2 minute read

Prof. Munteanu Daniela Alexandra

Resurse bibliografice: Băban Adriana, ,,Consiliere educaţională”, Editura ASCR, Cluj-Napoca, 2003 Breben Silvia, ,,Jocuri pentru dezvoltarea inteligenţei emoţionale la vârsta preşcolară şi şcolară mică”, Ed. Reprograph, Craiova, 2010

Plan de lecție

Advertisement

Prof. Munteanu Daniela Alexandra G.P.P., Nr.1, Căsuța Piticilor, Horezu

Disciplina: Consiliere și orientare Clasa: VI Data: 25.02.2020 Tipul lecției/activității: Resurse utilizate: Chestionare,studiul de caz. Scop: De informare si de sensibilizare privind regulile pe care trebuie sa le respecte elevul in cadrul grupului. Tema lectiei :Munca in echipa -avantaj sau dezavantaj. Modulul : comunicare si abilitati sociale. Obiective cadru:  formarea si dezvoltarea capacitatii elevilor de a-si respecta semenii;  cunoasterea si respectarea rolului important pe care il are munca in echipa;  formarea si dezvoltarea capacitatii de identificare si solutionare a nevoilor grupului;  formarea atitudinii responsabile si stimularea initiativei personale a elevilor. Obiective de referinta:  să-și asume rolurile si responsabilitatile ce le revin;  să-și dezvolte si sa-si formeze capacitatea de autoorganizare;  să participe activ si creativ la realizarea si mentinera unui spatiu care sa reflecte personalitatea grupului;  să accepte, ca munca este cheia succesului in viata. Obiective operationale:  să inteleaga rolul important pe care il are si un simplu gest de ajutor facut cuiva aflat in suferinta;  importanta muncii in viata de zi cu zi;  efectele ei binefacatoare asupra dezvoltarii personalitatii;  ca singur nu poate trai in colectivitate;

 să înceapa să facă o ierarhie a valorilor dupa anumite criterii ca să-și aleagă echipa. Metode de invatamant:dezbateraea, simulare, exercitiul moral, dialogul, chestionare, studiul de caz. Exemple de activitati de invatare cu elevii: -programe de grup;-spectacole,concursuri ,vizite ,drumetii, aniversari ,sondaje de opinie, munca in echipa. Surse informationale -bibliografie. Anton N.Schneider Caiet de autoeducatie,ED.CORVIN 1999. A.Baban -Consiliere educationala Cluj 2001. Ioan Bontas -Pedagogie Ed. ALL-Bucuresti, Moment organizatoric. -se noteaza absentele,se verifica materialele. -se discuta situatia la invatatura si disciplina elevilor din saptamana care a trecut. -se rezolva mici probleme -daca e cazul. -se anunta tema si elevii scriu in caiete.. Desfasurarea lectiei: -se dau cateva informatii de catre diriginte privitoare la munca si importanta ei in viata tuturor oamenilor.fara munca nu exista nici succes nici insucces; -se da copiilor impartiti pe 3 grupe un studiu de caz; 1.O batrana aflata in dificultate. 2.Curatenia in clasa. 3.un elev slab la invatatura, cere ajutor colegilor. -se cere elevilor sa rezolve in echipa aceste situatii. Doi elevi vor lucra singuri pentru a se face diferenta. -se vor comenta si se vor trage concluziile; -se cere elevilor sa-si aminteasca un proveb care se potriveste unei astfel de situatii; -se scrie pe tabla sub titlul lectiei . Elevii vor trage concluziile, in urma discutilor pe temele ,de pe fisele dupa care au lucrat.,si vor stabili daca in cazul lor munca depusa de ei a fost sau nu a fost cu folos. Munca in echipa

Avantaj -da Dezavantaj-nu Avantaje:  obtinerea de rezultate bune;  nu suntem singuri in fata unei situatii dificile;  suntem mai optimisti si increzatori in fortele noastre;  suntem mai sanatosi -microbii dispar;  suntem fericiti. Echipa noastra este formata din: elevii clasei aVI-a, diriginte, părinți, director, profesor. Locul de desfășurare al unei astel de actvitati: școală, joacă, acasa ,spital, santier etc. Lecția se continua cu fișe de lucru intitulate –Rolurile în echipă. La final se da pentru relaxare un chestionar.

This article is from: