ថ្ងៃ្ងព្រហស្បត� ទី១៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៣
ឈូក បណ្ឌិត នៅតម ែ ន ិ ពម ្រ ចូលសវនាការ ម៉ៃ ទិត្យថា រ៉ា ស្វាយរៀងៈ លោកឈូក បណ្ឌិត មិន បានចល ូ ខន ួ្ល ទៅកង ុ្ន សវនាការជាថទ ី្ម ៀត កាលពម ី ស្ ល ិ ម ញ ិ ដោ យមន ិ បា នជន ូ ដ ណ ំ ង ឹ ឡើយ ដល ែ ការអវត្តមានជាលក ើ ទ ព ី រី នះេ ត្រវូ បា នមធា េ វកា ី រពារក្តអះ ី អាងថា ដោយ សារតក្ន ែ ង ុ ដ កា ី របស់ត លា ុ កា រ បានកោះ ហៅកន ូ ក រ្តី បស់ខ ន ្លួ ក្នង ុ នា មជាសាក្សី មិន មែនជាជនជាប់ចោទ។...តទៅទំព័រ៦
CPP មិនចះុ ហត្ថល-េ ខាលើសេចក្តីថ្លែង បឆា ្រ ង ំ អព ំ ព ើ ក ុ រលួយ
បរិចគ ្ចា ឈាមដោយសគ ័្ម ចិ ្រ ត្ត និស្សិតវ័យ១៩ឆ្នាំអឹមចាន់ធីតា ស្ម័គ្រចិត្តបរិច្ចាគឈាមនៅក្នុងទិវាបរិច្ចាគឈាមពិភពលោ កដែលបានប្រារព្ធធ ្វើឡើងនៅឯសណ្ឋាគារសូហត ្វី ែលកាលពីថ្ងៃម្សិលមិញ។ ពាក្យស្លោកសម្រាប់ទិវាខួបលើកទ ី១០នៃការបរិច្ចាគឈាមពិភពលោកឆ្នាំនេះ គឺ«ធ្វើអំណោយសម្រាបជ ់ ីវិតគឺការបរិច្ចាគឈាម»។រូបថត ហេង ជីវ័ន
ភ្នព ំ ញ េ ៈ ក្នង ុ ច ណោ ំ មគណបក្សន យោ- បាយចន ំ ន ួ ៨ ដែលនឹងច ល ូ រម ួ ប ក ្រ ត ួ ក ង ្នុ ការបោះឆ្នោតជាតិនាខែក្រោយ មានតែ គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា ដែលកំពុង កាន់អ ណា ំ ចនិង គ ណបក្សស ញ្ជាតក ិ ម្ពជា ុ ប៉ណ ុ ្ណោះ ដែលម ន ិ បាន ចុះហ ត្ថល ខា េ លើ សេចក្តីថ្លែងការណ៍ដែលបង្ហាញពីការ ក្រម ុ គ ព ូ្រ ទ េ យ្ តុលាការសម្រេចផ ន ្ដ ទោ ្ទា ស ប្តេជច ្ញា ត ិ រ្ត បស់ខ ន ្លួ ក្នង ុ កា របយ ្រ ទ ុ ប ្ធ ្រឆាំង នាងដាក់ពន្ធនាគារបីឆ្នាំ តែការអនុវត្ត និងអំពើពុករលួយ នៅពេលដែលខ្លួន ទោសតែបីខែ១៥ថទេ ្ងៃ ទោសនៅសល់ ជាប់ឆ្នោត។ ...តទៅទំព័រ៤ ត្រូវព្យួរ ហើយនិងពិន័យជាប្រាក់ចំនួន ៦លានរៀលដាក់ចល ូ ក ង ុ្ន ថ វិការដ្ឋ»។ លោកបានបន្ថែមថា៖ «តុលាការក៏ បានសម្រេចមិ នអ នុញ ត ្ញា ឲ យ្ ឈ ្មោះ គាម មាន១៦ទំព័រខាងក្នុង ពិសិដ្ឋណារីតា...តទៅទំព័រ ៨
៣ឬ៤ថ្ងទ ៃ ៀតនស ិ ស្ តិ បកុ គេសប្លា រ់ បួសរចួ ពីឃំុ ប៊ុត រស្មីគង្គា ភ្នព ំ ញ េ ៈ គាម ពិសដ ិ ណា ្ឋ រីតា និសស្ ត ិ ពេទ្យឆ្នាំទី៦ ដែលបើកឡានបុកស្លាប់ ក្មេង៣នាក់របួសមនុស្ស១១នាក់ នាង អាចមានសេរីភាពនៅក្រៅឃុំ ក្នុងរវាង ៣ឬ៤ថ្ងៃទៀតនេះ។ នេះបើយោងតាម សេចក្តីសម្រេចរបស់សាលាដំបូងរាជ-
ធានីភ្នំពេញ ប្រកាសកាលពីម្សិលមិញ ដែលសម្រេចអនុវត្តទោសដាក់ឃុំតែបី ខែកន្លះ ពីក្នុងទោសត្រូវជាប់ពន្ធនាគារ ៣ឆ្នាំ និងពិន័យជាប្រាក់ចំនួន៦លាន រៀល ក្នុងបទល្មើសដែលនាងប្រព្រឹត្ត កាលខែមីនាឆ្នា២ ំ ០១៣នៅកង ្នុ ស ង្កាត់ ទន្លេបាសាក់ខណ្ឌច ំការមន។ លោក កោ វណ្ឌី ចៅក្រមជំនុំជម្រះ
សាលាដប ំ ង ូ ភ ព ំ្ន ញ េ បា នបកា ្រ សសាល- ក្រមកាលពីម្សិលមិញថា ៖ «ផ្អែកតាម សវនាការនិងចម្លើយសារភាពជនជាប់ ចោទតុលាការរកឃញ ើ ថា ឈ្មោះ គាម ពិសិដ្ឋ ណារីតា ពិតជាបានប្រព្រឹត្តបទ ល្មស ើ ដ ច ូ ជា កា រចោទបកា ្រ ន់ម ន ែ ។ ប៉ន ុ ្តែ ដោយនាងជាមនុស្សមានជំងឺស្កន់និង ស្ពក ឹ ដែលមា នវេជប ្ជ ញ្ជាប ញ្ជាកផ ់ វ្លូ ការពី