KODET Kristián (1948) LETÍCÍ ANDĚL Olej na plátně adjustovaném na lepence, 35,5 x 43 cm, rámováno, datace 1985, signováno vpravo dole Kristián Kodet 85, zezadu opatřeno přípisem s určením. Předkládaný olej na plátně s námětem anděla vznikl v době, která byla pro Kristiána Kodeta formující a zásadní. Když v roce 1977 dostal od Svazu výtvarných umělců zákaz vystavovat v Praze, dostává se do uměleckého pnutí, které nakonec řeší v roce 1979 svou emigrací do USA. Kodet i po svém odjezdu do Ameriky nadále aktivně tvořil a pořádal za oceánem mnoho autorských výstav. Předkládaný obraz s názvem Letící anděl vznikl v době, kdy Kodet vystavuje například v New Yorku, v Ottawě nebo v Torontu a zažívá tak velmi plodné období svého uměleckého života, což činí dané dílo unikátním. Plátno má všechny znaky autorovy osobité tvorby. Vidíme stylizovanou okřídlenou postavu letící nad imaginární krajinou. Celé dílo je vyvedenou v Kodetově barevném spektru, zahaleném do snové mlhy na pomezí slonové kosti a terakoty. Co je taktéž poznávacím znamením Kodetovy práce, je některý z malých detailů malby, v daném případě červená kulička ve spodní části díla, která přidává obrazu na hravosti a podtrhuje imaginaci. 60 000 CZK 2 400 €
096_143_Aukce listopad-opravy.indd 143
1.11.2021 15:03:00