"Didactic project-Holocaust, lesson for the 7th grade" -Open educational resource (RED)

Page 1

Proiect secundar, Erasmus+ Programme Strategic Partnership No. 2020-1-RO01-KA229-080403

European students responsible, motivated, intelligent emotionally and usefully -Liceul Tehnologic Costești, Argeș.

Proiect didactic

Didactic project Holocaust, lesson for the 7th grade

Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 12 Tulcea Profesor: Emilean Anisia Data: 7.06.2022 Clasa: a VII-a Disciplina: Istorie Unitatea de învățare : Lumea în război Lecţia: Holocaustul Tipul lecţiei: mixt

Competenţe generale :

1. Utilizarea în contexte diverse a coordonatelor şi reprezentărilor despre timp şi spaţiu

2. Utilizarea critică şi reflexivă a limbajului de specialitate şi a surselor istorice

3. Manifestarea comportamentului civic prin valorificarea experienţei istorice şi a diversităţii socio culturale

1. The use in various contexts of coordinates and representations about time and space

2. Critical and reflective use of specialized language and historical sources

3. Demonstrating civic behavior by capitalizing on historical experience and socio cultural diversity

Competenţe specifice:

1.1. Utilizarea coordonatelor de timp şi spaţiu în prezentarea faptelor şi proceselor istorice

1

1.2. Compararea faptelor/proceselor istorice din perspectivă temporală şi spaţială

2.1. Folosirea surselor istorice în vederea descoperirii elementelor de continuitate şi schimbare în procesele istorice

2.2. Explorarea surselor istorice prin utilizarea instrumentelor specifice gândirii critice

3.1. Determinarea relaţiilor dintre personalităţile şi grupurile umane în desfăşurarea faptelor istorice

1.1. The use of time and space coordinates in the presentation of historical facts and processes

1.2. Comparison of historical facts/processes from a temporal and spatial perspective

2.1. The use of historical sources in order to discover elements of continuity and change in historical processes

2.2. Exploring historical sources by using specific critical thinking tools

3.1. Determining the relationships between personalities and human groups in the unfolding of historical facts

Competenţe derivate:

C1 să definească termenii istorici holocaust, genocid, pogrom, lagăr, ghetou, soluție finală

C2 să identifice măsurile antievreiești luate de naziști

C3-să compare lagărele de concentrare și exterminare

C4 să descrie „soluția finală” aplicată de naziști

C5- să identifice soluții ca o astfel de tragedie să nu se mai repete

C1 to define historical terms holocaust, genocide, pogrom, camp, ghetto, final solution

C2-to identify the anti-Jewish measures taken by the Nazis

C3 to compare concentration and extermination camps

C4-to describe the "final solution" applied by the Nazis

C5 to identify solutions so that such a tragedy does not happen again

Strategia didactică: Metode:

a) metode şi procedee: expunerea sistematică, explicaţia, conversaţia euristică,învăţarea prin descoperire, lucrul cu documentul istoric, ciorchinele, diagram Venn, eseul de 5 minute

b) mijloace didactice: - mape de lucru ( documente, fişe de lucru),videoproiectorul, - texte istorice,tabla, video-proiector, harta istorică „Europa între 1939-1945”

c) forme de activitate: frontală, individuală .

a) methods and procedures: - systematic exposition, explanation, heuristic conversation, learning by discovery, working with the historical document, clusters, Venn diagram, 5 minute essay

b) teaching aids: - work folders (documents, worksheets), the video projector,

2

- historical texts, blackboard, video projector, historical map "Europe between 1939-1945" c) forms of activity: frontal, individual.

Bibliografie:

 Doru Dumitrescu, Mirela Popescu, Elvira Rotundi, Carmen Tomescu-Stachie, Manual de Istorie pentru clasa a VII-a , Grup editorial Corint, Bucureşti  Maria Ochescu, Manual de Istorie pentru clasa a VII-a , Ed. Art Klett, Bucureşti  Minodora Petrovici, Istoria universală în texte, Ed. Corint, 2003;  L. Căpiţă, C. Căpiţă, Tendinţe în didactica istoriei, Piteşti, 2005;  M. Manolescu, Evaluarea şcolară, Ed. Meteor Press, Bucureşti, 2006.

Nr crt Etapele lecţiei

1. Organizarea clasei şi captarea atenţiei

Co mp . Dozar e

Activitate desfăşurată de Metode şi resurse Mijloace de învăţare Profesor Elevi

1’  Consemnarea absenţelor  Amplasarea mijloacelor de învăţământ.

2. Verificarea cunoştinţelor. 15’

Lecţia „Viața pe front și pe frontul de acasă” Prezentaţi viața soldaților de pe front. - Care erau preocupările soldaților în timpul perioadei de repaos? -Cum era viața femeilor pe frontul de acasă? Cu ce se confrunta populația în zonele de ocupație nazistă?

 Se organizează conform cerinţelorprofesorului.

 Elevii răspundlaîntrebări Eleviirealizeazăciorchinele

Conversaţia Problemati zarea Ciorchinele

Harta

3

3. Anunţarea

lecţiei noi şi a competențelor C1

2’

Lecţia „Holocaustul”

 Se precizează competențele lecţiei. Holocaustul: a însemnat persecutarea și exterminarea fizică a evreilor, efectuată de naziștii și fasciștii europeni, începând cu anii 1930 ai secolului al XX-lea și pe toată durata celui de al Doilea Război Mondial. - a fost cel mai mare genocid din istoria omenirii, căruia i au căzut victime naziștilor: evrei, opozanți ai regimului, rromi, germani cu dizabilități, prizo nieri de război. evreii îl numesc „Shoah“ (catastrofă lb. ebraică).

Eleviiîşinoteazătitlul

Elevii primesc fișe de lucru pegrupe

Explicaţia

Elevii rezolvă fișa de lucru şi îşi notează ideile principaleîncaiete.

Conversaţia euristică Învățarea prin desoperire

Videoproiectorul

4

4. Predarea

noilor cunoştinţe C2 C3 C4

25’  Începutul Holocaustului

-1935-Legile rasiale de la Nürnberg(interziceau căsătoriile dintre germani și evrei)

1938 Noaptea de Cristal pe tot cuprinsul Germaniei au fost devastate magazinele evreiești.

-Începerea războiului a agravat situația evreilor.

-Evreii au fost obligați să poarte un semn distinctiv, (Steaua lui David ) au fost izolați în ghetouri, închiși în lagăre de muncă și de exterminare(executați de Einsatzgruppen- grupe de intervenție).

-În urma Conferinței de la Wansee, s-a decis aplicarea „soluției finale” , exterminarea evreilor. Un rol central a revenit lagărelor de exterminare (Auschwitz Birkenau) unde numeroși evrei au fost uciși, prin gazare cu substanța Zyklon B.

-Moartea era cauzată și de înfometare, boli, extenuare. În unele lagăre s au efectuat experimente medicale.

Antisemitismul Germaniei naziste a dus la moartea a 6 mil de evrei.

Eleviiprimescfiședelucru pegrupe

Expunerea

Elevii rezolvă fișa de lucru şi îşi noteazăideileprincipaleîncaiete.

Explicaţia

Elevii ascultă şi îşi notează ideile principale.

Demonstraț ia Conversația euristică

Harta Video proiectorul Fiședelucru

Diagrama VENN

5

5 Atingerea

Feed-backului C1 C2 C3 C4 C5

5’

Elevilor li se cere să realizeze un eseu de 5 minute, cu tema Holocaustul o lecție de neuitat

Elevii redactează eseul eseul de 5 minute Activitate frontală

6 Notarea elevilor

1’ - se notează elevii care au participat activ la lecţie

7 Anunţarea viitoarei teme 1’ se fac aprecieri generale şi individuale privind implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe

Conversaţia Notarecatalog

Explicaţia

6

Fişă de lucru nr. 1 /Grupa 1 -Istoricii

Citiți cu atenție textul de mai jos: „Doctrina nazistă descrisă deAdolf Hitler în lucrarea Mein Kampf (Lupta mea lb. germană) afirma caracterul superior al rasei germane, care, pentru a se dezvolta, avea nevoie de „lebensraum“ (spațiu vital lb. germană).Acesta putea fi obținut în Est, pe seama slavilor, considerați subumani. Pe deasupra, evreii, romii sau persoanele cu dizabilități trebuiau eliminate pentru a face loc rasei superioare.

Naziștii erau adepții teoriei conspiraționiste a „cuțitului înfipt în spate“, care punea înfrângerea din Primul Război Mondial pe seama unui complot, în cadrul căruia evreii jucaseră un rol central. Era o modalitate simplistă și mincinoasă de a explica pierderea războiului.

Antisemitismul a devenit o parte centrală a ideologiei naziste, care a început să producă efecte nefaste imediat după venirea la putere a lui Hitler, la 30 ianuarie 1933. Holocaustul a însemnat persecutarea și exterminarea fizică a evreilor, efectuată de naziștii și fasciștii europeni începând cu anii ’30 ai secolului al XX-lea și pe toată durata celui de-al Doilea Război Mondial.” (Jean-Michel Lecomte, Predarea Holocaustului în secolul al XXI-lea)

Pornind de la acest text, răspundeți următoarei cerințe:

1. Descrie doctrina antisemită nazistă și contextul în care s-a desfășurat Holocaustul.

2. Definiți „Holocaustul”, pe baza sursei istorice.

Work sheet no. 1 / Group 1 Historians

Read the text below carefully: "The Nazi doctrine described by Adolf Hitler in Mein Kampf (My Struggle German lb.) affirmed the superior character of the German race, which, in order to develop, needed "lebensraum" (living space German lb.). It could be obtained in the East, at the expense of the Slavs, considered subhuman. Moreover, Jews, Roma or disabled people had to be eliminated to make room for the superior race.

The Nazis were adherents of the "backstabbing" conspiracy theory, which blamed the defeat of the First World War on a conspiracy in which the Jews had played a central role. It was a simplistic and lying way of explaining the loss of the war.

Anti Semitism became a central part of Nazi ideology, which began to produce ill effects immediately after Hitler came to power on January 30, 1933. The Holocaust meant the persecution and physical extermination of Jews by European Nazis and fascists beginning in 30s of the 20th century and throughout the Second World War." (Jean Michel Lecomte, Teaching the Holocaust in the 21st Century)

Based on this text, answer the following requirement:

1. Describe the Nazi anti-Semitic doctrine and the context in which the Holocaust took place.

2. Define "Holocaust", based on historical source.

7

Fişă de lucru nr. 2 /Grupa 2 Temerarii

Citiți cu atenție textul de mai jos: „Noile legi de excludere a evreilor din societate au fost adoptate aproape imediat după preluarea puterii, 1933. La 15 septembrie 1935 au fost adoptate Legile de la Nürnberg sau Legile rasiale de la Nürnberg , cu ocazia celui de al șaptelea congres al Partidului Muncitoresc German Național-Socialist. Prin aceste legi a fost conferită o bază juridică pentru ideologia rasistă și antisemită a statului german. Cu timpul au apărut sute de astfel de legi. Unele dintre acestea interziceau evreilor să viziteze băile publice, parcurile sau restaurantele, altele le îngrădeau dreptul de a lucra în guvern, în presă sau în instituții de cultură. Discriminarea s-a acutizat treptat. Curând, copiii evrei nu au mai putut merge la școală, medicii și avocații de origine evreiască nu au mai putut trata sau pleda pentru ne-evrei. Conform legii evreii erau cetățeni de mâna a doua. Încet, dar sigur, evreii au fost eliminați din societate. Ei au trebuit să-și predea casele și bunurile de valoare statului. Evreii care dețineau magazine sau întreprinderi au fost obligați să transfere dreptul de proprietate pentru o sumă foarte mică de bani. Mulți au încercat să plece, dar vizele de intrare în alte țări erau greu de obținut. Acțiunile antisemite vor culmina pe 9 10 noiembrie 1938, cu Noaptea de cristal, în urma căreia au murit 100 de evrei, au fost devastate în jur de 8000 de magazine evreiești, 200 de sinagogi au fost distruseși 30.000 de evrei au fost trimiși în lagăre” (Elie Wiesel, Noaptea).

Pornind de la acest text, răspundeți următoarei cerințe:

1. Identificați, pe baza sursei istorice măsurile antievreiești luate de naziști.

Work sheet no. 2 / Group 2 Daredevils

Read the text below carefully: "New laws to exclude Jews from society were passed almost immediately after the seizure of power, 1933. On September 15, 1935the Nuremberg Laws or Nuremberg Race Laws were passed, on the occasion of the Seventh Congress of the Workers' Party German National Socialist. These laws provided a legal basis for the racist and anti-Semitic ideology of the German state. Over time, hundreds of such laws appeared. Some of these prohibited Jews from visiting public baths, parks or restaurants, others restricted their right to work in the government, in the press or in cultural institutions. Discrimination gradually intensified. Soon, Jewish children could no longer go to school, Jewish doctors and lawyers could no longer treat or plead for non-Jews. According to the law Jews were secondclass citizens. Slowly but surely, the Jews were removed from society. They had to surrender their homes and valuables to the state.

8

Jews who owned shops or businesses were forced to transfer ownership for a very small amount of money. Many tried to leave, but entry visas to other countries were difficult to obtain.

Anti Semitic actions will culminate on November 9 10, 1938, with Kristallnacht, as a result of which 100 Jews died, around 8,000 Jewish shops were devastated, 200 synagogues were destroyed and 30,000 Jews were sent to camps (Elie Wiesel, Night)

Based on this text, answer the following requirement:

1. Identify, based on the historical source, the anti-Jewish measures taken by the Nazis.

9

Fişa de lucru nr.3 /Grupa Cutezătorii

Citiți cu atenție textul de mai jos: „Toți evreii au fost forțați să poarte un semn distinctiv pe haine, pentru a putea fi identificați ca evrei. Acest însemn putea fi o stea galbenă cu șase colțuri, o banderolă galbenă purtată pe braț sau o panglică albă cu o stea albastră cu șase colțuri. Dacă un evreu ar fi fost găsit în public fără stea, ar fi fost aspru pedepsit. Astfel, o stea ce aducea odinioară lumina în sufletele celor ce o venerau, a ajuns sa fie o sursă de frică și nesiguranță. Evreilor le era strict interzis să iasă din ghetou. Cei care încercau să se ascundă depindeau de un ajutor extern pentru a supraviețui. Pedepse grele erau aplicate de germani oricui era prins ajutând un evreu. Situația a făcut ca unii evrei să fugă din ghetou pentru a scăpa de persecuție și suferință.” (Jean-Michel Lecomte, Predarea Holocaustului în secolul al XXI-lea) Pornind de la acest text, răspundeți următoarei cerințe:

1. Ce erau obligați să poarte evreii? Ce simboliza acel însemn?

2. Analizează situația evreilor din ghetou.

Work sheet no. 3 / Cutezătorii Group

Read the text below carefully:

"All Jews were forced to wear a distinctive mark on their clothes so that they could be identified as Jews. This insignia could be a yellow six pointed star, a yellow armband worn on the arm, or a white ribbon with a blue six pointed star. If a Jew was found in public without a star, he would be severely punished. Thus, a star that once brought light to the souls of those who worshiped it, ended up being a source of fear and insecurity. Jews were strictly forbidden to leave the ghetto. Those who tried to hide depended on outside help to survive. Severe punishments were meted out by the Germans to anyone caught helping a Jew. The situation caused some Jews to flee the ghetto to escape persecution and suffering." (Jean Michel Lecomte, Teaching the Holocaust in the 21st Century)

Based on this text, answer the following requirement:

1. What were the Jews required to wear? What did that sign symbolize?

2. Analyze the situation of the Jews in the ghetto.

10

Fişa de lucru nr.4 /Grupa Analiștii

Citiți cu atenție textul de mai jos: „Lagărele de concentrare erau locul de unde industria germană își obținea muncitorii. Existau 1634 lagăre de concentrare și peste 900 lagăre de muncă, unde se murea de înfometare, boală, muncă epuizantă sau execuții. Exemple de lagăre: Bergen-Belsen, Dachau, Terezin. Destinația principală a lagărelor de concentrare a fost munca forțată a prizonierilor care constituiau o forță de muncă gratuită, iar întreținerea lor îndemna un efort financiar minim. Prizonierii din aceste lagăre deserveau agricultura, carierele de piatră și marile întreprinderi din industria chimică și de război.

Vara anului 1941 a marcat lansarea unei noi acțiuni: construirea lagărelor de exterminare aveau rolul de a realiza masacrarea evreilor prin gazare: Auschwitz, Chelmno, Treblinka, Sobibor, Majdanec și Belzec, Conferința de la Wansee(1942) a avut ca scop informarea oficialilor naziști și a reprezentanților guvernamentali despre planurile de aplicare a „soluției finale” , exterminarea evreilor. Cu acest prilej au fost făcute cunoscute liste care cuprindeau numărul de evrei care urmau să fie exterminați. Un rol central a revenit lagărelor de exterminare, precum cel de la Auschwitz-Birkenau (azi în Polonia), unde numeroși evrei au fost uciși, cei mai mulți prin gazare cu substanța Zyklon B.”

(Raul Hilberg, Exterminarea evreilor în Europa)

Pornind de la acest text, răspundeți următoarei cerințe:

1. Comparați lagărele de concentrare și exterminare.

2. Identificați „soluția finală” aplicată de naziști.

Work sheet no. 4 / Group of Analysts

Read the text below carefully: “Concentration camps were where German industry got their workers. There were 1,634 concentration camps and over 900 labor camps, where people died of starvation, disease, grueling work or execution. Examples of camps: Bergen Belsen, Dachau, Terezin. The main purpose of the concentration camps was the forced labor of the prisoners who constituted a free la-

11

bor force, and their maintenance required a minimal financial effort. Prisoners in these camps served agriculture, stone quarries and large enterprises in the chemical and war industries.

The summer of 1941 marked the launch of a new action: the construction of extermination camps had the role of carrying out the mass-sanctification of the Jews by gassing: Auschwitz, Chelmno, Treblinka, Sobibor, Majdanec and Belzec, the Wan-see Conference (1942) had as purpose of informing Nazi officials and government representatives about plans to implement the "final solution", the extermination of the Jews. On this occasion, lists were made known that included the number of Jews who were to be exterminated. A central role was assigned to extermination camps, such as Auschwitz Birkenau (today in Poland), where numerous Jews were killed, most of them by gassing with the substance Zyklon B."

(Raul Hilberg, The Extermination of the Jews in Europe)

Based on this text, answer the following requirement:

1. Compare concentration and extermination camps.

2. Identify the "final solution" applied by the Nazis.

12
13
Project funded by the European Commission

Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.