Горобець А.А.
ТЕМА УРОКУ. Дiлова графiка. Побудова дiаграм i графiкiв при роботi з ЕТ. МЕТА УРОКУ: Навчальна. Ознайомити учнів із методикою побудови та використання ділової графіки в ЕТ. Навчити правильно вказувати всі параметри при побудові діаграм та графіків, використовувати графіку для аналізу даних у ЕТ. Розвиваюча. Розвивати уміння та навички обробки даних в ЕТ. Логічне мислення, пам’ять, аналітичні здібності. Виховна. Проводити професійну орієнтацію. Виховувати почуття такту та міри. ОБЛАДНАННЯ: Комп’ютери класу. Програма для роботи з ЕТ. НАГЛЯДНІСТЬ: Готові демонстраційні ЕТ. Картки з завданнями для перевірки Д.З. ЛІТЕРАТУРА: Гаєвський 7-11 клас. ХІД УРОКУ. І. Вступна частина. 1. Оголошення теми та мети уроку, його ролі в даній темі та курсі інформатики в цілому. 2. Постановка перед дітьми цілі та розкриття методів її досягнення на уроці ІІ. Перевірка домашнього завдання. 6 учнів працюють над створенням вказаних у картках ЕТ. В цей час інші учні відповідають на запитання учителя. ІIІ. Актуалізація теми уроку. 1. Як ви думаєте, чому кажуть “краще 1 раз побачити, ніж 100 разів почути”? 2. Як, по вашому, чи потрібно табличну інформацію візуалізувати? Чому? 3. Які види діаграм та графіків ви бачили вже по телевізору чи в літературі? 4. Де можна застосувати ділову графіку в людській діяльності? ІV. Вивчення нового матеріалу. 1. Перегляд демонстраційних ЕТ та їх аналіз. 1
Горобець А.А.
2. Робота по побудові діаграми: Чітко визначитися, що буде відображати діаграма. Вибрати в панелі інструментів кнопку “Мастер диаграм”. Вибрати вид діаграми. Вибрати діапазон даних та пояснень до них для побудови діаграми. Набрати всі необхідні пояснення до діаграми та осей координат. Вибрати місце розташування діаграми. 3. Зміна виду готової діаграми. 4. Зміна параметрів готової діаграми (шрифти, кольори та ін.). 5. Демонстрація поведінки діаграми при зміні даних ЕТ. Діаграми використовують для наочного подання даних. Діаграма (грец. diagramma– креслення) – графічне зображення, в якому дані зображують у вигляді геометричних фігур. Є три різновиди діаграм: кругова, стовпчикова, лінійний графік. Діаграми, які використовуються в табличному процесорі Excel, поділяються на стандартні і нестандартні. (Варто сказати, що різні види діаграм призначені для відображення різних показників – порівняння однорідних даних, доля окремих елементів в цілому, динаміка процесу тощо. При виборі виду діаграми слід зважувати її призначення, а не зовнішню привабливість, як часто роблять діти, а потім не можуть пояснити, що вони хотіли відобразити.) Кругова діаграма більш наглядно показують співвідношення частин у цілому. На таку діаграму виводиться співвідношення показників, розміщених в одному рядку чи стовпчику. Співвідношення даних на такій діаграмі вказуються у % від цілого. Тут нема осей координат. Стовпчикові діаграми краще показують кількісні характеристики в кількох рядках і стовпчиках. Лінійний графік використовують для зображення змін показників на протязі витраченого часу. Щоб створити діаграму виконують такі дії:
Виділити на робочому листі дані, які будуть відображатися на 2
Горобець А.А.
діаграмі;
Клацнути мишею на кнопці Майстер діаграм і пройти 4 діалогових вікна для створення.
Редагування і форматування діаграм Побудовану діаграму можна редагувати і форматувати. Редагування діаграми дозволяє змінити: тип діаграми, розміщення даних в рядах або стовпцях, підписи і заголовки, розміщення легенди і розміщення самої діаграми тощо. Для редагування діаграми її потрібно виділити, якщо діаграма розміщена на аркуші з даними, або зробити поточним аркуш з діаграмою, якщо діаграма розміщена на окремому аркуші. В меню Excel замість меню Дані з’являється меню Діаграма з відповідним набором команд, перші чотири з яких відкривають вікна кроків Майстра діаграм. Ці ж вікна можна також відкрити за допомогою команд контекстного меню Області діаграми. Форматування діаграми полягає у форматуванні текстових підписів, які містяться на діаграмі, у зміні значень властивостей геометричних фігур, що використовуються, тощо. Форматувати можна будь-який об’єкт діаграми. Для цього його потрібно зробити поточним і виконати команду Виділена область діаграми меню Формат, або двічі клацнути на об’єкті, або натиснути сполучення клавіш Ctrl+1. При форматуванні області діаграми відкривається вікно Формат області діаграми з двома вкладками Візерунки і Шрифт, на яких можна змінити значення властивостей рамки, заливки, шрифту текстів. Для форматування об’єктів діаграми можна також викликати відповідні вікна за допомогою контекстного меню об’єкта, який потрібно форматувати. Контекстне меню кожного об’єкта має свій набір команд. V. Практична робота на ПК. Учні працюють над створенням діаграм по різним даним готової ЕТ 1) Завантажте табличний процесор Excel. 2) Cтворіть таблицю Шкільні гуртки за зразком. A
B
C
D
E 3
Горобець А.А.
1 2 3 10 клас 3) Виділіть діапазон B2:E3.
Шкільні гуртки Юний Футбол програміст 3
Баскетбол
Фітнес
2
4
6
4) Відкрийте Майстер діаграм, виконавши послідовність дій Вставка Діаграма. 5) Виберіть тип діаграми – Кругова. 6) Виберіть один із шести видів кругової діаграми, наприклад, суцільний плоский круг. 7) Вибравши кнопку Далі, перейдіть до другого кроку Майстра діаграм “Джерело даних ”. 8) Перейдіть до третього кроку Майстра діаграм. Назвіть діаграму “Шкільні гуртки”, легенду розмістіть внизу, включіть до підписів імена категорій і значення. 9) На четвертому кроці Майстра діаграм задайте розміщення діаграми на окремому аркуші з назвою Гуртки 10 класу. 10)
Вибравши кнопку Готово, отримаємо кругову діаграму.
11)
Збережіть електронну таблицю у файлі Робота в діаграмі.
Побудова гістограми за допомогою панелі інструментів Діаграми: 12)
Створіть таблицю Успішність учнів за три місяці за зразком
13)
A
B C D 1 Успішність учнів за три місяці іть 2 Жовтень Листопад Грудень 3 10 клас 7,86 8,14 8,23 4 11 клас 8,13 7,92 8,03 діапазон клітинок A2:D4 з даними і підписами, які потрібно використати на діаграмі.
Виділ
14)
Виведіть на екран панель інструментів Діаграми.
15)
На панелі інструментів Діаграми виберіть тип діаграми Гістограма. Вбудована
діаграма у вигляді гістограми побудована. 16)
Від форматуйте дані, діаграму і саму таблицю.
17)
Збережіть електронну таблицю у тому ж файлі.
18)
Побудуйте таблицю порівняльних цін на продукти харчування (масло, молоко, хліб,
м'ясо, крупа гречана), які задані в однакових одиницях вимірювання. Проілюструйте дані діаграмою. 4
Горобець А.А.
19)
Таблиці, за даними яких складались діаграми:
notebooks pencils copybook
2 13 45
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday 20 25 32 30 23 30 20
VI. Закріплення вивченого. Повторення з учнями основного вивченого матеріалу на уроці. VІI. Аналіз та підсумки уроку. Підводяться підсумки та робиться аналіз вивченого матеріалу ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Конспект вивчити.
5