ថ្ងៃចន្ទ ទី៣ ែខមិថុនា ឆ្នាំ២០១៣
មន្តព ី្រ រី នាក់កព ំ ង ុ ត្រូវសាកសួរពី បទឆបោកបក ្រា ់ ប៊ុត រស្មីគង្គា
ការរលោ ំ ភដីធធ ី្ល ឲ ើ្វ យ្ បះ៉ ពា ល់ដល់សទ ិ របស់ ិ្ធ កមា ុ រ! កូនអ ក ្ន ស យ ្រី ម ៉ោ បុប្ជា និងកូ នអ ក ្ន ភ ម ូ ប ិ ង ឹ ក ក់បាននាគ ំ ស្រែ ្នា កតវ៉ា នៅមុ ខសា លាឧ ទ្ធរណ៍ នៅកង ្នុ ថ ទិ ្ងៃ វាកុមារអន្តរជា តិ ១ មិថនា ុ ទាមទារឲយ្ ដោ ះលង ែ អ ក ្ន ស យ ្រី ម ៉ោ បុប្ជា សកម្មជនដីធ្លីដែលកំពុងជា ប់ឃុំ និងធ្វើការដោះស្រាយបញ្ហាជម្លោះដីធ្លីដែលបានធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់សិទ្ធិជាមូលដ្ឋានជាកុមាររបស់ពួកគេ។ រូបថ ត ម៉េងស ្រ៊ុន
ប្តងឹ ក្រមុ ហ៊នុ សរ្ក សថនៅ ៃ ឧត្តរមានជយ ័ ម៉ៃ ទិត្យថារ ៉ា - Kevin Ponniah ឧត្តរមានជ័យ ៈ ផ្ទះពលរដ្ឋរា ប់រយខ្នង ត្រូវកម្មករក្រុមហ៊ុនស្ករសអាស៊ីធំមួយ ដុតបំផ្លាញ ហើយសកម្មជ នសហគមន៍ ស្ត្រីម្នាក់ដែលទៅឆ្លងទន្លេពេលជាប់ឃុំ ក្នុងពន្ធនាគារ និងបានរងការវាយដំជា
ទៅគណៈកម្មការជាតិសទ ិ ម ិ្ធ នុសស្ ថៃ មួយនឹងជនរងគ្រោះដទៃៗទៀត ដោយ នៅក្នុងបណ្តឹងដាក់ទៅគណៈកម្មការ កម្លាំងសន្តិសុខក្រុមហ៊ុន ដែលហាក់ជា ជាតិសិទ្ធិមនុស្សរបស់ថៃ តាមរយៈអង្គ- ទម្រង់នៃការបំពានលើសិទ្ធិមនុស្ស ទៅ ការសទ ិ ្ធិមនុស្សលីកាដូ និងអង្គការសម- លើប្រជាជននៅក្នុងខេត្តឧត្តរមានជ័យ។ ធម៌កម្ព ជា ុ ដែលត ណា ំ ងឲយ្ ប្រ ជាជ នជាង
៦០០នាក់ក្រុមហ៊ុន Mitr Phol Sugar Corporation ដែលជាក្រុមហ៊ុនថៃដ៏ធំ មួយ ត្រូវចោទប្រកាន់ថា បានរឹបអូស យកដីសម្លាប់សត្វចិញ្ចឹមអ្នកភូមិ លួច ផលដំណាំ ប្រើពលកម្មក ុមារ និងធ ្វើការ គំរា មកហ ំ ង ែ ផ្ សង េ ៗ នៅ កង ្នុ ស ក ្រុ សំរោង និងស្រុកចុងកាល់។...តទៅទំព័រ ៤