1 minute read

Prof. Gheorghe Georgeta

2. Ai simţit că ai mai multă responsabilitate? Argumentează răspunsul. 3. Consideri că este bine să existe un regulament al clasei care să cuprindă atât drepturi cât şi îndatoriri ale elevilor?

Puncte de reflecţie: Să nu te porţi cu alţii aşa cum nu ţi –ar plăcea să se poarte alţii cu tine. Metodologie: Programa şcolară pentru clasa a III a, Manualul de Educaţie civică; clasa a III a

Advertisement

Proiect didactic

Prof. Gheorghe Georgeta Liceul Tehnologic Costești, Argeș

Schița lecției Disciplina Dirigenție Clasa a IX-a Data 25 septembrie 2020 Tipul lecției/activității consiliere Resurse utilizate coli format A4 Scop dezvoltarea abilităților de muncă în echipă Obiective munca în grup Metodologie conversatia, problematizarea Evaluare/Feedback se utilizează cele discutate în diverse situații Modul: Dezvoltarea personalității elevului Tema: Eficienta muncii în echipa și rolul liderului Scop: Dezvoltarea abilitatilor de munca în echipa Obiective operaționale: Elevii vor fi capabili: O1- Să stabilească un set de reguli necesare muncii în echipa O2- Să analizeze modul în care s-a lucrat în cadrul grupului O3- Sa explice factorii determinanti ai activității grupului O4- Sa identifice factorii de optimizare a muncii în grup O5- Sa sesizeze aspectele pozitive și cele negative din activitatea liderului O6- Sa motiveze necesitatea respectării regulilor stabilite O7- Sa colaboreze cu ceilalți membri ai echipei în vederea îndeplinirii sarcinii Metode si tehnici: - Deprinderi de colaborare in grup Capacitatea de a intelege correct situatia creata si de a actiona in conformitate cu acestea Materiale: 8 coli de hartie, format A4 pentru fiecare grupa, lipici, banda scotch Scenariul: - Moment organizatoric - Exerciții de energizare

Desfășurarea activității:

1. Evocare (10 min.): -se anunță subiectul lecției; -elevii sunt solicitați să descrie caracteristicile generale ale muncii în echipa- brainstorming;

This article is from: