3 minute read

Prof. înv. primar- Dumitrescu Elena

Resurse bibliografice: Manualul de Comunicare în limba română pentru clasa a II-a , Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă - editura Didactică și Pedagogică S.A Programa şcolară pentru clasa a II-a, aprobată prin ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 3418 / 19.03.2013

Plan de lecție

Advertisement

Prof. înv. primar- Dumitrescu Elena Școala Gimnazială Nr.1 Recea, Argeș

Disciplina: Dezvoltare personală Clasa: I Data: 25. 05. 2021 Tipul lecției/activității: Formare de abilități și atitudini Scop: Capacitatea de a înțelege și de a gestiona atât propriile emoții, cât și pe ale celorlalți. SUBIECTUL LECŢIEI: Trăire şi manifestare emoţională, starea de bine / Emoţii de bază: bucurie, tristeţe, frică, furie FORMA DE REALIZARE: activitate integrată OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) cognitive: - să identifice emoţiile în funcţie de indicii nonverbali; - să asocieze o etichetă verbală expresiei emoţionale; - să identifice propriile emoţii în diverse situaţii - să verbalizeze diferite situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională; - să execute mişcări sugerate de imagini, texte sau sarcini cerute de învăţătoare. STRATEGIA DIDACTICĂ: 1. Resurse procedurale: a) Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, expunerea, descoperirea, explicaţia, jocul de rol, exprimarea corporală, jocul, tehnici expresiv-creative, autoanaliza. b) Forme de organizare: individual, pe grupe, frontal. 2. Resurse materiale: laptop, videoproiector, imagini cu persoane care exprimă diferite trăiri emoţionale (bucurie, furie, tristeţe, teamă), cutii personalizate, baloane. Captarea atenţiei : Elevii au vizionat filmul ,,Cenuşăreasa” şi au identificat emoţiile trăite de personajul principal. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor urmărite: Copiii au fost anunţaţi că vor învăţa să recunoască diferite emoţii, să le denumească şi apoi să le interpreteze. Dirijarea învăţării: S-au decupat din reviste imagini cu persoane care exprimă emoţii diverse. Fiecare copil a ales o imagine. S-a cerut copiilor să identifice emoţia persoanei din imagine ,,Cum crezi că se simte?". Am Încurajat copiii să găsească posibile explicaţii pentru modul în care se simte persoana respectivă: ,,Ce crezi că s-a întâmplat?", ,,De ce e bucuros /furios/trist/ îi este teamă?".

În continuare s-a desfășurat jocul ,,Cutia pentru supărări, cutia pentru bucurii". Copiii au fost solicitaţi să-şi amintească, verbalizând, diferite situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională. Pe rând, fiecare copil și-a exprimat verbal o bucurie sau o supărare, apoi au simbolizat-o grafic, prin desen. Desenele astfel realizate au fost puse de copii în două cutii reprezentative, în funcţie de ceea ce exprimă. În final, au verificat desenele colegilor şi le-au înregistrat numeric, pentru fiecare emoţie, într-un tabel. Jocul ,,Mimează” S- a dat citire unor situaţii, îndemnându-i pe copii să mimeze situaţiile prezentate. Lista de SITUAȚII: 1. Afară plouă / ninge. 2. Bunicii vor veni în vizită. 3. Părinţii pleacă fără tine la cumpărături. 4. Ţi s-a deteriorat un obiect preferat. 5. Doamna învăţătoare îţi indică să lucrezi suplimentar. 6. Mâine mergeţi la ștrand. 7. Nu ai fost ales liderul clasei. 8.Veți pleca în excursie. Sarcina următoare de lucru a fost vizionarea unor secvenţe de film pentru identificarea expresiilor corporale, faciale, verbale simple. După vizionare, elevii au completat oral enunțurile: ,,Dacă aș fi ………, m-aș simți (emoții/stări)......... , atunci când (situația)....” Când primesc calificativul/ laude simt………………………………. . Dacă un coleg m-a jignit, simt………………………… . Am simţit………………………. atunci când am fost aplaudat la Serbarea ,,Sosirea lui Moş Crăciun”. Dacă mama pleacă de acasă simt…………………………. . Obţinerea performanţei: Jocul ,,Baloane vesele şi triste" După ce copiii au umflat câteva baloane, aceştia au desenat pe ele stări şi trăiri emoţionale preferate: bucurie, tristeţe, furie etc. Aşadar, copiii au avut de identificat diferite stări emoţionale, să confere etichete verbale acestor stări şi să interpreteze în faţa celorlalţi un rol. Baloanele s-au aruncat în aer. Copiii le-au prins pe rând şi s-au identificat cu ele, experimentând toate trăirile. Jocul ,,Mersul emoţiilor" Învăţătoarea a stat într-o parte a sălii, iar copiii în cealaltă. Câte doi, au mers spre învăţătoare, mergând în funcţie de starea emoţională sugerată de înfăţişarea/mimica ei. Odată ajunşi la destinaţie, ei au fost cei care le-au vor sugerat colegilor starea. Încheierea activităţii : S-a audiat și învățat cântecelul ,,Emoția este prietena ta” și au mimat emoțiile prezentate. https://www.youtube.com/watch?v=YnsGJ5NNZkQ#action=share Activitatea s-a încheiat în voie bună prin dans. Copiii şi învăţătoarea au format un cerc şi au dansat în funcţie de ceea ce a transmis muzica. Această resursă a fost folosită și ca o modalitate de evaluare. Elevii, în timp ce ascultă și intonează cântecul, mimează emoțiile învățate. Prin intermediul cântecelor și a jocurilor ei au participat cu interes la activitate. Pot fi utilizate şi alte melodii ce alternează de la unele lente, romantice, la unele vesele şi ritmate. Elevii cu risc pot ușor interpreta și mima în grup, alături de ceilalți colegi, emoțiile prezentate. Ei învață cel mai bine prin cântec și joc, dar vor putea să răspundă la unele întrebări cu ajutorul imaginilor

This article is from: