3 minute read

Prof. Cheran Mirela

- se cere elevilor să scrie scurte eseuri pe tema : “Cum mă văd eu în ipostaza de lider și de ce? ” și “Care este liderul meu preferat și de ce ?” - se dezbate problema implicației acestei teme în viața școlii și la locul de muncă

4. Evaluarea : - elevii vor utiliza abilitățile și cunoștințele dobândite în diverse situații de muncă în echipă - vor identifica problemele apărute la nivelul grupei și vor gândi posibile soluții ale acestora

Advertisement

Plan de lecţie

Prof. Cheran Mirela Liceul Tehnologic de Turism Călimăneşti

Disciplina Consiliere si orientare Clasa a IX- a Data 12. VI. 2021 Modul : Dezvoltarea personalitatii elevului Tema : Eficienta muncii in echipa si rolul liderului Scop : Dezvoltarea abilitatilor de munca in echipa Obiective operationale : Elevii vor fi capabili : O1- Sa stabileasca un set de reguli necesare muncii in echipa O2- Sa analizeze modul in care s-a lucrat in cadrul grupului O3- Sa explice factorii determinanti ai activitatii grupului O4- Sa identifice factorii de optimizare a muncii in grup O5- Sa sesizeze aspectele pozitive si cele negative din activitatea liderului O6- Sa motiveze necesitatea respectarii regulilor stabilite O7- Sa colaboreze cu ceilalti membri ai echipei in vederea indeplinirii sarcinii Metode si tehnici : - Deprinderi de colaborare in grup - Capacitatea de a intelege corect situatia creata si de a actiona in conformitate cu acestea Materiale : pentru fiecare grupa  30 de bețe de spaghete  o sfoară  scotch/ bandă adezivă  bezea/pufuleți  foarfecă

 linear Scenariul : - Moment organizatoric - Exercitii de energizare Desfasurarea activitatii : 1. Evocare (10 min.): * se anunta subiectul lectiei * elevii sunt solicitati sa descrie caracteristicile generale ale muncii in echipa( brainstorming): * sunt notate ideile elevilor pe tabla * sunt stabilite impreuna cu elevii regulile muncii in echipa 2. Realizarea activitatii (30 min.) :

A. Se imparte clasa in trei grupe - se solicita fiecarei grupe sa- si desemneze un lider

B.Liderii desemnati din fiecare grupa sunt chemati separat pentru instructaj; unul dintre cei trei elevi va fi liderul autoritar, un altul va fi liderul democrat, iar cel de-al treilea va fi liderul laisser fairez. - se discuta cu fiecare lider in parte. Se indica fiecaruia modul in care trebuie sa se comporte in grupa din care face parte. - liderul autoritar va trebui sa se impuna in fata colegilor prin punctul sau de vedere ; acesta le va cere colegilor sa- i respecte ideile. - liderul democrat va discuta cu fiecare membru al echipei . - liderul laisser fairez va lasa situatia sa decurga de la sine, fara sa intervina, creand impresia ca este interesat de modul de desfasurare a activitatii, de rezultatele si succesul activitatii echipei sale. - fiecare lider se intoarce la grupa din care face parte si asteapta primirea sarcinii de lucru.

C.Provocarea este construirea celui mai înalt turn, în maxim 30 de minute, care să susțină în vârf o bezea/pufuleț. 3. Dupa expirarea timpului sunt evaluate produsele realizate, verificandu- se daca s- au respectat criteriile stabilite. Se discuta rezultatele evaluarii, factorii care au influentat desfasurarea activitatii, felul in care liderii au coordonat si au discutat cu membrii echipei, atmosfera creata in timpul activitatii. Li se cere elevilor sa scrie scurte eseuri cu tema: Care este liderul meu preferat si de ce ? Cum ma vad eu in postura de lider ? Ce implicatie are un lider in viata scolii? 4. Evaluarea: elevii vor utiliza abilitatile si cunostintele dobandite in diverse situatii de munca in echipa, vor identifica problemele aparute la nivelul grupei si vor gandi solutiile pentru rezolvarea acestora. Acest fel de activitate se poate aplica la o lectie de chimie cand elevii vor lucra in echipe.

Resurse bibliografice:

Curs „ Inteligenţa emoţională şi coachingul în sala de clasă.” www.didactic.ro

This article is from: