1 minute read

Prof. Munteanu Daniela Alexandra

jucăriile de la un copil” de Nina Stănculescu, în care este ilustrat un personaj care nu dovedeşte organizare şi consecinţele acestui lucru.

După terminarea poveştii educatoarea a condus o discuţie despre personajul din poveste adresând copiilor o serie de întrebări legate de conţinut, printre care „De ce erau supărate jucăriile lui Petrişor?”, „Ce au hotărât jucăriile să facă?”, „Cum s-a simţit Petrişor în faţa vânzîtorului şi a copiilor?”, etc.

Advertisement

În finalul activităţii educatoarea a încurajat copiii să îşi dorească să fie organizaţi ca şi Ovi cel Organizat şi nu dezorganizaţi ca şi Petrişor din povestea citită.

Proiect de activitate

Prof. Munteanu Daniela Alexandra G.P.P., Nr.1, Căsuța Piticilor, Horezu

Grupa: Mare Tema: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim? Scopul activităţii: Dezvoltarea capacităţii de recunoaştere a unor exemple şi contraexemple de comportament organizat, precum şi identificarea unor persoane care manifestă comportament organizat. Domeniul: Limbă şi Comunicare Denumirea activităţii: Povestirea educatoarei Tema: „Cum au fugit odată jucăriile de la un copil” de Nina Stănculescu Obiective operaţionale:  să deprindă mesajul povestirii cu ajutorul întrebărilor;  să identifice comportamentul dezorganizat prezent în cadrul povestirii;  să-şi exprime atitudinea de aprobare/dezaprobare a faptelor personajelor. Strategii didactice: Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, explicaţia, problematizarea. Forme de organizare: frontală. Material didactic: - păpuşa Ovi cel Organizat, carte cu poveşti, planşe cu imagini din poveste.

SECVENŢA DIDACTICĂ ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/ FEEDBACK

1. Moment organizatoric Asigurarea unui climat optim desfăşurării activităţii: - aerisirea sălii de grupă; - pregătirea materialului didactic necesar; - aranjarea mobilierului. Observarea comportamentului nonverbal

2. Captarea atenţiei Se realizează prin prezentarea cărţii de poveşti Conversaţia Observarea atenţiei copiilor şi a interesului acestora pentru activitate

3. Anunţarea temei: „Cum au fugit odată jucăriile de la un copil” Se anunţă tema activităţii „Cum au fugit odată jucăriile de la un copil” şi obiectivele urmărite. Conversaţia Explicaţia

4. Desfăşurarea activităţii Ovi cel Organizat invită copiii să se aşeze pe perniţe pentru a audia povestea „Cum au fugit odată jucăriile de la un copil” de Nina Stănculescu. Acesta va Conversaţia Observarea comportamentului verbal şi nonverbal

SECVENŢA DIDACTICĂ ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/ FEEDBACK

This article is from: