Evaluare/Feedback: Conversația, problematizarea, jocul didactic, posterul Resurse bibliografice: Manualul de Comunicare în limba română pentru clasa a II-a , Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă - editura Didactică și Pedagogică S.A Programa şcolară pentru clasa a II-a, aprobată prin ordinul ministrului educaţiei naţionale nr. 3418 / 19.03.2013
Plan de lecție Prof. înv. primar- Dumitrescu Elena Școala Gimnazială Nr.1 Recea, Argeș Disciplina: Dezvoltare personală Clasa: I Data: 25. 05. 2021 Tipul lecției/activității: Formare de abilități și atitudini Scop: Capacitatea de a înțelege și de a gestiona atât propriile emoții, cât și pe ale celorlalți. SUBIECTUL LECŢIEI: Trăire şi manifestare emoţională, starea de bine / Emoţii de bază: bucurie, tristeţe, frică, furie FORMA DE REALIZARE: activitate integrată OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) cognitive: - să identifice emoţiile în funcţie de indicii nonverbali; - să asocieze o etichetă verbală expresiei emoţionale; - să identifice propriile emoţii în diverse situaţii - să verbalizeze diferite situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională; - să execute mişcări sugerate de imagini, texte sau sarcini cerute de învăţătoare. STRATEGIA DIDACTICĂ: 1. Resurse procedurale: a) Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, expunerea, descoperirea, explicaţia, jocul de rol, exprimarea corporală, jocul, tehnici expresiv-creative, autoanaliza. b) Forme de organizare: individual, pe grupe, frontal. 2. Resurse materiale: laptop, videoproiector, imagini cu persoane care exprimă diferite trăiri emoţionale (bucurie, furie, tristeţe, teamă), cutii personalizate, baloane. Captarea atenţiei : Elevii au vizionat filmul ,,Cenuşăreasa” şi au identificat emoţiile trăite de personajul principal. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor urmărite: Copiii au fost anunţaţi că vor învăţa să recunoască diferite emoţii, să le denumească şi apoi să le interpreteze. Dirijarea învăţării: S-au decupat din reviste imagini cu persoane care exprimă emoţii diverse. Fiecare copil a ales o imagine. S-a cerut copiilor să identifice emoţia persoanei din imagine ,,Cum crezi că se simte?". Am Încurajat copiii să găsească posibile explicaţii pentru modul în care se simte persoana respectivă: ,,Ce crezi că s-a întâmplat?", ,,De ce e bucuros /furios/trist/ îi este teamă?". 63