ថ្ងៃចន្ទ ទី៣ ែខមិថុនា ឆ្នាំ២០១៣
លខ េ ៩៤៦/តម្ល​ៃ ១០០០​​​រៀល
មន្ត​ព ី្រ ​រី នាក់​ក​ព ំ ​ង ុ ​ ត្រូវ​សាក​សួរ​ពី​ បទ​ឆបោក​បក ្រា ់ ប៊ុត រស្មីគង្គា
ការ​រលោ ំ ភ​​ដី​ធធ ​ី្ល ​ឲ ើ្វ យ្ ​បះ៉ ពា ​ ល់​ដល់​សទ ិ របស់ ​​ិ្ធ ​កមា ុ រ! កូនអ ​ក ្ន ស ​ យ ​្រី ម ៉ោ បុប្ជា និងកូ ​​​ នអ ​ក ្ន ភ ​ម ូ ប ​ិ ង ឹ ក ​ ក់បាន​នា​គ ំ ស្រែ ​​្នា កតវ៉ា ​​ នៅមុ ​​ ខសា​ ​​ លាឧ ​ ទ្ធរណ៍ នៅ​កង ្នុ ថ ​ ទិ ្ងៃ​ វាកុមារ​អន្តរជា ​ តិ ១ មិថនា ុ ​ទាម​ទារ​ឲយ្ ដោ ​ ះ​លង ែ អ ​ក ្ន ស ​ យ ​្រី ម ៉ោ បុប្ជា សកម្ម​ជន​ដី​ធ្លី​ដែល​កំពុងជា ​ ប់​ឃុំ និង​ធ្វើ​ការ​ដោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​ជម្លោះ​ដី​ធ្លី​ដែល​បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះ​ពាល់​ដល់​សិទ្ធិ​​ជា​មូល​ដ្ឋាន​ជា​កុមារ​របស់​ពួក​គេ​។ រូបថ ​ ត ម៉េងស ​ ្រ៊ុន
ប្តងឹ ក្រ​មុ ហ៊នុ ​សរ្ក ស​ថនៅ ៃ ​ឧត្តរ​មាន​ជយ ័ ម៉ៃ ទិត្យ​ថារ ​ ៉ា ​- Kevin Ponniah ឧត្តរ​មាន​ជ័យ ៈ ​ផ្ទះ​ពលរដ្ឋរា ​ ប់​រយ​ខ្នង​​​ ត្រូវ​កម្មករ​ក្រុម​ហ៊ុន​​​ស្ករស​អាស៊ី​ធំមួយ​ ដុតបំផ្លាញ​ ​​​ហើយ​​​សកម្មជ ​ ន​សហគមន៍​ ស្ត្រី​ម្នាក់​ដែលទៅឆ្លងទន្លេ​​​ពេល​ជាប់​ឃុំ​ ក្នុង​ពន្ធនាគារ​​ ​និង​បាន​រង​ការ​​វាយ​ដំ​ជា​
ទៅ​គណៈកម្មការ​ជាតិ​សទ ិ ​ម ិ្ធ នុ​សស្ ​ថៃ​ មួយ​នឹង​ជន​រង​គ្រោះ​ដទៃ​ៗ​ទៀត​ ដោយ​​ ​នៅ​ក្នុង​បណ្តឹង​​​ដាក់​​​ទៅ​គណៈ​​កម្មការ​ ក​ម្លាំង​​​​សន្តិសុខ​ក្រុម​ហ៊ុន ​​​ដែល​ហាក់​​ជា​​​​ ជាតិ​​​សិទ្ធិ​មនុស្ស​​​​​​​របស់​ថៃ​​ ​តាម​រយៈ​អង្គ-​ ទម្រង់​នៃការ​​​​បំពាន​លើ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​​ ទៅ​ ការ​សទ ិ ្ធិ​មនុស្ស​លីកា​ដូ និង​​អង្គការ​​សម-​ លើ​​​ប្រជា​ជន​នៅ​​ក្នុ​ង​​ខេត្ត​​​ឧត្តរ​មាន​ជ័យ​។ ធម៌កម្ព ​​ ជា ុ ​​ដែលត ​ ណា ំ ង​ឲយ្ ប្រ ​​ ជាជ ​ ន​ជាង​
៦០០​នាក់​​​​ក្រុម​ហ៊ុន Mitr Phol Sugar Corporation ​​ដែល​ជា​ក្រុម​ហ៊ុន​ថៃ​ដ៏​ធំ​ មួយ​​ ​ត្រូវ​​ចោទ​ប្រកាន់​​​​ថា ​បាន​រឹប​អូស​ យក​ដី​សម្លាប់​​​សត្វ​ចិញ្ចឹម​​​​​អ្នក​ភូមិ ​លួច​ ផល​ដំណាំ​ ​​​ប្រើ​ពល​កម្មក ​ ុមារ​ ​និងធ ​ ្វើ​ការ​ គំរា ​ ម​កហ ំ ង ែ ផ្ ​​​​ សង េ ៗ ​ នៅ​ ​​ កង ្នុ ស ​ ក ្រុ សំរោង​​ និង​​​ស្រុក​​ចុងកាល់។​...តទៅទំព័រ ៤