021
DVOŘÁK BRUNER František (1862 – 1927) PORTRÉT MATKY S DÍTĚTEM Olej na plátně, 90 x 76 cm, rámováno, datace – 90. léta 19. století, Opatřeno restaurátorskou zprávou od ak. mal. rest. Davida Franka. Opatřeno umělecko-historickým posudkem od PhDr. Kateřiny Mazáčové. Předložený obraz zpodobňuje matku s dítětem na klíně. Formát sedící postavy, zachycené ze tří čtvrtin, užíval František Dvořák často, a to v typu tzv. žánrového portrétu. Dvojice zaujímá tradiční kompoziční vzorec Madony – matka, zachycená téměř z profilu, klopí zrak k dítěti, něžným gestem se dotýká jeho ruky a směřuje tak k němu pozornost diváka. Dvojice na obraze nemůže představovat Dvořákovu vlastní nejužší rodinu. Tvář zobrazené ženy však nápadně připomíná podobu Dvořákovy sestry Anastázie. Podle oděvu a účesu ženy lze obraz datovat do poloviny 90. let 19. století. Tedy do rozhraní autorova působení v USA a ve Francii. V rámci autorovy tvorby se obraz vyznačuje volnějším rukopisem, jejž umělec v 90. letech uplatňoval v žánrové, ale i soukromé portrétní sféře. Po formální stránce obsahuje předložený obraz detaily, které Dvořák jen v nepatrných obměnách typicky opakuje ve svých dílech, jako např. tvar uší, gesto sevřené dětské ručky pro autora charakteristická modelace ženského předloktí. Dílo je reprezentativním formátem autorovy tvorby dané doby. 110 000 CZK 4 400 €
006_095_Aukce listopad-opravy.indd 23
1.11.2021 14:47:44