ថ្ងៃ្ងព្រហស្បត� ទី១៣ ​ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៣
ឈូក បណ្ឌិត​ នៅ​​ត​ម ែ ន ិ ​ពម ្រ ​ ចូល​សវនា​ការ​ ម៉ៃ ទិត្យថា ​ រ៉ា ស្វាយរៀងៈ លោក​ឈូក បណ្ឌិត មិន​ បាន​ចល ូ ​ខន ួ្ល ទៅ​កង ុ្ន ​សវនា​ការជា​ថ​ទ ី្ម ៀ​ត​ កាល​ពម ​ី ស្ ល ិ ម ​ញ ិ ដោ ​ យ​មន ិ បា ​ ន​ជន ូ ដ ​ណ ំ ង ​ឹ ​ ឡើយ ដល ែ ​ការ​អវត្ត​មាន​​ជា​លក ើ ទ ​ព ី ​រី ​​នះេ ​ ត្រវូ បា ​ ន​មធា​ េ​ វកា ​ី រ​ពារក្តអះ​ ​​ី អាង​ថា ដោយ​ សារ​តក្ន ែ​ ង ុ ដ ​ កា ី រ​បស់ត ​ លា ុ កា ​ រ បាន​កោះ​ ហៅ​កន ូ ក ​ រ​្តី បស់ខ ​ន ្លួ ក្នង ុ នា ​ ម​ជា​សាក្ស​ី មិន​ មែន​ជា​ជន​ជាប់​ចោទ​។...តទៅ​ទំព័រ​៦
CPP មិន​ចះុ ​ហត្ថល​-េ ​ ខា​លើ​សេច​ក្តី​ថ្លែង​ បឆា ្រ ង ំ ​អព ំ ​ព ើ ក ុ ​រលួយ
បរិចគ ្ចា ឈាមដោយ​សគ ័្ម ចិ ្រ​ ត្ត និស្សិត​វ័យ​១៩​ឆ្នាំ​អឹម​ចាន់​ធីតា ស្ម័គ្រ​ចិត្ត​បរិច្ចាគ​ឈាម​នៅ​ក្នុងទិវា​បរិច្ចាគ​ឈាមពិភពល​ោ កដែល​បាន​ប្រ​ារព្ធធ ​ ្វើ​ឡើង​នៅ​​​​ឯសណ្ឋាគារ​សូហត ្វី​ ែល​កាលពី​ថ្ងៃ​ម្សិលមិញ។ ​​ ពាក្យ​ស្លោក​សម្រាប់​ទិវា​ខួបលើកទ ​ ី​១០​នៃ​ការ​បរិច្ចាគ​ឈាម​ពិភពលោក​ឆ្នាំនេះ គឺ​«ធ្វើ​អំណោយសម្រាបជ ់​ ីវិតគឺការ​បរិច្ចាគ​ឈាម​»។​រូបថត ហេង ជីវ័ន​
ភ្នព ​ំ ញ េ ​ៈ ក្នង ុ ច ​ ណោ ំ ម​គណ​បក្សន ​ យោ-​ បាយ​ចន ំ ន ួ ៨ ដែលនឹងច ​ល ូ រ​ម ួ ប ​ ក ្រ ត ួ ក ​ង ្នុ ​ ការ​បោះ​ឆ្នោត​ជាតិ​នា​ខែ​ក្រោយ មាន​តែ​ គណ​បក្ស​ប្រជា​ជន​កម្ពុជា ដែល​កំពុង​ កាន់អ ​ ណា ំ ចនិង ​គ ​ ណ​បក្សស ​ ញ្ជាតក ​ិ ម្ពជា ​ុ ​ ប៉ណ ុ ្ណោះ ដែលម ​ន ិ បាន​​ ​​ ចុះហ ​ ត្ថល ​ ខា េ លើ​​ សេច​ក្តី​ថ្លែង​ការណ៍​ដែល​បង្ហាញ​ពី​ការ​​ ក្រម ុ គ ​ ព ​ូ្រ ទ េ យ្ ​តុលាការ​​សម្រេចផ ​ន ្ដ ទោ ​្ទា ស​ ប្តេជច ​្ញា ត ិ រ​្ត បស់ខ ​ន ្លួ ក្នង ុ កា ​ រ​បយ ្រ ទ ុ ប ​្ធ ្រឆាំង​​ នាង​ដាក់​ពន្ធ​នាគារ​បី​ឆ្នាំ​ តែ​ការ​អនុ​វត្ត​ និង​អំពើ​ពុក​រលួយ នៅ​ពេល​ដែល​ខ្លួន​ ទោស​តែ​​បី​ខែ​​១៥​ថទេ ្ងៃ​ ​ទោស​នៅ​សល់​​​​ ជាប់​ឆ្នោត។ ​ ...តទៅ​ទំព័រ​៤ ត្រូវ​ព្យួរ​ ហើយ​និង​​ពិន័យ​ជា​ប្រាក់​ចំនួន​ ៦​លាន​រៀល​ដាក់​ចល ូ ក ​ង ុ្ន ថ ​ វិការដ្ឋ​»។​ ​លោក​បាន​បន្ថែម​ថា៖ «​តុលាការ​ក៏ បាន​សម្រេចមិ ​​ នអ ​ នុញ ​ ត ្ញា ឲ ​ យ្ ឈ ​ ្មោះ គាម​ មាន១៦ទំព័រ​ខាង​ក្នុង ពិសិដ្ឋ​ណារីតា​​...តទៅទំព័រ ៨
៣ឬ៤ថ្ង​ទ ៃ ៀត​នស ិ ស្ តិ ​បកុ គេសប្លា ​រ់ បួស​រចួ ពីឃំ​ុ ប៊ុត រស្មីគង្គា​ ភ្នព ំ ញ េ ៈ គាម ពិសដ ិ ណា ​្ឋ រីតា និសស្ ត ិ ​ ពេទ្យ​ឆ្នាំ​ទី​៦​ ​​ដែល​បើក​ឡានបុក​ស្លាប់​ ក្មេង​៣នាក់​របួសមនុស្ស១១នាក់ ​​ នាង​ អាច​​មាន​សេរី​ភាព​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ​​​​ ក្នុងរវាង​​ ៣ឬ៤ថ្ងៃ​ទៀតនេះ។ ​​នេះ​បើ​យោងតាម​​ សេចក្តី​សម្រេច​របស់​​សាលា​ដំបូង​រាជ-​
ធានី​ភ្នំពេញ​ ​ប្រកាសកាល​ពី​ម្សិល​មិញ​ ដែល​​សម្រេច​អនុ​វត្ត​ទោសដាក់​​ឃុំ​​តែ​​បី​ ខែ​កន្លះ​​ ពី​ក្នុង​ទោស​​ត្រូវ​ជាប់​ពន្ធ​នាគារ​​ ៣ឆ្នាំ​ និង​ពិន័យ​ជា​ប្រាក់​ចំនួន​៦​លាន​ រៀល ​ក្នុង​បទ​ល្មើស​ដែល​នាង​​​ប្រ​ព្រឹត្ត​​ កាល​​ខែ​មីនា​ឆ្នា២ ​ំ ០១៣​នៅ​កង ្នុ ស ​ ង្កាត​់ ទន្លេ​បាសាក់​ខណ្ឌច ​ ំការ​មន​។ លោក កោ វណ្ឌី ​ចៅ​ក្រមជំនុំ​ជម្រះ​
សាលា​ដប ំ ង ូ ភ ​ព ំ្ន ញ េ បា ​ ន​បកា ្រ ស​​សាល-​ ក្រម​​​​កាលពី​​ម្សិល​មិញ​ថា ៖ «​ផ្អែក​តាម​ សវនា​ការ​​​និង​ចម្លើយ​សារ​ភាព​ជន​ជាប់​​ ចោទ​តុលាការ​​រក​ឃញ ើ ថា ​ ឈ្មោះ គាម ពិសិដ្ឋ ​ណារីតា ​ពិត​ជា​បាន​ប្រព្រឹត្ត​បទ​ ល្មស ើ ដ ​ច ូ ជា ​ កា ​ រ​ចោទ​បកា ្រ ន់ម ​ ន ែ ។ ​ ប៉ន ុ ្តែ​ ដោយ​នាង​ជាមនុស្ស​មានជំងឺ​ស្កន់​និង​ ស្ពក ឹ ​ដែលមា ​ ន​​វេជប ​្ជ ញ្ជាប ​ ញ្ជាកផ ​់ វ្លូ ការ​​ពី​