
3 minute read
Prof. Amalia Istrate
Dezvoltarea de competenţe şi atitudini necesare unui întreprinzător dinamic: creativitate, gândire critică, rezolvarea de probleme, luare de decizii, asumarea responsabilităţii, lucrul în echipă, iniţiativă, perseverenţă, auto organizare şi autoevaluare a resurselor individuale, flexibilitate. Metodologie - In fiecare firma de exercițiu sunt angajați jumătate din elevii clasei. - Fiecare firma de exercițiu realizează PPT, oferta si spot publicitar - Elevii încheie tranzacții cu alte firme de exercițiu prin intermediul platforma Roct a firmelor de exercițiu - Intocmesc ștatul de Salarii și plătesc contribuțiile la bugetul de stat, online, cu ajutorul platforma Roct. Evaluare/Feedback Stabilirea clasamentului în funcție de numărul tranzacții si completarea unui chestionar realizat în Google forms
Resurse bibliografice: Roct.ro https://fliphtml5.com/ufkn/ribv/basic
Advertisement
Plan de lecție
Prof. Amalia Istrate Colegiul Național „Alexandru Lahovari”, Râmnicu Vâlcea
Disciplina: Consiliere și orientare Profesor: Amalia Istrate Clasa: a IX-a G Data: 10.11.2020 Tipul lecției/ activității: Transmitere de cunoștințe, informații noi Tema: Tehnici moderne de autocunoaştere – Inteligența emoțională (EI) Resurse utilizate: Materiale pptx, broșuri, internetul, filme de conștientizare, chestionare, postere: calculatorul, proiector multimedia etc. Scop: autocunoașterea și dezvoltarea inteligenței emoționale pentru a avea succes în viața privată și în cea profesională
Obiective: - Să-și recunoască propriile emoții - Să-și gestioneze propriile emoții - Să identifice punctele slabe în gestionarea emoţiilor - Să conştientizeze necesitatea dezvoltării abilităţilor legate de inteligenţa emoţională pentru atingerea succesului în carieră şi în viaţa personală Metodologie: Moment icebreaker - exerciţiul de energizare Lucrul în echipe Expunere - Teorii care definesc inteligenţa emoţională Conversaţia Exerciţiul Evaluare/ Feedback: Participanţii identifică nivelul de inteligenţă emoţională și direcţiile de acţiune pentru îmbunătăţirea răspunsului emoţional.
Desfăşurarea lecţiei 1. Momentul organizatoric identificarea evenimentelor petrecute recent în viaţa clasei şi analiza lor operativă; stabilirea de măsuri pentru desfăşurarea eficientă a activităţilor instructiv-educative la clasă; precizarea unor eventuale comunicări, anunţuri care privesc viaţa şi activitatea şcolară şi extraşcolară a colectivului de elevi ai clasei. 2. Captarea atenţiei elevilor asupra temei lecţiei educative propuse formularea scopului lecţiei a cărei temă a fost anunţată din timp şi stabilită de comun acord cu elevii notarea pe tablă a titlului temei propuse şi a obiectivelor specifice vizate 3. Activitate icebreaker - exerciţiul de energizare ((prezentarea unui material pptx realizat de mine în care am identificat emoțiile primare și comentarea imaginilor asociate acestora – Anexa 1) Se grupează elevii pe echipe prin Metoda numărării. Se distribuie rolul ( starea emoţională) pe care trebuie să îl interpreteze prin mimare reprezentantul fiecărei echipe Reprezentatul fiecărei echipe va mima rolul iar membrii echipei trebuie să ghicească ce stare emoţională exprimă. 4. Definirea tehnicilor de autocunoaştere prin nivelul inteligenţei emoţionale Se definesc noţiunile legate de inteligenţa emoţională ( PPS) Se caracterizează inteligenţa emoţională - IE ( PPS) Se explică elementele inteligenţei emoţionale ( PPS) 5. Exersarea direcţionată Se lanseaza tema discuţiei Referitor la temă, elevii aduc completări: citate, definiţii, experiențe personale relevante, exemple din literatură și din filme etc. 6. Aplicarea informațiilor – elevilor li se solicită realizarea în echipă a unor postere relevante pentru identificarea nivelului de inteligență emoțională și modalități de acțiune pentru îmbunătățirea răspunsului emoțional (Anexa 2) 7. Asigurarea feed-back-ului
Elevii identifică nivelul de inteligenţă emoţională si direcţiile de acţiune pentru îmbunătăţirea răspunsului emoţional. Analizarea unei situaţii concrete - un elev voluntar alege cel mai relevant poster și argumentează opțiunea sa cu referire la dezvoltarea inteligenței emoționale. 8. Formularea concluziilor Argumentarea necesităţii cunoaşterii nivelului propriei inteligenţe emoţionale, pentru a evita insuccesul profesional şi personal. Analizarea în următorii ani a propriilor răspunsuri emoţionale cu scopul asigurării unor abilităţi emoţionale pozitive. 9. Precizarea temei pentru următoarea lecţie educativă Formularea unei recomandări de lectură și documentare în legătură cu subiectul viitoarei lecţii educative: ex. Augusto Cury ,,Manualul adolescenților stresați” Căutarea unor materiale relevante despre stres, despre stresul la vârsta adolescenței Metode de combatere a stresului, mai ales în condiții de pandemie.

Resurse bibliografice:
Baban, Adriana -Consiliere educațională, Cluj 2001
***** -Modul de curs I – II Inteligența emoțională și coaching-ul în sala de clasă, CCDVL, Curs avizat MEN cu nr. 1167/DGISSEP/ 04.03.2021