Freblówka nr 5

Page 1

Nr (5) 4/2012

Pismo o tematyce przedszkolnej skierowane do nauczycieli przedszkolnych i rodziców

KA: S R SO N LU O O P K S Z S A D J C E K Z a PR M I UJ R WO A t Ę" W "POD KSIĄŻK OM K A I C DZIE

scenariusze zajęć Wiersze i piosenki na dzien taty

Zrób to sam prezent dla TATY

Wie˛cej informacji znajdziesz na www.freblówka.pl


Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w organizowanej przez naszą księgarnię internetową e-bibliofil.pl ogólnopolskiej akcji:

„Podaruj dzieciakom książkę”

Celem akcji jest niesienie pomocy Przedszkolom i Domom Dziecka w zakresie zapewnienia ich wychowankom bezpłatnych materiałów dydaktycznych. Naszym zadaniem jest zdobycie funduszy i przekazanie ich w formie książek, audiobooków, nagrań muzycznych, filmów, gier oraz innych materiałów placówkom, które zgłosiły chęć uczestnictwa w naszej akcji. Państwa zadaniem jest spożytkowanie otrzymanych materiałów dla dobra dzieci.

Uczestnicząc w naszej akcji nie ponosicie Państwo jakichkolwiek kosztów! W zamian za otrzymane materiały oczekujemy jedynie: -- umieszczenia logo sponsora z krótkim tekstem na państwa stronie www, -- umieszczenie logo sponsora w widocznym miejscu w Państwa placówce, -- ostemplowanie, podpisanie i wysłanie załączonego do przesyłki dyplomu z podziękowaniem dla sponsora (do przesyłki dołączamy zaadresowaną kopertę, znaczek pocztowy i wypełniony druk). Zainteresowane placówki prosimy o zapoznanie się z: -- Regulaminem akcji „Podaruj dzieciakom książkę” dostępnym pod adresem: http://e-bibliofil.pl/download/regulamin-wspolpracy-ze-sponsorowanym.rtf. -- Umową Sponsoringu dostępną jest pod adresem internetowym: http://e-bibliofil.pl/download/umowa-sponsoringu.rtf.

Warunkiem przystąpienia do akcji „Podaruj dzieciakom książkę” jest wypełnienie i odesłanie listem poleconym na adres redakcji - z dopiskiem: „AKCJA PDK”- deklaracji uczestnictwa dostępnej pod adresem: http://e-bibliofil.pl/download/deklaracja-uczestnictwa.rtf. W razie jakichkolwiek pytań prosimy kontakt: akcjapdk@e-bibiofil.pl

2

Freblówka nr (5)4/2012 * pismo nauczycieli przedszkolnych i rodziców * więcej wiadomości na www.freblówka.pl


Szanowni Państwo, Nadszedł miesiąc czerwiec – czas lata i wakacji. Wraz z nim przekazujemy na Państwa ręce kolejny numer Freblówki. W czerwcowym numerze znajdziecie Państwo scenariusz zajęć, który pozwoli poznać przedszkolakom terminu pora roku, poznać nazwy miesięcy, a także zapoznać się z miesiącem czerwcem. W związku ze zbliżającym się Dniem Ojca w czasopiśmie znajdziecie także wiersze i piosenki, które będziecie Państwo mogli wykorzystać podczas przeprowadzanych w przedszkolach uroczystości, a także przykłady ręcznego wykonania prezentów dla tatusiów. W czasopiśmie także stów kilka o wychowaniu muzycznym w przedszkolu oraz przykłady, jak szybko i łatwo przedszkolaki mogą same wykonać instrumenty muzyczne. A w związku z obchodzonym 15 czerwca Europejskim Dniem Wiatru zachęcamy do zapoznania się ze scenariuszem zajęć pt. „Bardzo wietrzny dzień”. A wszystkim tatusiom z okazji ich święta życzymy:

stu lat życia w uśmiechu i radosnych oddechów milion chwil bez złości i wszelkiej pomyślności Julianna Jachacy Redaktor naczelna

Wydawca (adres redakcji):

Grupa Wydawnicza GABI, Warszawa ul. Krasnobrodzka 19/25 03-214 Warszawa

Projekt i skład:

G.W. GABI www.gabi4net.pl Czytaj nas także na:

Redaktor naczelna:

Julianna Jachacy julianna@freblowka.com.pl

www.freblówka.pl

Freblówka nr (5) 4/2012 * pismo nauczycieli przedszkolnych i rodziców * więcej wiadomości na www.freblówka.pl

3


Scenariusz zajęć „Poznajemy miesiąc czerwiec” Opracowanie Julianna Jachacy

Cel ogólny: -- dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie w porze letniej,

2. Czytanie wiersza „Czerwiec” i rozmowa na temat tego miesiąca.

Cele operacyjne: -- dziecko potrafi: -- powiedzieć, którym z kolei miesiącem w roku jest miesiąc czerwiec, -- nazwać porę roku, w której znajduje się miesiąc czerwiec, -- wie, czym charakteryzuje się wymieniony miesiąc,

„Czerwiec”

Metody pracy: pogadanka, praca plastyczna Pomoce: -- wiersz „Czerwiec”, -- obrazki przedstawiające pory roku, -- kartki z napisami miesięcy, -- farbki do malowania paluszkami, -- arkusz papieru. Przebieg: 1. Przywitanie i zapoznanie dzieci z tematem dnia.

Czerwiec sady owocami okrasił najwcześniej, czerwienieją w środku czerwca słodziutkie czereśnie. Jeszcze swoich drzwi za nami nie zamknęła szkoła a już las się niecierpliwi, do siebie nas woła. Czekaj lesie, wytrzymaj jeszcze czerwiec w mig przeleci i po twoim mchu zielonym będą biegać dzieci! Jeszcze tydzień, jeszcze drugi – skończy się nauka i w zielonych wrotach lata kukułka zakuka. Wiersz pochodzi z portalu www.dzieci.epapa.pl

3. Pora roku cóż to takiego? Nauczyciel wyjaśnia dzieciom pojęcie pory roku, ile ich występuje, a następnie przyczepia na planszy 4 obrazki przedstawiające pory roku - dzieci je nazywają. Kolejnym zadaniem jest wyjaśnienie przedszkolakom, że mamy 12 miesięcy i podporządkowujemy je do każdej pory roku (nazwy miesięcy przygotowujemy wcześniej na kartkach papieru – czerwiec piszemy na kolorowej kartce) przyczepiając je kolejno pod obrazkami pór roku. 4. Pociąg z miesiącami Na podłodze rozrzucamy nazwy miesięcy, a zadaniem dzieci jest ułożenie z nich pociągu – kolejne miesiące. Następnie odszukujemy miesiąc czerwiec (napis na kolorowej kartce) i odliczamy, który to miesiąc roku. 5. Prawda – kłamstwo Nauczyciel mówi zdania związane z tematyką dnia, a dzieci odpowiadają, czy to jest kłamstwo, czy prawda.

Zima to bardzo ciepła pora roku Latem zaczynają się wakacje Czerwiec to 6 miesiąc w kolejności Czerwiec to miesiąc jesienny Jesienią zakwitają pąki na drzewach 6. Mały Picasso Czerwiec to miesiąc kolorów, dlatego przygotowujemy dzieciom duży arkusz papieru, farbki do malowania paluszkami i proponujemy aby namalowały to co by chciały – mogą to być nawet bazgroły. 7. Zakończenie zajęć Powtórzenie informacji, które dzieci zdobyły podczas zajęć.

4

Freblówka nr (5)4/2012 * pismo nauczycieli przedszkolnych i rodziców * więcej wiadomości na www.freblówka.pl


ć ę j ” a ń z e i z sz d u i y r n a z n r e iet Sc w o z d Bar

Prowadząca: Katarzyna Żelazna Grupa: 4-latki Forma organizacji: zajęcia prowadzone z całą grupą z uwzględnieniem indywidualnych możliwości dziecka Rodzaj zajęć: zajęcia badawcze Temat: „Bardzo wietrzny dzień” – powietrze wokół nas Metoda: słowna, ćwiczenia praktyczne Cel główny: Kształtowanie umiejętności dociekliwości. Cele szczegółowe: -- kształtowanie spostrzegawczości, uważnego słuchania, prawidłowego wypowiadania się, -- rozwijanie umiejętności chęci poznawania zjawisk występujących w otaczającym świecie, -- kształtowanie umiejętności współdziałania z dziećmi w zabawach badawczych – doświadczeniach, -- rozwijanie wyobraźni i twórczej inwencji dziecka. Cele operacyjne: -- swobodnie wypowiada się na zadany temat, -- wyciąga wnioski z doświadczeń, -- potrafi wykonać samo lub z niewielką pomocą nauczycielki proste doświadczenie poznając właściwości powietrza, -- obserwuje ruch, kierunek i siłę powietrza. Pomoce do zajęć: -- płyta CD z odgłosami wiatru, -- piórka, skrawki papieru, krepiny, waty, balony,

-- suszarka

do wło-

sów, -- zamrożona, szkla-

lony będzie unosił w powietrzu przy pomocy nadmuchu z suszarki do włosów.

na butelka, -- miska, -- czajnik

z wrzątkiem, -- wata nasączona denaturatem, -- zapałki -- jajko. Literatura: Muchacka B. „Zabawy badawcze w edukacji przedszkolnej”, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej, Kraków, 2006. Przebieg zajęć: 1. Zagadka słuchowa – odgłosy wiatru. Nauczyciel odtwarza dzieciom odgłosy wiatru. Dzieci mówią co słyszą. Nauczyciel wprowadza ich w tematykę zajęć mówiąc, że dziś będziemy mówić o powietrzu. 2. „Wieje wiatr” – dzieci otrzymują różne lekkie materiały: piórka, skrawki papieru, krepiny, waty – i próbują na nie dmuchać tak, aby unosiły się w górze. Po zabawie rozmowa z dziećmi czy ciężkie przedmioty można w ten sposób unosić do góry. 3. Ruch pod wpływem ciepła – nauczyciel pyta dzieci czy przedmioty, które wcześniej otrzymały dzieci można utrzymać w powietrzu w inny sposób. Po wypowiedziach dzieci nauczyciel prezentuje doświadczenie, w którym to papier, watę, krepinę, ba-

4. „Silne powietrze” – każde dziecko otrzymuje nadmuchany balon, ale nie zawiązany. na stoliku lub podłodze kładziemy lekki przedmiot (piórka, skrawki papieru, watę). Z balonu wypuszczamy powietrze kierując jego strumień w kierunku przygotowanych przedmiotów. Obserwujemy jak reagują one na powietrze z balonu. 5. „Duch w butelce” – na zamrożoną butelkę nakładamy balonik. Butelkę umieszczamy w dużym słoiku (misce). Do słoika wlewamy gorącą wodę. Balonik napełnia się powietrzem. Może nawet całkiem podnieść się do góry. Podgrzane gorące powietrze unosi się do góry i przechodzi z butelki do balonika. 6. „Jajkożerna butelka” - do butelki wkładamy zapaloną, nasączoną denaturatem watę. Gdy tylko wata zostanie umieszczona na otwór nakładamy jajko (balon nadmuchany do wielkości jajka). Obserwujemy jak zachowa się jajko nałożone na szyjkę butelki. 7. „Taniec wiatru” – zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się w rytm muzyki z paskami krepiny i machają nimi. Dzięki temu widoczny jest ruch powietrza.

Freblówka nr (5) 4/2012 * pismo nauczycieli przedszkolnych i rodziców * więcej wiadomości na www.freblówka.pl

5


Wiersze i piosenki na Dzień Taty „Kocham go”

„Pamiętaj o tacie”

„Tata jest potrzebny”

T. Kubiak (wiersz) Kocham mojego tatę Chodzę z ojcem na spacer Wtedy jest tyle słońca Wtedy nigdy nie płaczę.

(piosenka)

(piosenka)

Dzień Taty jest w czerwcu, to wie każdy z nas. By w domu radosnym był świętem i tata od rana pogodną miał twarz, zanućmy dla Niego piosenkę.

Tata jest potrzebny, żeby przybić gwóźdź Tata jest potrzebny, by na spacer pójść Tata jest potrzebny a ja kocham go I czuję się bezpieczny gdy obok idzie on.

Idziemy z tatą do parku Albo idziemy nad Wisłę, Bawimy się w chowanego, W zielone gramy - listkiem. Lubię, kiedy mój tatuś Wraca z pracy do domu Ja zawsze mojemu tacie Mogę powiedzieć pomóż ... Gdy się zepsuje latawiec, Wrotki, samochód lub rower Mój tatuś rower naprawi I dalej - ruszaj drogę

Ref. Ta piosenka jest dla taty. To piosenka zamiast kwiatów, to piosenka na Dzień Taty – chcemy w niej wyrazić tacie miłość swą. Ta piosenka jest dla taty. To piosenka zamiast kwiatów, to piosenka na Dzień Taty – chcemy w niej powiedzieć, że kochamy go.

To tatuś mi opowiada O gwiazdach i ptakach w obłokach Dlatego mojego tatę tak bardzo, bardzo kocham.

Pamiętaj o tacie! Choć moc pracy ma, pobawi się z tobą, pośmieje; zabierze do zoo, na wszystkim się zna i zawsze jest z nim jak w niedzielę.

„O moim tacie”

Ref. Ta piosenka jest dla taty…

S. Todorski (wiersz) Choć jestem duży, bez swego taty bez przerwy wpadałbym w tarapaty. Kiedy więc przyjdą jakieś kłopoty, od razu tacie oznajmiam o tym. A wtedy zaraz łatwiej i prościej uda się wybrnąć z wszelkich trudności. 6

Kochany jest tata To jasna jest rzecz Na rower cię weźmie na lody Do lasu, na basen Zaprosi na mecz I z tatą smak czujesz przygody.

Ref. Bo tata, tata, tata potrzebny bardzo jest Gdy kiedyś spotkam lwa to on uratuje mnie. Tata jest potrzebny, żeby w piłkę grać Tata jest potrzebny, by na lody dać Tata jest potrzebny a ja kocham go I czuję się bezpieczny gdy obok idzie on. Ref. Bo tata, tata, tata potrzebny bardzo jest Gdy kiedyś spotkam lwa t o on uratuje mnie

„Prezent dla taty” (wiersz) Myślę i myślę, co kupić tacie? Może wy propozycję jakąś macie? Może futerał na okulary? Tytoń fajkowy? Skarpet dwie pary? Pasek ciut dłuższy? Bo tata utył Płyn po goleniu? Płytę Grechuty? Wiem co do gustu przypadnie tacie! Prezent wspaniały! Prezent w postaci lokomotywy z wagonikami, ze światełkami, z semaforami.

Ref. Ta piosenka jest dla taty… Kupił mi taką przed rokiem prawie, Lecz nie pozwolił mi się nią bawić. Sam ją po szynach puszczał w pokoju. Kupię mu taką. Będzie miał swoją.

Freblówka nr (5)4/2012 * pismo nauczycieli przedszkolnych i rodziców * więcej wiadomości na www.freblówka.pl


Zrób to sam – prezent dla taty 23 czerwca to Dzień Ojca, dlatego przedstawiamy poniżej sposoby na wykonanie prezentów dla taty, które dzieci w przedszkolu będą mogły samodzielnie wykonać.

Laurka z sercem Do wykonania zadania potrzebne będą: nożyczki, klej, kolorowa bibuła, blok techniczny, kolorowy papier. Przygotowanie: Kolorową kartkę bloku technicznego wielkości A5 składamy na połowę. Z kolorowego papieru wycinamy serduszko i przyklejamy na okładkę kartki z bloku technicznego. Następnie z bibuły robimy małe kuleczki i przyklejamy na wcześniej przygotowane serduszko, tak aby całe było zapełnione. Dodatkowo z kolorowego papieru możemy wyciąć małe listki i przykleić na serduszku, tak aby kuleczki z listkami przypominały kwiaty. W wewnętrznej części laurki można zamieścić wierszyk i podpis.

Laurka ze ścinek Do wykonania zadania potrzebne będą: kredki, klej, kartka bloku technicznego oraz ścinki z temperowanych kredek. Przygotowanie: Kartkę papieru składamy na połowę i na jej okładce przyklejamy rozłożone na płasko skrawki drewnianej kredki (przy temperowaniu kredki należy pamiętać, aby skrawki były, jak najdłuższe, by móc uformować kształt kwiatka). Kolejnym krokiem jest domalowanie kwiatkom łodyg, listków oraz wazonika, w którym się znajdują.

Zakładka do książki Do wykonania zakładki potrzebny będzie: blok techniczny, kredki, farby, nożyczki, tasiemka. Przygotowanie: Z kartki bloku technicznego wycinamy kształt ołówka lub prostokąta (w zależności od weny twórczej dzieci). Dziurkaczem na dole kartki robimy dziurkę o wkładamy jedną tasiemkę lub kilka kolorowych tasiemek. Następnie kredkami ozdabiamy zakładkę.

Freblówka nr (5) 4/2012 * pismo nauczycieli przedszkolnych i rodziców * więcej wiadomości na www.freblówka.pl

7


Muzyka stanowi istotny element w rozwoju humanistycznym przedszkolaka. Rozwija jego wrażliwość i wyobraźnię. Świat dźwięków dostarcza dziecku niezapomnianych przeżyć, wszechstronnie kształtuje jego osobowość, pozwala obcować z pięknem. Dlatego warto zapoznawać przedszkolaka z muzyką już od najmłodszych lat.

Wychowanie muzyczne w przedszkolu W poznawaniu świata muzyki przez dziecko niebagatelną rolę odgrywa przedszkole. To, w jaki sposób przedszkolak zostanie zachęcony do słuchania muzyki, śpiewania decyduje o dalszym jego rozwoju w tej dziedzinie. Warto rozbudzać w dziecku chęć do tworzenia własnych, prostych melodii i zapoznawać go z instrumentami muzycznymi. Częsty kontakt dziecka z muzyką kształtuje jego emocje i pozwala lepiej poznać mu otaczający go świat. Uczestnictwo w grupowych zajęciach muzycznych daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, niweluje w nim poczucie samotności i uczy pracy zespołowej. Muzyka rozwija także umysł przedszkolaka wpływając na jego postrzeganie i koncentrację, poszerzanie zasobu słownictwa i rozwijanie mowy. Muzyka w przedszkolu pełni jeszcze bardzo wiele innych funkcji: 1. uczy – pozwala dziecku lepiej zrozumieć otaczający go świat 2. bawi – sprawia, że dziecko czuje się radosne podczas tańca lub innej formy aktywności ruchowej z towarzy-

sze-

8

niem muzyki – podczas zabaw muzycznych dziecko zaczyna dostrzegać, że coś jest rytmiczne, zauważa, że muzyka może być głośna lub cicha i da się ją przedstawić ruchem 4. wychowuje – zapoznaje dziecko ze światem wartości 5. wspomaga rozwój emocjonalny – poprzez muzykę dziecko może wyrazić siebie, swoje uczucia i emocje 6. wpływa na ogólny stan dziecka – poprawia jego sprawność ruchową, sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, dotlenia mózg i serce, uczy płynnego poruszania się 3. rozwija

ruchów do wybranego podkładu muzycznego czy naśladowaniem np. odgłosów zwierząt. Dużą wartość mają także zajęcia muzyczno – ruchowe, które kształtują w dziecku poczucie rytmu. Powinny one odbywać się w takim miejscu, w którym dziecko ma swobodę poruszania się. Odpowiednim do tego miejscem jest sala przedszkolna lub ogródek. Poruszanie się w rytm muzyki granej lub śpiewanej pozwala dziecku na ekspresyjne wyrażenie siebie.

Zajęcia muzyczne w przedszkolu powinny bazować na różnorodnych formach aktywności dziecka, czyli na: ͵͵ śpiewaniu, które kształtuje słuch i poczucie rytmu, rozwija aparat głosowy dziecka, doskonali mowę, pobudza wyobraźnię ͵͵ ruchu przy muzyce, który dotlenia organizm dziecka, poprawia jego sprawność, refleks, pobudza spostrzegawczość i orientację ͵͵ kontakcie dziecka z różnego rodzaju muzyką i zapoznawanie go z różnorodnymi formami muzycznymi ͵͵ grze na instrumentach, która umuzykalnia dziecko, daje mu wiele radości, ukierunkowuje na estetyczny i emocjonalny odbiór dzieła muzycznego Muzykę w przedszkolu dobrze jest połączyć z innymi dziedzinami sztuki np. z literaturą. Aktywność muzyczna przedszkolaków w czasie czytania utworów literackich hamuje ich nadmierną pobudliwość i zniecierpliwienie. Może ona polegać na zaśpiewaniu piosenki związanej z tematyką czytanej właśnie książki, wykonywaniem

Freblówka nr (5)4/2012 * pismo nauczycieli przedszkolnych i rodziców * więcej wiadomości na www.freblówka.pl


Bardzo ciekawą formą aktywności muzycznej w przedszkolu jest samodzielne wykonywanie instrumentów muzycznych. Dzieci mogą robić je także w domu wspólnie z rodzicami. Oto kilka przykładów:

Grzechotk

a ie

jogurc Materiały: o śmietanie lub p j ie p le aj n i ik jemn ͵͵ 2 duże po ąca ej ͵͵ taśma kl ͵͵ ryż

rść ryżu. nia: wsypujemy ga ch ni z o Sposób wykona eg dn je kami ze sobą wiecz pojemniki. Do ę a si dw ły y ka y em st rz ie y B k, ab w oklejamy bą pojemniki ta yku pojemnikó st ce Łączymy ze so js ie m k żeby idę. Następnie grzechotką, ta y am sz ru o P tworząc piram ejącą. razy taśmą kl dookoła kilka niej ryż. sypujący się w usłyszeć prze

Literatura: Podolska B., Z muzyką w przedszkolu, WSiP, Warszawa 1987. Zwolińska E., Rozwój wyobraźni muzycznej a funkcje percepcyjno-motoryczne w młodszym wieku szkolnym, Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Bydgoszcz 1997. Gloton R., Cero C., Twórcza aktywność dziecka, WSiP, Warszawa 1985. Muzyka Encyklopedia PWN, Warszawa 2007.

Bębenek

Materiały: - rurka ( d ługość zale ży od dźwię wysokie dźw ku, jaki ma ięki, długa – wydawać: k niskie dźwię - nożyczki rótka – ki) - taśma kleją ca przezroc zysta - balon lub dwa (najlep iej już nad naciągnąć) muchane, a by łatwiej było je Sposób wyk onania: Bierzemy b alon i odcin amy jego k go w taki ońcówkę. N sposób, ab astępnie prz y można go nałożymy ju erywamy było naciąg ż balon owij nąć na rurk amy go taśm Odcinamy ta ę. Gdy ą klejącą kilk śmę. W wy a razy wokó padku, gdy naciągnięty ł rurki. bębenek jes możemy na t niedostate niego nałoży cznie ć drugi balo n.

Fletnia Materiały: flamastrów - 8 starych i - 2 patyczk - sznurek

h o zakrytą ic lk ty c : ją ia ia n a w on y pozosta 7 mm. Sposób wyk jemy wkład na długość u y jm m y a w in c d w o ó a go. Z flamastr ego flamastr od pierwsze z s j e rw c ie ię p w ę k m w zie do y o 7 m górę. Końcó astry w rzęd zak obcinam m a a m fl y y n m p je tę u s z Każdy na a przywią mocą sznurk o p a z ie n p Nastę a. letnia gotow patyczka. F

Freblówka nr (5) 4/2012 * pismo nauczycieli przedszkolnych i rodziców * więcej wiadomości na www.freblówka.pl

9


Autor rysunków: Jakub Kuźma

Tylko do użytku dzieci

10

:-).

Wszelkie prawa do ilustracji i znaku zastrzeżone przez G.W. GABI, właściciela portalu: www.freblówka.pl

Freblówka nr (5)4/2012 * pismo nauczycieli przedszkolnych i rodziców * więcej wiadomości na www.freblówka.pl

kolorowanka 24 stronna.indd 11

2011-06-14 10:01:48


Autor rysunków: Jakub Kuźma

Tylko do użytku dzieci

:-).

Wszelkie prawa do ilustracji i znaku zastrzeżone przez G.W. GABI, właściciela portalu: www.freblówka.pl

Freblówka nr (5) 4/2012 * pismo nauczycieli przedszkolnych i rodziców * więcej wiadomości na www.freblówka.pl

kolorowanka 24 stronna.indd 9

11

2011-06-14 10:01:46


Turn static files into dynamic content formats.

Create a flipbook
Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.