Osnovna škola „Đuro Ester“ Koprivnica PLAN PROVEDBE KURIKULUMSKIH CILJEVA ZA ŠKOLSKU GODINU 2021./2022. KURIKULUMSKO PODRUČJE
Osobni i socijalni razvoj
1. CIKLUS (RAZRED)
1. ciklus (1., 2. 3, 4. razred)
2. CILJ
Razvijati koncentraciju i pažnju kod učenika kao preduvjet boljeg učenja i boljih socijalnih vještina.
3. OBRAZLOŽENJE CILJA
Uočen je nedostatak pažnje i koncentracije kod učenika zbog stila života u obiteljima i prevelikog utjecaja digitalnih tehnologija na dječji život.
4. OČEKIVANI ISHODI/POSTIGNUĆA
- procijeniti svoju i tuđu koncentraciju - poštovati pravila igre i cijeniti svog suigrača - rješavati zadatke koncentracije i pažnje - imati kontrolu emocija u igri i biti strpljiv u igri
Učenik će moći: 5.NAČIN REALIZACIJE A) OBLIK
Izvannastavna aktivnost: Igre pažnje
B) SUDIONICI
Grupa učenika prvih, drugih, trećih i četvrtih razreda, stručne suradnice 1,2.3.4. razred PŠ Vinica - socijalna pedagoginja 1.a,b,c - psihologinja 2.a,b, c - pedagoginja
C) NAČINI UČENJA
1. Igraju društvene igre: domino, šah, jamb, memory, alias, pet sekundi, slažu Rubikovu kocku … 2. Vježbaju vježbe i igre koncentracije: igre s kartama, puzzle, križaljke sa slikama, točkalice, labirint, traženje razlika, zagonetke, slaganje kockica, bojanke brojeva, kopiranje uzorka, slike tražilice, lopta u košu, slike pričalice, memorijske kartice, tangram, jezikolomke, igre slovima … 3. Igraju igre loptom 4. Rade mindfulness vježbe 5. Pripremaju plakate na temu: Kako mogu poboljšati svoju koncentraciju i pažnju, Važnost pažnje i koncentracije za učenje, Važnost dječje igre za koncentraciju i pažnju
(Što rade učenici)
(Što rade učitelji)
1. Upoznaju učenike sa načinima poboljšanja koncentracije, putem ppt-a 2. Usmjeravaju učenike u igri i potiču pozitivne ishode i kontrolu emocija 3. Potiču učenike na dijalog, razumijevanje, strpljivost 4. Pomažu učenicima u izradi plakata
E) TRAJANJE IZVEDBE
Tijekom školske godine - 35 sati
6. POTREBNI RESURSI/TROŠKOVNIK
Plakati, društvene igre, lopte, radni listići s vježbama. e-Priručnik Koncentracija i pažnja, e-vježbenice (artrea.com.hr)
D) METODE POUČAVANJA
225