ∠MBC.

358. За умовою ΔKLM рівнобедрений

359.

рівнобедреного трикутника ∠MKL = ∠MLK. ∠MLK = ∠PLN — як вертикальні

Оскільки ∠MLK = ∠MKL, то ∠PLN = ∠MKL.

360.

AB = BC, PΔABC = 14 см. AB + BC = 14 - 6 = 8 (см), AB = BC = 8 : 2 = 4 (см). AC = PΔABC - (AB + BC) = 14 - 8 = 6 (см).

4 см, 4 см, 6 см.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Нехай ΔABC рівнобедрений, AB = BC, P = 44 см.

Позначимо основу AC = x, тоді AB = x + 4, BC = x + 4.

Складемо рівняння: (x + 4) + (x + 4) + x = 44; 3x + 8 = 44; 3x = 36; x = 12.

Отже, AC = 12 см, AB = BC = 12 + 4 = 16 (см).

Відповідь: 12 см, 16 см, 16 см. 362.

Нехай ΔABC рівнобедрений, AB = BC, P = 35 дм.

Позначимо основу AC = x, тоді AB = BC = 2x.

Складемо рівняння: x + 2x + 2x = 35; 5x = 35; x = 7.

Отже, AC = 7 дм, AB = BC = 7 × 2 = 14 (дм).

Відповідь: 7 дм, 14 дм, 14 дм. 363.

364.

Оскільки ΔABC рівнобедрений (AB = BC) з основою AC, то ∠BAC = ∠BCA (за властивістю кутів рівнобедреного трикутника).

Розглянемо ΔCKA і ΔALC: AC — спільна, KA = LC (за умовою),

∠KAC = ∠LCA.

Отже, ΔCKA = ΔALC (за двома сторонами і кутом між ними).

Отже, AL = KC (як відповідні сторони).

Нехай ΔABC рівнобедрений, AB = BC, ∠KCA = ∠LAC.

Розглянемо ΔAOC.

Оскільки ∠KCA = ∠LAC, то за теоремою 2 ΔAOC — рівнобедрений.

Звідси OA = OC.

Розглянемо ΔKOA і ΔLOC. ∠KAO = ∠BAC - ∠LAC, ∠LCO = ∠BCA -

∠KCA.

Оскільки ∠BAC = ∠BCA і ∠KCA = ∠LAC, то ∠KAO = ∠LCO.

∠KOA = ∠LOC як вертикальні.

Отже, ΔKOA = ΔLOC за стороною і прилеглими кутами. Звідси AK = CL. 365.

Розглянемо ΔLCM і ΔMAK. CM = AK (за умовою),

LC = LB + BC, MA = MC + AC,

отже, LC = MA, оскільки MC = CB за умовою, BC = AC — як сторони рівностороннього ΔABC.

∠LCM = ∠MAK — як кути, суміжні з рівними кутами. ΔLCM = ΔMAK за двома сторонами і кутом між ними.

Звідси LM = KM.

Аналогічно з рівності ∠MAK та ∠KBL отримаємо KM = KL. Маємо LM = KM = KL. Отже, ΔKLM рівносторонній. 366.

shkola.in.ua

За умовою AB = BC = AC, AP = BK = LC, тоді PB = AB - AP, KC = BC – BK, AL = AC - LC, PB = KC = AL. Оскільки ΔABC —

367.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

368.

Оскільки ΔAOB і ΔCOD рівні, то рівні їхні відповідні

і сторони, тобто ВО = OD, ∠ABO = ∠CDO.

shkola.in.ua shkola.in.ua

Розглянемо ΔKBO і ΔLDO. ∠KOB = ∠LOD — як вертикальні кути. ΔKBO = ΔLDO за стороною і прилеглими кутами.

Отже, KO = OL, KB = DL.

Нехай довжина відрізка AK = x см, тоді BK = (48 - x) см.

За умовою 5AK = 7BK, отже маємо рівняння:

5x = 7(48 - x); 5x = 336 - 7x; 12x = 336; x = 28.

Отже, AK = 28 см, BK = 48 - 28 = 20 (см).

Відповідь: 28 см, 20 см.

370.

1) 100 12 10 = 12000 (м3) – повітря

2) 200 ⋅ 12000 = 2 400 000 (м3) – повітря очистять 200 каштанів за рік.

Відповідь: 2 400 000 м3 повітря.

371.

1) Конус, сукно; 2) сектор, корсет.

15. Медіана,

трикутника. Властивість бісектриси рівнобедреного трикутника

372.

1) AT висота трикутника ABC.

2) AN — медіана трикутника ABC.

3) AP — бісектриса трикутника ABC. shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

AK

= ∠CKA = 90°.

375. Оскільки AK

shkola.in.ua

то ∠BAK = ∠CAK = 40° Отже, ∠BAC = ∠BAK + ∠CAK = 40° + 40° = 80°.

376. Оскільки AK

shkola.in.ua

377. AL, BN, CK – медіани ΔABC.

shkola.in.ua

то BK = KC = �������� 2 = 12 2 = 6 (см).

378. PL, CP, AM – бісектриси ΔABC.

shkola.in.ua

379. AK, CL, BM – висоти ΔABC.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

380. AE, BF, CD – висоти ΔABC.

shkola.in.ua

381.

shkola.in.ua

Оскільки висота рівнобедреного трикутника,

медіаною і бісектрисою, то: ∠CAK = ∠BAK, ∠ACK = ∠ABK, ∠AKC ∠AKB, AC = AB, CK = KB.

382. Оскільки бісектриса рівнобедреного трикутника,

383.

основи, є медіаною

∠EDP = ∠EFP,

DEP = ∠FEP, ∠EPD = ∠EPF, ED = EF, DP = PF.

shkola.in.ua shkola.in.ua

shkola.in.ua

384.

386.

387.

388.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Нехай в ΔABC BD бісектриса і висота.

∠ABD = ∠CBD, ∠BDA = ∠BDC, BD спільна сторона ΔABD і ΔCBD.

Отже, ΔABD = ΔCBD за стороною і прилеглими кутами. Оскільки у рівних трикутників відповідні сторони рівні, то AB = CB. Отже, ΔABC рівнобедрений.

Нехай в ΔABC BD медіана і висота.

∠BDA = ∠BDC = 90°, AD = DC, BD спільна сторона ΔABD і ΔCBD.

Отже, ΔABD = ΔCBD за двома сторонами і кутом між ними.

Оскільки у рівних трикутників відповідні сторони рівні, то AB = CB. Отже, ΔABC рівнобедрений.

shkola.in.ua

389.

ΔABC = ΔA1B1C1, отже, A1C1 = AC, ∠B1C1A1 = ∠BCA (як відповідні сторони і кути рівних трикутників).

AD бісектриса ΔABC, ∠BAD = ∠DAC. A1D1 бісектриса ΔA1B1C1, ∠B1A1D1 = ∠D1A1C1. Отже, ∠DAC = ∠D1A1C1.

ΔADC = ΔA1D1C1 за стороною і

прилеглими кутами.

390.

Нехай в ΔABC AB = BC, BF = FC = 1 2BC, BD = DA = 1 2AB, отже, AD = FC.

ΔADC = ΔCFA (оскільки AC спільна, ∠DAC = ∠FCA як кути при основі рівнобедреного трикутника, AD = FC як половини рівних сторін AB і BC). З рівності трикутників маємо: DC = FA.

391.

Нехай в ΔABC AB = BC, ∠BAC = ∠BCA, AF і CD бісектриси, тобто ∠FAC = ∠FAB = 1 2 ∠BAC, ∠DCA = ∠DCB = 1 2 ∠BCA, отже, ∠FAC = ∠DCA, ΔADC = ΔCFA (оскільки AC спільна, ∠FAC = ∠DCA, ∠DAC = ∠FCA).

З рівності трикутників маємо: AF = CD.

Нехай в ΔABC AB = BC, BD ⊥ AC, BD = 10 см, PΔABC = 40 см. PΔABC = AB + AD + BD, AB + AD = P - BD = 40 - 10 = 30 (см).

AB = BC - за умовою, AD = DC - оскільки BD є медіаною.

AB + AD = BC + DC, тоді PΔABC = AB + AD + BC + DC = 30 + 30 = 60 (см).

Відповідь: 60 см.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

393.

shkola.in.ua

Нехай в ΔABC CB = CA, BK = KA, PΔABC = 16 см, PΔACK = 12 см. PΔACK = CA + AK + KC, PΔABC = CA + AB + BC = CA + AK + KB + BC = 2(CA + KA) = 16 (см). CA + AK = 8 см, KC = PΔACK - (CA + AK) = 12 - 8 = 4 (см).

Відповідь: 4 см.

Нехай в ΔABC CN – медіана і бісектриса. Продовжимо медіану CN так, щоб NK = CN. Проведемо відрізки КА і КВ. Розглянемо ΔCNB і ΔKNA. CN = KN (за побудовою), NB = NA (за умовою). ∠ANK = ∠BNC (як вертикальні), отже, ΔCNB = ΔKNA за двома сторонами і кутом між ними. У рівних трикутників рівні відповідні кути і сторони, тож ∠NCB = ∠NKA, CB = KA.

Аналогічно з рівності трикутників CAN і KBN отримаємо ∠CAN = ∠BKN, AC = BK.

Розглянемо ΔCAN і ΔKBС. Вони рівнобедрені. AK = CA, CB = BK.

Отже, отримали AC = CB = AK = KB. У ΔABC дві сторони рівні, він рівнобедрений. 394. Нехай задані

395.

shkola.in.ua

a

b, то ∠1 = ∠3 = ∠5 = ∠7, ∠2 = ∠4 = ∠6 = ∠8 і ∠3 + ∠6 = 180°.

Нехай ∠3 = 30°, ∠6 = 140°. ∠3 + ∠6 = 170° ≠ 180°.

Отже, сума внутрішніх односторонніх кутів

180°. Кути ∠6 і ∠7 теж не можуть

відповідно 140° і 30°, бо вони суміжні.

396.

Нехай ΔABC рівносторонній, PΔABC = 12 см. ΔACD

рівнобедрений.

AD = CD, PΔACD = 18 см. AB = BC = AC (як сторони рівностороннього трикутника).

AC = P : 3 = 12 : 3 = 4 (см).

P = AC + AD + CD, AD + CD = P - AC = 18 - 4 = 14 (см).

Отже, AD = CD = 7 см.

Відповідь: 7 см.

Нехай ΔABC рівнобедрений, AB = BC, P = 69 см.

Позначимо довжину AB = x см, тоді AC = 0,3x см.

Складемо рівняння: x + x + 0,3x = 69; 2,3x = 69; x = 30.

Отже, AB = BC = 30 см, AC = 30 × 0,3 = 9 (см).

Відповідь: 30 см, 30 см, 9 см.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

1) 2 ∙ (9,4 + 6,5) = 31,8 (м) – периметр

2) 31,8 ∙ 3,2 = 101,76 (м2) –

3) 101,76 ∙ 0,09 = 9,1584 (м2) –

стін

4) 101,76 – 9,1584 = 92,6016 (м2) – площа

5) 2 ∙ 9,4 ∙ 6,5 + 92,6016 = 214,8016 (м2) –

6) 25 ∙ 214,8016 = 5370,04 ≈ 5370 грн.

Відповідь: за

398.

125 л = 125 дм³. Олесь

110 (дм3) = 110 л.

Відповідь:

399.

shkola.in.ua

400.

401.

403.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

404.

PK = ML, PM = KL за умовою, KM спільна сторона ΔРМК і ΔLKM.

Отже, ΔРМК і ΔLKM за трьома сторонами. У рівних трикутників відповідні кути рівні, отже, ∠РКМ = ∠LMK.

405.

З'єднуємо точку В і точку С. Отримаємо два трикутники: ΔABK і ΔCBK.

AB = BC, AK = KC за умовою, BK спільна сторона ΔABK і ΔCBK. Отже, ці трикутники рівні за третьою ознакою рівності трикутників. У рівних трикутників відповідні кути рівні, тому ∠ABK = ∠CBK. Отже, BK бісектриса кута ABC.

406.

shkola.in.ua

З'єднуємо т. М і т. L. Отримаємо два трикутники: ΔMPL і ΔMKL. MP = MK, PL = LK за умовою, ML спільна сторона ΔMPL і ΔMKL. ΔMPL = ΔMKL за третьою ознакою рівності трикутників. У рівних трикутників відповідні кути рівні, тому ∠PML = ∠KML. Отже, ML бісектриса кута PMK.

407.

AB = CD, AC = BD за умовою, DA спільна сторона ΔCDA і ΔBAD. ΔCDA = ΔBAD за третьою ознакою рівності трикутників. У рівних трикутників відповідні кути рівні, тому ∠BDA = ∠CAD. Ці кути є кутами ΔDAO, тоді за ознакою рівнобедреного трикутника ΔDAC рівнобедрений.

AO = OB, CO = OD за умовою. DOB = ∠COA як вертикальні кути Отже, ΔDOB = ΔCOA за

408.

shkola.in.ua

рівних трикутників

рівні, тому DB = CA. DA = DO + OA, CB = CO

409.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

410.

Ні, оскільки може бути AB = 6 см і MN = MP = 6 см; BC = AC = 8 см і NP = 8 см. Тому ΔABC може бути не рівний трикутнику MNP.

411.

ΔACK = ΔABK за третьою ознакою рівності трикутників (оскільки AB = AC, BK = KC за умовою, AK спільна сторона). ∠CAK = ∠BAK, оскільки у рівних трикутників відповідні кути рівні. Отже, AN бісектриса трикутника ABC. У рівнобедреному трикутнику бісектриса, проведена до основи, є висотою, тобто AN ⊥ CB. Оскільки K ∈ AN, то AK ⊥ CB.

412.

shkola.in.ua

ΔDPN = ΔDPM за третьою ознакою рівності трикутників. Звідси виходить, що ∠MDP = ∠NDP, отже DK – бісектриса ΔDMN. Оскільки у рівнобедреного трикутника бісектриса, що проведена до основи є також висотою і медіаною, то MK = KN.

Треба кут 10° відкласти послідовно 9 разів (10 ⋅ 9 = 90°).

413.

414.

shkola.in.ua

Оскільки 4∠BAK = 5∠KAC, то = ∠BAK ∠KAC = 5 4 . Позначимо ∠BAK = 5х, тоді ∠KAC = 4х. Складемо рівняння: 5х + 4х = 126°; 9x = 126°; х = 14°.

Тримаємо: ∠BAK = 5 ∙ 14° = 70°; ∠KAC = 4 ∙ 14° = 56°. Відповідь: ∠ВАК = 70°; ∠КАС = 56°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

415.

shkola.in.ua

416.

Cума кутів ΔABC: 60° + 45° + 75° = 180°; Cума кутів ΔKLM: 45° + 45° + 90° = 180°.

shkola.in.ua shkola.in.ua

1. P = 4 + 7+ 10 = 21 (см).

Відповідь: Б) 21 см.

2.

Відповідь: Б) ∠T.

3.

САМОСТІЙНА

№ 3 (§§ 11–16)

Відповідь: Б) ∆ABC = ∆A1B1C1 (за другою ознакою).

4. (17 – 5 ) : 2 = 6 (см).

Відповідь: Г) 6 см.

5.

∠KOL = ∠MON (як вертикальні), тому ∆KOL = ∆MON (за першою ознакою).

Відповідь: В) ∆KOL = ∆MON.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Відповідь: В) CL.

7.

9.

10.

Нехай AB = х см, тоді AC = 2х см і BC = (х + 2) см. За умовою х + 2х + х + 2 = 22; 4х = 22 – 2; 4х = 20; х = 5 (см).

Тому BC = 5 + 2 = 7 (см); AC = 2 ∙ 5 = 10 (см).

Відповідь: Г) 10 см.

Оскільки ∆KLM = ∆MLK, то KL = ML і ∠K = ∠M.

Відповідь: А) 17 см.

Оскільки у ∆ABC AB = BC, то BK є не тільки висотою, а й медіаною і бісектрисою. Отже, хибним є твердження, що ∠ABC = ∠BKA, оскільки кут ABC гострий, а кут BKA прямий.

Відповідь: A) ∠ABC = ∠BKA.

Оскільки ∆ABC = ∆BCA, то ∠A = ∠B і ∠B = ∠C, тобто ∠A = ∠B = ∠C.

Тому ∆ABC рівносторонній і BC = CA = AB = 5 см.

Відповідь: Г) BC = 5 см; CA = 5 см.

11.

Оскільки CK бісектриса рівнобедреного трикутник, що проведена до основи, то CK є також і медіаною. Отже, AK = KB.

За умовою AC = CB.

P∆ABC = AC + AB + CB = 2АС + 2AK = 2(AC + AK). Тому AC + AK = 36 2 = 18 (см).

P∆AСК = AC + AK + CK. Тому CK = 30 – 18 = 12 (см).

Відповідь: Г) 12 см.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

BM = MC, тому ∠MBC = ∠MCB. Оскільки AB = AC; BM = MC (за умовою) і AM – спільна сторона трикутників ABM і ACM. Тому ∆ABM= ∆ACM (за третьою ознакою).

Маємо ∠BAM = ∠САМ; ∠BMA = ∠CMA і ∠MBA = ∠MCA. Твердження ∠MBA > ∠MCA хибне. Відповідь: Б) ∠MBA > ∠MCA.

1) Нехай х – АС; АВ – х – 2; ВС –3 2(х – 2).

х + х – 2 + 3 2(х – 2) = 37;

2х – 2 + 1,5х – 3 = 37;

3,5х – 5 = 37; 3,5х = 42; х = 12 (см) – АС.

2) 12 – 2 = 10 (см) – АВ. 3) 37 – (12 + 10) = 37 – 22 = 15 (см) – ВС.

1. АВ – А. 10 см; 2. ВС – В. 15 см; 3. СА – Б. 12 см.

Вершини: М; N і K; Сторони: MN; NK і MK; Кути трикутника: ∠M; ∠N; ∠K.

shkola.in.ua

6.

1) 12 + 3 = 15 (см) бічна сторона трикутника;

2) P = 2 ∙ 15 + 12 = 42 (см).

Відповідь: 42 см.

7.

shkola.in.ua

1) AC = BD; DC = AD; CD спільна сторона трикутників ACD і BDC. Тому ∆ACD = ∆BDC (за третьою ознакою). 2) Звідси отримаємо, що ∠BCD = ∠ADC, що й треба

shkola.in.ua

Нехай AB = х см, тоді BC = 2х см і AC = (х + 3) см.

Складемо рівняння:

x + 2x + x + 3 = 23;

4х = 23 – 3;

4х = 20; х = 5.

Отже, AB = 5 см; BC = 2 ∙ 5 = 10 (см); AC = 5 + 3 = 8 (см).

Відповідь: 5 см; 10 см; 8 см. 9.

10.

shkola.in.ua

1) MP = 8 дм; P∆МКР = KM + KP + PM;

P∆МКР = 24 (дм), тому KM + KP= 24 – 8 = 16 (дм).

2) Оскільки ∆KML рівнобедрений з основою KL, тo KM = ML.

3) MP – медіана ∆KML, тому KP = PL.

4) P∆KML = KM + ML + KL = 2KM + 2KP = 2(KM + KP) = 2 ∙ 16 = 32 (дм).

Відповідь: 32 дм.

1) Оскільки ∆ANB = ∆AMB, то AN = AM і ∠NAB = ∠MAB.

2) AC спільна сторона трикутників ANC і AMC. ∆ANC = ∆AMC (за першою ознакою).

3) Звідси отримаємо, що NC = MC, що й треба було довести.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

За умовою 3х – х = 10; 2х = 10; х = 5 (см).

P∆MКL = 3 ∙ 5 = 15 (см).

Оскільки ∆MKL = ∆KLM, то ∠M = ∠K і ∠K = ∠L. Тому ∠M = ∠K = ∠L.

Тобто трикутник MKL

рівносторонній.

Позначимо MK = KL = ML = х (см).

Тоді P∆MКL = 3х.

Відповідь: 15 см. § 17. Сума кутів трикутника

417.

Сума кутів будь-якого трикутника

∠P + ∠L + ∠K = 180°

418.

1) Ні, бо 30° + 60° + 70° = 160°, а сума кутів трикутника дорівнює 180°.

2) Так, оскільки 70° + 40° + 70° = 180°.

419.

1) Ні, оскільки 50° + 70° + 80° = 200° ≠ 180°.

2) Так, оскільки 30° + 60° + 90° = 180°.

420.

Нехай ∠A невідомий кут трикутника.

1) ∠A = 180° - (43° + 54°) = 180° - 97° = 83°.

2) ∠A = 180° - (9° + 93°) = 180° - 102° = 78°.

3) ∠A = 180° - (83° + 89°) = 180° - 172° = 8°. 421.

Нехай ∠3 невідомий кут трикутника.

1) ∠3 = 180° - (15° + 38°) = 180° - 53° = 127°.

2) ∠3 = 180° - (28° + 105°) = 180° - 133° = 47°.

3) ∠3 = 180° - (7° + 91°) = 180° - 98° = 82°.

422.

1) якщо один з кутів трикутника

∠3 = 180° - 126° = 54°. 424.

∠A + ∠B + ∠C = 180°,

∠C = 180° - (∠A + ∠B) = 180° - 58° = 122°. 425.

Нехай ∠1 = 62°. ∠1 + ∠2 + ∠3 = 180°.

Звідси ∠2 + ∠3 = 180° - ∠1 = 180° - 62° = 118°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

427.

428.

shkola.in.ua

429.

Нехай в ΔABC AB = BC.

За властивістю кутів рівнобедреного трикутника ∠BAC = ∠BCA. AB = AC, тоді ∠ABC = ∠ACB. Отже, маємо ∠BAC = ∠BCA = ∠ABC. Оскільки сума кутів трикутника дорівнює 180°, то ∠BAC = ∠BCA = ∠ABC = 180° : 3 = 60°.

Відповідь: 60°.

Нехай ΔABC рівнобедрений, AC = AB, ∠ACB = ∠ABC = 70°. Оскільки сума кутів трикутника дорівнює 180°, маємо: ∠CAB = 180° - (∠ACB + ∠ABC) = 180° - (70° + 70°) = 180° - 140° = 40°.

Відповідь: 40°.

Нехай ΔABC рівнобедрений, AC = AB, ∠ACB = ∠ABC = 45°.

∠CAB = 180° - (∠ACB + ∠ABC) = 180° - (45° + 45°) = 180° - 90° = 90°.

Відповідь: 90°.

shkola.in.ua

430.

Нехай ΔABC рівнобедрений, AC = AB, ∠CAB = 80°.

∠ACB = ∠ABC

∠CAB + ∠ACB + ∠ABC = 180°,

∠ACB + ∠ABC = 180° - 80° = 100°.

Отже, ∠ACB = ∠ABC = 100° : 2 = 50°.

Відповідь: 50°.

shkola.in.ua

431.

shkola.in.ua

Нехай ΔABC рівнобедрений, AC = AB, ∠CAB = 50°.

∠ACB = ∠ABC

∠CAB + ∠ACB + ∠ABC = 180°, ∠ACB + ∠ABC = 180° - 50° = 130°.

Отже, ∠ACB = ∠ABC = 130° : 2 = 65°.

Відповідь: 65°.

Мал. 1 ∠ABC = 70° (як

70°).

∠CAB = 180° - (∠ACB + ∠ABC) = 180°(80° + 70°) = 180° - 150° = 30°.

Мал. 2. ∠BCA = 180° - 135° = 45° (як суміжний кут

135°).

∠ABC = 180° - (∠BAC + ∠BCA) = 180°(75° + 45°) = 180° - 120° = 60°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

433.

shkola.in.ua

Мал. 1. ∠LMN = 50° (як вертикальний

кутом, рівним 50°).

∠LNM = 180° - (∠MLN + ∠LMN) = 180° - (70° + 50°) = 60°.

Мал. 2. ∠NML = 180° - 140° = 40° (як суміжний

кут з кутом, рівним 140°).

∠MNL = 180° - (∠MLN + ∠NML) = 180° - (50° + 40°) = 180° - 90° = 90°.

shkola.in.ua

У ΔABC ∠A = 50°, ∠B = 70°.

434.

shkola.in.ua

∠C = 180° - (∠A + ∠B) = 180° - (50° + 70°) = 180° - 120° = 60°.

Оскільки CP бісектриса

Відповідь: 30°.

C, то ∠ACP = ∠PCB = 60° : 2 = 30°.

У ΔABC ∠B = 65°, ∠ACP = 40°. Оскільки CP бісектриса кута C,

435.

то ∠ACB = 2∠ACP = 2 × 40° = 80°.

Отже, ∠A = 180° - (∠ABC + ∠ACP) = 180° - (65° + 80°) = 180° - 145° = 35°.

Відповідь: 35°.

436.

У трикутнику MNL ∠M + ∠N = 120°, ∠M + ∠L = 140°.

∠M + ∠N + ∠L = 180° як сума кутів трикутника.

∠L = 180° - (∠M + ∠N) = 180° - 120° = 60°,

∠M = 140° - ∠L = 140° - 60° = 80°,

∠N = 120° - ∠M = 120° - 80° = 40°.

Відповідь: 60°, 80°, 40°.

У ΔABC ∠A + ∠B = 100°, ∠A + ∠C = 130°.

∠A + ∠B + ∠C = 180° як сума кутів трикутника.

∠C = 180° - (∠A + ∠B) = 180° - 100° = 80°,

∠A = 130° - ∠C = 130° - 80° = 50°,

∠B = 100° - ∠A = 100° - 50° = 50°.

Відповідь: 80°, 50°, 50°. 437.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

438.

180°, що суперечить теоремі

є кут, не більший за 60°.

439.

Введемо коефіцієнт пропорційності х, тоді ∠A = 3x, ∠B = 4x, ∠C = 5x.

∠A + ∠B + ∠C = 180° (за теоремою про суму кутів трикутника).

Складемо рівняння: 3x + 4x + 5x = 180°; 12x = 180°; x = 15°.

Отже, ∠A = 3 × 15° = 45°, ∠B = 4 × 15° = 60°, ∠C = 5 × 15° = 75°.

Відповідь: 45°, 60°, 75°.

440.

Введемо коефіцієнт пропорційності х, тоді кути трикутника дорівнюють 2х, 3х, 5х.

Складемо рівняння: 2х + 3х + 5х = 180° (за теоремою про суму кутів трикутника).

10х = 180°; х = 18°.

Отже, кути трикутника дорівнюють: 2 × 18° = 36°, 3 × 18° = 54°, 5 × 18° = 90°.

Відповідь: 36°, 54°, 90°. 441.

shkola.in.ua

Нехай ΔKLM рівнобедрений, ∠L = x, тоді ∠K = ∠M = x + 15°.

Складемо рівняння: x + (x + 15°) + (x + 15°) = 180° (за теоремою

суму кутів трикутника). 3x + 30° = 180°; 3x = 150°; x = 50°.

Отже, ∠L = 50°, ∠K = ∠M = 50° + 15° = 65°.

Відповідь: 50°, 65°, 65°. 442.

shkola.in.ua

Нехай ΔKLM рівнобедрений, ∠K = ∠M = x, тоді ∠L = x + 24°. Складемо рівняння: x + x + (x + 24°) = 180° (за теоремою про суму кутів трикутника). 3x + 24° = 180°; 3x = 156°; x = 52°. Отже, ∠K = ∠M = 52°, ∠L = 52° + 24° = 76°. Відповідь: 52°, 52°, 76°. 443.

Припустимо, що кути в основі

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

Відповідь:

446.

shkola.in.ua

1) Нехай ∠C = х, тоді ∠В = х + 14°. Маємо рівняння:

80° + х + х + 14° = 180°;

2х = 180° – 94°;

2х = 86°;

х = 86° : 2;

х = 43°.

Отже, ∠С = 43°; ∠В = 43° + 14° = 57°.

2) Нехай ∠B = х, тоді ∠C = 3х. Маємо рівняння:

80° + х + 3х = 180°;

х + 3х = 180° – 80°;

4х = 100°;

х = 25°;

Отже, ∠B = 25°; ∠C = 3 × 25° = 75°.

3) ∠В ∠С = 2 3. Введемо

∠В = 2х, ∠С = 3х:

80° + 2х + 3х = 180°;

2х + 3х = 180° – 80°;

5х = 100°; х = 20°;

20° ∙ 2 = 40° – ∠В; 20° ∙ 3 = 60° – ∠С

75° 57° 60° 57° 25° 43°

За теоремою про суму кутів трикутника маємо: x + 2x + 36° = 180°; 3x = 144°; x = 48.

Отже, один з кутів дорівнює 48°, другий – 48° × 2 = 96°. Відповідь: 48°, 96°. 447.

shkola.in.ua

Розглянемо ΔAOB і ΔDOC.

∠AOB = ∠DOC (як вертикальні кути).

∠A = 180° - (∠B + ∠AOB),

∠D = 180° - (∠C + ∠DOC).

Оскільки ∠B = ∠C і ∠AOB = ∠DOC, то ∠A = ∠D.

ΔAOB = ΔDOC

448.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

449.

BC = B1C1, ∠A = ∠A1, ∠B = ∠B1.

У ΔABC: ∠C = 180° - (∠A + ∠B).

У ΔA1B1C1: ∠C1 = 180° - (∠A1 + ∠B1).

Оскільки ∠A = ∠A1 і ∠B = ∠B1, то ∠C = ∠C1.

Отже, ΔABC = ΔA1B1C1 за другою ознакою рівності трикутників (BC = B1C1, ∠B = ∠B1 - за умовою, ∠C = ∠C1 - за розв'язанням).

Нехай у ΔABC ∠A = 46°, ∠C = 64°, AP бісектриса ∠A, СК бісектриса ∠C. Розглянемо ΔAOC.

Оскільки AP бісектриса ∠A, то ∠OAC = 46° 2 = 23°.

Оскільки СК бісектриса ∠C, то ∠OCA = 64° 2 = 32°.

Отже, за теоремою про суму кутів трикутника маємо: ∠AOC + ∠OAC + ∠OCA = 180°.

Звідси ∠AOC = 180° - (∠OAC + ∠OCA) = 180° - (23° + 32°) = 180° - 55° = 125°.

Оскільки кут між прямими не перевищує 90°, то кутом

бісектриси кутів A і C, буде кут, суміжний з кутом AOC.

Отже, цей кут дорівнює 180° - 125° = 55°.

Відповідь: 55°.

450.

shkola.in.ua

Нехай у ΔABC ∠A = 70°, ∠B = 80°. BM ⊥ AC, AK ⊥ BC.

У ΔABM: ∠A = 70°, ∠BMA = 90° (оскільки BM висота).

∠A + ∠ABM + ∠BMA = 180° (за теоремою про суму кутів трикутника). Звідси ∠ABM = 180° - (∠A + ∠BMA) = 180° - (40° + 90°) = 180° - 160° = 20°.

З ΔABK: ∠B = 80°, ∠AKB = 90° (оскільки AK ⊥ BC).

За теоремою про суму кутів трикутника маємо: ∠BAK + ∠B + ∠AKB = 180°.

Звідси ∠BAK = 180° - (∠B + ∠AKB) = 180° - (80° + 90°) = 180° - 170° = 10°.

Розглянемо ΔAOB. ∠BAK + ∠ABM + ∠BOA = 180°.

Звідси ∠BOA = 180° - (∠BAK + ∠ABM) = 180° - (10° + 20°) = 180° - 30° = 150°.

Оскільки кут між прямими не перевищує

30°.

451. 1)

AOM = 180° - 150° = 30°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

452.

1) I

Відповідь: 28°, 76°, 76°.

II випадок. Нехай кут 28°

кут в основі дорівнює 28°, оскільки кути в основі рівнобедреного трикутника рівні.

Отже, кут у вершині рівнобедреного трикутника дорівнює 180° - (28° +

= 124°.

Відповідь: 28°, 28°, 124°.

2) Один з кутів рівнобедреного трикутника дорівнює 106°.

Це може бути тільки кут у вершині трикутника. Тоді сума кутів в основі дорівнює 180° - 106° = 74°, а кожен з кутів дорівнює 74° : 2 = 37° (оскільки кути в основі

рівнобедреного трикутника рівні між собою).

Відповідь: 106°, 37°, 37°. 453.

shkola.in.ua

ABC = 1 2 ∠EBA. Отже, ∠BAC + ∠ABC = 1 2 ∠DAB + 1 2

Нехай a∥b, c січна. ∠DAB і ∠EBA внутрішні односторонні кути, AC бісектриса кута DAB, BC бісектриса кута ABE. ∠DAB + ∠EBA = 180° (за властивістю внутрішніх односторонніх кутів). Оскільки АС бісектриса ∠DAB, то ∠BAC = 1 2 ∠DAB. Оскільки

DAB +

EBA) = 1 2 × 180° = 90°. З ΔABC: ∠BAC + ∠ABC + ∠BCA = 180° (за

∠BCA = 180° - (∠BAC + ∠ABC) = 180° - 90° = 90°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

+ 15°) + (x + 15°) = 180°; 3x + 30° = 180°; 3x = 150°; x = 50°.

Відповідь: 50°, 65°, 65°. II випадок.

x + 15°. За теоремою

x + x + x + 15° = 180°; 3x = 165°; x = 55°. Отже, кожен

дорівнює 55° + 15° = 70°.

Відповідь: 55°, 55°, 70°. 456.

Нехай ΔKLM рівнобедрений. ∠K = ∠M = 72°, KP бісектриса

∠K, KP = 5 см.

Оскільки KP — бісектриса, ∠LKP = ∠PKM = 72° : 2 = 36°.

Розглянемо ΔKPM.

трикутника).

Звідси ∠KPM = 180° - (∠PKM + ∠LMK) = 180° - (36° + 72°) = 180° - 108° = 72°.

Отже,

KM = KP = 5 см.

457.

458.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

ΔABC = ΔABD, оскільки AB = AC = CB, AB = AD = DB. У рівних трикутників

рівні, тобто ∠CAB = ∠DAB = 60° (як кути рівностороннього трикутника). ΔCAD рівнобедрений. AO бісектриса, проведена з

висотою, тобто AO ⊥ CD, O ∈ AB, отже, AB ⊥ CD. 461.

1. 1) 20 ∙ 6 = 120 (м2) – площа клумби; 2) 120 ∙ 60 = 7200 (шт.) – цибулин

2. 1) 28 ∙ 0,85 = 23,8 (грн) – ціна упаковки зі знижкою; 2) 7200 : 3 = 2400 (шт.) – стільки потрібно упаковок цибулин;

3) 2400 ∙ 23,8 = 57120 (грн) – потрібно заплатити за тюльпани.

Відповідь: 1) 23,8 грн; 2) 57120 грн. 462.

466.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

468.

shkola.in.ua

474.

475.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Нехай ΔABC

вершині В.

KBC = ∠BAC + ∠BCA (згідно з теоремою 1).

Отже, ∠BAC + ∠BCA = 100° ,

BAC = ∠BCA = 50° (оскільки кути при основі рівнобедреного трикутника рівні).

Відповідь: 50°.

Нехай ΔMNK рівнобедрений. ∠M = ∠K = 55° . ∠DNK зовнішній

476.

N. За властивістю зовнішнього кута маємо:

∠DNK = ∠M + ∠K = 55° + 55° = 110° .

Відповідь: 110°.

Нехай ∠CAP = 105° (зовнішній кут

477.

shkola.in.ua

вершині A), ∠C = 45° . ∠CAP = ∠B + ∠C за властивістю зовнішнього кута трикутника. Звідси ∠B = ∠CAP - ∠C = 105° - 45° = 60° .

Відповідь: 60°.

478.

Нехай ∠BCD зовнішній кут при вершині C, ∠A = 18° , ∠BCD = 120°

∠BCD = ∠A + ∠B (за властивістю зовнішнього кута трикутника).

Звідси ∠B = ∠BCD - ∠A = 120° - 18° = 102° Відповідь: 102°.

Нехай ΔABC даний трикутник, ∠A = 45° , ∠C = 70° .

∠PBC = ∠A + ∠C = 45° + 70° = 115° (за властивістю зовнішнього кута трикутника).

∠BCM = 180° - ∠C = 180° - 70° = 110° (як кут суміжний з кутом C).

∠NAP = 180° - ∠A = 180° - 45° = 135° (як кут суміжний з

A).

Відповідь: 115°, 110°, 135°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Нехай ΔKLM даний трикутник, ∠NKL = 110° , ∠LMP = 140° .

∠NKL + ∠LKM = 180° (як суміжні кути).

Звідси ∠LKM = 180° - 110° = 70° .

∠LMP + ∠LMK = 180° (як суміжні кути).

Звідси ∠LMK = 180° - 140° = 40° .

∠L + ∠LKM + ∠LMK = 180° (як сума кутів трикутника).

Звідси ∠L = 180° - (70° + 40°) = 180° - 110° = 70° .

Відповідь: 70°, 70°, 40°. 480.

481.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

1) Нехай ΔABC даний трикутник, ∠BAD = 140° .

Нехай ∠B = x, тоді ∠C = x + 30°.

За властивістю зовнішнього кута трикутника:

∠BAD = ∠B + ∠C.

Складемо рівняння:

x + x + 30° = 140°;

2x = 110°;

x = 55°

Отже, ∠B = 55° , ∠C = 55° + 30° = 85° .

Відповідь: 55°, 85°.

2) Нехай ΔABC даний трикутник, ∠BAD = 140° , ∠B = x, тоді ∠C = 4x. За властивістю зовнішнього

кута трикутника маємо: ∠BAD = ∠B + ∠C.

Складемо рівняння:

x + 4x = 140°;

5x = 140°;

x = 28° .

Отже, ∠B = 28° , ∠C = 28° × 4 = 112° .

Відповідь: 28°, 112°.

ПРАПОР

1) Нехай ΔABC даний трикутник, ∠BCD = 120° , ∠B = x, тоді ∠A = x + 20°. За властивістю

зовнішнього кута трикутника маємо:

∠BCD = ∠A + ∠B.

Складемо рівняння: x + x + 20° = 120°; 2x = 100°; x = 50° .

Отже, ∠B = 50° , ∠A = 50° + 20° = 70° .

Відповідь: 50°, 70°.

2) Нехай ΔABC даний трикутник, ∠A = x, ∠B = 3x. За властивістю зовнішнього кута трикутника маємо:

∠BCD = ∠A + ∠B.

Складемо рівняння: x + 3x = 120°; 4x = 120°; x = 30° .

Отже, ∠A = 30° , ∠B = 3 × 30° = 90° .

Відповідь: 30°, 90°.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

I випадок. Нехай ΔABC

(AB = BC), ∠A = ∠C. За властивістю

трикутника:

∠DBC = ∠A + ∠C = 118° ,

∠A = ∠C = 118° : 2 = 59° .

∠ABC = 180° - ∠DBC = 180° - 118° = 62° .

Відповідь: 62°, 59°, 59°.

II випадок. Нехай ΔABC даний рівнобедрений трикутник (BA = BC). ∠DAB і ∠BAC суміжні, їх сума дорівнює 180°.

∠BAC = 180° - 118° = 62°.

Оскільки ∠BAC = ∠BCA (як кути при основі рівнобедреного

трикутника), то ∠BCA = 62° .

∠A + ∠B + ∠C = 180° , ∠B = 180° - (∠A + ∠C) = 180° - 124° = 56° .

Відповідь: 62°, 62°, 54°. 483. I випадок. Зовнішній

вершині.

Нехай ΔABC даний рівнобедрений трикутник (AB = BC).

∠A = ∠C (як кути в

∠BDC = ∠A + ∠C за властивістю зовнішнього

42° = ∠A + ∠C, звідси ∠A = ∠C = 42° : 2 = 21° ∠B = 180° - 42° = 138° . Відповідь: 21°, 21°, 138°. II випадок. Зовнішній кут при основі. Цей випадок неможливий,

а у трикутнику можливий тільки один тупий кут. 484.

Нехай ΔKNL даний трикутник.

360°. 485.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

: ∠NLK = ∠K + ∠M = 7x + 9x = 16x.

∠PKL = ∠L + ∠M = 8x + 9x = 17x.

∠OMK = ∠K + ∠L = 7x + 8x = 15x. Отже, відношення

кутів 17 : 16 : 15.

Відповідь: 17 : 16 : 15. 487.

Нехай ΔPLK даний трикутник. ∠PKL і ∠LKR суміжні. KM бісектриса кута LKP. ∠PKM = ∠LKM. KN бісектриса ∠LKR, ∠LKN = ∠NKR. ∠PKL + ∠LKR = 180° , ∠PKM + ∠LKM + ∠LKN + ∠NKR = 180° , 2∠LKM + 2∠LKN = 180° , 2(∠LKM + ∠LKN) = 180° , ∠LKM + ∠LKN = 90° . Отже, KM ⊥ KN. 488.

Нехай ОК промінь, що проходить між сторонами ∠AOB, ∠AOK = x, ∠KOB = 90° - x. ∠KOB - ∠AOK = (90° - x) - x = 90° - 2x.

∠AOK + ∠KOB = 90° , 1 3(∠AOK + ∠KOB) = 30° .

Отже, 90° - 2x = 30°, 2x = 60°, x = 30°.

∠AOK = 30° , ∠KOB = 90° - 30° = 60° .

Відповідь: 30°, 60°. 489.

Нехай AB = 22,8 см, AC = x см, CD = 2x см, DB = (2x + 1,8) см.

Маємо рівняння: x + 2x + 2x + 1,8 = 22,8; 5x = 21; x = 4,2.

Отже, AC = 4,2 см, CD = 8,4 см, DB = 10,2 см.

Відповідь: 4,2 см, 8,4 см, 10,2 см. 490.

1. 1) 2 ∙ (32 + 18) = 100 (м) – периметр прямокутної ділянки; 2) 32 ∙ 18 = 576 (м2) – площа ділянок; 3) S□ = a2; a2 = 576 = 24 ∙ 24 ⇒ a = 24 (м) – сторона квадратної ділянки; 4) 24 ∙ 4 = 96 (м) – периметр квадратної ділянки. 100 м > 97 м; 96 м < 97 м.

Відповідь: садівник

2. 1) 100 + 96 = 196 (м) – всього потрібно паркану;

2) 196 – 97 = 99 (м) – потрібно докупити.

Відповідь: 99 м. 491.

АВ = 6 см, ВС = 3 см.

АВ : ВС = 6 : 3 = 2 (рази) Відповідь: сторона ВС у 2

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

1) Прямокутний; MK – гіпотенуза, NK та MN – катети;

сторона MK.

1) PF гіпотенуза, PL і LF катети.

2) PF довша за PL, PF довша за LF, оскільки PF гіпотенуза.

На мал. 1 трикутники

катетами.

Оскільки AC = ML, CB = LP, то ΔACB = ΔMLP.

На мал. 2 трикутники рівні за катетом і прилеглим

Оскільки NF = DK, ∠N = ∠D, то ΔNFE = ΔDKO.

На мал. 1 трикутники

Оскільки CM = BA, ∠C = ∠B, то ΔCMK = ΔBAP. На мал. 2 трикутники рівні

. Оскільки EF = LN, DF = QN, то ΔEDF = ΔLQN.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

499.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

500.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

501.

shkola.in.ua

1) Нехай ∠B = 18°, тоді

∠C = 90° - ∠B = 90° - 18° = 72°.

2) Якщо ∠L = 87°, тоді

∠M = 90° - 87° = 3°.

Відповідь: 1) 72°; 2) 3°.

1) Нехай ∠M = 75°, тоді ∠L = 90° - ∠M = 90° - 75° = 15°

2) Нехай ∠R = 23°, тоді ∠P = 90° - ∠R = 90° - 23° = 67°.

Відповідь: 1) 15°; 2) 67°.

Нехай ΔABC прямокутний і рівнобедрений (∠B = 90° , BA = BC).

∠A = ∠C як кути в основі рівнобедреного

прямокутного трикутника дорівнює 90° і вони рівні, то ∠A = ∠C = 90° : 2 = 45° . Відповідь: 90°, 45°, 45°.

Нехай ΔABC рівнобедрений, AB = BC,

трикутника дорівнює 180°, маємо: ∠A + ∠B + ∠C = 180° , ∠B = 180° - (∠A + ∠C) = 180°90° = 90° . Отже, ΔABC прямокутний.

502. 1) Згідно з властивістю 3, катет

Отже, BC = 1 2 AB = 1 2 × 14 = 7 (см).

2) AB = 2BC = 2 × 5 = 10 (дм).

Відповідь: 1) 7 см; 2) 10 дм. 503.

1) PF = 1 2 PL = 1 2 × 12 = 6 (дм); 2) PL = 2PF = 2 × 4 = 8 (см).

Відповідь: 1) 6 дм; 2) 8 см.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

505.

506.

Нехай ΔABC даний трикутник, ∠ABK = 36° , ∠KBC = 64° .

∠ABC = ∠ABK + ∠KBC = 36° + 64° = 100°.

З

прямокутного ΔABK маємо:

∠BAK = 90° - ∠ABK = 90° - 36° = 54° .

З

прямокутного ΔCBK маємо:

∠BCK = 90° - ∠KBC = 90° - 64° = 26° .

Відповідь: 100°, 54°, 26°.

Нехай ΔKLM рівнобедрений, LK = LM. Оскільки LN медіана рівнобедреного трикутника, то LN бісектриса і висота ΔKLM. ∠KLM

= 2∠KLN = 2 × 31° = 62° .

Оскільки сума кутів трикутника дорівнює 180°, то

∠K + ∠M + ∠L = 180° ,

∠K + ∠M = 180° - ∠L = 180° - 62° = 118°.

∠K = ∠M як кути в основі рівнобедреного трикутника.

∠K = ∠M = 118° : 2 = 59° .

Відповідь: 62°, 59°, 59°.

shkola.in.ua

507.

508.

кутом.

shkola.in.ua

катет. Отже, ΔMPK = ΔMLK за

shkola.in.ua

shkola.in.ua

1) Нехай в прямокутному ΔABC ∠B = x°, тоді ∠A = x° + 28°. Оскільки

то маємо рівняння: x + x + 28° = 90°; 2x = 90° - 28° = 62°; x = 62° : 2 = 31°.

Отже, ∠B = 31°, ∠A = 31° + 28° = 59°.

Відповідь: 31°, 59°.

2) Нехай в прямокутному ΔABC ∠A = x° , ∠B = 5x° . Оскільки сума

то маємо: x + 5x = 90°; 6x = 90°; x = 15°.

Отже, ∠A = 15° , ∠B = 15° × 5 = 75°

Відповідь: 15°, 75°.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

то маємо: 2x + 3x = 90°; 5x = 90°; x = 18°.

Отже, ∠A = 2 × 18° = 36° , ∠B = 3 × 18° = 54° .

Відповідь: 36°, 54°.

Відповідь: українська поетеса Ліна Василівна Костенко.

509.

shkola.in.ua

1) Нехай в прямокутному ΔABC ∠A = x° , ∠B = 4x° . Оскільки в прямокутному трикутнику сума гострих

90° , то маємо: x + 4x = 90°; 5x = 90°; x = 18°.

Отже, ∠A = 18° , ∠B = 18° × 4 = 72° .

Відповідь: 18°, 72°.

2) Нехай в прямокутному

∠A = x, тоді ∠B = x + 16°

Оскільки в прямокутному трикутнику сума

90° , то маємо:

x + x + 16° = 90°; 2x = 74°; x = 37° .

Отже, ∠A = 37°, ∠B = 37° + 16° = 53° .

Відповідь: 37°, 53°.

3) Нехай в прямокутному ΔABC ∠B = 5x, ∠A = 4x.

Оскільки сума гострих

трикутника дорівнює 90° , то маємо:

5x + 4x = 90°; 9x = 90°; x = 10°

Отже, ∠B = 5 × 10° = 50° , ∠A = 4 × 10° = 40° .

Відповідь: 50°, 40°.

Нехай в прямокутному ΔKNM (∠M = 90°) MP бісектриса, ∠KMP = ∠NMP = 90° : 2 = 45° , ∠K = 26° . 3 ΔKMP: ∠KPM = 180° - (∠K + ∠KMP) = 180° - (26° + 45°) = 109° .

∠MPK = 180° - ∠KPM = 180° - 109° = 71° .

дорівнює 71°. Відповідь: 71°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

513.

Нехай т. М розміщена всередині кута BAC, MB ⊥ AB, MC ⊥

AC, BM = CM. Доведемо, що точка М належить бісектрисі

A, тобто ∠BAM = ∠CAM.

ΔABM = ΔACM за гіпотенузою і катетом (AM спільна гіпотенуза, BM = CM), тоді ∠BAM = ∠CAM.

514.

Нехай в прямокутному ΔABC (∠B = 90°) BD ⊥ AC, ∠DBC = 32° .

З ΔBDC: ∠C = 90° - ∠DBC = 90° - 32° = 58° (оскільки сума гострих кутів прямокутного трикутника дорівнює 90°).

∠A + ∠C = 90° , ∠A = 90° - ∠C = 90° - 58° = 32° .

Відповідь: 58°, 32°.

Нехай ΔABC прямокутний (∠C = 90°).

CM і BN бісектриси, ∠BCM = ∠ACM = 90° : 2 = 45° ,

∠CBN = ∠ABN, ∠COB = 115°

З ΔCOB за теоремою

∠OBC + ∠COB + ∠BCO = 180° .

Звідси ∠OBC = 180° - 115° - 45° = 20°

Тоді ∠B = 2∠OBC = 2 × 20° = 40° .

З ΔABC: ∠A = 90° - ∠B = 90° - 40° = 50°.

Відповідь: 40°, 50°. 515.

:

shkola.in.ua

Нехай ΔABC рівнобедрений, AB = BC, ΔA1B1C1 рівнобедрений, A1B1 = B1C1, BK ⊥ AC, B1K1 ⊥ A1C1.

ΔABK = ΔA1B1K1 (за гіпотенузою AB = A1B1 і катетом BK = B1K1).

З рівності трикутників маємо ∠A = ∠A1, AK = A1K1.

Оскільки висота рівнобедреного трикутника є медіаною, то AK = KC, A1K1 = K1C1.

Враховуючи, що AK = A1K1, маємо AC = A1C1. Отже, ΔABC = ΔA1B1C1 за двома сторонами і кутом

ними (AB = A1B1 за умовою, ∠A = ∠A1, AC = A1C1 за доведенням).

Нехай ΔABC прямокутний (∠C = 90°), ∠B = 60°, AB + CB = 30 см, СК медіана. ∠A = 90° - 60° = 30° (оскільки сума

90°). Нехай BC = x, тоді AB = 2x (оскільки катет прямокутного трикутника, що лежить проти кута 30°,

гіпотенузи). Складемо рівняння: x + 2x = 30; 3x = 30; x = 10, тоді 2x = 2 × 10 = 20. Отже, AB = 20 см. Оскільки СК медіана, проведена до гіпотенузи, то CK = 1 2 AB = 1 2 × 20 = 10 (см).

Відповідь: 20 см, 10 см.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

518.

Нехай ΔKMN прямокутний, ∠N = 90° , ∠M = 60°, MP = 4 см.

З ΔKMN: ∠K = 90° - ∠M = 30° . Оскільки MP бісектриса, то ∠KMP = ∠PMN = 60° : 2 = 30° . Отже, ΔPKM рівнобедрений, оскільки ∠K = ∠KMP, звідси PK = MP = 4 (см).

З ΔPMN: ∠PMN = 30° . Отже, PN = 1 2 MP = 1 2 × 4 = 2 (см).

KN = PK + PN = 4 + 2 = 6 (см).

Відповідь: 6 см.

519.

520.

Нехай у прямокутному трикутнику ABC (∠C = 90°), ∠PAB і

∠ABK - зовнішні кути при вершинах гострих кутів.

Нехай ∠PAB = x° , тоді ∠ABK = x° + 20°

∠CAB + ∠PAB = 180° (як суміжні кути), звідси

∠CAB = 180° - ∠PAB = 180° - x°

∠ABC + ∠ABK = 180° (як суміжні кути), звідси

∠ABC = 180° - ∠ABK = 180° - (x° + 20°) = 160° - x° Оскільки сума

90°, маємо рівняння: 180° - х + 160° - х = 90°; 2x = 250°; x = 125° .

Отже, ∠CAB = 180° - 125° = 55° , ∠ABC = 160 - 125° = 35° .

Відповідь: 55°, 35°.

Нехай у прямокутному ΔKLM (∠M = 90°) ∠NKL і ∠KLP

зовнішні кути, ∠NKL = 2x° , ∠KLP = 3x° .

∠MKL = 180° - 2x°, ∠KLM = 180° - 3x° (за властивістю суміжних кутів).

∠MKL + ∠KLM = 90°;

Отже, 180° - 2x + 180° - 3x = 90°; 5x = 270°; x = 54° .

Отже, ∠MKL = 180° - 2 × 54° = 180° - 108° = 72° ,

∠KLM = 180° - 3 × 54° = 180° - 162° = 18°

Відповідь: 72°, 18°.

Нехай CM - медіана, PΔACM = PΔCMB. Оскільки PΔACM = AC + CM + AM,

PΔCMB = BC + CM + MB і ці

рівні, то AC + CM + AM = BC + CM + MB.

Звідси AC + AM = BC + MB. Враховуючи, що AM = MB, матимемо AC = BC.

Отже, у трикутника ABC хоча

521. Нехай в ΔABC ∠A = x° , ∠B = x° + 20°, ∠C = 3x°

теоремою про

трикутника

: x + x + 20° + 3x = 180°; 5x = 160°; x = 32° . Отже, ∠A = 32° , ∠B = 32° + 20° = 52° , ∠C = 3 × 32° = 96° . Відповідь: 32°, 52°, 96°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Нехай у ∆ABC AB = BC = x см, тоді AC = (x + 3) см. За умовою задачі маємо: x + 3 + 4 = x + x; x + 7 = 2x; x = 7.

Отже, AB = BC = 7 см, AC = 7 + 3 = 10 (см).

PΔABC = AB + BC + AC = 7 + 7 + 10 = 24 (см).

Відповідь: 24 см. 523.

1) 3,5 × 5,5 = 19,25 ≈ 20 (м2) – площа кімнати.

2) 130 × 20 = 2600 (грн) – потрібно заплатити за лінолеум.

Відповідь: 2600 грн. 524.

shkola.in.ua shkola.in.ua

АВ = 89 мм; ВС = 48 мм; АС = 66 мм.

(АВ + ВС) = 89 + 48 = 137 мм > АС = 66 мм; (AB + AC) = 89 + 66 = 155 мм > ВС = 48 мм; (AC + BC) = 66 + 48 = 114 мм > АВ = 89 мм.

Висновок: сума довжин двох сторін трикутника

525. § 20. Нерівність трикутника 526.

1) Трикутник зі сторонами 1 см, 2 см і 4 см не

4 см > 1 см + 2 см. 2) Трикутник зі сторонами 7 дм, 6 дм, 5 дм існує, бо

+

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

528.

Нехай невідома сторона трикутника дорівнює а см.

Тоді 8,4 - 2,8 < a < 8,4 + 2,8, тобто 5,6 < a < 11,2.

Оскільки а найбільше ціле число, що задовольняє умові 5,6 < a < 11,2, то a = 11 см.

Відповідь: 11 см.

529.

Нехай невідома сторона трикутника дорівнює а см.

Тоді 4,3 - 2,7 < a < 4,3 + 2,7, тобто 1,6 < a < 7.

Оскільки а - найменше ціле число, що задовольняє умові 1,6 < a < 7, то a = 2 см.

Відповідь: 2 см.

530.

1) Нехай сторони трикутника дорівнюють 2m, 3m і 4m.

Сторони трикутника можуть бути пропорційні числам 2, 3, 4, оскільки 4m < 3m + 2m, тобто виконується нерівність трикутника.

2) Нехай сторони трикутника дорівнюють 7m, 8m, 15m.

Сторони трикутника не можуть бути пропорційні числам 7, 8 і 15, оскільки 15m = 7m + 8m, тобто не виконується нерівність трикутника.

3) Нехай сторони трикутника дорівнюють 5m, 3m, 7m.

Сторони трикутника можуть бути пропорційні числам 5, 3 і 7, оскільки 7m < 5m + 3m, тобто виконується нерівність трикутника.

531.

1) Сторони трикутника не можуть бути пропорційні

трикутника.

2)

3)

трикутника 11m > 8m + 2m, де 8m, 2m, 11m

сторін трикутника. 532.

3 см, а основа дорівнює PΔ - (3 + 3) = 12 - 6 = 6 (см).

зі сторонами 3 см, 3 см

оскільки 6 см = 3 см + 3 см. Відповідь: ні, не може. 533.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Якщо a = 2, то PΔ = 2,5 + 1,2 + 2 = 5,7 (см). Якщо a = 3, то PΔ = 2,5 + 1,2 + 3 = 6,7 (см).

Відповідь: 5,7 см або 6,7 см. 535.

1) Якщо одна із сторін трикутника

30 см - 14 см = 16

2)

3) Одна із сторін трикутника не може

дорівнює 30 см - 16 см = 14 см і не виконується нерівність трикутника, бо 16 см > 14 см

(одна сторона більша суми двох інших).

536.

1) Одна із сторін трикутника не може дорівнювати 21 дм, бо сума двох інших сторін

дорівнює 40 дм - 21 дм = 19 дм і не виконується нерівність трикутника, бо 21 дм > 19 дм (одна сторона більша від суми двох інших).

2) Одна із сторін трикутника не може

40 дм - 20 дм = 20 дм і не

3) Одна із сторін трикутника може дорівнювати 19 дм, бо

40 дм - 19 дм = 21

нерівність трикутника 19 дм < 21 дм (за умови, що ця сторона не менша за кожну

інших сторін). 537.

Припустимо, що такий трикутник існує. Тоді х см довжина однієї сторони, (х - 2) см

довжина другої сторони, (х + 4) см довжина третьої сторони. Складемо рівняння: x + (x - 2) + (x + 4) = 20; 3x + 2 = 20; 3x = 18; x = 6.

Отже, сторони трикутника дорівнюють: 6 см, 4 см, 10 см. Але трикутника з такими

сторонами не існує, бо не виконується нерівність трикутника 10 см = 6 см + 4 см.

Відповідь: ні. 538.

Припустимо, що такий трикутник існує. Нехай х см довжина однієї сторони, (х + 6) см довжина другої сторони, (х - 1) см

рівняння: x + (x + 6) + (x - 1) = 23; 3x + 5 = 23; 3x = 18; x = 6. Але трикутника зі сторонами 6 см, 12

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

541.

shkola.in.ua

Нехай ∆ABC і ∆A1B1C1 - прямокутні.

AB = A1B1, BH ⊥ AC, B1H1 ⊥ A1C1, BH = B1H1.

∆ABH = ∆A1B1H1 (за катетом і гіпотенузою: AB = A1B1, BH = B1H1), тоді ∠A = ∠A1.

∆ABC = ∆A1B1C1 (за катетом і гострим кутом: AB = A1B1, ∠A = ∠A1).

542.

shkola.in.ua

543.

1) 360° : 32 = 11,25° = 11°15´ - становить 1 румб; 2) 11°15´ × 4 = 44°60´ = 45°

Відповідь: 4 румби становлять 45°.

1) AB = 50 мм; AB = 2OA = 2OB. 2) ∠AMB = 90°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

самостійна робота 4 (§§17-20) № 1 - 13

1.

Сума кутів трикутника дорівнює 180°, отже, кути 50°, 60°, 70° можуть бути кутами трикутника. Правильна відповідь В).

2.

shkola.in.ua

Проти більшого кута трикутника лежить

сторона. Правильна відповідь А). 3.

дорівнює 90° - 40° = 50°. Правильна відповідь В).

4.

5.

трикутника, оскільки 8 см > 2,7 см + 4,2 см.

Правильна відповідь Г).

7.

Оскільки другий кут прямокутного трикутника дорівнює 60°, то

проти кута 30° і дорівнює 8 см : 2 = 4 см.

Правильна відповідь Б).

8.

AOC,

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Нехай в ∆ABC AB = BC, AK бісектриса, ∠KAC = 1 2 ∠BAC.

Нехай ∠KAC = x, тоді ∠A = 2x, ∠C = ∠A = 2x (як

основі рівнобедреного трикутника). Оскільки AK = AC, то ∆KAC рівнобедрений з основою KC. ∠K = ∠C (як кути при основі рівнобедреного трикутника), ∠K = 2x.

трикутника

x + 2x + 2x = 180°; 5x = 180°; x = 36°.

зовнішні кути трикутника дорівнюють 3x, 5x і 7x.

Оскільки сума зовнішніх кутів трикутника, взятих по одному при кожній вершині, дорівнює 360°, маємо: 3x + 5x + 7x = 360°, 15x = 360°; x = 24°.

Отже, зовнішні кути дорівнюють 72°, 120°, 168°.

Тоді найменший з внутрішніх кутів трикутника дорівнює: 180° - 168° = 12°.

Правильна відповідь А).

12.

Нехай ∆АСВ прямокутний, ∠C = 90° , ∠B = 60°, CM медіана. ∠CAB = 30°, CB менший катет, CB = x см. AB = 2x (за властивістю катета, що лежить напроти кута 30°), CM = 1 2 AB = x (за властивістю медіани

Отже, CM + CB = 10 см, x + x = 10, 2x = 10. Отже, AB = 10 см. Правильна відповідь В).

1. Оскільки CM – висота, то ∠CMB = 90°. Згідно теореми про суму кутів трикутника:

∠MCB = 180° – (∠CMB + ∠MBC) = 180° – (90° + 40°) = 50°.

2. Оскільки бісектриса CM ділить ∠С навпіл, то ∠MCB = 45°.

CMB = 180° – (∠MCB + ∠MBC) = 180° – (45° + 40°) = 85°.

3. ∠РBС = 1 2 ∠B = 1 2 × 40° = 20°. ∠MCB = 1 2 ∠С = 1 2 × 90° = 45°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

1) Нехай ∠A = x, тоді ∠B = 2x; ∠C = x − 16°.

2) Маємо x + 2x + x − 16° = 180°. 4x = 196°; x = 196° : 4; x = 49°.

3) Отже, ∠A = 49°; ∠B = 2 · 49° = 98°; ∠C = 49° 16° = 33°.

Відповідь: 49°; 98°; 33°.

shkola.in.ua

1) Нехай ∠KCB = 112° зовнішній кут

трикутника.

2) Оскільки ∠B : ∠A = 3 : 5, то можна

позначити ∠B = 3x; ∠A = 5x.

3) Маємо за властивістю

трикутника: 3x + 5x = 112°; 8x = 112°; x = 14°.

4) Отже, ∠B = 3 · 14° = 42°; ∠C = 5 · 14° = 70°.

Відповідь: 42°; 70°.

shkola.in.ua

1) ∠CBM = ∠MBD = 60° 2 = 30°

2) У △CBM за властивістю катета, що

лежить проти кута 30°, маємо BM = 2 · CM = 2 · 8 = 16 (см).

3) В △CBM: ∠B = 90° 60° = 30°

4) Трикутник BMD рівнобедрений, оскільки ∠MBD = ∠D = 30° , тому MD = MB = 16 (см).

5) CD = CM + MD = 8 + 16 = 24 (см).

Відповідь: 24 см.

1) Нехай ∠KAB, ∠ABM, ∠NCA зовнішні

кути трикутника. ∠KAB : ∠ABM : ∠NCA = 4 : 5 : 6.

Позначимо ∠KAB = 4x; ∠ABM = 5x; ∠NCA = 6x.

2) Маємо 4x + 5x + 6x = 360°. 15x = 360°; x = 360° : 15; x = 24°.

3) Тоді ∠CAB = 180° 4 · 24° = 84°; ∠ABC = 180° 5 · 24° = 60°; ∠BCA = 180° 6 · 24° = 36° .

4) ∠CAB : ∠ABC : ∠BCA = 84° : 60° : 36° = 7 : 5 : 3.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

544.

shkola.in.ua

1) Нехай AB = x см, тоді AC = (x − 3) см, BC = (x + 5) см.

2) Тоді x + x − 3 + x + 5 = 23; 3x − 5 = 23; 3x = 21; x = 7 (см).

3) Отже, AB = 7 см, тоді AC = 7 − 3 = 4 (см), BC = 7 + 5 = 12 (см).

4) Оскільки 7 + 4 < 12, то трикутника не існує.

Відповідь: Не існує.

Вправи для повторення розділу 3

shkola.in.ua

545.

Вершини: K, L, P. Сторони: KL, LP, PK. Кути: ∠K, ∠L, ∠P.

Нехай 18 + 6 = 24 (см) друга сторона трикутника, 24 : 2 = 12 (см) третя сторона. PΔ = 18 + 24 + 12 = 54 (см).

Відповідь: 54 см. 546.

547.

Відкладемо відрізок ML = 5 см. Від т. М відкладемо кут M = 40°, від т. L відкладемо кут L = 80°. На перетині сторін кутів позначимо т. Р. Отримаємо ∆MLP.

Нехай одна із сторін трикутника дорівнює х см, тоді друга 2х см, третя 0,8 × 2х = 1,6х. Отже, маємо рівняння: х + 2х + 1,6х = 46; 4,6х = 46; x = 10.

Отже, одна сторона трикутника дорівнює 10 см, друга 2 × 10 см = 20 см,

третя 1,6 × 10 = 16 см.

Відповідь: 10 см, 20 см, 16 см. 548.

AB + AC + AC + CB = 12 + 15, AB + CB + 2AC = 27.

Оскільки AB + BC = 13 см, маємо: 13 + 2AC = 27; 2AC = 27 - 13 = 14, AC = 7 (см).

AB = 12 - AC = 12 - 7 = 5 (см), CB = 15 - 7 = 8 (см).

Відповідь: 7 см, 5 см, 8 см. 549.

1) Сторони рівного трикутника дорівнюють 3 см, 7 см і 8 см.

2)

рівного трикутника

40°, 60°, 80°.

550.

Так, бо вони рівні. 551.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Ні, оскільки у рівних трикутників відповідні сторони рівні. 552.

shkola.in.ua

∆ABC = ∆ACB, AB = 7 см, BC = 4 см.

AC = AB = 7 см.

PΔABC = 7 + 4 + 7 = 18 (см).

Відповідь: 18 см. 553.

shkola.in.ua

Мал. 1. AB спільна сторона трикутників ACB і ADB. Вони рівні за першою ознакою рівності трикутників (AC = AD, AB спільна, ∠CAB = ∠DAB).

Мал. 2. MN спільна сторона трикутників MKN і NPM. ∆MKN = ∆NPM за другою ознакою рівності трикутників (MN спільна сторона, ∠KMN = ∠MNP, ∠PMN = ∠KMN).

AOD = ∠COB як вертикальні кути. ∆AOD = ∆COB AO = CO, DO = OB за умовою, ∠AOD = ∠COB за доведенням).

shkola.in.ua

555. MN спільна сторона трикутників MKN і MPN. ∆MKN = ∆MPN за другою ознакою рівності трикутників (MN спільна сторона, ∠PMN = ∠KMN, ∠KNM = ∠PNM).

shkola.in.ua

556. ∠BAK = ∠CDK як суміжні кути рівних кутів. ∆BAK = ∆CDK за першою ознакою рівності трикутників (BA = CD, AK = KD, ∠BAK = ∠CDK).

рівні,

BK = KC.

557. AX = AC, тому що ∆CAB = ∆XAB за

= ∠CAB, ∠XBA = ∠CBA), а

558.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

559.

shkola.in.ua

∠BCD = ∠DFE як суміжні кути рівних кутів.

DC – спільний відрізок сторін AC і FD. AC = AD + DC, FD = CF + DC, AC = FD.

Отже, ∆ABC = ∆DEF за першою ознакою (BC = EF, AC = FD, ∠BCD = ∠DFC).

1) ∆ABE = ∆ADC за другою ознакою (AB = AC за умовою, ∠A спільний, ∠ABE = ∠ADC = 90°, оскільки DC ⊥ AE, BE ⊥ AD). Із рівності трикутників маємо: AD = AE. Тоді BD = AD - AB, CE = AE – AC. Оскільки AB = AC за умовою, AD = AE за доведенням, то BD = CE.

2) ∆BOD = ∆COE за стороною і двома прилеглими кутами (BD = CE за доведеним в п. 1), ∠OBD = ∠OCE = 90°, ∠BDO = ∠CEO як кути рівних трикутників ACD і ABE. З рівності трикутників маємо BO = CO. ∆ABO = ∆ACO (за двома сторонами і кутом між ними: AB = AC - за умовою, BO = CO за доведенням, ∠ABO = ∠ACO). Із рівності цих трикутників маємо ∠BAO = ∠CAO, отже, AO бісектриса кута A.

560.

561.

1) PK = AP = 5 см, оскільки бічні

рівні.

2) ∠K = ∠A = 70°, оскільки кути при основі рівнобедреного трикутника рівні.

562.

AC = 5 см, AB = BC = 4 см. PΔABC = AB + BC + AC = 4 см + 4 см + 5 см = 13 см.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

563.

shkola.in.ua

ΔKLM – рівнобедрений, KL = LM, тоді ∠K = ∠M.

ΔK1L1M1 - рівнобедрений K1L1 = L1M1, тоді ∠K1 = ∠M1.

Оскільки ∠K = ∠K1, то ∠M = ∠M1.

Отже, ΔKLM = ΔK1L1M1 за другою ознакою рівності трикутників. 564.

Нехай у рівнобедреного ΔMNL MN = NL, ML = 3x см, тоді MN = NL = 4x.

За умовою задачі маємо 3x + 4x + 4x = 88; 11x = 88; x = 8.

Отже, ML = 3 × 8 = 24 (см), MN = NL = 4 × 8 = 32 (см).

Відповідь: 24 см, 32 см, 32 см.

566.

ΔABC - рівнобедрений, AC = CB, тоді ∠CAB = ∠CBA.

ΔABD - рівнобедрений, AD = DB, тоді ∠DAB = ∠DBA.

∠CAD = ∠CAB + ∠DAB, ∠CBD = ∠CBA + ∠DBA, ∠CAD = ∠CBD.

ΔACD = ΔBCD за першою ознакою трикутників

(AC = CB, AD = DB - за умовою, ∠CAD = ∠CBD).

1) Відрізок, що сполучає вершину із серединою протилежної сторони, називається

медіаною трикутника.

2) Перпендикуляр, проведений з його вершини до прямої, що є протилежною стороною, називається висотою трикутника.

3) Відрізок бісектриси кута трикутника, що сполучає вершину трикутника з точкою протилежної сторони називається бісектрисою трикутника. 567.

Нехай в рівнобедреному ∆MNK (MN = NK), NP

бісектриса (∠MNP = ∠PNK), NP = 5 см. Оскільки бісектриса рівнобедреного трикутника, проведена до основи, є його висотою і медіаною, то висота і медіана дорівнюють 5 см кожна.

Відповідь: 5 см, 5 см. 568.

∠NMK = ∠NKL - як кути при основі рівнобедреного трикутника.

∠MNK = ∠LNK - оскільки NK є бісектрисою, проведеною до основи.

∠NKM = ∠NKL = 90°, оскільки NK є висотою.

NM = NL - як сторони рівнобедреного трикутника.

MK = KL - оскільки NK - медіана рівнобедреного трикутника.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

Нехай ΔABC = ΔA1B1C1, AM - медіана ΔABC (CM = MB), A1M1 - медіана ΔA1B1C1 (C1M1 = M1B1).

Розглянемо ΔABM і ΔA1B1M1: AB = A1B1 - як відповідні сторони рівних трикутників, ∠B = ∠B1як відповідні кути рівних трикутників. MB = M1B1 - як половини рівних сторін. Отже, ΔABM = ΔA1B1M1 за першою ознакою рівності трикутників. 570.

Оскільки ΔABC - рівнобедрений, то AB = BC. Оскільки BD – висота, то BD є бісектрисою, отже, ∠ABD = ∠CBD. ΔABO = ΔCBO за першою ознакою рівності трикутників (AB = BC, BO – спільна, ∠ABO = ∠CBO). Із рівності цих трикутників випливає, що AO = CO.

571.

shkola.in.ua

Оскільки ∠ABD = ∠ADB, то ΔABD - рівнобедрений згідно з ознакою рівнобедреного трикутника, тоді AB = AD.

Оскільки ∠DBC = ∠CDB, то ΔBCD - рівнобедрений згідно з ознакою рівнобедреного трикутника, тоді CB = CD.

ΔABC = ΔADC за двома сторонами і кутом між ними (AB = AD, BC = DC - за доведенням, ∠B = ∠D - як сума рівних кутів).

Із рівності цих трикутників маємо ∠BCA = ∠DCA.

Оскільки пряма AC містить бісектрису кута C рівнобедреного трикутника BCD, то пряма AC містить висоту ΔBCD. Отже, AC⊥BD. 572.

ΔAMK = ΔBMK (за першою ознакою рівності трикутників: AM = BMза умовою, MK - спільна сторона, ∠BMK = ∠AMK = 90° - за умовою).

Отже, BK = AK.

PΔABC = AB + BC + AC = AB + BK + KC + AC = AB + AK + KC + AC = a + PΔAMK = a + b.

shkola.in.ua

AC = PΔABC = (AB + BC) = a + b − (2a) = a − b.

Відповідь: a − b; a + b.

ΔABC = ΔCDA за

shkola.in.ua

трикутників,

575.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

Нехай у трикутників △ABC і △A1B1C1: AB = A1B1, AC = A1C1, BM = B1M1, де BM і B1M1 - медіани. Доведемо, що △ABC = △A1B1C1.

ΔABM = ΔA1B1M1 - за трьома сторонами, оскільки AB = A1B1 - за умовою, BM = B1M1 - за умовою, AM = A1M1 - як половини рівних сторін. Із рівності трикутників маємо ∠A = ∠A1. Тоді △ABC = △A1B1C1 - за першою ознакою рівності трикутників, оскільки AB = A1B1 - за умовою, AC = A1C1 - за умовою, ∠A = ∠A1 - за доведенням. 576.

1) ∠C = 180° - (∠A + ∠B) = 180° - (65° + 29°) = 86°

2) ∠C = 180° - (∠A + ∠B) = 180° - (37° + 116°) = 27° Відповідь: 1) 86°; 2) 27°. 577.

shkola.in.ua

1) Оскільки ∠KCB = 32° і СК - бісектриса, то ∠ACB = 2∠KCB = 2 × 32° = 64°. ∠B = ∠ACB = 64°, оскільки кути

рівні. Тоді ∠A = 180° - ∠ACB - ∠B = 180° - 64° - 64° = 52°.

2) ∠ACB = ∠B - оскільки ΔABC - рівнобедрений. ∠ACB = ∠B = 180° 56° 2 = 62°.

Оскільки СК - бісектриса, то ∠ACK = ∠KCB = 1 2 ∠ACB = 1 2 × 62° = 31°.

Відповідь: 1) 52°; 2) 31°. 578.

∠C = 180° - ∠A - ∠B = 180° - 76° - 28° = 76°. Отже, у трикутника ABC

рівні ∠A = ∠C = 76°, тобто ΔABC - рівнобедрений, AB = BC. 579.

shkola.in.ua

580.

сума

581.

shkola.in.ua

180°, то маємо: ∠A + ∠ABK + ∠KBC + ∠C = 180°, 60° + x + 40° + 45° = 180°, x + 145° = 180°, x = 180° - 145° = 35°.

180° - 60° = 120°.

2x + 3x = 120°; 5x = 120°; x = 24°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

З ΔAOH: ∠AOH = 180° - ∠OAH - ∠OHA = 180° - 30° - 90° = 60°.

Відповідь: 60°. 582.

shkola.in.ua

Нехай в ΔABC: BL бісектриса, BK висота, BK ⊥ AC, ∠KBL = 16°, ∠BCA = 50°. З ΔBKL: ∠BLK = 180° - ∠BKL - ∠KBL = 180°90° - 16° = 74°. ∠BLC + ∠BLK = 180° як суміжні кути, звідси ∠BLC = 180° - ∠BLK = 180° - 74° = 106°.

З ΔBLC: LBC = 180° - ∠BLC - ∠C = 180° - 106° - 50° = 24°.

Оскільки BL - бісектриса, то ∠ABC = 2 × 24° = 48°.

З ΔABC: ∠A = 180° - ∠ABC - ∠C = 180° - 48° - 50° = 82°.

Відповідь: 48°, 82°. 583.

1) Нехай x° - шуканий кут, тоді сума

5x.

x + 5x = 180°; 6x = 180°; x = 30°. Отже, шуканий кут дорівнює 30°.

2) Нехай x° - шуканий кут, тоді маємо рівняння: x + 40° = 180° - x; 2x = 140°; x = 70°. Отже, шуканий кут дорівнює 70°. 584.

shkola.in.ua

1) Нехай △ABC - рівнобедрений, AC = CB, ∠A = ∠B, AK –бісектриса, ∠AKB = 60°. Нехай ∠KAB = x, тоді ∠CBA = 2x.

∠KAB + ∠CBA + ∠AKB = 180° (за властивістю суми кутів трикутника).

x + 60° + 2x = 180°; 3x = 120°; x = 40°. Отже, ∠KAB = 40°, ∠KBA = 2 × 40° = 80°.

2) Нехай ΔABC - рівнобедрений, AC = AB, ∠A = ∠B.

AK - бісектриса, ∠CAK = ∠KAB, ∠AKC = 111°.

∠AKC + ∠AKB = 180° - як суміжні кути. ∠AKB = 180° - ∠AKC = 180° - 111° = 69°.

Нехай ∠KAB = x, тоді ∠B = 2x.

З ΔAKB: ∠KAB + ∠AKB + ∠KBA = 180°, x + 69° + 2x = 180°; 3x = 111°; x = 37°.

Отже, B = 37° × 2 = 74°, тоді ∠C = 180° - 2 × 74° = 180° - 148° = 32°.

Відповідь: 1) 80°; 2) 32°. 585. 1, ∠2, ∠3 –

shkola.in.ua

586.

shkola.in.ua

MNK

A = ∠BCA = 30°.

AB = BC, ∠A = ∠BCA.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Звідси ∠B = 180° - ∠A - ∠BCA = 180° - 30° - 30° = 180° - 60° = 120°.

Відповідь: 120°, 30°, 30°. 587.

1) Зовнішній кут трикутника, не суміжний з кутом 80°, може дорівнювати 102°, оскільки 102° > 80°.

2) Зовнішній кут трикутника, не суміжний

80°, не може дорівнювати 80°, оскільки

3)

588.

shkola.in.ua

108°. 589.

shkola.in.ua

590.

shkola.in.ua

рівнобедреного трикутника, ΔABC – рівнобедрений.

Нехай ∠CBD = 140°, ∠A = 2x, ∠C = 3x.

маємо рівняння: 2x + 3x = 140°; 5x = 140°; x = 28°. Отже, ∠A = 2 × 28° = 56°, ∠C = 3 × 28° = 84°, ∠B = 180° - ∠A - ∠C = 180° - 56° - 84° = 40°. Відповідь: 56°, 84°, 40°. 591. Оскільки

shkola.in.ua

трикутника дорівнює 180°, то зовнішній

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

за 120°. 593.

shkola.in.ua

Нехай ∠CBF = ∠CAD = ∠C.

∠CBF = 180° - ∠CBA, ∠CAD = 180° - ∠CAB, тоді ∠C = ∠CBF - ∠CAD = 180° - ∠CBA - 180° + ∠CAB = ∠CAB - ∠CBA.

Звідси ∠CAB = ∠C + ∠CBA. ∠C + ∠CAB + ∠CBA = 180° (за теоремою про суму кутів трикутника). Оскільки ∠C + ∠CBA = ∠CAB, маємо ∠CAB + ∠CAB = 180°, 2∠CAB = 180°, ∠CAB = 90°. Отже, ΔABC – прямокутний. 594.

shkola.in.ua

595.

shkola.in.ua

1) Не слідує. На мал. ΔABC ≠ ΔDBC, проте BC ΔABC = BC ΔBCD.

2) Слідує.

3) Не слідує ΔABC ≠ ΔA1B1C1, проте ∠A = ∠A1 = 30°, ∠C = ∠C1 = 60°.

shkola.in.ua

1) ∠M = 90° - ∠K = 90° - 60° = 30°, оскільки сума гострих кутів прямокутного трикутника дорівнює 90°.

2) PK = �������� 2 = 24 2 = 12 (см), оскільки катет прямокутного трикутника, що лежить проти кута 30°, дорівнює половині гіпотенузи.

3) MK = 2PK = 30 × 2 = 60 (мм) - згідно з властивістю з прямокутних трикутників.

Відповідь: 1) 30°; 2) 12 см; 3) 60 мм. 596.

shkola.in.ua

Розглянемо ΔABC і ΔAPC: ∠B = ∠P, ∠BCA = ∠PCA, оскільки CAбісектриса кута C, AC - спільна сторона. Отже, ΔABC = ΔAPC за гіпотенузою і гострим кутом. 597.

shkola.in.ua

Нехай ΔKLM - прямокутний, ∠K = 3x°, ∠L = 7x°. Оскільки сума

трикутника дорівнює 90°, маємо: 3x + 7x = 90°; 10x = 90°; x = 9°. Отже, ∠K = 3 × 9° = 27°, ∠L = 7 × 9° = 63°.

Відповідь: 27°, 63°.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Нехай у прямокутному ΔABC (∠B = 90°), BF ⊥ AC,

∠ABD = ∠DBC = 90° : 2 = 45°, ∠DBF = 15°. ∠FBC = ∠DBC∠DBF = 45° - 15° = 30°.

З прямокутного трикутника BCF: ∠BCF = 90° - ∠FBC = 90°30° = 60°.

З прямокутного ΔABC: ∠A = 90° - ∠C = 90° - 60° = 30°, оскільки сума гострих кутів трикутника дорівнює 90°.

Відповідь: 60°, 30°. 599.

shkola.in.ua

600.

601.

shkola.in.ua

Нехай ΔABC - прямокутний, AC = BC, CD ⊥ AB, CD = 5 см. Оскільки ΔABC - рівнобедрений, то CD - є медіаною.

Отже, AB = 2CD = 2 × 5 = 10 (см) за властивістю медіани

прямокутного трикутника. Відповідь: 10 см.

Нехай в прямокутному ΔABC (∠C = 90°), ∠A = α, ∠B = β, α + β = 90°.

∠MAB = ∠���� 2 = ���� 2 , ∠MBA = ∠���� 2 = ���� 2 , тоді ∠AMB = 180° - ∠MAB - ∠MBA = = 180°���� 2���� 2 = 180°1 2(α + β) = 180°1 2 × 90° = 180° - 45° = 135°.

∠LMB - суміжний з кутом AMB. ∠LMB = 180° - 135° = 45°.

Відповідь: 45°.

602.

shkola.in.ua

Нехай в ΔABC (∠A = 90°), ∠B = 30°, BA = 24 см, CD - бісектриса кута C; ∠BCD = ∠DCA. З ΔABC маємо: ∠C = 90° - ∠B = 90° - 30° = 60°.

∠BCD = ∠DCA = 60° : 2 = 30°. ΔBCD - рівнобедрений, оскільки ∠B = ∠BCD, отже, CD = BD. З ΔDCA: DA = 1 2CD (оскільки ∠DCA = 30°).

Отже, маємо: BA = BD + DA = CD + 1 2 CD = 24, 11 2CD = 24, CD = 24 : 11 2 = 24 : 3 2 = 48 3 = 16 (см).

Відповідь: 16 см.

Нехай ΔABC - рівнобедрений, AB = BC, AD ⊥ BC, ∠ABC = 120°, AD = a см.

З ΔABC: ∠A = ∠C = (180° - 120°) : 2 = 60° : 2 = 30°.

З прямокутного ΔADC: AC = 2AD = 2 × a = 2a (см)

Відповідь: 2a см. 603.

shkola.in.ua

Нехай в прямокутному ΔABC CD - медіана, CD = 10 см, ∠ACD : ∠DCB = 1 : 2, отже, ∠ACD = 90° : 3 = 30°, ∠DCB = (90° : 3) × 2 = 60°.

Оскільки медіана, проведена до гіпотенузи, дорівнює половині гіпотенузи, то AB = 2CD = 2 × 10 = 20 см, CD = DB, CD = AD. Отже, ΔCDB – рівнобедрений, оскільки ∠DCB = ∠DBC = 60°. Оскільки сума кутів трикутника дорівнює 180°, то ∠CDB = 180° - (∠DCB + ∠DBC) = 180° - 120° = 60°. Отже, ΔCDB – рівносторонній, CB = CD = DB = 10 см. Відповідь: 20 см, 10 см.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

Нехай у

ABC (∠C = 90°), CH - висота, CL - бісектриса, CM - медіана, ∠HCL = β. Доведемо, що ∠LCM = β. Оскільки CL - бісектриса, то ∠ACL = ∠LCB = 90° : 2 = 45°, тоді ∠ACH = ∠ACL - ∠HCL = 45° - β.

З прямокутного ΔACH: ∠A = 90° - ∠ACH = 90° - (45° - β) = 45° + β.

З прямокутного ΔABC: ∠B = 90° - ∠A = 90° - (45° + β) = 45° - β.

ΔCMB - рівнобедрений, оскільки CM = MB (за властивістю медіани, проведеної

гіпотенузи), тоді ∠MCB = ∠B = 45° - β.

Отже, ∠LCM = ∠LCB - ∠MCB = 45° - (45° - β) = 45° - 45° + β = β.

Отже, бісектриса прямого кута

вершини прямого кута, навпіл. 605.

Нехай третя сторона

1)

2)

3)

< a < 13.

5)

проведеними з

13. 606.

третя сторона трикутника дорівнює а см. Тоді 8,7 - 5,2 < a < 8,7 + 5,2; 3,5 < a < 13,9. Оскільки а - ціле число, то найменше ціле число, яке задовольняє умові, а = 4, найбільше – 13. Відповідь: 4 см, 13 см. 607.

608. 1)

shkola.in.ua

10 (см).

21 см.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

3m см, друга - 7m см.

Сторона 3m см не може бути стороною рівнобедреного трикутника, оскільки 7m > 3m + 3m. Отже, сторони трикутника дорівнюють 7m, 7m, 3m,

тоді 7m + 7m + 3m = 51, 17m = 51, m = 3.

Отже, сторони трикутника дорівнюють 7 × 3 = 21 (см), 3 × 3 = 9 (см).

Відповідь: 21 см, 21 см, 9 см.

610. (Усно.) Точка O – центр кола. Які з відрізків

shkola.in.ua

кола?

1) FK; QC; PL; 2) PL; 3) OP; OL; ОТ.

611. Знайдіть на малюнку хорду,

612.

shkola.in.ua

1) 4 см; d = 2r = 2 ∙ 4 = 8 (см); 2) 3,7 дм. d = 2r = 2 ∙ 3,7 = 7,4 (дм).

613.

1) 7 мм; d = 2r = 2 ∙ 7 = 14 (мм); 2) 4,8 см. d = 2r = 2 ∙ 4,8 = 9,6 (см).

614. Знайдіть

1) 8 дм;

r = ���� 2 = 8 2 = 4 (дм); 2) 2,6 см. r = ���� 2 = 2,6 2 = 1,3 (см);

615. Обчисліть радіус

1) 18 см;

r = ���� 2 = 18 2 = 19 (см); 2) 3,8 дм. r = ���� 2 = 3,8 2 = 1,9 (дм);

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

616.

shkola.in.ua

617.

shkola.in.ua

618.

shkola.in.ua

619.

shkola.in.ua

620.

1) 2 см; 2) 5 см; 3) 7 см; 4) 9,8 см; 5) 10,2 см; 6) 1 дм? Оскільки

кола є найбільшою хордою, отже, хорда цього

1) Може; 2) може; 3) може; 4) може; 5) не може; 6) не може.

621. Радіус

1) 1 дм; 2) 4 дм; 3) 6,7 дм; 4) 7,95 дм; 5) 8,3 дм; 6) 1 м?

1) Може; 2) може; 3) може; 4) може; 5) не може; 6) не може. 622.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

624. На

O,

= ∆POK. ΔMON = ΔROK за

∠A = 52°; 2) кута B, якщо ∠O = 94°.

shkola.in.ua

ΔOAB – рівнобедрений, оскільки OA = OB – як радіуси

тоді ∠A = ∠B.

1) Якщо ∠A = 52°, то ∠B = 52°, ∠O = 180° – ∠A – ∠B = 180° – 52° – 52° = 76°.

2) Якщо ∠O = 94°, то

∠B = (180° – ∠O) : 2 = (180° – 94°) : 2 = 43°.

Відповідь: 1) 76°; 2) 43°.

625. На малюнку точка O центр кола. Знайдіть градусну міру:

1) кута O, якщо ∠B = 48°; 2) кута A, якщо ∠O = 102°.

shkola.in.ua

ΔAOB – рівнобедрений, оскільки OA = OB – як радіуси кола, тоді

∠A = ∠B.

1) Якщо ∠B = 48°, то ∠A = 48°, ∠O = 180° – ∠A – ∠B = 180° – 48° – 48° = 84°.

2) Якщо ∠O = 102°, то

∠A = (180° – ∠O) : 2 = (180° – 102°) : 2 = 39°.

Відповідь: 1) 84°; 2) 39°.

626. На малюнку точка O центр кола, ∠COA = 32°. Знайдіть ∠CBA.

shkola.in.ua

ΔCOB – рівнобедрений, оскільки OC = OB – як радіуси кола, тоді

∠C = ∠B.

∠COB + ∠COA = 180° – як суміжні кути.

Звідси ∠COB = 180° – ∠COA = 180° – 32° = 148°.

Отже, ∠CBA = (180° – ∠COB) : 2 = (180° – 148°) : 2 = 16°.

Відповідь: 16°.

shkola.in.ua

∠C = ∠B.

∠COB = 180° – (∠C + ∠B) = 180° – 18° – 18° = 144°.

∠COB + ∠COA = 180° – як суміжні кути.

Звідси ∠COA = 180° – ∠COB = 180° – 144° = 36°.

Відповідь: 36°.

shkola.in.ua

629.

shkola.in.ua

630.

shkola.in.ua

631. Доведіть, що

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

1)

M = 90°. ∠MAB = 90° – 60° = 30°.

AB = 2MB = 2 ∙ 5 см = 10 см.

Відповідь: 10 см.

точки

∠M = 90°.

∠A = 90° – ∠B = 90° – 60° = 30°.

MB = 1 2 AB = 1 2 ∙ 18 = 9 см.

Відповідь: 9 см.

Нехай AB і CD – хорди. OM ⊥ AB, ON ⊥ CD і OM = ON. Доведемо, що AB = CD. Оскільки OM ⊥ AB; ON ⊥ CD, то AM = MB, DN = CD, тобто, щоб довести, що AB = CD, досить довести, що AM = CN. ΔAOM = ΔCON (за гіпотенузою і катетом: OM = ON – за умовою, OA = OC – як радіуси кола), тоді AM = CN.

Отже, AB = 2AM = 2CN = CD. 632. Доведіть, що

shkola.in.ua

центра.

Нехай AB = CD, OM ⊥ AB, ON ⊥ CD. Доведемо, що OM = ON.

Оскільки OM ⊥ AB, то AM = MB, оскільки ON ⊥ CD, то CN = ND. ΔOMA = ΔONC (за

AM = CN – як

shkola.in.ua

OA = OC

OM = ON.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

Нехай ∠CFB = ∠DFB, ∠CFD = 90°.

Оскільки ∠CFB = ∠DFB, то ∠CFA = ∠DFA –

до рівних кутів.

Оскільки ∠CFD = 90°, то ∠CFA = ∠DFA = 90° : 2 = 45°, тоді ∠CFB = ∠DFB = 180° – 45° = 135°.

Відповідь: 135°. 636. Доведіть

shkola.in.ua

2) 810

3) 711 : 70 ≈ 10,16 = 11

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

639. (Усно.)

640. (Усно.) Скільки

1) на колі; 1) Одну; 2) поза колом; 2) дві; 3) всередині кола? 3) жодної.

641. Накресліть коло, радіус

shkola.in.ua

645. На

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

KP

1) ∠OMN, якщо ∠NMP = 40°; 2) ∠KMN, якщо ∠OMN = 48°.

shkola.in.ua

1) Оскільки KP дотична до кола, то ∠OMP – ∠OMK = 90°. Тому ∠OMN = 90° – ∠NMP = 90° – 40° = 50°.

2) ∠KMN = 90° + ∠OMN = 90° + 48° = 138°.

Відповідь. 1) 50°; 2) 138°.

646. На малюнку KP дотична до кола, точка O центр кола. Знайдіть: 1) ∠NMP, якщо ∠OMN = 53°; 2) ∠OMN, якщо ∠KMN = 130°.

shkola.in.ua

1) Оскільки KP дотична до кола, то ∠OMP = ∠OMK 90°. Тому ∠NMP = 90° – ∠OMN = 90° – 53° = 37°.

2) ∠OMN = ∠KMN – 90° = 130° – 90° = 40°.

Відповідь. 1) 37°; 2) 40°.

647. З точки A до кола із центром

shkola.in.ua

648. З точки P

PM і PN. Доведіть, що промінь PQ бісектриса кута MPN.

shkola.in.ua

ΔQMP і ΔQNP – прямокутні, оскільки QM ⊥ MP, QN ⊥ NP.

ΔQMP = ΔQNP за двома катетами (QM = QN – як радіуси кола, PM = PN – як відрізки дотичних, проведених з однієї точки до кола). З рівності трикутників маємо ∠MPQ = ∠NPQ. Отже, PQ – бісектриса кута MPN. 649. Пряма MK дотична

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

= 53°.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

652. Прямі MN і MK

Оскільки MK - дотична до кола, то OM ⊥ MK, ∠OMK = 90°. ΔOMN – рівнобедрений, оскільки OM = ON – як радіуси кола.

OMN

= 180° – ∠OMN – ∠ONM = 180° – 37° – 37° = 106°. Відповідь: 106°.

і МN – дотичні. OK ⊥ MK, ON ⊥ MN. З прямокутного ΔOKM: оскільки OM = 2OK,

∠KMN = ∠KMO + ∠OMN = 30° + 30° = 60° .

Відповідь: 60°.

∠OMN = 30°, MN = 7 см.

shkola.in.ua

ΔONM = ΔOKM

MN = MK – як

(ON = OK –

кола). Отже, ∠NMO = ∠KMO = 30°. ΔKMN – рівнобедрений, оскільки MN = MK, ∠MNK = ∠MKN = (180° – 60°) : 2 = 120° : 2 = 60° .

shkola.in.ua

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

∠IBK = 35°, ∠MCI = 25°.

661. У △ABC

∠CBK = 2∠IBK (оскільки BI – бісектриса кута A),

∠CBK = 2 ∙ 35° = 70°.

∠ACB = 2∠MCI (оскільки CI – бісектриса кута C),

∠ABC = 2 ∙ 25° = 50°.

∠B = 180° – ∠A – ∠C = 180° – 70° – 50° = 60°.

Відповідь: 60°.

I.

CAB = 70°, ∠CBA = 60°. Знайдіть ∠MCI.

shkola.in.ua

662. На

shkola.in.ua

∠C = 180° – ∠CAB – ∠CBA = 180° – 70° – 60° = 50°, CI – бісектриса кута C.

Отже, ∠MCI = ∠C : 2 = 50° : 2 = 25°.

Відповідь: 25°.

ΔCMI = ΔCLI (CM = CL, MI = IL).

ΔAMI = ΔAKI (AM = AK, MI = IK).

ΔKIB = ΔLIB (KB = LB, KI = LI). 663.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

668. У △ABC вписано коло, яке дотикається

shkola.in.ua

сторін AB, AC і BC у точках P, F і M відповідно. Знайдіть AP, PB, BM, MC, CF і FA, якщо AB = 8 см, BC = 6 см, AC = 12 см. Складемо систему рівнянь: � x z = 2 z + x = 12 x + z = 12 ⇒ � x z = 2 x + z = 12 2x = 14, x = 7. Отже, AP = FA = 7 см, PB = 8 – 7 = 1 см, BM = PB = 1 см, MC = 6 – 1 = 5 см, FC = MC = 5 см. Відповідь: AP = 7 см, PB = 1 см, BM = 1 см, MC = 5 см, CF = 5 см, FA = 7 см. 669.

shkola.in.ua

BK = 4 см, CL = 6 см, AM = 8 см.

BL = BK = 4 см, CM = CL = 6 см, AK = AM = 8 см.

AB = AK + BK = 8 см + 4 см = 12 см, BC = BL + CL = 4 см + 6 см = 10 см, AC = AM + CM = 8 см + 6 см = 14 см. Відповідь: 12 см, 10 см, 14 см.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

ΔABC

рівнобедрений (AB = BC), AK = 3 см, KB = 4 см.

AM = AK = 3 см, CM = LC = 3 см, BL = KB = 4 см. Отже, PΔABC = AK + KB + BL + LC + CM + AM = 3 см + 4 см + 4 см + 3 см + 3 см + 3 см = 20 см.

Відповідь: 20 см.

671. Коло, вписане в рівнобедрений трикутник,

см і 7 см, починаючи від

трикутника.

shkola.in.ua

Нехай ΔABC – рівнобедрений (AB = BC), KB = 5 см, AK = 7 см.

BL = KB = 5 см, AM = AK = 7 см, CM = CL = 7 см.

PΔABC = AK + KB + BL + CL + CM + AM = = 7 см + 5 см + 5 см + 7 см + 7 см + 7 см = 38 см.

Відповідь: 38 см. 672. Доведіть,

shkola.in.ua

shkola.in.ua

Отже, CK = AM.

кута. Нехай ΔABC – прямокутний (∠B = 90°), BK ⊥ AC, BM –бісектриса, ∠ABM = ∠CBM. Оскільки сума

прямокутного трикутника

90°, маємо: ∠BCA = 90° 5 ∙ 2 = 18° ∙ 2 = 36°, ∠BAC = 90° – 36° = 54°.

Оскільки BM – бісектриса, то ∠ABM = ∠CBM = 90° : 2 = 45°.

З прямокутного ΔBKC маємо: ∠CBK = 90° – ∠BCK = 90° – 36° = 54°.

Тоді ∠KBM = ∠CBK – ∠CBM = 54° – 45° = 9°.

Відповідь: 9°.

674. Яка швидкість поїзда (у км/год), якщо

360 обертів

(Прийміть π = 3.)

1) C = π ∙ d = 3 ∙ 1,2 = 3,6 (м) – довжина

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

678.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

679. 1)

shkola.in.ua

1) MN = 5,4

MN.

2) PM = PN.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

1) AB = 4,6см.

2) CA = CB.

ΔCKO = ΔAKO (за

катет).

ΔAMO = ΔBMO (за

AK = KC,

AM = MB, OM –спільний катет).

ΔCLO = ΔBLO (за

CL = LB,

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

687.

shkola.in.ua

перпендикуляр співпадає

∠OAD = 1 2 ∠BAD = 60° : 2 = 30°. ΔAOD - прямокутний, тоді AO = 2OD.

радіус кола, вписаного в нього. 689. LM діаметр кола, хорди KL і

KLM.

690. I точка

shkola.in.ua

прямим кутом, то ∠LKM = 90°. ΔLKM - прямокутний, KL = KM

∠L = ∠M = 90° : 2 = 45°. Відповідь: 90°, 45°, 45°.

= ΔANB

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

9 га = 90000 м2 .

1) 90000 : 150 = 600 (м) – довжина

2) 2 ∙ (150 + 600) = 2 ∙ 750 = 1500 (м) – довжина огорожі.

Відповідь: 1500 м.

692.

shkola.in.ua

693. Точка O центр

1) ∠COB, якщо ∠CAO = 50°; 2) ∠CAO, якщо ∠COB = 110°.

shkola.in.ua

694. Точка O

1) ∠АОС = 180° – (50° + 50°) = 80°;

∠COB = 180° – 80° = 100°.

2) ∠АОС = 180° – 110° = 70°;

∠CAO = (180° – 70°) : 2 = 55°.

1) ∠NMB, якщо ∠MON = 140°; 2) ∠MON, якщо ∠BMN = 65°.

shkola.in.ua

1) ∠OMN = (180° – 140°) : 2 = 20°;

∠NMB = 90° – 20° = 70°.

2) ∠OMN = 90° – 65° = 25°.

∠MON = 180° – (25° + 25°) = 180° – 50° = 130°. 695.

Нехай AB = 32 см, EF = 20 см. AE + FB = 32 см – 20 см = 12 см, тоді EC + DF = AE + FB = 12 см. Отже, CD = EF – (EC + DF) = 20 см – 12 см = 8 см. Відповідь: 8 см.

696. (Усно.)

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

697.

1) 70°;

2) 190°.

698.

1) 20°;

2) 100°.

1) 70° : 2 = 35°;

2) 190° : 2 = 95°.

1) 20° ∙ 2 = 40°;

2) 100°

2 = 200°.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

ANB = 70°. Кути AMB і ANB

702.

shkola.in.ua

CPD = 126°.

shkola.in.ua

703.

LOK = 128°.

Відповідно, ◡AMB = 70° ⋅ 2 = 140°.

◡ANB + ◡AMB = 360° ⇒

◡ANB = 360° – ◡AMB = 360° – 140° = 220°.

Відповідно, ∠ANB = ◡ANB : 2 = 220° : 2 = 110°.

shkola.in.ua

∠CPD = 1 2 ◡CKD. ◡CKD = 2∠CPD = 2 ∙ 126° = 252°.

◡CPD = 360° – ◡CKD = 360° – 252° = 108°.

∠COD = ◡CPD = 108°.

Відповідь: 108°.

LAK,

∠LOK = ◡LAK = 128°.

∠LAK = 1 2 ◡LPK = 1 2(360° – ∠LOK) = 1 2(360° – 128°) = 116°.

116°.

+ 2х = 360;

3х = 360; х = 120.

120° : 2 = 60°; 240° : 2 = 120°.

60°, 120°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

= 55°. Доведіть, що хорди AB і CD взаємно перпендикулярні.

shkola.in.ua

а значить, вони рівні: ∠ВСD = ∠ВАD = 55°. У △ВСМ ∠

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

має три розв’язки.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

вдвічі менший:

∠АСВ = 1 2 ∙ 80° = 40°.

∠ВАС = ∠АСВ = 40° як кути при основі.

∠АВС = 180° – (∠АСВ + ∠ВАС) = = 180° – (40° + 40°) = 100°.

Відповідь: 40°, 40°, 100°.

II випадок. ∠АОВ = ◡АСВ = 80° (∠АОВ центральний), ◡АКВ = 360° – ◡АСВ = = 360° – 80° = 280°.

∠АСВ вписаний.

∠АСВ = 1 2 ◡АKВ = 280° : 2 = 140°.

∠CAB = ∠CBA = (180° – ∠АСВ) : 2 = = (180° – 140°) : 2 = 20°.

Відповідь: 140°, 20°, 20°.

III випадок. ∠АОВ = ◡AРВ = 80°,

∠АСВ = 1 2 ◡АРВ = 1 2 ∙ 80° = 40°.

∠САВ = ∠СВА = (180° – ∠АСВ) : 2 = = (180° – 40°) : 2 = 140° : 2 = 70°.

Відповідь: 40°, 70°, 70°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

три розв’язки.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

І випадок.

∠МОК = ◡МРС = 100°.

∠МNК = 1 2 ◡МРК = 1 2 ∙ 100° = 50°.

∠NMК = ∠NKM = (180° – ∠МNК) : 2 = = (180° – 50°) : 2 = 130° : 2 = 65°.

Відповідь: 50°, 65°, 65°.

II випадок ∠МОК = ◡МNK = 100.

◡МРK = 360° – ◡МNK = 360° – 100° = 260°.

◡МNK = 1 2 ◡МРК = 1 2 ∙ 260° = 130°.

∠NМК = ∠NКМ = (180° – 130°) : 2 = 50° : 2 = 25°.

Відповідь: 130°, 25°, 25°.

III випадок. ∠МОК = ◡МРК = 100°.

∠МNК = 1 2 ◡МРК = 1 2 ∙ 100° = 50°.

∠КМN = ∠МNК = 50° як кути при основі.

∠МКN = 180° – (∠КМN + ∠МNК) = = 180° – (50° + 50°) = 180° – 100° = 80°.

Відповідь: 50°, 50°, 80°.

= x; ◡AB = 2x; ◡BC = 6x. Складемо рівняння:

х + 2х + 6х = 360;

9х = 360;

х = 40° – ◡АС.

shkola.in.ua

2 ∙ 40° = 80° – ◡AB.

6 ∙ 40° = 240° – ◡ВС.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

∠ВАС = 240° : 2 = 120°;

АВС = 40 : 2 = 20°;

∠АСВ = 80 : 2 = 40°.

Відповідь: 120°, 20°, 40°. 713.

714.

shkola.in.ua

shkola.in.ua shkola.in.ua

2)

кута 30°, маємо AO = BO 2 . Тому BO = 2 ∙ AO = 2 ∙ 5 = 10 (см). Відповідь. 10 см.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

722.

shkola.in.ua

723.

shkola.in.ua

724. Радіуси

OK = 7 см. O1K = 5 см.

AB = 2 см.

OO1 = OK – O1K = 7 см – 5см = 2см.

shkola.in.ua

725.

кола мають:

1) зовнішній дотик;

OM = 3 см, O1M = 8 см.

OO1 = O1M + OM = 8 см + 3 см = 11 см.

shkola.in.ua

OM = 7 см, O1M = 5 см, OO1 = OM + O1M = 7 см + 5 см = 12 см.

shkola.in.ua

2) внутрішній дотик. OM = 8 см, O1M = 3 с, OO1 = OM – O1M = 8 см – 3 см = 5 см. 726.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

як 2 : 5. OO1 = 12 дм, O1M : OM = 2 : 5. Нехай O1M = 2x, OM = 5x, тоді OO1 = 5x – 2x = 3x; 3x = 12; x = 12 : 3 = 4.

Отже, O1M = 2 ∙ 4 = 8 (дм), OM = 5 ∙ 4 = 20 (дм).

Відповідь: 20 дм, 8 дм.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

як 2 : 3.

Нехай OM = 2x, O1M = 3x.

OO1 = OM + O1M = 2x + 3x = 5x.

За умовою OO1 = 15см.

Отже, 5x = 15; x = 3.

OM = 2 ∙ 3 = 6 (см), O1M = 3 ∙ 3 = 9 (см).

Відповідь: 6 см, 9 см.

728. Відстань між центрами двох кіл дорівнює 12 см. Визначте взаємне розміщення цих кіл, якщо їхні радіуси дорівнюють: 1) 9 см і 3 см; 2) 5 см і 2 см; 3) 13 см і 1 см; 4) 9 см і 7 см.

Позначимо відстань між центрами кіл O1O2, радіуси кіл r1 і r2.

1) Оскільки 9 см + 3 см = 12 см, тобто O1O2 = r1 + r2, то кола дотикаються (зовнішній дотик кіл).

2) Оскільки 5 + 2 < 12, тобто O1O2 > r1 + r2, то кола не перетинаються.

3) Оскільки 13 см – 1 см = 12 см, тобто O1O2 = r1 – r2, то кола дотикаються (внутрішній дотик).

4) 9 см – 7 см < 12 см < 9 см + 7 см, тобто r1

729. Відстань між центрами двох кіл дорівнює 14 см. Визначте взаємне

1) 7 см і 5 см; 2) 16 см і 2 см; 3) 10 см і 5 см; 4) 7 см і 7 см.

r1 і r2.

1) 7 см + 5 см < 14 см, тобто O1O2 > r1 + r2. Отже, кола не перетинаються.

2) 16 см – 2 см = 14 см, тобто O1O2 = r1 - r2.

3) 10 см – 5 см < 14 см < 10 см + 5 см, тобто r1 – r2 < O1O2 < r1 + r2.

Отже, кола перетинаються.

4) 7 см + 7 см = 14 см, тобто O1O2 = r1 + r2. Отже, кола мають зовнішній дотик.

730. Два кола перетинаються в точках A і B. Точки O1 і O2 центри цих кіл. Доведіть, що O1O2 ⊥ AB.

ΔAO1O2 = ΔBO1A2 (за трьома сторонами (O1A = O1B – як радіуси, O2A = O2B – як радіуси, O1O2 – спільна сторона). З рівності трикутників маємо: ∠AO1O2 = ∠BO1O2 ΔAO1B – рівнобедрений, оскільки O1A = O1B, O1M –бісектриса, отже, O1M – висота, тобто O1M ⊥ AB, а звідси O1O2 ⊥ AB (так як O1O2 містить O1M).

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

Нехай O1O2 = 5 см, O2O3 = 7 см, O1O2 = 8 см.

Нехай O1A = r1, O2A = r2, O2B = r3, тоді

O1O2 + O2O3 + O1O3 = r1 + r2 + r2 + r3 + r3 + r1 = = 2(r1 + r2 + r3).

Тоді r1 + r2 + r3 = O₁O₂+O₂O₃+O₁O₃ 2 = 5+7+8 2 = 10 (см).

r1 = (r1 + r2 + r3) – O2O3 = 10 – 7 = 3 (см); r2 = (r1 + r2 + r3) – O1O3 = 10 – 8 = 2 (см); r3 = (r1 + r2 + r3) – O1O2 = 10 – 5 = 5 (см).

Відповідь: 3 см, 2 см, 5 см.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

∠B + ∠A = 90°, звідси ∠A = 90° – ∠B = 90° – 60° = 30°. CB = 1 2 AB = 20 2 = 10 (см) (за

10 см.

що AB + CD = AD + BC.

shkola.in.ua

K, L, M, N

AK = AL, BL = BM, CM = CN, DN = DK.

AK + BM + CM + DK = AL + BL + CN + DN; (AK + DK) + (BM + CM) = (AL + BL) + (CN + DN); AD + BC = AB + CD.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

2(a + b) = 12; a + b = 6; (1)

2(a + c) = 13; a + c = 6,5; (2)

2(b + d) = 16; b + d = 8. (3)

Отримаємо: c – b = 0,5.

c + d = 0,5 + 8 = 8,5. Отже, периметр

2 ∙ 8,5 = 17 (см). Відповідь: 17 см.

shkola.in.ua shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

1)

2)

shkola.in.ua

shkola.in.ua

3) Проведемо пряму KP. KP шукана пряма.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

1)

2)

6) AP а, отже, і AK

754.

755.

shkola.in.ua

756.

shkola.in.ua

1)

3)

1)

3) DB = 1 4 BA.

shkola.in.ua

AB

CB

AD = 3 4 AB.

CD

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

757. Побудуйте ∆ABC, якщо AB = 4 см, BC = 6 см, CA = 7 см.

shkola.in.ua

План побудови.

1) AC = 7 см.

2) Дуга з центром у точці A із радіусом AB = 4 см.

3) Дуга з центром у точці C і з радіусом BC = 6 см.

4) Дуги з п. 2) і п. 3) перетинаються у точці В.

5) ∆ABC шуканий.

758. Накресліть довільний ∆ABC і побудуйте ∆ABD такий, що дорівнює трикутнику ABC. План побудови. 1) Дуга з центром у точці А і з радіусом АС.

shkola.in.ua

2) Дуга з центром у точці В і з радіусом BC. 3) Дуги з п. 1) і п. 2) перетинаються у точці D. 4)

shkola.in.ua

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

1) AB довільний

2) Дуга з центром у точці А і

3) Дуга з центром у точці В і

AB.

4) Дуги з п. 2) і п. 3) перетинаються у точці С.

5) ∆ABC рівносторонній і шуканий.

1) KL = а.

2) Дуга з центром у точці K i з радіусом b.

3) Дуга з центром у точці L і

shkola.in.ua

b.

4) Дуги з п. 2) і п. 3) перетинаються у точці М. 5) Рівнобедрений трикутник KLM шуканий.

762. Побудуйте ∆DEF, якщо DE = 6 см, ∠D = 40°, ∠E = 80°. План побудови. 1) DE = 6 см.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

2) ∠ADE = 40°.

3) ∠DEB = 80°.

4) Промені DA i EB перетинаються у точці F. 5) ∆DEF шуканий.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

763. Побудуйте ∆NPT, якщо NP = 4 см, ∠N = 50°, ∠P = 100°. План побудови.

764.

shkola.in.ua

1) NP = 4 см.

2) ∠ANP = 50°.

3) ∠BPN = 100°.

4) Промені NA і PB перетинаються у точці Т.

5) ∆NPT – шуканий.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

A і C.

3) ΔABC шуканий.

shkola.in.ua

766. Побудуйте ∆ABC, якщо AB = 3 см, AC = 5 см, ∠A = 105°.

shkola.in.ua

1) Будуємо кут ∠A = 105°.

2) На сторонах кута відкладаємо відрізки AB = 3 см, AC = 5 см.

3) ΔABC шуканий.

767. Побудуйте ∆KLM, якщо KL = 6 см, KM = 4 см, ∠K = 80°.

768.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

1) Будуємо кут ∠K = 80°.

2) На сторонах кута відкладаємо відрізки KL = 6 см, KM = 4 см.

3) ΔKLM шуканий.

1) Будуємо AB = 4 см.

2) Будуємо ∠BAC = 70°.

3) Будуємо ∠BAC = 70°.

4) ΔABC шуканий.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

771. Побудуйте рівнобедрений

shkola.in.ua shkola.in.ua

772.

AB і AC.

1) Знайдемо

2)

AB

1)

трикутник ABD за катетом BD = 6 2 = 3 (см) і AD = 4 см.

2) На промені BD від точки D відкладаємо DC = 3 см.

3) ΔABC шуканий. Оскільки AD

і медіана трикутника ABC, то трикутник ABC рівнобедрений.

Знайдемо кути при основі △АВС.

За теоремою про суму кутів трикутника:

∠A = ∠B = (180° − 80°) : 2 = 50°

Щоб отримати кут 50° для побудови, проведемо в умові PC⊥CD → ∠PCD = 90°.

Побудуємо бісектрису ∠MCD:

∠KCM = 40°; ∠MCP = 10°

∠KCP = 40° + 10° = 50°

Будуємо △АВС за основою AB і

Сторони кутів A і B перетинаються в т. C.

△АВС шуканий.

774. Побудуйте рівнобедрений трикутник,

100°.

shkola.in.ua shkola.in.ua shkola.in.ua

задано основу рівнобедреного трикутника AB = 6 см і ∠C = 100°.

трикутника.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

1)

2)

CA.

3) CM бісектриса прямого

бісектрисі CM.

5) Промінь AK перетинає пряму

точці В.

6) ∆ABC шуканий.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

2) На продовженні променя AK відкладаємо

3)

shkola.in.ua

3)

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

6)

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

1) На

AB.

2) ∠MAB = ∠A.

3) AL - бісектриса

4) На AL

5) Промінь BK

shkola.in.ua

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

кути 30° і 60°.

1) Накреслити коло;

2) від довільної т. А відкласти радіус; AB = OA; ∠BOA = ∠OBA = ∠BAO = 60°;

3) поділити відрізок AB навпіл: BL = LA; OL медіана, бісектриса і висота; ∠BOL = ∠LOA = 30°. 784.

15°.

shkola.in.ua

1) Накреслити коло; 2) від т. А відкласти OA = AB; ∠BOA = 60°;

3) поділити відрізок AB навпіл: BL = LA; OL медіана, бісектриса і висота; ∠LOA = 30°;

4) поділити кут LOA навпіл: ON бісектриса; ∠NOM = ∠NOL = 15°.

785. Побудуйте без транспортира ∆ABC, у якого:

1) AB = 5 см, ∠A = 60°, ∠B = 45°; 2) AB = BC = 4 см, ∠B = 150°.

1) 1) Накреслити AB = 5 см; 2) із т. А і т. В радіусом циркуля 5 см опишемо дуги і отримаємо т. М; 3) провести промінь AM; ∠MAB = 60°; 4) продовжити відрізок AB і

т.

NB = BK;

5) з точок N і K провести рівні дуги; з'єднати т. L з т. B; LB ⊥ AB; 6) побудувати бісектрису ∠LBN; ∠NBF = ∠FBL = 45°;

7) продовжити відрізок BF до перетину з AM; т. C вершина ΔАСВ.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

2) Якщо AB = BC, то трикутник рівнобедрений.

∠A = ∠C = (180° – 150°) : 2 = 15°.

1) Побудувати рівносторонній трикутник APB;

2) поділити AP і PB навпіл: AM = MP, PN = NB; ∠NAB = ∠MBA = 30°;

3) відкласти AK = AB і BM = AB, з'єднати т. A і т. М, т. B і т. K; 4) поділити KB і AF навпіл: AE = EM, KL = LB; ∠LAB = ∠EBA = 15°; ∠ACB = 150°. ACB шуканий трикутник.

786. Побудуйте без транспортира ∆KMP, у якого:

1) KM = 4 см, ∠K = 30°, ∠M = 45°;

2) KM = MP = 5 см, ∠M = 120°.

1) 1) Накреслити KM = 4 см;

2) побудувати рівносторонній ΔKMF;

3) поділити бісектрису KN (вона також медіана і висота) ⇒ ∠NKM = 30°;

4) продовжити відрізок KM і відкласти від т. М рівні відрізки: CM = MD;

5) з точок C і D провести рівні дуги; з'єднати т. L і т. М; LM ⊥ KM;

6) побудувати бісектрису ∠LMC; ∠CME =

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

FP = KF.

shkola.in.ua

787. Побудуйте рівносторонній трикутник за його медіаною. Нехай задано CK медіану рівностороннього трикутника ABC.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

1) Побудувати рівносторонній трикутник ABC, AC вдвічі більша за дану медіану; 2) поділити навпіл AB і BC; 3) позначити точку F – точку перетину медіан і бісектрис.

3) з т. F опустити перпендикуляр на AC і продовжити цей

FK = KN;

4) з'єднати т. N і т. C. FNC шуканий трикутник, KC його медіана.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

1) Нехай у ∆ABC: ∠A = 15°; ∠B : ∠C = 7 : 8.

Позначимо ∠B = 7х; ∠C = 8х.

2) Маємо 15° + 7х + 8х = 180°; 15х = 165°; х = 11°.

Отже, ∠B = 7 ∙ 11° = 77°; ∠C = 8 ∙ 11° = 88°.

3) Найменший із зовнішніх кутів

кутом трикутника. ∠KCA = 180° – 88° = 92°.

Відповідь. 92°.

790. Доведіть, що

кутів, однакової довжини.

shkola.in.ua shkola.in.ua

1) Нехай ∆ABC = ∆A1B1C1; CK і C1K1 бісектриси.

2) Оскільки ∆ABC = ∆A1B1C1, то BC = B1C1; ∠B = ∠B1. 3) Оскільки ∠ACB = ∠A1C1B1 та CK і C

рівних кутів). 4) ∆KCB = ∆K1C1B1 (за другою ознакою). Тому CK = C1K1, що й треба

30°,

shkola.in.ua

∠C = 90°; ∠A = 30°; AB = 60 см; CK –

1) У ∆ABC

2) ∠B = 90° – ∠A = 60°.

3) У ∆CKB: ∠KCB = 180° – (60° + 90°) = 30°. 4)

5) AK = AB – BK = 60 – 15 = 45 (см).

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

792. 1)

S = π ∙ r2 = 3,14 ∙ 15 = 47,1 (м2)

47,1 ∙ 40 = 1884 (л)

2)

35 ∙ 1884 = 65940 (грн). 793.

∠ABC = 120°;

1) ∠ABK = x°; ∠KBC = (x + 20)°; x + x + 20 = 120; 2x = 100; x = 50; x + 20 = 70;

2) ∠KBC = x°;

∠ABK = 3x°; x + 3x = 120; 4x = 120; x = 30; 3x = 90;

3) ∠ABK = 3x°; ∠KBC = 5x°; 3x + 5x = 120; 8x = 120; x = 15; 3x = 45; 5x = 75. Відповідь: КРАВЧУК.

2.

Б) 4 см.

shkola.in.ua shkola.in.ua

16 см; Г. 8 см

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

7 см

OO1 = 14 см, O1A = x, OA = x + 4.

Тоді x + x + 4 = 14; 2x = 10; x = 5.

Отже, O1A = 5 см, OA = 5 + 4 = 9 (см).

Відповідь: Б). 9. Хорди MN і KL перетинаються в точці A. ∠MKL = 30°, ∠KLN = 70°. Знайдіть градусну міру кута KAM. А. 30°; Б. 70°; В. 80°; Г. 100°

Вписаний кут MKL спирається на хорду ML. Також, на цю хорду, спирається вписаний кут MNL. Отже, ці

кути рівні: ∠MKL = ∠MNL = 30°.

Розглянемо трикутник ANL. В ньому нам відомі градусні міри двох кутів, а сума кутів трикутника рівна 180°. Тому:

∠NAL = 180° - ∠MNL - ∠KLN = 180° - 30° - 70° = 80°. ∠MAL = ∠КАМ як вертикальні кути.

Отже, ∠КАМ = ∠NAL = 80°.

Відповідь: В) 80°.

дорівнює 10 см. А. 10 см; Б. 15 см; В. 20 см; Г. 25 см

Нехай OB = OA = 10 см, ∠MBA = 60°.

З ΔBKM: ∠K = 90°,

∠OMB = 90° – 60° = 30°.

З ΔOMB: ∠B = 90°.

Згідно властивості

навпроти кута 30° маємо:

OM = 2OB = 2 ∙ 10 см = 20 см. Відповідь: В) 20 см.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

2.

1 – В; 2 – А; 3 – Г.

52 мм.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

1) Будуємо пряму, позначаємо точку А і

2) Визначаємо кути

3) Будуємо ∠KAB = 65°.

4) Будуємо ∠LBA = 65°.

основі: ∠A = ∠B = 180° – 50° 2 = 65°.

5) Промені AK і BL перетинаються у точці С.

6) ∆ABC шуканий.

Нехай ΔABC рівнобедрений (AB = AC),

AK = AL = 5 см, LB = MB = KC = MC = 2 см.

PΔABC = AB + BC + CA = AL + LB + MB + MC + KC + KA = = 5 + 2 + 2 + 2 + 2 + 5 = 18 (см).

Відповідь: 18 см.

10. З точки A, що

точки дотику, ∠BAC = 60°.

кола дорівнює 8 см.

shkola.in.ua

Нехай AB і AC

(В і

точки дотику), ∠BAC = 60°, OA = 8 см.

ΔABO = ΔACO (за катетом і гіпотенузою: OC = OB – як радіуси кола, OA – спільна

З рівності трикутників: ∠BAO = ∠CAO = 1 2 ∠BAC = 1 2 ∙ 60° = 30°. З прямокутного ΔABO (∠BAO = 30°) маємо: OB = 1 2 OA = 1 2 ∙ 8 = 4 (см). Відповідь: 4 см. 11. Не

shkola.in.ua

3) ∠DAB = 120°.

і C

794.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

795.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

що AB = BC. 797.

AKB, якщо ∠KOB = 130°.

shkola.in.ua

∠AOK = зовнішній

кута KOB. ∠AOK = 180° – 130° = 50°.

ΔAOK – рівнобедрений, оскільки OA = OK – як радіуси, тоді ∠OAK = ∠AKO = (180° – 50°) : 2 = 130° : 2 = 65°.

ΔKOB – рівнобедрений, оскільки OK = OB – як радіуси, тоді

∠OKB = ∠OBK = (180° – 130°) : 2 = 25°.

ΔAKB – прямокутний, оскільки діаметр

90°. Отже, ∠AKB = 90°. Отже, ∠A = 65°, ∠K = 90°,

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

радіусу.

801. AB

Нехай AB = BC = OC = OA, тоді ΔAOB і ΔBOC – рівносторонні.

∠A = ∠AOB = ∠ABO = 60°, ∠C = ∠OBC = ∠OCB = 60°.

∠ABC = ∠ABO + ∠OBC = 60° + 60° = 120°.

Відповідь: 120°.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

90°.

∠KAB = x°, тоді ∠KBA = 4x°. x + 4x = 90°; 5x = 90°; x = 18.

Отже, ∠A = 18°, ∠B = 18° ∙ 4 = 72°.

Відповідь: 18°, 72°, 90°.

MN. Знайдіть кути трикутника MON.

Нехай ОК = АК, MN ⊥ OA.

З ΔOMK: ∠OMK = 30°, оскільки OK = 1 2 OM.

ΔMON – рівнобедрений, оскільки OM = ON – як радіуси, тоді ∠ONM = ∠OMN = 30°, ∠MON = 180° – ∠ONM – ∠OMN = 180° – 30° – 30° = 120°.

Отже, в ΔMON ∠MON = 120°, ∠OMN = 30°, ∠MNO = 30°. Відповідь: 30°, 30°, 120°. 803.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

805. Нехай OK

і кола, якщо: 1) OK = 12 см, r = 14 см; 2) r = 7 см, OK = 70 мм; 3) OK = 2 дм, r = 18 см; 4) r = 32 мм, OK = 0,3 дм?

shkola.in.ua

806.

shkola.in.ua

1) Пряма p перетинає коло, оскільки OK < r, 12 см < 14 см.

2) Пряма p дотикається до кола, оскільки OK = r, 7 см = 70 мм.

3)

p

2 дм > 18 см.

оскільки OK > r,

4) Пряма p перетинає коло, оскільки OK < r, 0,3 дм < 32 мм.

shkola.in.ua

AM = AN – за умовою).

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

812.

Нехай BD і CK медіани, O центр кола, вписаного в ΔABC. Оскільки O точка

то BD і CK бісектриси, медіани і висоти, а бісектриси, медіани

shkola.in.ua

Отже, ΔABC рівносторонній.

shkola.in.ua

Нехай ΔABC рівнобедрений (AB = CB), E, F, D – точки

дотику.

За умовою EA : EB = 2 : 3. Нехай EA = 2x, EB = 3x.

Враховуючи рівність

точки до кола, маємо:

PΔABC = AB + BC + CA = (2x + 3x) + (3x + 2x) + (2x + 2x) = 14x.

За умовою P = 70 см, отже, 14x = 70 см, x = 5 см.

Тоді AB = BC = 2x + 3x = 5x = 5 ∙ 5 = 25 (см), AC = 2x + 2x = 4x = 4 ∙ 5 = 20 (см).

Відповідь: 25 см, 25 см, 20 см. 813. Накре

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

815. Доведіть, що центр кола, описаного навколо рівностороннього трикутника, збігається із

shkola.in.ua

817.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

∠АВС = 30° вписаний, ◡АС = 2∠АВС = 60°.

АОС центральний, ∠АОС = ◡АС = 60°. △АОС рівносторонній (АО = ОС, ∠АОС = 60°,

ОАС = ∠ОСА = 60°). Отже,

∠C = 1 2 ◡BD = 1 2 ∙ 5 ∙ 36° = 90°.

∠D = 1 2 ◡AC = 1 2 ∙ 3 ∙ 36° = 54°.

Відповідь: 108°, 126°, 90°, 54°.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

2) перетинаються.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

824. Діаметр більшого

3 см, 8 см і 3 см.

shkola.in.ua

1) AB = 4 см. Кола не перетинаються.

2) AB = 4 см. Кола перетинаються.

Нехай CA = 3 см, AB = 8 см, BD = 3 см.

AO = AB : 2 = 8 см : 2 = 4 см.

CO = CA + AO = 3 см + 4 см = 7 см. Відповідь: 4 см, 7 см. 825.

AB = 12 см.

shkola.in.ua

Нехай OB = 10x, OA = 7x.

AB = OB – OA = 10x – 7x = 3x.

За умовою 3x = 12 см, x = 4 см.

Тоді OB = 10 ∙ 4 = 40 (см),

OA = 7 ∙ 4 = 28 (см).

Відповідь: 40 см, 28 см.

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

827.

кіл, якщо вони відносяться як 5 : 3. Розгляньте

shkola.in.ua

shkola.in.ua

I випадок. Кола

зовнішній дотик.

Нехай O1K = 5x, OK = 3x,

тоді 5x + 3x = 16;

8x = 16; x = 2.

Отже, O1K = 5 ∙ 2 = 10 (см), OK = 3 ∙ 2 = 6 (см).

Відповідь: 10 см, 6 см.

II випадок. Кола мають внутрішній дотик.

Нехай OK = 5x, O1K = 3x.

Тоді O1O = OK – O1K = 5x – 3x = 2x; 2x = 16; x = 8.

Отже, OK = 5 ∙ 8 = 40 (см), O1K = 3 ∙ 8 = 24 (см).

Відповідь: 40 см, 24 см.

828.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

832.

shkola.in.ua

1)

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

точок K, L, M, N, F, E;

3) з'єднати т. A з т. P, т. B з т. D, т. C з т. Q і продовжити ці

∠A тупий.

1) Довільним радіусом провести дуги з т. A; 2) довільним радіусом провести

з т. B і т. C; з'єднати т. A і т. D; ∠BAD = ∠DAC; 3) радіусом AB = AC провести дугу з т. A, що перетинає AD; 4) довільним радіусом провести

з точок B і F, F і C; 5) з'єднати т. A з т. M, т. A з т. N; ∠BAM = ∠MAD = ∠DAN = ∠NAC = 1 4 ∠BAC ⇒ ∠BAM = 1 4 ∠BAC, ∠MAC = 3 4 ∠BAC.

1) На сторонах кута A

точки B і C; з'єднаємо їх; 2) побудуємо ΔOMN = ΔABC, OM = AB, MN = BC, ON = AC;

3) на сторонах кута K позначимо точки F і L; з'єднаємо їх;

4) побудуємо ΔQPE = ΔKFL, KL = PQ, KF = EQ, FL = PE;

5) ∠BAC = ∠MON, ∠FKL = ∠EQP; продовжимо OM і QE до перетину; ∠ODQ є шуканим.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

AB = AC, ∠A = 90° ⇒ ∠B = ∠C = 45°; AK ⊥ BC; BK = AK = KC.

1) Накреслити BC; 2) поділити BC навпіл і провести через т. K

перпендикуляр; 3) відкласти KA = KB = KC; 4) з'єднати т. A з т. B і т. C. ΔABC є шуканим.

shkola.in.ua

shkola.in.ua

кутом.

1) Накреслити катет AB; 2) на сторонах ∠B провести

та позначити точки M і N; 3) по трьом сторонам

побудувати ΔBFK = ΔBMN; BF = BN, BK = BM, FK = MN; продовжити промінь BK; 4) від точки A

відрізки AE = AL;

точок E і L

радіусом провести дуги; 5) з'єднати т. D з т. A і продовжити промінь AD; точка

shkola.in.ua

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

839.

1) Знайдемо кути B i C

NT. Тоді ∠LNT= ∠B = ∠C.

AB < AC; ∠C = α.

1) Накреслити відрізок AC;

2) Побудувати ∠C = α;

3) з т. A провести дугу радіусом AB. Точки B1 і В2 вершина трикутників AB1C і AB2C, які є шуканими.

LNM

shkola.in.ua

shkola.in.ua

2) NP – бісектриса кута ∠LNT. Тоді ∠PNL = ∠KBC.

3) ∠KBC = 180° – (∠C + ∠KBC). Для побудови кута BKC

розгорнутого

відкладемо ∠C і ∠KBC; ∠DEF = ∠C; ∠DEG = ∠KBC. Тоді ∠GEH = ∠BKC.

4) Будуємо ∠KBC за стороною і

5) ∠KBQ = ∠CBK.

6) CK і BQ перетинаються

7) ∆ABC – шуканий.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

shkola.in.ua

3)

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

Нехай ΔABC рівнобедрений, AB = BC = 9 см, PΔABC = 24 см, тоді AC = PΔABC – (AB + BC) = 24 – (9 + 9) = 24 – 18 = 6 (см).

Відповідь: 6 см.

6. Дано: DC = MN, ∠CDN = ∠DNM . Довести: ΔCDN = ΔMND.

shkola.in.ua

ΔCDN = ΔMND за першою ознакою рівності трикутників, оскільки DC = MN за умовою, ∠CDN = ∠DNM за умовою, DN спільна сторона.

7. Один з кутів трикутника дорівнює 68°, а другий на 14° більший

невідомі кути трикутника.

shkola.in.ua

Нехай ΔABC даний трикутник, ∠B = 68°.

Нехай ∠A = x°, тоді ∠C = x° + 14°.

∠A + ∠B + ∠C = 180°, x + 68° + x + 14° = 180°; 2x = 98°; x = 49°.

Отже, ∠A = 49°, ∠C = 49° + 14° = 63°.

Відповідь: 49°, 63°.

8. Побудуйте ΔABC, якщо AB = 6 см, AC = 3 см, ∠A = 50°.

shkola.in.ua

1) Будуємо кут А. 2) На одному з променів відкладаємо АВ, на іншому АС.

3) З’єднуємо точки В і С. ΔABC –шуканий.

https://shkola.in.ua/2218-hdz-heometriia-7-klas-ister-2015.html

shkola.in.ua

29 : 25.

Нехай у прямокутному трикутнику ABC (∠C = 90°) ∠A = x°, тоді ∠B = 90° x°.

За властивістю суміжних кутів ∠PAB = 180° – x°, ∠RBA = 180° – (90° – x°) = 90° + x°.

За умовою задачі маємо: 180° x 29 = 90°+x 25 , звідси 4500 – 25x = 2610 + 29x; 54x = 1890; x = 35.

Отже, ∠A = 35°, ∠B = 90° – 35° = 55°.

Відповідь: 35°, 55°.

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.