Reciclajoc

Page 1

Intercanvi d’experiències educatives EXPERIÈNCIA DE CONSTRUCCIÓ DE JOCS AMB MATERIAL DE REBUIG

Nom del centre: CEIP Sant Jordi, Maçanet de la Selva Títol de l’experiència: Reciclem, aprenem i ens divertim! Nivell educatiu: Educació Primària Temàtica: Jocs reciclats Àrees relacionades: Educació Física Responsable: Rosa Rovira


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!

Introducció He portat a terme l’experiència al CEIP Sant Jordi de Maçanet de la Selva. Vam proposar la idea des del Departament d’Educació Física del centre i va ser aprovada pel claustre. Vam creure oportú d’incloure les sessions de Reciclajoc en una Unitat Didàctica transversal de l’àrea d’Educació Física que es diu Jocs de pati. Aquesta UD es desenvolupa al llarg del curs i a tots els nivells de Primària, i té la finalitat de col·laborar en el Projecte Dinamitzem l’hora del pati ,una proposta feta pel mateix Departament d’Educació Física i extensible a totes les àrees i nivells.L’objectiu d’aquest projecte és el de buscar alternatives de joc a l’hora de l’esbarjo per treure del centre l’activitat jerarquitzada del futbol. El reciclajoc n’és una bona alternativa ja que amb material no convencional els nens i nenes s’animen a fer jocs nous. D’altra banda, tenint en compte que a l’escola estem treballant temes d’educació ambiental, insistint molt en la reducció i el reciclatge de residus, també vam considerar adient el fet d’incloure aquesta proposta ja que es donaria a conèixer a l’alumnat els beneficis de reutilitzar objectes ja usats per a altres funcions, abans de reciclar-los.

Plantejament Abans de començar vam adreçar una carta a les famílies per tal d’informar de l’activitat del reciclajoc i per demanar la seva col·laboració a l’hora de proporcionar el material necessari per a la construcció dels jocs.

Objectius:   

   

Construir jocs amb material de rebuig, i realitzar jocs diversos. Desenvolupar la creativitat a l’hora de construir i inventar jocs nous. Conscienciar-se pel respecte al medi ambient, amb activitats de REUTILITZACIÓ de diferents materials, i de RECOLLIDA SELECTIVA de tots aquells materials trencats o que ja no necessitem. Realitzar jocs multiculturals amb el material construït, fomentant la coeducació. Participar de manera activa en el manteniment del material. Gaudir del joc amb els companys i companyes, afavorint la cooperació i no la competivitat. Respectar els altres, el material i les normes de joc.


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!

Desenvolupament L’activitat del Reciclajoc s’ha dut a terme al llarg de 4 sessions amb activitats d’EnsenyamentAprenentatge incloses en la Unitat Didàctica Jocs de pati. Abans de començar vam classificar els objectes de rebuig portats pels i les alumnes en diferents capses segons el tipus (plàstics, paper de diari, taps de suro, oueres, escuma, llaunes i envasos de iogurt), així ho tindríem més fàcil a l’hora de buscar el material necessari per a la construcció de jocs. Amb pressupost d’escola vam comprar cinta adhesiva ( cel.lo i cinta aïllant), cordill i pintures. - 1ª sessió: Construcció dels jocs proposats a la sessió de formació al CRP de la SelvaII. Per cada grup classe (1r,2n,3r,4t,5è i 6è). Vam fer un planning de construcció de materials per tal que no es repetissin molt uns jocs i d’altres no es fessin. CICLE C.Inicial C:Mitjà C:Superior

JOCS A CONSTRUÏR Captura taps, pilotes estel, pilotes multijocs Xanques, raquetes i pilotes de velcro, indiaques Tres en ratlla, buscapeus, pilotes amb bot Metodologia per racons Amb l’ajuda de les fotografies del material a fabricar se situaven quatre racons, de manera que per grups anaven allà on els agradava més. S’encarregaven d’agafar els materials necessaris i començaven a fabricar jocs. En acabar tenien l’opció de provar el que havien fet o bé construir una altra cosa.

alumnes construint jocs

- 2ª sessió: Pràctica amb els diferents materials elaborats. Metodologia d’ambients d’aprenentatge Els oferíem els jocs construïts en la primera sessió en diferents espais i els deixàvem explorar per tal de despertar l’interès amb aquell material no convencional i la creativitat a l’hora d’inventar-se possibles jocs.

alumnes jugant amb el què han fabricat.

- 3ª sessió: Realització de diferents jocs multiculturals utilitzant el material construït per l’alumnat. Vam realitzar jocs d’arreu del món utilitzant només material del reciclajoc. Vam fer jocs proposats en la sessió del CRP, i d’altres del llibre “Juegos multiculturales” de Jaume Bentolà i Josep Mª Mora. - 4ª sessió: Posada en comú de l’experiència. Autoavaluació de què han après i per a què els ha servit, i dibuix de l’activitat o joc que els hagi agradat més. (veure a l’annex) Vam preparar una exposició explicant tot el que havíem fet en el Reciclajoc. Un dia de portes obertes a l’escola els pares i mares van poder veure el què s’havia fet. En acabar les sessions vam fer una posada en comú entre els mestres d’Educació Física i la resta de docents per valorar com havia anat.(veure a l’apartat Avaluació de l’activitat)


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!

Avaluació La proposta de realitzar l’experiència del reciclajoc va estar ben acceptada tant per l’ alumnat com pel professorat. Hi va haver força col·laboració per part de les famílies a l’hora de dur el material. Pel què fa als objectius marcats considero que s’han pogut aconseguir de manera satisfactòria. L’alumnat van estar molt motivat i participatiu a l’hora de fabricar els jocs. Va ser important remarcar que el material construït es quedaria com a material de pati i que no se l’endurien a casa. També van sortir bones idees d’utilització del material. Els i les alumnes continuen jugant amb aquest material a l’hora del pati. Alguns dels jocs es comencen a trencar per l’ús, però això ja estava previst. El que els costa més és agafar l’hàbit de llençar cada material de rebuig al seu contenidor pertinent, per tal que es recicli. El fet de fer una exposició perquè es pugués veure l’activitat portada a terme ha estat ben rebuda per part de les famílies i valorada de molt positiva. Aquesta ha estat una activitat desenvolupada únicament per l’àrea d’Educació Física degut a que va sorgir a mig curs i no hi havia temps de coordinació, però el professorat ha comunicat la predisposició a col·laborar en properes experiències de Reciclajoc. Proposta que es farà a principis de curs i així es podrà programar de manera interdisciplinària. Per acabar, afirmar que l’experiència de construcció de jocs amb material de rebuig ha estat molt positiva perquè s’ha aconseguit el propòsit inicial i que dóna nom al projecte, hem reciclat, hem après i ens hem divertit!

Exposició del que vam fer en el rodajoc

ANNEX


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!

Carta adreçada als pares i mares Generalitat de Catalunya Departament d'Educació CEIP Sant Jordi C/ Escoles, 23 17412 Maçanet de La Selva Telf. 972 858065 / Fax. 972 859397 b7002181@xtec.cat

Escola Associada a la UNESCO Gener 2005

Benvolguda família, Els i les mestres d’Educació Física de l’escola volem dur a terme una experiència de construcció de jocs a partir de material de rebuig. L’objectiu serà sensibilitzar als i les alumnes de la possibilitat de reutilitzar alguns materials i alhora concienciar-los pel respecte al medi ambient. És per aquest motiu que demanem la col·laboració de tots i totes per tal de recopilar el material necessari per poder-ho treballar. El material que necessitem és: - bosses de pa de motlle - bosses de plàstic - llaunes de tomàquet - paper de diari - taps de suro

- oueres de 12 ous - plàstic d’emboltori (de bombolles o sense) - goma o fil elàstic - trossos d’escuma - envasos de iogurt

Cada alumne/a hauria de dur, com a mínim, una d’aquestes coses si li és possible. Els agraïm la col·laboració per endavant. Atentament, Departament d’Educació Física.


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM! AUTOAVALUACIÓ DE L’ACTIVITAT DEL RECICLAJOC QUÈ HE FET?

Quin fet?

joc

QUINS MATERIALS HE UTILITZAT?

hem De quin país era?

NOM: CURS:

COM PUC JUGAR?

M’HA AGRADAT?

Amb què es juga?

M’ho he passat bé?


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!

Unitat Didàctica transversal:

Jocs Reciclats OBJECTIUS:

   

   

Construir jocs amb material de rebuig, i realitzar jocs diversos. Desenvolupar la creativitat a l’hora de construir i inventar jocs nous. Sensibilitzar-se per a la interacció amb l’entorn. Conscienciar-se pel respecte al medi ambient, amb activitats de REUTILITZACIÓ de diferents materials, i de RECOLLIDA SELECTIVA de tots aquells materials trencats o que ja no necessitem. Realitzar esports alternatius amb el material construït, fomentant la coeducació. Participar de manera activa en el manteniment del material. Gaudir del joc amb els companys i companyes, afavorint la cooperació i no la competivitat. Respectar els altres, el material i les normes de joc.


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!

RECiCLEM, APRENEM i ENS DiVERTiM!


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!

CANDIDATURA AL PREMI MEDI AMBIENT DE LA GENERALITAT DE CATALUNYA A ACTUACIONS DE REDUCCIÓ I RECICLATGE DE RESIDUS MEMÒRIA Actuació que opta al premi

RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!

Categoria del premi (marqueu l’opció corresponent)

Establiments comercials i activitats de servei Entitats socials, associacions i iniciatives ciutadanes Centres educatius

x

Ens locals de Catalunya

Dades identificatives de l’entitat / ens que hi opta Denominació de l’entitat / ens: CEIP Sant Jordi Nom i cognoms de la persona responsable: Rosa Rovira Bahillo Adreça: c/ escoles,23 Codi Postal:17412 Població:Maçanet de la Selva Telèfon de contacte: 607248591 Fax: Adreça electrònica: rrovira9@xtec.cat Representant de la candidatura: Rosa Rovira Bahillo

Extracte de l’actuació Al CEIP Sant Jordi de Maçanet de la Selva estem duent a terme un seguit d’actuacions per tal que l’alumnat se n’adoni que tenint cura del seu entorn més proper estan col.laborant a mantenir la salut del nostre planeta. Basant-nos en la idea, com deia el mític Capità Enciam, que els petits


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!

canvis són poderosos, els ensenyamem que per petita que sigui la seva actuació serà valuosa anivell global. El que pretenem amb aquesta actuació és que els nens i nenes esbrinin què podem fer i com ho hem de fer pel que fa a la reducció i reciclatge de residus. Descripció dels mèrits de la candidatura (objetius de l’actuació, detalls més rellevants, i resultats obtinguts) Voldria especificar que les actuacions que explico a continuació han estat pensades i triades entre alumnes i mestres del centre. Vam fer una pluja d’idees i vam triar aquelles actuacions que vam creure més engrescadores, significatives i realitzables a tots els nivells, ja que s’han dut a terme tant a Educació Infantil com a Primària.

Què volem aconseguir? (objectius de l’actuació) Que els i les alumnes a través d’un seguit d’actuacions diverses arribin a:

 Conscienciar-se pel respecte al medi ambient, i participar en activitats de REUTILITZACIÓ de diferents materials, i de RECOLLIDA SELECTIVA. de tots aquells materials trencats o que ja no necessitem.  Actuar de manera responsable pel que fa a la REDUCCIÓ i el RECICLATGE de residus tant a l’escola com a casa.  Aprendre el tipus de deixalles que els pertoca a cada contenidor i adquirir l’hàbit de llençar cada cosa al seu lloc. Recollim selectivament!  Conscienciar-se de la importància de la recollida selectiva pel bé de tots i totes, i pel respecte al medi ambient.  Col·laborar en la conservació de l’escola i del nostre entorn.


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!

Què hem fet? (detalls més rellevants)

Actuacions de REDUCCIÓ: NOM DE L’ACTIVITAT

OBJECTIU DE L’ACTIVITAT

Pesem el paper?

Reduir la qüantitat de residus de paper que genera cada aula durant la setmana, reutilitzant els fulls en brut per altres utilitats.

Fulls de diari

Reduir l’ús de paper d’embolicar regals, reutilitzant els fulls dels diaris que arriben a l’escola

Esmorzars ecològics

Reduir el paper d’alumni dels entrepans de l’esmorzar.

Els dijous reduim i fem salut!

Reduir envasos i embolcalls dels esmorzars, i al mateix temps fer un esmorzar saludable.

DE QUÈ ES TRACTA I COM VA ANAR L’ACTIVITAT Cada classe té el seu contenidor de paper a l’aula. Cada setmana uns encarregats/des van a pesar el paper i ho apunten en una graella. Han d’intentar que cada vegada hi hagi menys paper. Estan aprenent a reutilitzar el paper, escribint pel darrere, fent jocs o figures de paper... Vam posar la consigna d’embolicar tots els regals que es féssin pels amics invisibles amb paper de diari i d’aquesta manera estalviàvem molt de paper innecessari. La idea va agradar i ens vam divertir S’ha fet una proposta per dur els esmorzars en carmenyola en comptes de paper de d’alumini, o bé en una bossa de roba. Molts nes/es s’han afegit a la proposta El dijous és el dia de la fruita a l’escola. Tothom ha de dur una peça de fruita. Es va proposar perquè hi havia el costum de dur “bolleria” industrial per part d’algunes famílies. S’estan acostumant a dur la fruita dijous, i fins i tot algun altre dia, i s’està reduïnt també el consum de “bolleria” amb els corresponents embolcalls.

NIVELL EDUCATIU

TEMPORALITZACIÓ

CM, CS.

Durant tot el curs

Primària i mestres

!r Trimestre, per les festes de Nadal

Ed. Infantil i Tot el curs Primària Ed. Infantil i Els dijous durant Primària tot el curs


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!

Actuacions de RECICLATGE: NOM ACTIVITAT Recollim selectiva-ment

Reciclajoc

L’hort ecològic

L’àlbum més guai!

El nostre jardí és la terra

OBJECTIU DE L’ACTIVITAT Identificar cada contenidor pel seu color: Blau:paper; groc: emboltoris; marró:orgànic; Verd: vidre Reutilitzar materials de rebuig per a la costrucció de jocs diversos, que es faran servir a l’hora del pati. Reciclar la materia orgànica generada al menjador escolar, i la recollida en els contenidors del pati i convertir-la en compostatge per a l’hort. Crear petites obres d’art amb material de rebuig Aprendre que recollint selectivament aconseguim un planeta més sa.

DE QUÈ ES TRACTA I COM VA ANAR L’ACTIVITAT Activitat per donar la benvinguda als diferents contenidors al pati. Es va organitzar una dansa on s’interpretava el lloc pertinent per a cada deixalla. (Música que s’utilitza: Recollim selectivament de Dàmaris Gelabert) Va servir per recordar als nens i nenes què s’ha de llençar a cada contenidor i per animar-los a mantenir un pati més net. Activitat proposada des del Departament d’Educació Física que pretén que l’alumnat construeixi jocs a partir de material de rebuig. Han après a construir jocs diversos, han reciclat i s’han divertit molt practicant a l’hora de l’esbarjo. A l’escola hi tenim un compostador on hi aboquem la materia orgànica. D’aquesta manera la reciclem i la utilitzem per l’hort. Els i les alumnes s’encarreguen de plantar i regar. Estan molt engrescats amb les feines de l’hort, i veuen la utilitat de reciclar la materia orgànica.

NIVELL

TEMPORALITZACIÓ

ED Infantil i Primària

A principis de curs

P5 i Ed. Primària

Finals del 2n trimestre, pel que fa a la construcció, i 3r trimestre per la utilització del material construït.

Ed. Primària

Compostador, tot el curs Hort ecològic, finals 2n trimestre i 3r trimestre.

Cada alumne s’ha creat la coberta del dossier de treballs al seu gust, amb l’única consigna que només s’utilitzés material de rebuig. Han quedat uns àlbums molt originals, vistosos i ecològics! Coreografia preparada des de l’àrea d’Educació Física, a Cicle Mitjà, en què s’interpreta la necessitat de mantenir l’entorn net, tot comparant-lo amb el jardí de casa nostra. Música que s’utilitza: La seva vida és la vida, cantada per Marc Cartes). En els assajos estan molt interessats i sembla que han captat el missatge.(Encara no s’ha fet davant de la resta de l’escola)

Ed. Primària

Finals del 2n trimestre

CM actua 5 de juny, Dia Mundial del i la resta Medi Ambient de l’escola els acompan ya


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!

Com ha anat? (resultats obtinguts) Pel que fa a l’avaluació a nivell general de les activitats dutes a terme, cal dir , en primer lloc, que han estat ben acceptades per part de l’alumnat i per part de les famílies. El resultat de la majoria de les activitats ha estat molt positiu i és per això que podem constatar que s’han assolit els objectius plantejats en un grau satisfactori. No obstant, val a dir que és important continuar treballant en actuacions d’aquest tipus per tal que l’alumnat interioritzi i apliqui tot el que ha après. Cal que sàpiguen que això de reduir i reciclar els residus no és una activitat puntual i que han de fer perquè toca, sinó que és una manera de ser , una manera respectuosa d’interactuar amb l’entorn. Vam fer una exposició a l’escola en una jornada de portes obertes. Vam exposar fotografies, treballs i dibuixos fets pels nens i nenes, de les activitats que hem estat fent al llarg del curs sobre el tema de reducció i reciclatge de residus. D’aquesta manera els pares i mares poden apreciar i valorar el què s’ha fet.

Raons per les quals es considera que la candidatura és mereixedora del premi:  

Les activitats dutes a terme a l’escola han contrubuit de manera directe a l’educació per a la reducció i el reciclatge de residus. En finalitzar les actuacions plantejades s’ha pogut constatar que l’alumnat ha participat activament i que ha millorat el seu grau de consciència, tot agafant l’hàbit de recollir selectivament tant a l’escola com a casa.  La proposta ha estat profitosa a dos nivells: en un primer que fa referència a l’entorn més proper. Els nens i les nenes han pogut comprovar que, gràcies a la seva petita actuació individual de prevenció i conservació dels voltants de l’escola i el pati i gràcies a la suma de l’activitat de tots els seus companys i


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!

companyes, aconseguien un gran objectiu en comú, reduir de manera notòria la generació de residus i la possibilitat de reciclar-ne d’altres en els contenidors de l’escola. En un segon nivell, han pres consciència que la unió fa la força, i que si ells i elles s’encarreguen de difondre el que han après a familiars i amics i amigues contribuiran a assolir un objectiu encara més ambiciós, el de protegir i millorar el Medi Ambient.  I, per últim, tant alumnes com mestres hem reciclat, hem après i ens hem divertit!


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!


RECICLEM, APRENEM i ENS DIVERTIM!


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.