Програмне забезпечення. Операційні системи. Основні елементи ОС Windows.

Page 1

План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В 9 КЛАСІ ТЕМА УРОКУ. Програмне забезпечення. Операційні системи. Основні елементи ОС Windows. МЕТА УРОКУ: Познайомити учнів з призначенням та видами програмного забезпечення . Пояснити функції та склад ОС. Ознайомити з ОС Windows. Навчити учнів завантажувати та завершувати роботу з ОС та виконувати основні дії з вікнами, виділяти групи об’єктів . Розвивати кругозір учнів, уміння працювати з клавіатурою та мишею. Логічне мислення, різні види пам’яті. Виховувати самостійність, впевненість у собі та своїх силах. Бажання навчатися. ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу. НАГЛЯДНІСТЬ: Презентації: “Основні поняття Windows”.“ Вікнa “ ХІД УРОКУ. І. Загальна характеристика теми. Дається коротка характеристика нової теми. Значення теми в курсі інформатики та у професійній орієнтації. ІІ. Правила техніки безпеки в кабінеті ПЕОМ. Поточний інструктаж з техніки безпеки в кабінеті з підписами учнів. ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Ми вже знаємо ,що комп’ютер без вказівок користувача не розв’яже жодної задачі. Фахівці створили безліч програм для розв’язання задач що виникають у різних сферах діяльності людей. Програмне забезпечення – це сукупність усіх програм, що забезпечують злагоджену роботу комп’ютера та що їх використовують для виконання різноманітних завдань. Сучасне ПЗ різнопланове його можна поділити на категорії : 1) Системне програмне забезпечення 2) Прикладне програмне забезпечення 3) Системи програмування 1


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Зупинимось на кожній категорії. Системне ПЗ – частина програмного забезпечення, призначена організовувати функціонування комп’ютера. До ситемного програмного забезпечення належать: операційні системи (наприклад Windows);

сервісні програми( наприклад

драйвери різноманітних пристроїв);

програми оболонки( наприклад ) До прикладного ПЗ належать програми , призначенні розв’язувати конкретні завдання в різних сферах діяльності людини. Прикладне програмне забезпечення включає в себе прикладні програми загального призначення (такі як Word , Excel) та

прикладні програми спеціального

призначення(перекладачі, енциклопедії). До систем програмування належать інструментальні програмні засоби створення нових програм ( наприклад середовище програмування Турбо Pascal). Операційна система – це базовий комплекс программ, що забезпечують :  Керування ресурсами – злагоджену роботу всіх апаратних засобів компютера;  Керування процесами – виконання усіх программ та їх взаємодію з пристроями компютера та даними ;  Реалізація інтерфейсу( діалог , обмін інформацією) між користувачем та компютером Отже ОС забезпечує зв'язок між користувачем, прикладними програмами та апаратним забезпеченням комп’ютера. Вона приховує складні та непотрібні подробиці від користувача та пропонує зручний спосіб роботи на комп’ютері. ОС починає працювати одразу після ввімкнення комп’ютера, тому певну її частину розміщено у найважливішій мікросхемі постійної пам’яті BIOS. Всі ОС мають однакову структуру:  Ядро ОС (воно забезпечує прикладним програмам координований доступ до ресурсів комп’ютера, перекладаючи їх команди з мови прикладних програм мовою двійкових кодів)  Драйвери (програми перекладачі, що перекладають команди комп’ютера мовою певного пристрою і навпаки) . 2


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

 Утиліти ( набір допоміжних програм , призначених обслуговувати диски та перевіряти комп’ютер, налаштовувати певні параметри роботи).  Інтерфейс( правила взаємодії ОС та користувача, які визначають зручність роботи). Усі ОС підтримують такі інтерфейси: o Командний . o WIMP-інтерфейс(або графічний) . o SILK –інтерфейс(мовленевий ) o Семантичний ( запити) Зупинимось більш детально на ОС Windows, яка є на сьогодні найбільш поширеною. Назва самої системи походить від англійського слова Windows – вікна . Головний об’єктом є обмежене рамкою поле дуже схоже на віконце. Після завантаження комп’ютера усе що ви бачите на екрані свого монітора називається Робочий стіл тут знаходиться усе , що потрібне для роботи . Кожному об’єкту ставиться у відповідність маленькі спеціальні зображення – піктограми. Серед них є ярлики – спеціальні значки зі стрілочкою в нижньому правому куті , які містять посилання на деякий елемент, доступний на комп’ютері або в мережі . У нижній частині робочого столу розміщено Панель задач (частина робочого столу яку використовують для переходу між відкритими вікнами, а також для доступу до глобальних команд та інших часто вживаних об’єктів). Тут можна побачити назви всіх програм , запущених на виконання , набір індикаторів, годинник та кнопку Пуск(головне меню) Головне меню забезпечує основні функції керування системою. Вона має слідуючу структуру :

Додаткова частина, зміст якої залежить від потреб користувача Основна частина, яка містить підменю, на що вказує Нижня частина для завершення роботи і сеансу конкретного користувача.

3


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Для роботи з графічною ОС використовують маніпулятор Мишу. З допомогою якої можна не тільки виділяти або обирати певні об’єкти, відкривати папки та запускати програми, натискати кнопки на екрані , але й перетягувати об’єкти. Ще одним елементом інтерфейсу ОС Windows є контекстне меню - меню що з’являється на місці об’єкта та містить додаткові опції чи основні дії, які можна виконувати на цей момент над об’єктом. Щоб його відкрити треба натиснути праву кнопку миші. Кожне вікно має:  Рядок заголовка ( зверху, містить назву програми та кнопки керування )  Рядок меню ( під рядком заголовка, назви пунктів Файл, Правка.., Довідка)  Панель інструментів  Робоча область (в центрі)  Рядок стану( внизу, міститься допоміжна інформація ) Оскільки на робочому столі може одночасно бути багато вікон то є три режими відтворення вікон:  Повноекранний;  Нормальний;  Кнопка на панелі завдань. Змінити режими можна з допомогою кнопок керування вікном або кнопки Панелі завдань. Вікна можна легко переміщувати по робочому столі а також змінювати їх розміри.(як саме продемонструвати) . Елементи вікон налаштування параметрів :  Вікно повідомлення ( повідомлення і кнопка (Ок))  Вікно повідомлення із запитанням (повідомлення і декілька кнопок ( так, ні , скасувати) )  Запит на введення тексту  Вікно запиту зі списком( можна бачити у вікнах налаштування параметрів)  Прапорець(після назви іде квадратик)  Перемикач(перед назвою кружечок ) 4


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

 Цифрове поле зі стрілками  Повзунок Доволі часто виникає потреба виконати ідентичні дії з кількома об’єктами тому потрібно вміти виділяти группу об’єктів . Щоб виділити один об’єкт потрібно підвести до нього

курсор і натиснути ліву

кнопку миші. Щоб зняти виділення ще раз натиснути ліву кнопку миші. Якщо потрібно виділити декілька обєктів то потрібно їх виділяти утримуючи кнопку Ctrl а потім ліву кнопку миші натиснути. Якщо об’єкти недалеко то треба обвести їх значки мишею, утримуючи ліву кнопку. Якщо значки на одній лінії то натиснути лівою кнопкою миші 1 значок лінії , а потім , утримуючи натиснутою клавішу Shift , натиснути лівою кнопкою миші останній значок лінії. Щоб виділити всі об’єкти можна одночасно натиснути Ctrl та А (можна з допомогою меню Правка) Щоб зняти виділення потрібно натиснути ліву кнопку миші в будь-якому місці вікна або на Робочому столі . V. Закріплення вивченого. Повторення з учнями основних відомостей нового матеріалу за допомогою презентацій Практична робота по виділенню групи об’єктів Практична робота по виділенню об’єктів Щоб виділити один об’єкт потрібно підвести до нього курсор і натиснути ліву кнопку миші. Спробуйте виділити обєкт на диску D Щоб зняти виділення ще раз натиснути ліву кнопку миші. Зніміть виділення об’єкта Якщо потрібно виділити декілька обєктів то потрібно їх виділяти утримуючи кнопку Ctrl а потім ліву кнопку миші натиснути. Спробуйте виділити обєкти на диску D Якщо об’єкти недалеко то треба обвести їх значки мишею, утримуючи ліву кнопку. 5


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Спробуйте виділити обєкти на диску D Якщо значки на одній лінії то натиснути лівою кнопкою миші 1 значок лінії , а потім , утримуючи натиснутою клавішу Shift , натиснути лівою кнопкою миші останній значок лінії. Спробуйте виділити обєкти на диску D Щоб виділити всі об’єкти можна одночасно натиснути Ctrl та А (можна з допомогою меню Правка) Спробуйте виділити обєкти на диску D Щоб зняти виділення потрібно натиснути ліву кнопку миші в будь-якому місці вікна або на Робочому столі . Зніміть виділення об’єкта . V. Аналіз та підсумки уроку. Підводяться підсумки уроку та вивченого матеріалу. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.. Вивчити § 6 Повторити правила Т.Б.

6


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В 9 КЛАСІ ТЕМА УРОКУ. Збереження даних на комп’ютері. Файлові системи. МЕТА УРОКУ: Дати загальне поняття про файли, каталоги і підкаталоги. Ознайомити з правилами вказування шляху до файлу. Ввести поняття імен запам’ятовуючих пристроїв. Ввести поняття файлової системи та познайомити з основними файловими системами. Навчити запускати програми на виконання . Розвивати практичні навички роботи з ПК, увагу зосередженість. Розвивати творчу пізнавальну активність. Логічне мислення, пам’ять. Виховувати дружні стосунки між учнями, повагу до товаришів та учителів. ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу. НАГЛЯДНІСТЬ: Презентації: « Програма Провідник» , «Файлові системи» Тестова програма TEST W ХІД УРОКУ. І. Вступна частина. 1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому. 2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці ІІ. Актуалізація теми уроку. 1. Як ви думаєте , що таке файл ? 2. Що таке ім’я файлу? 3. Де зберігаються файли ? 4. Що таке шлях до файлу? 5. Що ви знаєте про файлові системи ? . ІІІ. Повторення та закріплення матеріалу вивченого на минулому занятті . Можна провести усне опитування : 1. Що таке програмне забезпечення 2. Види програмного забезпечення 3. Що належить до кожного виду ПЗ 4. Що таке операційна система? ЇЇ функції. 5. Якою є структура ОС? 6. Що таке Робочий стіл? 7


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

7. Що таке піктограма? 8. Чим відрізняються від піктограм ярлики? 9. Що таке Панель задач? 10.Що міститься на панелі задач? 11.Які дії можна робити з об’єктами за допомогою миші? 12.Що таке контекстне меню? Як його викликати? 13.Розкажіть про загальну структуру вікон у ОС Windows? 14.Як можна змінити розмір вікна? 15.Яким чином виділяються об’єкти? А їх групи? Можна провести тестування за допомогою тестової програми. TEST W \ 9 клас –перший \Тема2-1перший ІV. Вивчення нового матеріалу. Чи знаєте ви як запустити на виконання програми ,що встановлені на комп’ютері? Існує два найпоширеніші способи це зробити: 1) Пуск - Програми - Вибрати потрібну. 2) Знайти ярлик програми і двічі клацнути по ньому. Щоб використати інші способи потрібно знати, де саме розміщена програма яка потрібна. Основним поняттям ОС є Файл – це сукупність даних, записаних на зовнішній носій, що має власне ім’я . Ім’я файлу складається з двох частин, розділених між собою крапкою : імя. розширення. Ім’я дає користувач, а розширення вказує тип файлу наприклад Ехе або соm – файл програми Sys –системний файл bat - командний файл doc, або txt – текстовий документ jpg, bmp, cdr - графічний файл avi - відео файл wav, mid – звуковий файл Проаналізувавши розширення будь-якого файлу, можна визначити його формат.

8


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Формат файлу - визначений порядок розміщення знаків у файлі, що його використовують програми під час запису та зчитування даних. Усі

файли зберігають

на зовнішніх запам’ятовуючих пристроях, найчастіше на

жорсткому диску комп’ютера, який поділяють на кілька (частіше 2 ) логічних дисків. Прийнято, що диск С містить інформацію операційної системи та програми, установлені на комп’ютері. Диск D - найчастіше призначений зберігати різну інформацію користувача. А, В- імена гнучких дисків, Е- пристрою для роботи з дисками С D або DVD, F,G,H – імена флеш-дисків. Для покращення організації збереження використовують Папки – це об’єкт ОС, який використовують для зберігання файлів , та інших папок і впорядкування їх на диску. На екрані відображається спеціальний значок, що має вигляд канцелярської папки. В ОС Windows папки поділяють на 1. системні ( службові, створені ОС) 2. користувацькі ( створені користувачем) Щоб дізнатися які папки є на комп’ютері можна : 1) Відкрити Мой комп’ютер на робочому столі а далі відкрити диск, що вас цікавить . 2) Використати програму Проводник вона знаходиться на панелі завдань вибрати кнопку Пуск - Програми - Стандартние - Проводник Вікно цієї програми поділено на дві частини у лівій відображено кореневий каталог, а у правій – вміст вибраної папки. Ліворуч назви папки, що має вкладені папки , буде розташовано символ + (показати презентацію по використанню програми Провідник ) Найпростішим способом відшукання потрібного файлу є використання команди Знайти ( Продемонструвати використання команди Знайти за допомогою мережі і спеціальної програми ) Для цього натискаємо Пуск у Головному меню обираємо підменю Знайти – Файли і Папки а далі вводимо ім’я файлу. Якщо ім’я не знаєте то використовують маску імені файлів(? – довільний символ, * - довільний набір символів наприклад *. txt - всі файли текстового типу )

9


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Після застосування цієї команди ми побачимо Шлях до файлу. Шлях до файлу – рядок який вказує розташування файлу. Він завжди починається з імені диска, на якому розташований файл, а далі вказується список назв папок, які треба послідовно відкрити аж до папки з потрібним файлом наприклад "C:\Program Files\Windows Media Player\wmplayer.exe" /prefetch:1 Для полегшення пошуку можна ввести відомі властивості файлу: Дата створення і т.д. Для того щоб швидко запускати файл який часто використовується можна створити ярлик і розмістити його на Робочому столі (по мережі показати як це робиться, або запропонувати комусь з учнів це зробити і показати всім іншим) Файлова система – частина будь-якої операційної системи, що відповідає за організацію зберігання та доступу до інформації на будь-яких носіях. Прикладом може бути файлова система жорстких магнітних дисків. Інформація зберігається у секторах(зазвичай розміром 512 байт) і сам пристрій може виконувати лише команди зчитування /записування інформації у певний сектор диску. Користувач же хоче розмістити у певній папці, тому саме файлова система має визначити, як виконати ці операції на фізичному рівні. Файлова система включає: -сукупність усіх файлів на диску; -набори службових структур даних для керування файлами - комплекс системних програмних засобів для керування файлами Різні файлові системи відрізняються засобами розподілу дискового простору між файлами на вінчестері та організації на диску службових ділянок. Розглянемо основні файлові системи (пояснення провести з допомогою презентації) 1) Файлова система FAT(для MS DOS основні правила та недоліки ) 2) Файлова система NTFS(для Windows основні правила переваги та недоліки) V. Закріплення вивченого. Повторення з учнями основних відомостей нового матеріалу. VІ. Практична робота на ПК.

10


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Практична робота №2 « Робота з інтерфейсом користувача операційної системи Windows» Хід роботи 1. Увімкніть комп'ютер. Що ви бачите на моніторі після завантаження операційної системи? Знайдіть та назвіть основні елементи Робочого столу. 2. Натисніть правою клавішею миші на вільному місці Робочого столу і з контекстного меню виберіть команду впорядкування значків на Робочому столі за назвою ('за ім'ям). 3. Спробуйте перемістити значки на Робочому столі, розташуйте їх уздовж бічних сторін Робочого столу (не забувайте, що для переміщення об'єкта його попередньо треба виділити). Виділіть та перемістіть одночасно кілька об'єктів на Робочому столі. Виділіть та перемістіть усі об'єкти, розміщені на Робочому столі. 4. Лівою клавішею миші натисніть кнопку Пуск, відкрийте Головне меню системи та запустіть зі Стандартних програм программу Блокнот. 5. Зробіть те саме із застосунком Калькулятор. Яке вікно зараз є поточним? 6. Спробуйте перетягувати вікна, згортати та розгортати їх. 7. Змініть розміри вікон, використовуючи кнопки керування вікном та перетягуючи кути чи бічні межі вікон. 8. Натисніть правою клавішею миші на вільній частині Панелі завдань. Виберіть по черзі з контекстного меню різні варіанти розташування вікон. Які варіанти ви побачили? 9. Двічі натисніть лівою клавішею миші значок Мій комп'ютер. На диску С: за шляхом С:\РrogramFiles\МісrosoftOffice\Offise знайдіть программу WinWord . Натисніть її значок (якою клавішею миші?), щоб викликати контекстне меню. Виберіть команду створення ярлика та перетягніть ярлик на Робочий стіл. 10.

Якщо ви не змогли виконати попередній пункт завдання, оскільки на

вашому комп'ютері программа WinWord міститься в іншій папці, знайдіть, використовуючи пошук файлів, цей застосунок на комп'ютері та створіть до нього ярлик, як описа но в попередньому пункті. 11


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

11.

Відкрийте цей застосунок подвійним натисканням лівою клавішею миші

створеного ярлика. 12.

Закрийте всі вікна. Виберіть з меню Пуск пункт Завершення роботи, підтвердьте

своє рішення у вікні, що має з'явитися на екрані. Якщо комп'ютер не вимкнувся автоматично, на екрані з'явиться повідомлення, що живлення комп'ютера можна вимкнути. Виконайте цю інструкцію. Питання для захисту Практичного завдання Що відбувається коли клацаєте один раз лівою кнопкою миші по об’єкту? Що відбувається коли ви клацаєте двічі лівою кнопкою миші по об’єкту? Що відбувається, коли ви клацаєте один раз правою кнопкою миші по об’єкту? Що таке контекстне меню? Яке вікно вважається активним? Як зробити вікно активним? Чи можуть бути активними відразу декілька вікон? Які елементи наявні у вікні будь-якого додатка Windows? VІІ. Аналіз та підсумки уроку. Підводяться підсумки та робиться аналіз вивченого матеріалу. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Вивчити §7 Повторити §6 опрацювати§8.

12


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В 9 КЛАСІ ТЕМА УРОКУ. Працюємо з об’єктами операційної системи МЕТА УРОКУ: Закріпити навички роботи учнів із ОС Windows її інтерфейсом. Перевірити та оцінити уміння учнів працювати з об’єктами на робочому столі та вікнами. Розвивати творчі здібності учнів, практичні навички роботи з ЕОМ, клавіатурою та мишею. Логічне мислення, пам’ять. Виховувати самостійність та відповідальність. ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу. НАГЛЯДНІСТЬ: програма NetOp School ХІД УРОКУ. І. Вступна частина. 1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому. 2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці ІІ. Актуалізація знань. 1. Що таке ярлик? 2. Як створити ярлик? 3. Що таке папка? 4. Що таке файл? 5. Як викликати контекстне меню 6. Як виділяються об’єкти? ІІІ. Вивчення нового матеріалу. Розглянемо основні поняття сьогоднішнього уроку: Копіювання – створення копії об’єкта (він залишається на старому місці і з’являється на новому). Переміщення - зміна адреси об’єкта( видаляється з старого місця і переноситься на нове). Корзина- сховище вилучених папок , файлів , ярликів. Видалення – перенесення об’єкта в корзину, знищення його адреси. 13


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Відновлення – перенесення об’єкта з корзини на місце де він раніше знаходився. Буфер обміну – частина оперативної пам’яті, яку використовують для копіювання і переміщення об’єктів. Інформацію розміщують у буфері обміну командами Копіювати або Вирізати, вибирають з буферу і розміщують у місці призначення командою Вставити. 1) Над папками та ярликами визначені такі дії: відкрити, закрити, створити, вилучити, відновити, копіювати, перемістити, перейменувати, відправити електронною поштою. 2) Файли можна створювати, переносити, копіювати з папки в папку , або з одного пристрою на інший , видаляти. Продемонструвати дії над папками та файлами за допомогою мережі та спеціальної програми NetOp School . V. Практична робота на ПК. Учні до кінця уроку працюють над практичною роботою №3 Варіант 1 Виконайте завдання

Завдання

Алгоритм виконання

Створіть на робочому столі файлову

1.

За допомогою правої кнопки миші

структуру: ТЕКСТ\ДОКУМЕНТ\ АКТ

відкрити контекстне меню робочого

ТЕКСТ\ДОКУМЕНТ\ ДОГОВІР

столу. 2. Вибрати пункт меню Створити/ Папку. 3. Ввести ім' я папки — ТЕКСТ. 4. Двічі натиснувши ліву кнопку миші, коли курсор буде на позначці папки ТЕКСТ, відкрити цю папку. 5. За допомогою контекстного меню створити у ній папку ДОКУМЕНТ за аналогією. 6.

Двічі натиснувши ліву кнопку 14


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

миші, коли курсор буде на позначці папки ДОКУМЕНТ, відкрити цю папку. 7. За допомогою контекстного меню створити у ній папку АКТ за аналогією. 8.

За допомогою контекстного меню

створити у ній папку ДОГОВІР за Створити у папці ТЕКСТ файл

аналогією 1. За допомогою кнопки

Література. txt

панелі інструментів вікна папки

на

піднятись на рівень вище у папку ТЕКСТ. 2. За допомогою контекстного меню створити текстовий документ Cтворити копію файла Література.

Література. txt 1. Один раз клацнути лівою кнопкою

txt та розташувати її у папці

миші для виділення файла.

ДОГОВІР

2. Натиснути праву кнопку миші та вибрати у контекстному меню пункт Копіювати. 3. Двічі натиснувши кнопку на папці ДОКУМЕНТ, відкрити цю папку. 4. Двічі натиснувши кнопку на папці ДОГОВІР, відкрити цю папку. 5. За допомогою контекстного меню (пункт Вставити) провести вставку з

Перенести файл Література. txt із

буфера обміну файла 1. За допомогою кнопки

папки ТЕКСТ у папку АКТ

панелі інструментів вікна папки

на

піднятись на рівень вище у папку ТЕКСТ. 15


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

2. Один раз клацнути лівою кнопкою миші на позначці файла для його виділення. 3. Натиснути праву кнопку миші та вибрати у контекстному меню пункт Видалити. 4. Двічі натиснувши кнопку на папці ДОКУ-

МЕНТ, відкрити цю папку.

5. Двічі натиснувши кнопку на папці АКТ, відкрити цю папку. 6. За допомогою контекстного меню (пункт Вставити) вставити з буфера Перейменувати файл Література.txt у

обміну файл 1. Виділити файл Література.4x4,

файл з ім'ям Біографія. txt

кликнувши

один раз на позначці

файла лівою кнопкою миші. 2. Натиснути ліву кнопку миші на імені файла. 3. Увести нове ім'я Біографія.txt. | 4. Натиснути клавішу Еnter 2. Копіювання файлів Створити на робочому столі папку ЛИСТ.

*

Скопіювати у створену папку файл ЛІТО.txt з каталогу С:\FILES Скопіювати у створену папку файл Література.txt. ■ Скопіювати у створену папку файли з розширенням .txt (Для виділення файлів у групу скористатися упорядкуванням файлів за певною ознакою (ім'ям, типом, датою та ін.)) ■ Скопіювати створену папку разом з файлами у папку ТЕКСТ. Результати копіювання показати вчителю. Видалити створену папку. Усі дії поетапно описати в таблиці.

16


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Завдання

Алгоритм виконання

3. Перейменування файлів та папок Перейменувати файли та папки, вказані в індивідуальному завдан-I

и.

скориставшись для цього різними способами (контекстне меню | гравої клавіші, головне меню та ін.) !

Описати послідовність дій.

4. Вилучення файлів Після перегляду результатів роботи вчителем, вилучити створені папки та файли. Описати послідовність дій. Варіант 2 (по підручнику) 1.Увімкніть комп’ютер .Перейдіть на диск D : і створіть на ньому систему папок, наведену на схемі 2.Оберіть папку Математика та скопіюйте її в папку Тетр,розташовану на диску С: вашого комп'ютера. Якщо папка Тетр буде відсутня, попередньо створіть її самостійно. 3.Запустіть програму Блокнот, яка є стандартним застосунком ОС Windows (Пуск —> Програми —> Стандартні —> Блокнот). Створіть у ній текстовий файл, набравши імена, адреси та номери телефонів своїх друзів. Збережіть набраний текст у файлі з назвою друзі.txt. Для цього відкрийте меню Файл і вкажіть команду Зберегти як... У вікні вкажіть, що файл треба зберегти в папці Тетр на диску С: із вказаною назвою. 4. Створіть на диску D: папку Мої друзі та скопіюйте файл друзі. txt у цю папку. 5. Створіть текстовий файл розклад txt., у якому наберіть розклад уроків вашого класу на понеділок. Збережіть цей файл у папці Уроки. 6. Скопіюйте файл із розкладом уроків у папку Фізика. 7. Знайдіть на вашому комп'ютері текстові файли, створені за останній тиждень, та скопіюйте два з них у папку Тетр, розташовану на диску С: вашого комп'ютера. 17


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

8. Відкрийте за допомогою папки Мій комп'ютер два вікна: для папки Мої друзі, яку ви створили на диску D:, та для папки Тетр, розташованої на диску С:. 9. Зробіть поточним вікно папки з диска С:. *Упорядкуйте файли у вікні за типом (спробуйте самі здогадатися, як це зробити, за допомогою контекстного меню). 9. *Укажіть подання файлів папки у вікні у формі таблиці Запишіть у зошит усі відомості про перший та останній файли з отриманого списку. 10.

Скопіюйте два текстових файли, розташовані в папці Тетр на диску С:, у

папку Математика, яка міститься в папці Уроки. 11.

Перейдіть до кореневого каталогу диска С: в одному вікні та до папки С:\Тетр

в іншому вікні папки Мій комп'ютер. 12.

*3мініть назву папки Тетр на Тимчасові файли.

13.

Перенесіть папку Уроки до кореневого каталогу диска С:.

14.

Створіть ярлик файлу друзі.txt і перемістіть його до кореневого каталогу

дискаD :. 15.

Продемонструйте результати роботи вчителеві.

16.

Видаліть ярлики, файли та папки, які ви створили. Вимкніть

комп'ютер VІ. Аналіз та підсумки уроку. Підводяться підсумки та робиться аналіз вивченого матеріалу. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Вивчити §8

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В 9 КЛАСІ 18


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

ТЕМА УРОКУ. Установлюємо та видаляємо програми МЕТА УРОКУ: Навчити запускати програми та проводити встановлення нових програмних продуктів на комп’ютер. Розвивати практичні навички роботи з ПК, увагу зосередженість. Логічне мислення, пам’ять. Виховувати вольові риси характеру, прагнення до перемоги та подолання труднощів. ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу. НАГЛЯДНІСТЬ: Тестова програма TEST W програма NetOp School ХІД УРОКУ. І. Вступна частина. 1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому. 2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці ІІ. Повторення та закріплення матеріалу вивченого на минулому занятті .(15хв) Усне опитування або тестування Тест W 9 клас-перший \Тема2-2 другий Що таке копіювання об’єкта ?(як здійснити) Що таке Переміщення об’єкта ? (як здійснити) Чим відрізняється копіювання від переміщення ? Що таке видалення ?(як здійснити) Де знаходяться об’єкти після видалення? Як відновити об’єкти? Що таке буфер обміну? Які дії можна виконувати над папками? Як створити папку ? Як створити ярлик ? Чим відрізняється ярлик від інших об’єктів ? ІІІ. Актуалізація теми уроку. Актуалізація ролі даного уроку в темі . Під час роботи з комп’ютером ми запускаємо різноманітні програми. Хто з вас може назвати методи запуску програм 19


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

IV. Вивчення нового матеріалу . Інсталяція – це процес встановлення ПЗ на комп’ютер з його реєстрацією в системному реєстрі операційної системи Деінсталяція – це процес видалення програми з комп’ютера. І Установлювати та видаляти програми можна за допомогою Панелі керування . Для цього потрібно 1) натиснути кнопку Пуск обрати пункт Настройка активізувати опцію Панель керування 2) у вікні Панелі керування обрати Установка і видалення програм. 3) Вибрати необхідне . Продемонструвати сказане за допомогою мережі і спеціальної програми ІІ Установлювати і видаляти програми можна за допомогою програм інсталяції та деінсталяції 1)Вставити диск у дисковід або відкрити папку з програмним продуктом. 2)Найти файл інсталяції Setup.exe або Install.exe і запустити його. 3)Ознайомитись з ліцензійною угодою і поставити відмітку про прийняття угоди. 4) Виконувати підказки подальшої інсталяції 5)При потребі перезавантажити комп’ютер. Для деінсталяції програм є спеціальна програма Uninstall.exe Продемонструвати сказане

за допомогою мережі та спеціальної програми

NetOp

School. V. Практична робота на ПК. Провести інсталяцію вказаного програмного продукту .(наприклад СОЛО чи будь-якого іншого) ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Вивчити §9.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В 9 КЛАСІ ТЕМА УРОКУ. Використовуємо довідку операційної системи. 20


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

МЕТА УРОКУ: Навчитися працювати в операцiйнiй системі Windows

з

довідковою системою, шукати потрібну інформацію на комп’ютері. Закріпити практичні уміння та теоретичні знання по даній темі. . Розвивати творчі здібності учнів, практичні навички роботи з ЕОМ, клавіатурою та мишею. Логічне мислення,

пам’ять. Виховувати дружні стосунки між учнями, повагу до

товаришів та учителів. ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу. НАГЛЯДНІСТЬ:

програма NetOp School Картки з практичною роботою ХІД УРОКУ.

І. Вступна частина. 1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому. 2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці ІІ. Актуалізація теми уроку. Хоча ОС WINDOWS завжди пропонує універсальні способи та методи роботи з різними об’єктами, під час роботи з ними у вас можуть виникнути різноманітні питання і труднощі . Щоб їх розв’язати на допомогу прийде Центр довідки та підтримки і вбудована довідкова система.. ІІІ. Повторення та закріплення вивченого матеріалу. Бліц опитування Назвіть методи запуску програм? Що означає інсталяція програми? Що означає термін « Реєстр WINDOWS» Які способи інсталяції ви знаєте? Як провести інсталяцію з допомогою Панелі керування? Як провести інсталяцію за допомогою програм інсталяції та деінсталяції? Що таке деінсталяція? Як здійснюється? ІV. Вивчення нового матеріалу. Отримати довідку можна у будь-якому місці та в будь-який час. Практично всі вікна папок і прикладних програм мають пункт ? для виклику довідок, всі діалогові вікна 21


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

мають кнопку ? у верхньому кутку для отримання спливаючих підказок; більшість вікон мають кнопку Справка . Центр довідки і підтримки - це єдиний динамічний електронний ресурс, роботу якого можна налаштувати відповідно до бажань користувача. Щоб увійти до центру довідку та підтримки потрібно натиснути кнопку Пуск а в Головному меню системи вибрати Довідка і підтримка. Вікно

крім рядка заголовка та панелі інструментів містить дві області :

1)Розділ довідки 2) групи кнопок: Запит про підтримку та Вибір завдання , їх використовують для отримання

технічної

підтримки

та

роботи

з

програмами

діагностування

та

обслуговування . Розглянемо кнопки панелі інструментів повернення на крок назад або вперед повернення до початкової сторінки довідкової системи перехід до режиму пошуку за допомогою предметного покажчика перехід до списку сторінок, занесених до Вибраного перехід до списку сторінок, що були переглянуті підчас поточного сеансу роботи звернення за підтримкою до віддаленого помічника або користувачів , використовуючи Інтернет відкриття діалогового вікна зміни параметрів роботи Центру справки и піддержки Питання що цікавить користувача шукається по розділах або вводячи ключові питання після команди

і натиснути зелену стрілочку далі з

виведеного списку у лівій частині вікна вибрати необхідне і натиснути ліву кнопку (1 раз) у правій частині вікна з’явиться інформація по даному питанню Провести демонстрацію сказаного за допомогою локальної мережі. V. Закріплення вивченого. 22


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Повторення з учнями основних відомостей нового матеріалу. VІ. Практична робота на ПК. Практична робота №4 «Пошук інформації на комп’ютері.» 1. Створіть на диску D : вашого комп'ютера папку Контроль знань,а в ній — вкладену папку Зима. 2. За допомогою застосунку Блокнот, створіть текстовий файл свята.txt, у який запишіть прикметники, що характеризують зимові свята. Збережіть цей файл у папці Зима, озміщеній у папці Контроль знань на диску D:. 3. Користуючись можливостями пошуку, перевірте, чи є на диску С: вашого комп'ютера папка Тимчасова. Якщо цю папку знайдено, перейдіть до неї. У разі її відсутності створіть її на диску С:. 4. Скопіюйте файл свята.txt з папки Зима, до папки Тимчасова. 5. Знайдіть на диску D: вашого комп'ютера файли електронних презентацій (вони мають розширення .рpt). Скопіюйте знайдеш файли в папку Тимчасова. 6. Користуючись можливостями пошуку, визначте, де на вашому комп'ютері розміщено застосунок Калькулятор (частина назви цього файлу до розширення сalс). Запишіть у зошит повну назву цього файлу (включаючи шлях до нього). 7. Створіть ярлик до знайденого застосунку Калькулятор і розмістіть його на Робочому столі. Скопіюйте створений ярлик до папки Тимчасова. 8. Знайдіть усі графічні файли, що мають розширення jpg і розміщені на диску С: вашого комп'ютера. Скопіюйте їх до папки Зима. 9. Знайдіть усі текстові файли, створені за останній тиждень на вашому комп'ютері, та скопіюйте їх до папки Контроль знань. 10.

*Використовуючи можливості пошуку довідкової інформації в Центрі

допомоги та підтримки, знайдіть довідкову інформацію про можливості створювання та відтворювання відеозаписів Скопіюйте знайдену інформацію до буфера обміну. Створіть новий текстовий файл довідка.txt і вставте до нього інформацію, розміщену в буфері обміну. Перемістіть цей файл до папки Тимчасова. 11.

Перемістіть папку Тимчасова на диск D: вашого комп'ютера. 23


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

12.

Покажіть результати роботи учителю

13.

Видаліть усі файли, що містяться в папці Контроль знань Видаліть папки

Тимчасова та Контроль знань, а також ярлик застосунку Калькулятор з Робочого столу. VІІ. Аналіз та підсумки уроку. Підводяться підсумки та робиться аналіз вивченого матеріалу. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Вивчити §10 п 10.1 опрацювати п10.2

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В 9 КЛАСІ № 6 ( тема ІІ ) ТЕМА УРОКУ.

Додаткові можливості операційної системи. 24


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

МЕТА УРОКУ: Познайомити учнів з додатковими можливостями ОС Windows: пошук та виправлення помилок на диску, очищенням диску, де фрагментацією диска, відновлення системи. Сформувати практичні навички по використанні додаткових можливостей ОС.

Розвивати творчі здібності учнів. Логічне

мислення, пам’ять. Виховувати самостійність та відповідальність. ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу. НАГЛЯДНІСТЬ: програма тестування Test W програма NetOp School ХІД УРОКУ. І. Актуалізація теми уроку. Операційна система WINDOWS має деякі спеціальні можливості до яких належать Пошук та виправлення помилок на диску, Очищення дисків, Дефрагментація дисків, Відновлення системи, на цьому ми і зупинимось на сьогоднішньому уроці. ІІ.. Повторення та закріплення вивченого матеріалу. Провести усне опитування або тестування Test W ТЕМА-2-3третій Назвіть методи виклику довідкової системи ОС Як викликати вбудовану довідку ? Чим відрізняється робота в довідковій системі ОС від роботи з довідкою конкретної програми? Які кнопки є на панелі керування вікна "Центр довідки і підтримки"? Що таке "ключове слово"? ІІІ. Вивчення нового матеріалу До додаткових можливостей ОС належать : Пошук та виправлення помилок на диску , Очистка диска, Дефрагментація Відновлення системи Пояснення проводити на основі демонстрації сказаного по мережі Пошук та виправлення помилок на диску 25


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Перед початком перевірки треба закрити всі файли, розміщені на ньому , бо диск під час перевірки недоступний для інших завдань. Потім вибрати диск що буде перевірятися . Викликати контекстне меню і в ньому вибрати Свойства далі вкладку

Сервіс

і

Проверка диска натиснути кнопку Виполнить проверку. У діалоговому вікні поставити прапорці і натиснути Запуск. Після проаналізувати наявні помилки і вибрати дії або вибрати Автоматически исправлять ошибки файловой системи До

службових

програм

операційної

системи

належать:

Очистка

диска,

Дефрагментація та Відновлення системи зупинимось на кожній з них

більш

детально. Очищення диска Дає можливість видаляти з диска тимчасові файли. Щоб вибрати кнопка Пуск обрати Програмы – Стандартные – Служебные - Очистка диска обрати диск буде запропоновано перелік файлів які можна видалити

,після вам

, встановити прапорці і

натиснути ОК. Дефрагментація диска Коли до ділянки даних незаповненого диска здійснюється запис перших файлів, ці файли розташовуються у неперервні послідовності секторів диска. Далі, коли у процесі роботи відбувається видалення деяких файлів та записі на їхнє місце нових, файли неодмінно розбиваються на фрагменти. Оскільки фрагменти розділені секторами, які належать іншим файлам, зчитування інформації

фрагментованого файла відбувається

повільніше, ніж з файла, що займає неперервну ділянку на диску. При сильній фрагментації диска читання даних буде суттєво обмежувати продуктивність комп'ютера. Для усунення надмірної фрагментації файлів призначена утиліта Дефрагрентация диска (Defrag). Щоб здійснити дефрагментацію: клацніть по кнопці Пуск і оберіть команду Программы — Стандартные — Служебные - Дефрагментация диска; у діалоговому вікні Выбор диска задайте диск, який підлягає дефрагментації, та натисніть OK; у наступному вікні ви можете керувати процесом дефрагментації: перервати його (кнопка Стоп), перервати на деякий час (кнопка Пауза) і викликати докладну карту 26


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

логічного диска (кнопка Сведения); по закінченні дефрагментації з'явиться вікно повідомлення, яке слід закрити, клацнувши по кнопці ОК. Дефрагментацію краще виконувати, коли інші програми не працюють. Річ у тому, що коли під час дефрагментації відбувається запис інформації на диск, Windows починає процес дефрагментації знову. Це не впливає на результат роботи утиліти Defrag, але уповільнює процес дефрагментації. Відновлення системи Ця утиліта веде постійне спостереження за всіма змінами ОС та створює так звані Точки відновлення , що дає можливість за потреби повернути комп’ютер у стан нормального функціонування , не втративши при цьому документи користувача . Ці точки система встановлює сама, або можна користувачеві самому створити цю точку . Для кожної точки відновлення система створює архів файлів необхідних для її відновлення . (200Мбайт) Щоб запустити цю утиліту потрібно виконати слідуюче: клацніть по кнопці Пуск і оберіть команду Программы — Стандартные — Служебные - Востановление системы У вікні майстра відновлення вибрати точку відновлення - Далее - Далее процес відновлення буде завершено перезавантаженням комп’ютера.. ІV. Практична робота на ПК Провести дефрагментацію дисків та створити точки відновлення для утиліти відновлення системи. V. Аналіз та підсумки уроку Підводяться підсумки уроку. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Повторити §6-§10 підготуватись атестації по темі

27


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ ІНФОРМАТИКИ В 9 КЛАСІ № 7 ( тема ІІ ) 28


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

ТЕМА УРОКУ. Підсумкове заняття з теми « Системне програмне забезпечення» МЕТА УРОКУ:

Закріпити та перевірити теоретичні знання та навички учнів по

даній темі. Оцінити теоретичні знання учнів та провести тематичне оцінювання учнів. Розвивати творчі здібності учнів. Логічне мислення, пам’ять. Виховувати любов до праці та навчання, самостійність, відповідальність. ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу. НАГЛЯДНІСТЬ: Програма тестування учнів “Test W ” Картки з текстами атестаційних завдань по темі. ХІД УРОКУ. І. Вступна частина. 1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому. 2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці ІІ. Актуалізація теми уроку. Пояснення принципів проведення атестації та оцінювання результатів. ІІІ. Проведення тематичної атестаційної роботи. 1. Учні (1 група) працюють на ПК з програмою тестування знань Test W \ |9 клас перший \ 9клас тема2 2. Учні (2 група) письмово працюють за завданнями Тематичної атестації Ключ

Варіант 1

1. Імя .розширення імені ; 2. Д; 3. Б; 4. на робочому столі

з’явиться ярлик даного об’єкта ; 5. Викликати контекстне меню правою кнопкою мишу на вільному місці вікна або диску вибрати команду Создать далі вибрати Папку і ввести її ім’я.; 6.Натиснути праву кнопку миші на тому об’єкті для якого хочемо викликати контекстне меню; 7. В; 8. Г; 9.Д; 10. А; 11. Б ; 12. Г;13. А ; 14. Г; 15.А; 16. Б ; 17. Б; 18. Г; 19. Б; 20. Г. Варіант 2 1. папки поділяються на системні та користувацькі.; 2. А ; 3. А; 4. Б; 5.А ; 6.Г; 7. Б; 8. В; 9. Г ; 10. Б ; 11.А ; 12. Робочий стіл – це те що ми бачимо на екрані монітора після завантаження операційної системи; 13. А; 14.Б ; 15. А; 16 29


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Буфер обміну - це ділянка оперативної памяті , яку використовують для копіювання і переміщення об’єктів; 17. Для створення ярлика об’єкту потрібно вибрати даний об’єкт лівою кнопкою миші далі натиснути праву кнопку миші і у контекстному меню вибрати команду Створити ярлик . 18. А; 19. Б; 20. Г. 3. Через 20 хв. групи міняються місцями. ІV. Підведення підсумків уроку. Підводяться підсумки роботи та вивчення теми. ІV. Аналіз та підсумки уроку. Аналізуємо, чи досягнуто поставлену на початку уроку мету. Чи зробили те, що планували. Підводяться підсумки вивчення теми. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Повторити тему за конспектом та підручником.

ТЕМА "Системне програмне забезпечення " 30


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

Варіант 1 1. Із чого складається повне ім'я файла? 2. Яке розширення мають виконувані файли? А) .bmp, .sys

Б) .exe, .txt

В) .com, .sys

Г) .sys, .doc

Д) .com, .exe

3 . Якої версії Windows не існувало? А) Windows 95

Б) Windows 97

В) Windows 2000

Г) Windows МЕ

Д)

Windows ХР 4. Що відбудеться, якщо на об'єкті викликати контекстне меню, виконати команду "Отправить" і "Рабочий стол (создать ярлык)"? 5. Як створити папку на вільному місці вікна диску або іншої папки? 6. Як відкрити контекстне меню? 7. Що станеться з об'єктом, якщо знищити його піктограму? А) Відкриється вікно із змістом об'єкту. Б) Нічого не станеться. В) Теж знищиться. Г) Знищиться вікно об'єкту. Д) Закриється вікно об'єкту. 8. Для чого створюють ярлик? А) Для швидкого друкування потрібного документа.

Б) Для швидкого копіювання

потрібного об'єкта. В) Для швидкого зберігання потрібного об'єкта.

Г) Для швидкого пошуку

потрібного об'єкта. Д) Для швидкого редагування потрібного об'єкта. 9. Як називається графічний значок об'єкта на екрані монітора? А) Мелорама.

Б) Телеграма.

В) Панорама.

Г) Гістограма. Д) Піктограма.

10 . Які об'єкти робочого столу є стандартними і знаходяться на кожному комп'ютері? А) "Мой компьютер" і "Корзина"

Б) "Мой компьютер" і "Проводник"

компьютер" і програми Word, Excel, Access

В) "Мой

Г) "Мой компьютер" і "Ігри"

Д)

"Корзина" і "Проводник" 11. Якими діями можна видалити об'єкт? А) Перетягти піктограму об'єкта на панель задач. Б) Клацнути на об'єкті п.к.м., у контекстному меню вибрати "Удалить". "Удалить".

В) Відкрити меню "Вид", виконати команду

Г) Перетягти піктограму об'єкта на "Мой компьютер".

Д) Клацнути на

об'єкті л.к.м., у меню вибрати "Удалить". 31


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

12. За допомогою якої утиліти можна знайти та виправити помилки на дисках комп’ютера? А) Очищення дисків; Б) Де фрагментація дисків; В) Відновлення системи; Г) Перевірка диска 13.Що таке інсталяція програми ? А) встановлення програми на комп’ютер Б) вилучення програми з комп’ютера; В) занесення програми до реєстру ОС; Г) встановлення ярлика на робочому столі. 14.Запуск програми здійснюється А) Клацанням лівою кнопкою миші по відповідній піктограмі; Б) Клацанням правою кнопкою миші по відповідній піктограмі ; В) Подвійним клацанням правою кнопкою миші по відповідній піктограмі ; Г) Подвійним клацанням лівою кнопкою миші по відповідній піктограмі; 15. Як викликати довідку ОС Windows? А) Натисканням клавіші F1; Б) Натисканням клавіші F3 ; В) Натисканням клавіші F5; Г) Натисканням клавіші F8 16. Основна причина появи ОС. А) Необхідність покращити роботу комп’ютера ; Б) Необхідність спростити спілкування користувача з комп’ютером; В) Можливість застосовувати клавіатуру; Г) Потреба в нових програмах. 17. В ОС Windows папки поділяються на : А) кореневі і каталоги:; Б) Основні і системні ; В) системні і користувацькі; Г) звичайні і вкладені 18. Що є основним об’єктом ОС Windows? А) піктограма ; Б) ярлик; В) папка; Г) вікно. 19. Назва найголовнішої кнопки, з допомогою якої закінчують роботу на комп’ютері А) ОК Б) Пуск ; В) Головне меню; Г) Панель задач. 20. Назва одного з елементів вікна ,призначеного обирати одне значення з кількох можливих А) Повзунок ; Б) Прапорець; В) Список; Г) Перемикач ТЕМА "Системне програмне забезпечення " Варіант 2 32


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

1 . Вкажіть основні види вікон. 2.. Як виділити довільну групу файлів чи папок? А) Клацати на їх значках з натиснутою клавішею Ctrl.

Б) Клацати на їх значках з

натиснутою клавішею Alt. В) Клацати на їх значках з натиснутою клавішею Esc. значках лівою кнопкою миші.

Г) Послідовно клацати на їх

Д) Послідовно клацати на їх значках правою кнопкою

миші. 3. Яке розширення мають текстові документи? А) .doc

Б) .exe

В) .bmp

Г) .avi

Д) .mp3

4. Що таке папка ? А) спеціальна програма ; Б)Об’єкт для зберігання файлів і папок; В) Об’єкт для впорядкування файлів ; Г)Місце на диску ; Д) те саме що файл. 5. Які функції виконує панель завдань? А) переходу між відкритими вікнами, доступ до глобальних та часто вживаних об’єктів ; А) керування об’єктами на робочому столі. В)

перехід між програмами що є на

комп’ютері; Г) керування процесами та програмами . 6. До основних файлових систем належать А) OC Windows; Б) FT, NTFS В) FAT, RAR Г) NTFS, FAT 7. Що таке файл? А) головний об’єкт ОС ; Б) сукупність даних, записаних на зовнішній носій ; В) все що знаходиться на Робочому столі ; Г) зображення об’єктів на Робочому столі. 8. Що не належить до системного програмного забезпечення ? А) операційна система ; Б) Драйвера пристроїв В) програма Блокнот Г) програми оболонки 9. Що таке деінсталяція програми ? А) встановлення програми на комп’ютер Б) встановлення ярлика на робочому столі. В) занесення програми до реєстру ОС; Г) вилучення програми з комп’ютера 10. Назва одного з елементів вікна ,призначеного обирати одне значення з кількох можливих 33


План - конспект уроку з інформатики Горобець А.А.

А) Повзунок ; Б) Перемикач; В) Прапорець Г) Список. 11. За допомогою якої утиліти можна знайти та виправити помилки на дисках комп’ютера? А) Перевірка диска; Б) Де фрагментація дисків; В) Відновлення системи; Г) Очищення дисків 12. Що таке Робочий стіл ? 13. Яка з кнопок служить для згортання вікна на панель задач ? А)

Б) такої немає В)

Г)

14. Драйвер – це А) програма для роботи ОС; Б) програма, що перекладають команди комп’ютера мовою певного пристрою; В) допоміжні засоби спілкування користувача з комп’ютером; Г) спеціальні засоби зв’язку в мережі 15. Якими діями можна видалити об'єкт? А) Клацнути на об'єкті п.к.м., у контекстному меню вибрати "Удалить". Б) Перетягти піктограму об'єкта на панель задач.

В) Клацнути на об'єкті л.к.м., у меню вибрати

"Удалить". Г) Перетягти піктограму об'єкта на "Мой компьютер".

Д) Відкрити меню "Вид",

виконати команду "Удалить". 16. Що таке буфер обміну? 17. Як створити ярлик об’єкта ? 18.Як виділити об’єкт ? А) Натиснути його лівою кнопкою миші ; В) натиснути його правою кнопкою миші ; В) Двічі натиснути його лівою кнопкою миші; Натиснути його лівою кнопкою миші , утримуючи Shift. 19. З чого складається ім’я файлу? А) з українських ічи латинських літер; Б) з імені та розширені імені , які розділені між собою крапкою ; В) з шляху до файлу . 20.Коли було створено першу ОС А) 1992 році ; Б) 1989 році ; В) 1970 році ; Г) 1981 році ;

34


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.